Sari la conținut

Accident Sau Adrenalina?


mircescu
 Share

Postări Recomandate

Planific un traseu frumos: Bucuresti - Buzau - Brasov - Balea Lac - Bucuresti.

Dupa o dimineata scurta o incalec pe Tanti Mitza si nelipsitul pasager, prietena mea, ma urnesc! :nono:

 

Ajung la Brasov, drogati de peisajele Vaii Buzaului, o mica ploaie si lipsa echipamentului de ploaie imi strica planul si renunt la Balea Lac. Plec direct spre Bucuresti. Intre timp soarele devine din ce in ce mai vizibil si mai de nu - mi pare rau ca nu am plecat spre Balea Lac. :moto:

 

Trist, dar ajung la Ploiesti foarte aproape de casa. Si hopai topai, o secunda de neatentie timp in care eu ma uitam la semafor, vad ca - i verde , ma linistesc si imi vad de drum cand brusc constat cu stupoare ca automobilul din fata mea oprise de ieri. Incerc manevra de evitare pe dreapta, ma sperie curcanul care era intr - o conserva in dreapta mea, cum in stanga nu aveam loc trag de frana, se blocheaza fata si eu ma vad luat in brate de iubita mea, undeva foarte aproape de asfalt. :)

 

Ridic privirea, imi vad prietena in picioare instant, moment in care las capul pe asfalt si incep sa ma cert, secunde in care ea devine nelinistita cum ca as fi patit ceva, dar nimic grav. Ma ridic, constat cu stupoare ranjetul curcanilor si - mi vine sa innebunesc! :moto:

 

Si uite asa va anunt ca din aceasta clipa caut carena Yamaha TDM! Care are, care stie!

 

Invatarea de minte este sa nu iti iei ochii de la conservarul din fata ta, nici macar pentru o jumate de secunda :lol:

 

edit: Multumesc bikerului din Ploiesti cu Kawasaki care m- a si ajutat sa ridic motorul de jos

"precum" si celor 2 bikeri care au trecut in timp ce eu eram pe jos intins, si probabil radeau ca si curcanii

Editat de mircescu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, asa am patit si eu... frana fata ala cu ABS ca vazuse loc de parcare tocmai in momentul cand eu intorsesem capul sa ma asigur sa-l depasesc. Frane scarturi.... POC... asta e :) Te ridici mergi mai departe.

Bine ca nu a fost mai grav :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

same shit 4 me....krek nu e biker kre sa nu o patzeasca in felu asta...poate caiciuc prost incalzit....putina teama si panica....degete incordate care apasa un pic prea mult frana fatza si te trezesti un pic shifonat.....foarte grave nu sunt accidentele astea....pacat si de moto.....dar.....NOI SA FIM SANATOSHI...avetzi grija de voi riders

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fix asa era s-o patesc si eu anul trecut, ciar in ziua iun care am vandut vechiul motor... L-am vazut pe ala stationand, m-am panicat pt o secunda, am franat violent, am realizat ca nu am timp sa ma opresc, am avut inspiratia de moment sa las frana si sa evit pe dreapta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cu toate ca in timpul scolii le tot da cu :lol: oglinda aia retrovizoare in cap!Trist! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Of of !!!! Futule mama lor de conservari inresponsabili!!

.. prost educati, neatenti si poate pe deasupra si fuduli !

Asta este trebuie sa fim foarte atenti in jungla!!

 

Multa Bafta in continuare Mirciulica si > Asfalt Uscat!

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu recunosc cu mana pe iminima ca am gresit,si-mi asum toata vina...trebuia sa fiu mai atent la cel din fata.

Ce ma enerveaza este ca mi-a oprit conservarul pe verde ,adica ce am normal opreste pe verde?!?!?

Si nu mai zic de politaii care s-au dat jos razand de-mi venea sa le sparg capul :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

curcanii trebuiau sa aplice legea in loc sa rada. legea nu-ti da voie sa te opresti sau sa pui frana din senin, fara nici un motiv.

