Sari la conținut

CHOPPER,CUSTOM,RAT SI BOBBER-fabricate in RO


Klaus
 Share

Postări Recomandate

bobberismele astea parca sunt mai potrivite in California decat prin Europa noastra...mersi la toti pt raspunsuri, adun info cu voi ;) Salutari

 

Sincer eu nu am probleme cu ape. E super. Probabil ca a fost facut pentru mine, (tineam tevile in aer in pozitia dorita). Pozitia in mers e la fel ca la masina. Nu stiu de ce sunt oamenii atat de agitati cand vad un ape. Probabil ca fara rider pare asimetric motorul.

 

Eu zic ca trebuie incercat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

La apehanger, daca mainile sunt mai sus de nivelul inimii circulatia sangelui se face mai greu si, la drumuri lungi, mainile obosesc mai repede.

este foarte adevarat ce spui tu dar de fapt problema este ca miinile sa fie putin mai jos decit nivelul umerilor ,de aceea noi cind facem un apenhanger recomandam ca nivelul lui sa ii vina omului o ideie mai jos decit umerii astfel incit sa nu aiba probleme cu circulatia singelui si astfel sa nu le amoreteasca miinile .dar acum depinde si de ce vrea omul .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ahoi!

Azi m-am apucat de facut ceva la dragstar....

1. Vreau sa fac ceva ca sa imi stea bine seaua din fata si asta-i rezultatul:

 

a. post-25613-1287082531_thumb.jpg

b. post-25613-1287082543_thumb.jpg

 

2. Maine vreau sa fac suport pentru coburi...ca idee vreau sa-l prind de asta ce am facut azi si de cadru!

3. Vreau sa fac un numar lateral in felul urmator:

a. post-25613-1287082630_thumb.jpg

b. post-25613-1287082640_thumb.jpg

 

Bagati pareri ca vreau sa vad ce sugestii ar mai fii!

Multumesc Anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am nevoie de ajutorul vostru......Vreau sa fac un bobber dintr-un URAL....ceva in genul celui din poza de mai jos!!!

 

Dar ca sa ma apuc imi trebuie si URALUL......De aceea va cer parea voastra.....

Care din modelele existente este cel mai apropiat pentru a putea fi modificat si realizat???

 

Cea de a 2-a problema.....Este procurarea dupa alegerea modelului....Mai am vorbit cu niste persoane si m-au sfatuit si indrumat catre acest mode....URAL M72......NU VREAU SA FAC DIN NIPRU!!!DOAR URAL

 

Cea de a 3-a problema.....Procurarea de piese..

 

Cineva sa ma ajute sa modific cadrul(contra cost binenteles)

post-60053-1287084892_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi!

Azi m-am apucat de facut ceva la dragstar....

1. Vreau sa fac ceva ca sa imi stea bine seaua din fata si asta-i rezultatul:

 

2. Maine vreau sa fac suport pentru coburi...ca idee vreau sa-l prind de asta ce am facut azi si de cadru!

3. Vreau sa fac un numar lateral in felul urmator:

Bagati pareri ca vreau sa vad ce sugestii ar mai fii!

Multumesc Anticipat!

 

pacat,era ok asa cum era inainte.

 

Am nevoie de ajutorul vostru......Vreau sa fac un bobber dintr-un URAL....ceva in genul celui din poza de mai jos!!!

 

Dar ca sa ma apuc imi trebuie si URALUL......De aceea va cer parea voastra.....

Care din modelele existente este cel mai apropiat pentru a putea fi modificat si realizat???

 

Cea de a 2-a problema.....Este procurarea dupa alegerea modelului....Mai am vorbit cu niste persoane si m-au sfatuit si indrumat catre acest mode....URAL M72......NU VREAU SA FAC DIN NIPRU!!!DOAR URAL

 

Cea de a 3-a problema.....Procurarea de piese..

 

Cineva sa ma ajute sa modific cadrul(contra cost binenteles)

 

 

cauta aici:

/index.php?showtopic=518697

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pacat,era ok asa cum era inainte.

Ahoi! Multi au zis asta :D , dar ideea e ca trebuie sa-l fac cum imi place mie! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate,"cum imi place mie"e o replica des folosita de cei care se supara daca cineva le atrage atentia asupra design-ului care de multe ori e la un pas de kitsch.

apropo de asta,am vazut o Mobra modificata "chopper",adica cu sha in 2 ape,facuta din scindura de brad batuta in cuie...pentru ca asa ia placut lui,nu?

Editat de TheFatBob
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate,"cum imi place mie"e o replica des folosita de cei care se supara daca cineva le atrage atentia asupra design-ului si de multe ori e la un pas de kitsch.

apropo de asta,am vazut o Mobra modificata "chopper",adica cu sha in 2 ape,facuta din scindura de brad batuta in cuie...pentru ca asa ia placut lui,nu?

De acord cu tine, eu pur si simplu am vrut sa vad alte idei de modificare, iar seaua care a fost pe ea e faina dar nu imi place si asta inseamna ca trebuie refacuta cea originala pe care o am! In final fiecare are dreptul la opinie si fiecare vede lucrurile altfel de aia suntem toti diferiti!

Ideea cu "cum imi place mie" e ceva de genu' cum a ajuns virago-ul de 535 si cam in genul ala ma incadrez eu!

Multumesc oricum de sugestie si pareri! :D

Mesaj completat

Ahoi!

