Sari la conținut

Poarta Vreun Cruiserist Protectii Adevarate, Vreodata?!


AK_Raptor
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 108
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Da...Eu...Da cateva ori s-a intamplat sa nu le port si atunci cand nu le-am purtat am avut geaca de piele. In reste fie plasa cu protectii+manusi fie cotiere si protectie de spate+manusi. Recunosc, inca nu am avut bani de protectii de genunchi dar sunt pe lista sa imi iau :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Well...si eu. Nu tot timpul, dar in general. La protectoare de genunchi si solduri n-am ajuns inca, da' vine si asta. Cu batrinetile...

Nu conteaza prea mult viteza la care te "imprastii", sau se urca un conservar pe tine...buba doare la fel de rau.

 

OK, poate Bonneville-ul meu nu-i tocmai cruiser, da-l conduc (de obicei) intr-o asemenea maniera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu la fel...Tot cu armura,si totdeauna cu manusi...Daca e frig,evident,geaca de touring,din goretex. Oricum,pe armura am pus abtibilduri cu crucea de Malta,cu "choppers" :burnout: ....Genunchere cu balama, am, da' tot uit sa le iau...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai,si mie imi plac cand ii vad asa cu cate un intruder d-ala de 1800 si doar in tricou si cu olita aia pe cap.Sunt unele acum argintii asa stralucitoare chiar ca niste olite!

 

Am si io o intrebare?Olitele astea, braincap-uri, sau cum se numesc te protejeaza la ceva?Ca si castile integrale tot nu sunt bune la un impact sever dar macar la julituri fac fata!Io cred ca daca cazi cu un cruiser din asta cu olita pe cap o sa cam ai de facut grefe de piele si pe fata!

 

Oricum tre sa recunosc ca arata bine cruiserele astea mari si e placut sa te dai asa doar in tricou,incet,just cruising!

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai,si mie imi plac cand ii vad asa cu cate un intruder d-ala de 1800 si doar in tricou si cu olita aia pe cap.Sunt unele acum argintii asa stralucitoare chiar ca niste olite!

 

Am si io o intrebare?Olitele astea, braincap-uri, sau cum se numesc te protejeaza la ceva?Ca si castile integrale tot nu sunt bune la un impact sever dar macar la julituri fac fata!Io cred ca daca cazi cu un cruiser din asta cu olita pe cap o sa cam ai de facut grefe de piele si pe fata!

 

Oricum tre sa recunosc ca arata bine cruiserele astea mari si e placut sa te dai asa doar in tricou,incet,just cruising!

 

:lol:

nu mai sare creieru pe asfalt daca ai braincap :)

 

eu am si cica e si omologata, adika are trecut nustiu ce test de siguranta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hehe o sa devin ciuca glumetzilor de pe choppere, dar da eu port. fara ele nu as mai fi putut scrie acum aici. deci casca integrala Shoei Xr 1000, cizme Sidi, manushi Alpinestar octane, armura Fox, genunchiere ICON, in rest am geaca Crocker, iar pantaloni de piele port la dum lung. si stii ce? ma simt chiar bine in ele. hihi

 

P.S. dar eu nu ma prea dadeam just cruising

 

Just asking. .. :lol:

Editat de foxdesert
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da...Eu...Da cateva ori s-a intamplat sa nu le port si atunci cand nu le-am purtat am avut geaca de piele. In reste fie plasa cu protectii+manusi fie cotiere si protectie de spate+manusi. Recunosc, inca nu am avut bani de protectii de genunchi dar sunt pe lista sa imi iau :lol:

 

pot confirma !! e cam singuru motociclist pe care il stiu care poarta asa mult echipament pe el mereu! :) :moto: :nono:

 

ride safe! :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Craci de piele (ca pantaloni nu pot sa le spun) permanent, chiar la sandale. Manusi permanent, la 20-40 grade din alea decupate si cu gaurele. Armura, genunchiere, bocanci/cizme la drum lung si iarna ca mai tin si de cald un pic. Si, bineinteles, am permanent franjuri la jeaka groasa de pele. Astia protejeaza ceva de speriat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Mai,si mie imi plac cand ii vad asa cu cate un intruder d-ala de 1800 si doar in tricou si cu olita aia pe cap.Sunt unele acum argintii asa stralucitoare chiar ca niste olite!

 

Am si io o intrebare?Olitele astea, braincap-uri, sau cum se numesc te protejeaza la ceva?Ca si castile integrale tot nu sunt bune la un impact sever dar macar la julituri fac fata!Io cred ca daca cazi cu un cruiser din asta cu olita pe cap o sa cam ai de facut grefe de piele si pe fata!

 

Oricum tre sa recunosc ca arata bine cruiserele astea mari si e placut sa te dai asa doar in tricou,incet,just cruising!

 

:D

 

Acuma depinde daca esti pe cruiser sau pe chopper... Se zice ca pe chopper nu te lovesti niciodata decat la genunchi, ca nu poti sa zbori de pe el ca te agati in coarne... Si daca asta e adevarat e normal sa-ti cumperi o casca gen "Piaggio mini" ca sa fie omologata sa nu iei amenda, si sigur alea care seamana cu castile naziste se asorteaza mai bine la chopper decat cele Piaggio, mai ales daca sunt argintii...