 

daca eram acolo radeam si eu :lol: (dupa ce vedeam ca esti in regula)

nu ma pot abtine. mereu rad cand ma lovesc sau se loveste cineva de langa mine. M-a trantit motorul DE PE LOC de nu puteam sa-l ridic de pe picior de ras. (noroc ca aveam costum si casca pt ca am dat destul tare cu casca si cocoasa de ciment)

 

NU MAI FI SUPARAT PE CEI CARE RAD - E CEVA NATURAL

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei hai, acuma chiar n-are sens sa ne luam de conservari, pe bune. Io-s conservar momentan si gandindu-ma la motivu' care l-ar fi putut face pe cel din fatza sa puna frana, mi-a trecut prin minte urmatoru' scenariu: ala nu voia cumva sa faca stanga(evident, pentru ca avea voie) si trebuia sa opreasca pentru ca era obligat de prioritatea de dreapta, ca sa treaca cei care veneau de pe contrasens si mergeau tot inainte? Unele intersectii asha sunt, e drept, cu 2 benzi pe sens. Nu stiu daca a fost cazu' si la tine, da' asta ar fi o varianta. Si-ar mai fi si altele, da' chiar n-are rost. Asadar, dupa cum spune si <<mircescu>>, a fost vina lui. Trebuia sa fie atent. E pacat ca s-a intamplat, da' e atat de bine ca au scapat amandoi nevatamati :lol:. Sa lasam conservarii in pace ca nu-s tot timpu' vinovati, nu cred eu c-a pus ala frana numa' asha sa vada daca-i mai tin placutele! Cat despre "curcani", urat gestu' intr-adevar! Da' nah, probabil si eu daca vedeam ca-s bine as fi hilizit, ca reactionez "pe invers" la chestii din astea serioase! Asfalt uscat si numa' bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca politistii radeau in loc sa te ajute sa te ridici si sa te intrebe daca ai nevoie de asistenta.....inseamna ca sunt apti de o reclamatie de toata frumusetea....era datoria lor sa ajute contribuabilul care a suferit un accident si sa se asigure daca are nevoie de asistenta medicala.....apoi trebuia sa opreasca soferul din fata ta si sa ceara explicatii de ce s-a oprit (unii, asta am patito si eu franeaza brusc in fata ta fara niciun motiv ca sa te sperie....cu scopul de a se distra apoi ), iar daca acesta nu avea un motiv bine intemeiat era pasibil de o amenda cel putin, iar daca te loveai de spatele lui mai trebuia sa-ti plateasca si carena. Deci militienii nu si-au facut treaba deloc....dimpotriva au comis doua fapte impotriva regulamantului.

Bine insa ca nu ati patit nimic.....plasticul se repara...... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Radeau ?! Le ceream sa se legitimeze, daca refuzau sunam la 112, ceream la politie si urlam la tel. de ce nu mi se legitimeaza 2 politzai care s-au oprit sa rada cand am facut eu accident. footoi in guritza sa ii foot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel cu audi nu s-a oprit sa vireze la stanga pt ca nici macar nu avea voie,el s-a oprit de teama sa nu zica politaii ceva ca trecea pe verde intermitent :cheers:

 

eram intins pe spate si politaii care au vazut toata faza cred ca se amuzau de nenorocul meu ,e o reclama pe la tv acum care face haz pe chestia asta :D

 

dupa ce m-am ridicat si toata lumea era convinsa ca nu am nimic mai putin un deget care ma cam durea,imi zice politaiul sa iau motorul din strada ca incurc circulatia ,vreau sa va spun ca era pustiu pe strada...era duminica pe la 5..... ,si eu nervos pe atitudinea lor le-am zis sa-l ridice ei daca-s smecheri,nu de alta dar sunt 250Kg...nu-i chiar asa simplu :o ,si aici a intervenit un biker care impreuna cu un politist si soferul pe care l-am lovit au ridicat mobra

 

nu ma intelegeti gresit nu am nimic cu politia romana,mi-au vorbit frumos se interesau de soarta mea,au crezut ca nu mai pot ajunge cu mobra la bucuresti, dupa ce se vedea o mare pata de benzina pe asfalt, si se gandeau cum sa ma ajute.... ,pana la urma urmei ei sunt cei ce ne apara.... ,chiar s-au purtat frumos cu mine pana la urma,bine m-am mai enervat un pic ca mi-au dat 3 puncte... noroc ca nu mi-au dat si amenda ca ma suparam rau :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...