Modificarile si reparatiile merg usor usor la dragstar:

- schimbare releu de incarcare ca era dus;

- schimbare o gramada de fire arse si contacte din cauza releului;

- schimbare far fata;

- esapamentul are o smecherie in interior care se steaza inchis si deschis pentru reducerea sunetului (gen horn de soba) care functioneaza perfect (ITP sau RAR);

- taiere aripa spate si modificarile aferente pentru semnalizari si stop cu leduri;

- urmeaza vopsirea (negru cu ceva linii albe tribale) lui si creare unei protectii sub blocul motorul pentru a se evita eventualele lovituri la blocul motor;

- mai incolo modificare sea si coarne;

1.post-25613-1288026533_thumb.jpg

2.post-25613-1288026630_thumb.jpg

Mai incolo revin cu film!

Mesaj completat

Ahoi!

Modificarile si reparatiile merg usor usor la dragstar:

- schimbare releu de incarcare ca era dus;

- schimbare o gramada de fire arse si contacte din cauza releului;

- schimbare far fata;

- esapamentul are o smecherie in interior care se steaza inchis si deschis pentru reducerea sunetului (gen horn de soba) care functioneaza perfect (ITP sau RAR);

- taiere aripa spate si modificarile aferente pentru semnalizari si stop cu leduri;

- urmeaza vopsirea (negru cu ceva linii albe tribale) lui si creare unei protectii sub blocul motorul pentru a se evita eventualele lovituri la blocul motor;

- mai incolo modificare sea si coarne;

1.post-25613-1288026533_thumb.jpg

2.post-25613-1288026630_thumb.jpg

Mai incolo revin cu film!

Mesaj completat

VIDEO: http://www.youtube.com/watch?v=T9v9K1UOcBA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Poate cineva sa imi faca o oferta pentru un rezervor precum cel din imagine, taierea si intarirea partii terminale a cadrului in partea din spate de la Virago ?

 

http://vipjames.blogspot.com/2009/02/virago-bobber.html

 

Ar mai fi cateva, dar astept oferta pentru ce e mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eol , ala e un rezervor de Sportster de 3 ,2 galoane . King tank se numeste. Gasesti pe ebay cu in jur de 100 de dolari. Mushonul este mutat mai sus (frisco style). Insa fiind asa mic nu stiu cum dracu alimenteaza...

Mesaj completat

Pentru un Virago si un rezervor normal de Sporster ar fi de ajuns... doar pui asa rezervor ca sa usurezi motorul... vorba vine...

Editat de Shobolanu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesante informatii.

 

Shobo' sunt ingrijorat in ceea ce priveste potrivirea lui pe cadru. Daca il iau nu mai vreau sa tai din el. Eventual urechile sa le modific la vre-un meserias cu scule bune.

 

Philip, si cel de virago e interesant, dar vreau ceva care sa se ridice un pic mai sus. Poate ca cele doua au aceleasi dimensiuni si ochiul ma inseala... Ai cumva mai multe poze cu mobra ta ?

Editat de Eol
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca tot aveam pana fata, am pus roata de 17-130-90 sa-ti faci o ideea cum arata!

cred c-o voi lasa un timp dau o tura sa vad cum se comporta la drum pe viraje....,(trebuie sa-mi fac alt distantier), nu e urita deloc linia, defapt chiar am uitat ca asa au inceput mie sa-mi placa Bobberele, roti butucanoase.

Mesaj completat

 

acel gol din butuc se inchide cu capac de roata de IJ

scuze ca intervin dar frina pe fata ai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau poti folosi rezervor de Virago, modelul american, din plastic.

Probabil e mai ieftin decat cel de Sportster.

 

Glumesti nu ? Plastic ? Cum sa pui plastic pe chopper-ul pe care ti-l faci ? Din cate stiu eu oricum rezervorul la virago e fals , in concluzie nu poate folosi butaforia aia drept rezervor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu oricum rezervorul la virago e fals

 

Depinde de an.

La unele e fals, la unele nu e.

La a mea (1998) aveam rezervorul de sub sa+ala de sus, ala de sub sa avea vreo 8 litri si ala de sus ~4-5 litri

 

Si eu am vrut sa-mi pun rez de sportser pe viroaga, dar trebuia sa-l scobesc mult in interior, ca rez original de virago e scobit bine dedesubt ca sa cuprinda cadrul f gros in care se gaseste filtrul de aer.

 

Intr-adevar, daca vrei s-o chopperesti bine, nu pune plastic pe ea... desi e cu du-te vino... chopperitul inainte se facea ca sa reduci greutatea si sa cresti performanta, acum se face pt look si traditie/filing.

Daca nu te deranjeaza plasticul si te doare-n qur ce zice lumea...pune unu'ca la lui Philip... arata bine, e mai usor, si nici nu rugineste. Dar un chopper chopper tre'sa aiba cat mai putin plastic. Then again...un chopper chopper nu e chopper chopper daca inainte a fost cruiser japonez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
salutare y'all

 

Dupa parerea voastra ce motocicleta se preteaza cel mai bine pt un bobber?

Asta numa de cel care vrea sa fac bobber-ul depinde! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
ok, am gasit un candidat... plusul e ca costa 2000, minusul e ca are 100000 km. honda vt 500 e , modelu din 85

before

post-23561-1295905247_thumb.jpg

post-23561-1295905220_thumb.jpg

post-23561-1295905198_thumb.jpg

si cam asta vreau sa iasa, cu minimul de cheltuiala. pareri careva?

 

Costa 2000 euro sau ron? Ca daca-i euro ... nu merita nici cum.

 

Mai cauta un pic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...