 

Pe de alta parte, o casca integrala pe care ai dat destul (600-1500RON la noi) te protejeaza bine cam la orice viteza, problema e ca un impact la 200-300km/h de obicei rezulta in leziuni ale organelor interne care te omoara oricum, asa ca degeaba aveai casca buna daca s-a spart ficatul in doua sau ti-a ajuns inima langa rinichiul stang sau in afara corpului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu port nici un fel de protectii si merg in c_uru gol pe motor, dar ma simt liber.

Mai sunt categorii de motoristi care merg in slapi pe polizoare, intai aveti grija de ei si apoi de noi.

In c.rul gol te opreste politia pentru expunere indecenta (si nu aia rutiera, ci aia care patrulaza prin cartier), trebuie sa fie o exagerare aici..

 

Din ailalalti, am vazut eu un tzigan pe Suzuki vitezana de 500-600cc in slapi, cu taica-su in spate, la semaforul de pe Eminescu in colt cu Dorobanti cam acum doua saptamani, dar ce-i drep amandoi aveau casti integrale chinezesti de 70-150RON bucata... Ce nu reusesc sa inteleg nici acuma e cum schimbi vitezele in sus cu slapi fara sa faci batatura...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poarta Vreun Cruiserist Protectii Adevarate, Vreodata?!

Da, desi eu merg pe un "mini" de 250cc (care dupa fabricant prinde doar 135km/h si dupa omologarea nemteasca 145km/h - probabil usor pe deal in jos si cu vant din spate), care totusi are un cuplu deosebit de bun pentru cum se poate circula la noi (maxim la 124km/h) eu nu ma urc niciodata pe motocicleta fara protectii.

 

Chiar in sezonul cald merg tor timpul cu pantaloni lungi (din bumbac, dar mai nou nu blue ci black), casca integrala Airoh, "Ballistic Jacket" (adica din aia de Enduro care unde nu are plastic are maiou cu gaurele) si genunchiere - ambele EVS - si manusi Nitro de vara (cu intarituri din fibra de carbon), iar daca ies la drum lung cu sotia ea poarta casca Nitro semi-integrala (ca nu vrea sa-si ia integrala) si "costumatia" EVS iar eu merg cu alte genunchiere (mai mici, de skateboard) si jacheta de piele cu amortizoare de soc la coate, umeri si spate, si cu niste manusi de piele Schneider (cu intarituri din fibra de carbon)...

 

Cand e mai frig mergem amandoi cu jachete de piele, si daca da ploaia am niste manusi chinezesti pentru ploaie, dotate cu "stergator de parbriz" (adica o fasie de piele intoarsa pe muchia manusii ca sa-ti poti sterge casca)....

 

E adevarat ca in oras merg mult doar cu casca si manusi (si astea din urma ca sa nu fac bataturi), dar asta pe scuter la 50-60km/h, nu pe racheta aia care chiar daca unora vi se pare ridicol de mica are putere si cuplu per kg cam cu 10% mai mare decat la cel mai bun Renault Megane, asta calculat cu pasagerul meu cu tot...

Editat de pmoldovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In oras :La peste 25 grade :vesta pele,blugi ,ciocate,manusi taiate,casca braincap!!

 

Sub 25 grade:geaca pele,are protectii,pantaloni moto(din Louis),genunchiere din neopren(pt frig),manusi ne taiate,ciocate sau ghete,casca openface sau integrala !!

 

PS:la drum lung le iau pe toate si vad eu ce port !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In oras :La peste 25 grade :vesta pele,blugi ,ciocate,manusi taiate,casca braincap!!

 

 

Cu alte cuvinte la peste 25 de grade nu esti gata de tavaleala.

 

.... Nici eu! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In oras, casca integrala, manusi si cizme cu protectii (urmeza)...daca nu e cald, ma folosesc si de armura...in afara casca integrala, armura, geaca pt vant, manusi, genunchere (urmeaza) si cizme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in general nu renunt la geaca din cauza protectiilor foarte tari...asa mai pot sterge cate un cot "prietenesc" in oglinda cate unui turistopitec pierdut prin trafic sau a unui cocalar/manelar care face fonfleuri :D

 

la drum lung mereu geaca si totdeauna ghetele ca ma omoara gleznele altfel...deh "romantismele"...

manusi doar daca mi-e frig la deshte ca altfel nu le suport :bounce:

 

casca...open face tot timpul, ca integrala de drum lung am bulit-o ca idiotu' scapand-o pe jos fix in viziera deschisa :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

si eu incerc mai tot timpul sa folosesc geaca de piele,armura Dainese pe sub, ghete scurte in oras, iar la drum lung cisme Explorer trei sferturi cu protectii de gamba pantaloni de piele cu protectii articulate pentru genunchi si gambe pe sub ei; nu este un efort extraordinar dar in schimb ma simt in siguranta. ca si casca folosesc un Caberg flip up cu sun visor incorporat si vine un Shoei xr1000 relic :)

apropo : am luat acum o saptamana un costum chill out de la united motors pe care l-am si incercat vinerea trecuta : pot sa va spun ca este absolut fantastic, nu se mai simte nici mama curentului sau a frigului, cel putin la 6-7 grade cate erau atunci. asfalt uscat sau hibernare placuta :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...