Sari la conținut

Haideti Pana La Babele


Postări Recomandate

Cum e drumul de la Babele la Omu? E la fel sau mai dificil? Pietre, iarba, pamant?

omule uita, e parc national si nu are nici un sens sa te zbati sa afli traseul. urci pana la Piatra Arsa si te multumesti doar cu atat

Editat de MacLeod
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omule uita, e parc national si nu are nici un sens sa te zbati sa afli traseul. urci pana la Piatra Arsa si te multumesti doar cu atat

Am fost de curand la babe cu motoru' si m-am intalnit cu un grup de KTM-isti pe acolo, cu masini, chiar si o duba. E trafic serios.

Ai ramas impresionat de desenele cu planetarii, inteleg, dar eu am intrebat altceva.

Daca era vreme buna, poate ma incumetam sa merg mai departe chiar atunci.

Abtine-te, te rog, daca nu poti sa raspunzi la intrebare.

 

Ii dati toti cu rezervatiile in sus si in jos si prin ce rezervatii am intrat eu am gasit gramezi de gunoaie, pescari, braconieri, taietori de lemne, vehicule, afaceri de baroni locali, chiar si bodegi. Eu devastez ca ma plimb cu motoreta? Care e faza? Habar n-aveti ce se intampla in tara asta si va dati cu parerea. Terminati cu tampeniile!

Editat de Sanchez
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care parcuri? La noi sunt parcuri virtuale.

Si de ce, ma rog, e interzis accesul motorizat in parcuri?

Sa nu vedem cum le jefuiesc privilegiatii?

La Yellowstone e sosea, tata.

Ce soi de paseri ale ceriului ar speria o motoreta in asa hal incat sa nu mai cloceasca?

Ce, daca nu intra masina, nu mai vine nici aer poluat de la combinat peste parcu' national? Sau ultraviolete din gaura stratului de ozon?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanchezule,

Yellowstone-ul e cat vreo doua judete de ale noastre si are 5-6 sosele pe care ai voie sa mergi cu masina. Iarna mai raman deschise doar vreo 3, iar pe restul ai voie doar cu snow-mobilul. Dar atat iarna cat si vara nu ai voie sa iesi de pe aceste sosele decat strict cu piciorul si strict pe poteci. Crede-ma, am fost pe acolo.

 

Crezi ca "prin ce rezervatii am intrat eu am gasit gramezi de gunoaie, pescari, braconieri, taietori de lemne, vehicule, afaceri de baroni locali, chiar si bodegi" iti da dreptul sa mai adaugi si tu niste poluare ?

post-2066-1188549731_thumb.jpg

post-2066-1188549895_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care parcuri? La noi sunt parcuri virtuale.

asa e, daca toti gandesc ca tine. Daca in loc sa intri si tu unde s-a dus melteanul cu dacia ai suna la jandarmi sa daicu para atunci s-ar schimba mult mai rapid lucrurile

 

Si de ce, ma rog, e interzis accesul motorizat in parcuri?

Sa nu vedem cum le jefuiesc privilegiatii?

pt ca enduristu nostru in loc sa tina poteca o ia pe iarba proaspat incoltita, se apuca sa "rupa pamantul cu motoreta", atv-urile la fel, masinile idem. lipsa totala de bun simtz. sa nu mai vb de gunoaie si alte porcarii

 

 

La Yellowstone e sosea, tata.

dar nu iesi de pe ea, si nu mi-ar place sa vad sosele in parc national

 

Ce soi de paseri ale ceriului ar speria o motoreta in asa hal incat sa nu mai cloceasca?

+ poluarea fonica de la tobele modificate. eu am enduro dar nu il auzi :D

mergi pe jos si o sa vezi mai multe ++ observatiile de mai sus

 

Ce, daca nu intra masina, nu mai vine nici aer poluat de la combinat peste parcu' national? Sau ultraviolete din gaura stratului de ozon?

e vorba de poluarea locala - pete de ulei, ambalaje de la gratar, etc. pe care daca mergi pe jos mai mult de 200m nu le mai iei cu tine :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si dupa parerea mea sunt niste cretini astia cu parcurile lor nationale! Cum s-a spus si mai sus sunt parcuri peste tot cu reguli care trebuie respecate dar in majoritatea poti intra cu masina, exista parcari, vista-pointuri cum le spun americanii.

