Sari la conținut

Povestea Mobrei Mele (mbr)


Denis TM
 Share

Postări Recomandate

Incep cu inceputul intr-o zi cu soare disperat ca pe strada vad numai motociclisti cu vitezane,vorbesc cu "batranul" si il intreb daca nu stie pe cineva,care are motor eftin iarel imi zica ca sta un mos peste drum care avea o mobra iar eu am cumparat-o cu ..... lei si am inceput sa fac modificari la ea si m-am carat cu ea,dupa o vreme m-am gandit sa o modific sa o fac ca pe un cross ca tot vine vorba de cross is pasionat de cross si de KTM de 250cm3 care o doresc pe viitor pe la 18ani,dar acum am doar 15 si la anu' dau pentru carnet pentru A1 si vreau sa imi iau o vitezana o Cagiva 125cm3 in fine,am sarit de la subiect iam radicat motoru' mai sus pe cadru' iam facut aparatoare de spate ca si la crossuri aparatoare pe fata la fel de cross si esapamentu' radicat pe langa cadru (2telescope centrale) si vreau sa o vopsesc si sa ii fac saua si am de sudat telescoapele centrale si aparatoare fata spate si esapamentu' deci mai am de lucru si m-am gandit ca nu sunt singurul mobrist de pe forum deci cei cu mobre si nu numai puteti sa ma intrebati orice ca va raspund cam atat am sa pun niste poze cu mobra mea desfacuta in stadiu de reparare si modificare :burnout: salutari din far!!!!

Editat de Denis MBR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 570
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Incep cu inceputul intr-o zi cu soare disperat ca pe strada vad numai motociclisti cu vitezane,vorbesc cu "batranul" si il intreb daca nu stie pe cineva,care are motor eftin iarel imi zica ca sta un mos peste drum care avea o mobra iar eu am cumparat-o cu ..... lei si am inceput sa fac modificari la ea si m-am carat cu ea,dupa o vreme m-am gandit sa o modific sa o fac ca pe un cross ca tot vine vorba de cross is pasionat de cross si de KTM de 250cm3 care o doresc pe viitor pe la 18ani,dar acum am doar 15 si la anu' dau pentru carnet pentru A1 si vreau sa imi iau o vitezana o Cagiva 125cm3 in fine,am sarit de la subiect iam radicat motoru' mai sus pe cadru' iam facut aparatoare de spate ca si la crossuri aparatoare pe fata la fel de cross si esapamentu' radicat pe langa cadru (2telescope centrale) si vreau sa o vopsesc si sa ii fac saua si am de sudat telescoapele centrale si aparatoare fata spate si esapamentu' deci mai am de lucru si m-am gandit ca nu sunt singurul mobrist de pe forum deci cei cu mobre si nu numai puteti sa ma intrebati orice ca va raspund cam atat am sa pun niste poze cu mobra mea desfacuta in stadiu de reparare si modificare :moto: salutari din far!!!!

 

 

Interesanta povestea :lol: .Chestia asta ar trebui sa o scri si pe o foaie de hartie.Intro zi cand o sa ai cativa ani buni de motociclism si o sa ai motorul dorit sa iti mai aduci aminte de aceasta poveste.Osa te faca sa te simti mai bine chiar si atuncea cand esti in mare deprim.Eu unu chiar ma gandesc sa imi scriu despre cum am reconditionat Simsonul pe care il conduc acuma :))

 

Prietene numai bine si sa te bucuri de ea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

K-lumea povestea. :) seamana cu a mea.. doar ca io am luat ceva mai mare, simson awo.

orikum multa bafta la modifikari si la examenu de carnet. si eu vreau sa-mi iau carnet dar momentan

duc lipsa de fonduri. :moto: :lol:

post-15737-1186857150_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e bine ca treci pe telescop central, pt ca asta e foarte important, lucru evitat de multi care si-au endurit mobrele, minskurile si alte motoare...bravo si spor la treaba...

 

PS: vezi cu bascula aia ca nu se stie daca va rezista, pt ca era calculata intr-o pozitie, si daca o vei paga pe hartoape, sa nu ai probleme...sfatu meu e sa cauti o bascula gen alea de enduro adevarate, din dur-aluminiu si sa o montezi :lol:

 

PS2: ai putea incerca si o evacuare veritabila de la un motor enduro in 2 timpi(au "punga" aia la iesirea din cilindru)...poate o sa te ajute la performante

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare :lol: si eu lucrez la o mobra, si io am modificari minore pe ea insa deocamdata am suspendat lucrarile deoarece am avut un mic incident in timp ce lucram la ea m am lovit nashpa la ochiul drept :moto: si sunt in recuperari acu insa in o luna doua dupa ce mai fac nishte operatzii la ochi ma apuc iar pana atunci mai strang bani si mai caut piese :moto: ! Oricum bafta in continuare si sper sa iasa k lumea mobra ta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:moto:

