Sari la conținut

Fara Cuvinte...


lonely rider
 Share

Postări Recomandate

nu am cuvinte sa comentez...nu mai pot sa critik ...nu mai stiu ce sa fac http://www.ziaruldebacau.ro/index.php?articol=22767 am ajuns la concluzia k soseaua nu mai este pt mine.... am sa ma dau pe enduro dak patesc ceva e din vina mea>>>> post-17488-1187700172_thumb.jpg <<<<< acesta aste criminalul pe care il platim din banii nostri :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Un mafiot criminal. Cred totusi ca opinia publica si mai ales comunitatea moto trebuie sa faca ceva ca acest animal sa nu mai omoare din nou, mai ales ca e o "personalitate" politica pe plan local. Oare Basescu stie ca in fruntea filialei PD bacau este un CRIMINAL????

:cheers: :o :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici acolo nu il doare pa presedintele ales al neamului.....pun pariu ca nici acuma nu o sa puna nimeni intrebarea cum a avut permis ala sa conduca masina :cheers: daca a trecut un an de la accident. Am un amic care a avut accident nu cu victima ci cu vatamare corporala din culpa si dupa 2 ani si ceva a putut sa se inscrie la scoala de soferi din nou.....dar asta cum a putut conduce? Va spun eu....ca traim in Romania, unde presedintele ales se urca la volan dupa un sprit si nime nu zice nimic, ba mai mult este reales....asta e....ce sa mai comentam noi? Domnul "sofer" o sa conduca in scurt timp din nou.....

Sanatate pentru motociclist si fata lui....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ultimii bani as lua asa: grenade, pistoale si gloante!

Jur ca asa as face si nu ar mai conduce mercedesu ce eventual un scaun cu rotile!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista si pozibilitatea ca cel cu masina sa se fi uitat in oglinda totusi, da baiatu cu motoru ori tocma atunci era in unghiu mort, ori venea prea tare din spate. Ce e clar, ca omu ala nu a vrut intentionat sa accidenteze pe un semen de al sau.

 

Cred ca sa se faca dreptate, ar trebui victima, sau amicii lui, sa il invite pe vinovatu cu masina intr-un loc retras, si sa il lase sa aleaga ce picior are mai mult nevoie de el si pe celalat sa il taie si gata.

 

Noi ca motociclisti totusi, trebuie sa fim extrem de atenti ca o mini-greseala poate sa duca la sechele majore pe viata, si vorba aia, indifenet cine avea prioritate, ramai cu dreptatea in mana da cu probleme cat cuprinde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

avand in vedere ca motociclistul a intrat in roata fata a masinii chiar credeti ca s-a asigurat acel imbecil? daca il lovea in spate,da...ar fi avut o vina dar, putea bine mersi sa fi depasit linia continua doar sa-l fereasca....cand esti prea aproape/in depasire nu prea mai ai multe optiuni decat sa-i dai gaz si sa incerci sa depasesti. frana nu te prea ajuta...

 

Insanatosire grabnica celor implicati si sa speram ca de data aceasta se va face dreptate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

:o enduro frate , coclauri , si drumuri secundare........... CA ALTFEL NU SE MAI POATE(DE FAPT NU SE MAI POATE CIRCULA , DE ACUM UN AN...... DA' VAD CA DE LA AN LA AN , CRESTE NR. DE MOTOCICLISTI OMORATI- SAU NENOROCITI PE VIATA......) DACA ALA CU MERTZANU A VRUT SA FACA STANGA, SI DACA A MAI SI SEMNALIZAT... ATUNCI TREBUIA SA-L "FACA" PRIM DREAPTA MOTOCICLISTU......(CU TOATE CA NU PREA SE FACE ASA DEPASIRE PE NATIONALA.......)

PACAT DE OM... S-A ALES SI FARA PICIOR.... VA AVEA UN MARE SOC CAND O SA-SI DEA SEAMA... :D

BINE CA NU AU MURIT AMANDOI.... ce e sigur : avea muulti km/h daca nu a mai putut evita buseala.... (parerea mea...).... mare pacat de piciorul lui... chiar n-o sa treaca usor peste treaba asta...

 

vina ar fi 50-50.... da' ce mai conteaza acum?! :cheers:

 

mergeti dreaqului mai incet... ca orice ai face , nu poti opri in timp util... la cati cretini sunt pe sosele.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e vina noastra...intodeauna romani au ales ce-i mai rau...rahatul ala a ajuns in functie si face ceea ce face datorita prostiei celor care l-au adus acolo...ma gindeam asa...numai in judetul BC:Hrebenciuc,Sechelariu...asasinul asta..cite mizerii pe metru patrat...