La 17 Miles Drive, unde este si Peabls Beach, cu cel mai exclusivist club de golf se poate ajunge cu mansina daca platesti o taxa, parca 15$. Dar la noi nu, nu poti merge pe drum forestier cu motorul sau cu masina!

Sa puna si la noi intrare si sa foloseasca banii pentru o mai buna administrare a parcurilor natioanle, sa aibe paza ca lumea, sa se faca curatenie, sa se ingrijeasca animalele, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu n-am iesit de pe drumul catre Babele. Mie mi-ar place sa fie sosele prin parcurile nationale. N-am timp sa tropai aiurea sute de km si nici nu vreau sa ma alerge ursii cu rucsacul cu salam in spinare.

Am si eu tobe standard, ca sa nu ma deranjeze pe mine in primul rand. Si n-am IJ ca sa se puna problema petelor de ulei.

 

Voi aveti convingerea ca parcurile o sa se regenereze daca aia le jupoaie in continuare si nu mai intru eu cu motoreta.

Purcelusu' isteric remarca usturator ca daca inchizi fereastra nu se opreste si ploaia. Va rog sa nu mai exagerati cu ecologismele.

Motoretele care circula pe drum nu devasteaza plaiurile. Doar oftica pionierii indoctrinati si indivizii care vor sa se simta ca pe mosia lor intr-un spatiu public.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare incapatanat esti fumatorule...

 

Subscriu la ce zice Dargos, am fost personal martor cand niste turisti au fost arsi de cateva sutici bune in Yellowstone numai pentru ca s-au abatut de la poteci (per pedes).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu n-am iesit de pe drumul catre Babele. Mie mi-ar place sa fie sosele prin parcurile nationale. N-am timp sa tropai aiurea sute de km si nici nu vreau sa ma alerge ursii cu rucsacul cu salam in spinare.

stai la oras. acolo asta e farmecul. sau ai nenumarate drumuri judetene si comunale nu atat de celebre dar perfecte pt ce vrei tu

 

Am si eu tobe standard, ca sa nu ma deranjeze pe mine in primul rand. Si n-am IJ ca sa se puna problema petelor de ulei.

bine mah ca nici o japoneza nu borseste :D

si in plus nu vb doar de tine. cum o sa opresti toate daciile obosite din care curge zeama si toate jipurilii care vine sa faca un gratar mancatzias. si pe urmatorul care vine fara site in tobe ca suna cool si alte alea

 

Voi aveti convingerea ca parcurile o sa se regenereze daca aia le jupoaie in continuare si nu mai intru eu cu motoreta.

Purcelusu' isteric remarca usturator ca daca inchizi fereastra nu se opreste si ploaia. Va rog sa nu mai exagerati cu ecologismele.

Motoretele care circula pe drum nu devasteaza plaiurile. Doar oftica pionierii indoctrinati si indivizii care vor sa se simta ca pe mosia lor intr-un spatiu public.

da, se vor regenera. si daca toti ar circula pe drum forestier only ar fi bine, dar se risca si in alte parti asa ca ....

 

 

 

p.s. nenea, daca vrei vin eu cu tine si raman la intrarea in parc. Sun la jandarmi si dupa aia ma duc sa ma dau unde e voie :bounce:

Daca vrei iti arat drumuri meseriase si in zona bucurestiiului.

Ia baga tu o transalpina sa vezi drum din asta montan de care vrei tu.

 

 

apropo de drumuri in zone montane - manelistii de la balea lac iti plac - asta e efectul accesului auto :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gizmo

Unii spun ca ar trebui sa fie drumuri si la noi, eventual cu taxa de intrare. Altii sustin ca n-ar trebui sa fie decat turisti perpedes.

Tu vii si spui ca unii s-au abatut de la o carare si au luat amenda intr-un parc model. Foarte bine.

Pai, atunci, sa fie carari pt pietoni si drumuri pt vehicule si la noi si sa se tina toti de ele!

Parcurile sunt spatii publice deschise. Nu te teme, ca nu va fi interzis fumatul. Topicul despre fumat l-am deschis ca sa va dati cu parerea la minister, findca se organizase un sondaj. Din sute de vizitatori doar 15 au descarcat formularul. Restul au preferat sa se agite in van, sa bata campii si sa jigneasca. Daca mai ai ceva de spus in legatura cu subiectul fa-o pe topicul respectiv.