Tare :lol: si eu lucrez la o mobra, si io am modificari minore pe ea insa deocamdata am suspendat lucrarile deoarece am avut un mic incident in timp ce lucram la ea m am lovit nashpa la ochiul drept :lol: si sunt in recuperari acu insa in o luna doua dupa ce mai fac nishte operatzii la ochi ma apuc iar pana atunci mai strang bani si mai caut piese :rock: ! Oricum bafta in continuare si sper sa iasa k lumea mobra ta :)

denis , interesanta poveste.....fix asa era-m si eu....am avut un ij festival, si tot asa l-am facut, dupa care l-am dat cu 7oo de mii lei :D :D k nu am avut bani de benzina la yamaha xt :nono:

frumoasa :rock:

ps: george...minti....nu esti lovit la ochiii :nono: dak erai lovit nu vedeai sa postezi :moto: glumeam...asfalt uscat!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde gasesc si eu bascula gen alea de enduro adevarate, din dur-aluminiu :lol: ?????ms pentru sfat Mr Orl :moto: :moto:

evident, la un enduro in dezmembrari, dar, mai e beleaua cu marimea cauciucului aici, pt ca nu stiu exact ce diametru are in roata o mobra, si cat are un ktm sa zicem...

 

eu zic sa te uiti pe la dezmembrari sa vezi cat poti da pe o bascula daia, sa vezi tipul motorului si sa ii cauti specificatiile pe net pt a vedea daca pui aia si nu ramane spatiu de inca o roata acolo :nono: desi, fieru se taie, si face...vezi si tu...

 

spor la treaba :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MR ORL da dar nu imi iau bascula de endura ca banuiesc ca e mai scumpa ca si mobra zic eu iam dat jos bascula si ii sudez platbanda si o sa tina hai ca mai pun niste poze cu cadru cu telescoapele puse pe el si ce am mai facut.:lol: salutari cu faru' daca merge.

 

--- Mesaj completat în 15 Aug 2007 16:47 -------------
E am uitat o sa imi iau un cauciu de cross cu crampoane mari si o sa pun mai ink pozele ! :moto: :) multumesc de sfaturi si de complimente :moto: :lol: numai bine si sa ne salutam cu faru' daca merge :nono:

Editat de Denis MBR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Platbandul nu tine mare lucru. Decat daca-l pui pe grosime. Incearca mai degraba cu cornier ceva mai grosut, il sudezi pe-o latura de-a lui de la un capat la altul al basculei si cred ca n-o sa ai probleme. Eventual chiar cu teava patrata, ca nu ti-e jena.

 

Sa-mi spui unde gasesti anvelope pe dimensiunea jantei de Mobra. M-ar interesa. Bafta multa cu Mobra ta :lol:, vezi usor cu fata popii :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da o sai pun cornier taiat in lungime ca daca il pun normal o sa se ingusteze spatiu intre bascula si nu o sa-mi intre roata cu cauciu de cross !! :D :lol: ink nam pozele ca bascula e data jos o sa fac maine si o sa fac poza sper sa pun si telescopele sa fac poze :nono: asfalt uscat si numai bine salutari cu faru' daca merge :rock: :nono:

 

--- Mesaj completat în 16 Aug 2007 01:32 -------------
AdrianS o sa te anunt cand ma duc sa vad de cauciu si iti zic exact si na multam tuturor :moto: :rock: :kiss: :lol: :D

 

--- Mesaj completat în 16 Aug 2007 22:26 -------------
sa invit o problema :) telescoapele nu is bune,imi trebe un telescop cu diametru 30-60 cm dak are cineva si vrea sa ma ajute :blbl: postati aici si ne intelegem :moto: numai bine toturor asfalt uscat si salutari cu faru' daca merge :D

 

--- Mesaj completat în 16 Aug 2007 22:32 -------------
o sa pun ceva poze

post-21692-1187292587_thumb.jpg

post-21692-1187292596_thumb.jpg

post-21692-1187292608_thumb.jpg

post-21692-1187292618_thumb.jpg

post-21692-1187292683_thumb.jpg

post-21692-1187292692_thumb.jpg

post-21692-1187292706_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa mi spui si mie unde gasesc anvelope pe dimensiunea jantei de Mobra. Eventual dak gasesti u sa mi spui cat costa unu poate imi cumperi si mie si itzi dau banii:D

pe guma de mobra scrie 21"x2,75"....da' daca cauti la second gume straine uita-te la alea de 17".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca nu mai sunteti interesati de mobra mea :lol: pacat ca as fi vrut sa mai discut sami imi dati sfaturi si complimente :P :cheers: :o numai bine asfalt uscat salutari cu faru' daca merge :-L

 

--- Mesaj completat în 18 Aug 2007 16:19 -------------
Am o problema im trebe un amortizor de 40-60 cm ca alea de mobra is slabe astept sfaturi numai bine salutari cu faru' daca merge :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ma zoster omu dar m-am descurajat :P si m-am gandit ca sa o las balta ca forumul ma descurajat :rock: nush ce o sa fac :cheers:

:D ai inebiunit...iti dau eu un shat de aur.....ia de pe forum numai parerile oamenilor care au avut asa ceva, si celor care iti dau sfaturi bune :lol:

tu fa cum iti place si cum e mai bine :-L :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult si tu axi si tu george pt incurajari toate bune !!salutari cu faru' daca merge :o :P :D :-L

:cheers: ok.pai asta e cea mai buna solutie :lol:

las ca te ajut eu :rock:

vb pe mess :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...