 

Ii doresc motociclistului multa putere sa i-a viata de la capat...oricum ar fi,dar pt.el asta e un nou inceput...unul pe care nu si-l doreste nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

teoretic, s-ar merge pe culpa comuna, dar:

1. nu e totuna sa treci de ax cu un metru sau mai putin cat e nevoie in cazul unui motor cu a te pune de-a latu' pe contrasens cum urma sa faca vita;

2. linia continua din zona respectiva era gandita tocmai pt a nu face manevra respectiva pt a intra in peco.

3. o linie continua e gandita pt toate categoriile de vehicule, camion ce prinde 60/h in 30 de sec. sau motor...

ideea e ca si legea trebuie interpretata, e tocmai unul din principiile ei si, oricat de subiectiv as fi, nu cred ca domnul demnitar ar avea circumstante atenuante. dar el mai baga o fisa si mai impusca un sclav...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citesc si sincer nu imi vine sa cred cat de naivi puteti sa fiti, traiti intr-o minciuna, credeti in toate prostiile spuse de toti prostii si ajungeti sa trageti concluzii care va vor aduce sa postati la sectiunea asta implicati intr-un eveniment sau mai rau sa posteze altii evenimentul vostru.

 

CE CAUTA MOTOCICLISTUL SA DEPASEASCA PRIN STANGA? PESTE LINIA CONTINUA????? CLAR VINA MOTOCICLISTULUI!!!!! probabil toti o sa sariti ca arsi cand o sa vedeti topicul cu ceva de genul: "cum bah? dar ala care a facut stanga, si nu avea voie, de ce sa nu fie vinovat??? Pai e vinovat ca a creat situatia de accident, dar ACCIDENTUL TOT BOUL DE MOTOCICLIST LA CREAT ca doar venea din spate si avea timp sa vada si sa se gandeasca, ca ceva nu e in regula cu masina aia care merge asa incet sau se opreste, si sa franeze dar el a preferat sa pastreze viteza sau sa accelereze si sa depaseasca prin loc nepermis.

 

Eu nu zic sa nu depasiti pe linie continua sau sa nu mergeti cu viteza sau......eu va zic ca: in momentul in care te angajezi in manevre de acest gen ITI ASUMI RISCUL si daca patesti ceva tre sa fi constient ca ti-ai facut-o cu mana ta si nu cauta vinovatii in alte parti ca tu esti principalul vinovat.

 

Nu mai cautati sa va sustineti intre voi cand nu e cazul. Lumea greseste si mai bine ii atragi atentia la om ca a gresit decat sa il susti sa mai gresasca ulterior. Bine in acest caz, din pacate, are mult timp de acum inainte sa reflecteze la ce a facut si unde a gresit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In urma cu 2 saptamani pe centura Aradului a fost un accident asemanator- un nene a virat stanga sa intre in peco, iar un calaret de racheta a venit lansat in depasire.. atunci a fost vina motociclistului care a decedat..

Mergeti fratilor cu prudenta! Ce te costa sa mai stai 2 -3 -5 secunde in plus in spatele unuia care nu stie ce vrea?? Vezi ca ala e bou si franeaza aparent fara motiv- lasi dreacu gazu, nu intrii ca migul in depasire orbeasca. Incerci sa realizezi DE CE franeaza ala, sa te uiti pe dreapta - poate e o strada sau o parcare- sau pe stnga, pe celalalt sens, poate e o mizda, benzinarie sau strada... incerci sa anticipezi ce vrea ala sa faca apoi decizi daca merita riscul unei depasiri in pripa! Nu e de gluma!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multele injurii aduse soferului nu-i aduce piciorul inapoi mototciclistului.Culpa este comuna dupa cum au afirmat majoritatea . Insanatosire grabnica si puterea de a o lua de la capat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Culpa comuna clar. Ala cu ML a facut stamga tocmai pt ca nu se astepta sa vina cineva prin stanga lui pe linie dubla continua iar moto a depasit, crezand ca ala nu o sa taie linia continua. S-au intalnit 2 "smecheri", partea proasta pt "smecherul" cu moto a fost ca el nu a avut "conserva" si trebuia sa aiba asta clar in minte din momentul in care s-a urcat pe motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Culpa comuna clar. Ala cu ML a facut stamga tocmai pt ca nu se astepta sa vina cineva prin stanga lui pe linie dubla continua iar moto a depasit, crezand ca ala nu o sa taie linia continua. S-au intalnit 2 "smecheri", partea proasta pt "smecherul" cu moto a fost ca el nu a avut "conserva" si trebuia sa aiba asta clar in minte din momentul in care s-a urcat pe motor.