@zidu

cred ca tu esti de parere ca daca scriu aici pe unde am fost o sa citeasca manelistii si vor merge si ei pe urmele mele si te vor deranja. de ce nu spui asa?

nu intelegeam de ce sunt impotriva accesului tocmai cei care se incumeta prin cele mai pustii locuri

Editat de Sanchez
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca mai multe persoane iti spun ca esti beat si ar fi bine sa te duci la culcare, inseamna ca au dreptate. fara suparare :D

si eu am fost mai demult la Omu' si nu m-as mai duce vreodata. nu-ti spun cati turisti am deranjat pe poteca ca sa-mi faca mie loc sa trec. nu mi-au zis nimic, dar m-am simtit penibil.

sunt zeci de trasee asemanatoare si mai putin batute cu piciorul. incearca transalpina cum zicea Zidu'. e superba. sau tot in zona respectiva "drumul strategic", asa ii spun localnicii. merge numai pe la 2000 de metri. gasesti detalii in topicurile mai vechi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

. sau tot in zona respectiva "drumul strategic", asa ii spun localnicii. merge numai pe la 2000 de metri. gasesti detalii in topicurile mai vechi

ai harta? cu ce cauciucuri merge ? ca saptamana viitoare schimb uleiu si ma bag iarasi la 1000km/saptamana :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca mai multe persoane iti spun ca esti beat si ar fi bine sa te duci la culcare, inseamna ca au dreptate. fara suparare :D

si eu am fost mai demult la Omu' si nu m-as mai duce vreodata. nu-ti spun cati turisti am deranjat pe poteca ca sa-mi faca mie loc sa trec. nu mi-au zis nimic, dar m-am simtit penibil.

sunt zeci de trasee asemanatoare si mai putin batute cu piciorul. incearca transalpina cum zicea Zidu'. e superba. sau tot in zona respectiva "drumul strategic", asa ii spun localnicii. merge numai pe la 2000 de metri. gasesti detalii in topicurile mai vechi

Ma duc si eu la Omu, ca n-am fost niciodata.

Plec maine dimineata.

Sper sa nu ma simt penibil si eu.

Sunati la jandarmi daca e important sa nu mai ajunga nimeni cu motoreta unde ati fost doar voi.

Editat de Sanchez
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt niste baieti foarte educati pe aici, care au strans randurile si care sunt in stare sa-ti tina si cursuri de ecologie.

 

 

 

citez in continuare din spusele organizatorului de la valcea pe unde s-au dat si domnii astia moralisti:

 

 

" problema cu marcajele in zona in care au disparut,e foarte nasol,dar fiind in parc national nu au acceptat altceva decat banda legata in copaci,fara vopsea sau alte artificii din astea.banda pe care tre sa mergem sa o strangem(noroc cu ciobanii ca au strans-o inaintea noastra)"

 

 

 

acu, intreb si io: voi de ce nu va trageti un pic de urechi si de ce nu va duceti sa va predati la autoritati :bounce:

mai mult, poate aflam si noi care parc national e mai parc national si unde ar trebui respectata legea?

 

 

fara sa fiu carcotas, eu cred ca nu are rost sa faceti atatea valuri. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as zice ca are. Lucrez unde lucrez si totusi n-am intrat niciodata cu motorul in rezervatie. Macar eu sa respect zonele protejate.

 

PS Transalpina nu e pentru oricine, e mai simplu sa sperii turistii pe la Babele.

 

PPS Mea culpa, si eu am fost in zona asta vara, dar macar recunosc. Plus ca am intrebat pe cineva din zona (ARO alb) si au spus ca nu-i nici o problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce nu inteleg unii e ca daca un lucru e interzis si tu poti sa il faci e bine sa nu il faci

 

conceptia asta cu "ce mah atateeaa parcuri nationale? vreau eu sa ma plimb pe acolo cu mobra" e daunatoare, foarte daunatoare. SI pare venita din partea unui inconstient.

Sistemul american de justitie se bazeaza pe pe bunul simt al cetatenilor, generat de o societate stabila. La ei politia e neputincioasa, la fel de neputincioasa ca jandarmiii de la noi daca nimeni nu ii cheama sa prinda hotul.

Sunt sigur ca daca ai merge pana in sat si acolo ai inchiria un cal ai avea satisfactie mai mare pe munte. In parcurile nationale de la noi sunt interzise doar vehicolele cu tractiune pe combustibili fosili.

apropo chestii gen babele nici macar nu sunt dificile ca traseu enduro, si parca parcul national incepe de acolo spre omu :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

accesul motoarelor si atv-urilor a fost INTERZIS pe platoul Bucegilor. Daca jandarmeria montana nu t obliga, macar bunul simtz sa te opreasca. Ce naiba faci pana la babele?? Drum pietruit, poate te arde sa intri in jnepenisul d la piatra arsa...alta zona protejata. N-ai destule paduri sa te dai? Sunt zone mult mai faine unde te potzi da. Trust me, daca ai motor d enduro nu inseamna k stii si traseele cele mai faine.

 

exista trasee foarte faine in zona cheilor dambovicioarei, din care potzi iesi la zarnestii. Toata zona e plina d forestiere care leaga localitatile intre ele. Tre sa stai sa le descoperi. DE CE BABELE???Nu este platoul destul de erodat? Vreti sa valasati amprenta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

accesul motoarelor si atv-urilor a fost INTERZIS pe platoul Bucegilor. Daca jandarmeria montana nu t obliga, macar bunul simtz sa te opreasca. Ce naiba faci pana la babele?? Drum pietruit, poate te arde sa intri in jnepenisul d la piatra arsa...alta zona protejata. N-ai destule paduri sa te dai? Sunt zone mult mai faine unde te potzi da. Trust me, daca ai motor d enduro nu inseamna k stii si traseele cele mai faine.

 

exista trasee foarte faine in zona cheilor dambovicioarei, din care potzi iesi la zarnestii. Toata zona e plina d forestiere care leaga localitatile intre ele. Tre sa stai sa le descoperi. DE CE BABELE???Nu este platoul destul de erodat? Vreti sa valasati amprenta?

 

 

 

ba esti de-a dreptul fenomenal.

 

cine te aude te poate crede.

 

 

iote aci cat esti de coerent:

/index.php?...=121821&hl=

 

cand iti revii din amnezie, vezi ca ai pe-aici niste colegi cu care poti s-o pui de-o orgaqnizatie ecologista......si mai vedeti voi de ce o mai puneti, ca idei aveti de dati pe afara.

 

 

 

PS. nu sunt de acord sa intri in parc national, dar nu va mai umflati atat de tare,dati mai bine sfaturi la nepoti :D

Editat de Rebelul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba esti de-a dreptul fenomenal.

 

cine te aude te poate crede.

iote aci cat esti de coerent:

/index.php?...=121821&hl=

 

cand iti revii din amnezie, vezi ca ai pe-aici niste colegi cu care poti s-o pui de-o orgaqnizatie ecologista......si mai vedeti voi de ce o mai puneti, ca idei aveti de dati pe afara.

PS. nu sunt de acord sa intri in parc national, dar nu va mai umflati atat de tare,dati mai bine sfaturi la nepoti :D

Sfat - inchiriaza un cal si mergi pana la Omu, vorba lu` Zidu`

alte cuvinte sunt de prisos, tot nu veti intelege, o veti tine tot pe a voastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba esti de-a dreptul fenomenal.

 

cine te aude te poate crede.

iote aci cat esti de coerent:

/index.php?...=121821&hl=

 

cand iti revii din amnezie, vezi ca ai pe-aici niste colegi cu care poti s-o pui de-o orgaqnizatie ecologista......si mai vedeti voi de ce o mai puneti, ca idei aveti de dati pe afara.

PS. nu sunt de acord sa intri in parc national, dar nu va mai umflati atat de tare,dati mai bine sfaturi la nepoti :moto:

ana la cabana e DRUM si am tot dreptul sa merg pana acolo. Babele si sfinxul sunt declarate monumente ale naturii , domnu MacLeod. Si iti sugerez sa te documentezi putin despre "parcul national Bucegi" o sa afli ca este PARC NATURAL si este o MARE diferenta intre parc natural si parc national. Rezervatia cuprinde cerdacul vaii cerbului, valea gaura, vf bucura, omu, zona branei caprelor (spre bucsoiu, pe traseul Tache Ionescu-daca nu ma insel- care duce la Diham) si o parte din zona Clincea. :D

Daca ai nelamuriri si crezi ca gresesc potzi suna la 0245/772640 si vei fi luminat. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...