Mare e gradina, dar multi cu Tico au zburat peste gard !!! Pacat ca nu si-au luat si neuronul cu ei. Mai ticors, nimic nu se intampla daca soferul nu cauza aceasta imprejurare. El nu avea voie sa faca stanga pe acolo, punct. Nu vira, nu se intampla nimic. El este cauzatorul si nu moto. Nu moto a facut vreo manevra care a pus in pericol alt participant la trafic. si culmea pretul cel mare il plateste acum riderul si nicidecum nea consilierul, care e pe post de Doamna cu Coasa pe sosea.

 

Putere si rabdare riderului pt a isi putea remodela felul de a trai si a fi!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citesc si sincer nu imi vine sa cred cat de naivi puteti sa fiti, traiti intr-o minciuna, credeti in toate prostiile spuse de toti prostii si ajungeti sa trageti concluzii care va vor aduce sa postati la sectiunea asta implicati intr-un eveniment sau mai rau sa posteze altii evenimentul vostru.

 

CE CAUTA MOTOCICLISTUL SA DEPASEASCA PRIN STANGA? PESTE LINIA CONTINUA????? CLAR VINA MOTOCICLISTULUI!!!!! probabil toti o sa sariti ca arsi cand o sa vedeti topicul cu ceva de genul: "cum bah? dar ala care a facut stanga, si nu avea voie, de ce sa nu fie vinovat??? Pai e vinovat ca a creat situatia de accident, dar ACCIDENTUL TOT BOUL DE MOTOCICLIST LA CREAT ca doar venea din spate si avea timp sa vada si sa se gandeasca, ca ceva nu e in regula cu masina aia care merge asa incet sau se opreste, si sa franeze dar el a preferat sa pastreze viteza sau sa accelereze si sa depaseasca prin loc nepermis.

 

Eu nu zic sa nu depasiti pe linie continua sau sa nu mergeti cu viteza sau......eu va zic ca: in momentul in care te angajezi in manevre de acest gen ITI ASUMI RISCUL si daca patesti ceva tre sa fi constient ca ti-ai facut-o cu mana ta si nu cauta vinovatii in alte parti ca tu esti principalul vinovat.

 

Nu mai cautati sa va sustineti intre voi cand nu e cazul. Lumea greseste si mai bine ii atragi atentia la om ca a gresit decat sa il susti sa mai gresasca ulterior. Bine in acest caz, din pacate, are mult timp de acum inainte sa reflecteze la ce a facut si unde a gresit.

 

:cheers:

 

pe de alta parte, citind o mare parte din celelalte posturi, care acuza NUMAI conservarul.. mi se face scarba.. . cum ati luat carnetu oameni buni ? si voi dati spaga ??? ati citit vreo pagina macar din Codul Rutier ?

 

Ei bine... nu sunt io ala care sa dau lectii, am incalcat legile de N ori frate, linia continua o incalc de zece mii de ori , uneori pentru mine e o risipa de vopsea inutila pe sosea"... dar cand o fac nu ma plang daca mi se intampla ceva, sunt CONSTIENT ca incalc legea, lege care e facuta cu un scop.. sa te protejeze.

 

Adica.. pana la urma urmii.. acolo era o LINIE CONTINUA ... prin LEGE .. nici unu din cei 2 conducatori auto NU AVEAU VOIE sa calce linia continua. Culpa comuna.. CLAR.. si PUNCT.

 

Ba mai mult.. parerea mea personala.. motociclistul are o mai MARE parte de vina, mai ales fata de el insusi. CUm si de ce ?

 

Pai.. din prima clipa cand un motociclist se suie pe motor.. prima lui grija e sa fie atent la tot ce se intampla, sa-si "pazeasca spatele" .. daca el nu o face.. ce obligatie au ceilalti sa o faca ?

 

Mertzanu ala ML.. e destul de inalt din cate stiu io.. motociclistul daca a vazut ca ala franeaza, trebuia sa-si puna intrebarea "DE CE FRANEAZA TANTALAU ALA ????" in loc sa ia decizia sa depaseasca pe linie continua ...

 

De ce sa puna aceasta intrebare ? Pai daca ala a franat ca avea o groapa in carosabil, un sants, cum deseori se intampla.. daca ferea un caine, o vaca sau un cal , cum deseori de intampla.. daca ferea niste copii care alergau dupa minge, cum deseori se intampla ??? Mai ales ca acolo mai era si o benzinarie.. si masina putea sa o ia ILEGAL la stanga, cum DESEORI SE INTAMPLA ???

 

In schimb, in loc sa-si puna aceasta intrebare "DE CE a franat" .. a ales sa depaseasca , prin loc interzis.

 

Imi pare foarte rau de ce s-a intamplat, ca si-a pierdut piciorul, ca si-a mutilat corpul , acuma o sa regrete si o sa se gandesca de un miliard de ori cum putea sa evite asa ceva.

Editat de Poison
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare e gradina, dar multi cu Tico au zburat peste gard !!! Pacat ca nu si-au luat si neuronul cu ei. Mai ticors, nimic nu se intampla daca soferul nu cauza aceasta imprejurare. El nu avea voie sa faca stanga pe acolo, punct. Nu vira, nu se intampla nimic. El este cauzatorul si nu moto. Nu moto a facut vreo manevra care a pus in pericol alt participant la trafic. si culmea pretul cel mare il plateste acum riderul si nicidecum nea consilierul, care e pe post de Doamna cu Coasa pe sosea.

 

Putere si rabdare riderului pt a isi putea remodela felul de a trai si a fi!!!!!

 

Este groaznic ce i s-a intamplat motociclistului... Ii urez sa treaca usor peste acest impas.

 

Dar, Fire929, tu spui ca motociclistul nu a pus in pericol pe nimeni....

Daca tocmai tu iesai din benzinarie pe motor, un pic pus pe ganduri, si te asigurai doar din stanga, stiind ca din dreapta nu are cum sa-ti vina nimeni ca de... este linie continua, si te trezeai spulberat de un motor?????

Ce sa mai.... linia continua e facuta sa fie "intreaga" (necalcata de nimeni).

 

Pacat...Mare pacat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in general trebuie sa te adaptezi conditiillor de trafic. in romania trebuie sa te adaptezi si vehiculului.

cu cat esti mai mic cu atat esti mai neinsemnat (conduc tico de 3 ani, -inainte am avut una mai mare), si trebuie sa tii cont de asta.

daca ai ML sau jeep nu te intereseaza ca intra unul cu tico peste tine sa nu mai vorbesc de unul cu motor. mai mult, pot sa ma bag si nu prea-mi pun viata in pericol pentru ca in romania nu te omoara nimeni daca ai incalcat legea si in masina ta mare esti mai protejat decat papa - asta pana nu apare un camion DE CARE AI GRIJA SI-L RESPECTI

nu suntem regi ai soselelor, suntem niste muste printre vaci, si trebuie sa ne purtam ca atare

 

cam asta e de invatat

 

insanatosire

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ceva vreme s-a produs un accident exact in aceleasi conditii.Undeva prin zona Moldovei cu un neamt care a vrut sa intre intr-o benzinarie .Si acolo nu era banda continua.Deci....

 

Prudenta mare in dreptul benzinariilor, popasurilor sau parcarilor unde observati autovehicule care se deplaseaza suspect de incet pentru tronsonul respectiv de drum.Nu conteaza daca au semnalizarea in functiune sau nu.Poate este defecta pur si simplu.In nici un caz nu depasiti pe partea stanga !Indiferent daca este sau nu banda continua.Nu depasiti pur si simplu pana nu sunteti siguri ce manevra vrea gusteru' sa efectueze.

 

Nu mai conteaza cine ,ce regula de circulatie a incalcat daca se termina prost o chestie din asta.Iti bagi p_ _a

in ei de bani de la CASCO pentru motor daca ramai fara picioare sau paralizat sau in eventualele despagubiri materiale pentru familie daca tu dai coltul.

 

"Stii Florinele ? Televizorul asta cu plasma l-am cumparat cu banii aia de la nenea care la omorat pe tati cand erai tu mai mic...." :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:agree:

 

Ei bine... nu sunt io ala care sa dau lectii, am incalcat legile de N ori frate, linia continua o incalc de zece mii de ori , uneori pentru mine e o risipa de vopsea inutila pe sosea"... dar cand o fac nu ma plang daca mi se intampla ceva, sunt CONSTIENT ca incalc legea, lege care e facuta cu un scop.. sa te protejeze.

 

Adica.. pana la urma urmii.. acolo era o LINIE CONTINUA ... prin LEGE .. nici unu din cei 2 conducatori auto NU AVEAU VOIE sa calce linia continua. Culpa comuna.. CLAR.. si PUNCT.

 

Ba mai mult.. parerea mea personala.. motociclistul are o mai MARE parte de vina, mai ales fata de el insusi. CUm si de ce ?

 

Mertzanu ala ML.. e destul de inalt din cate stiu io.. motociclistul daca a vazut ca ala franeaza, trebuia sa-si puna intrebarea "DE CE FRANEAZA TANTALAU ALA ????" in loc sa ia decizia sa depaseasca pe linie continua ...

Imi pare foarte rau de ce s-a intamplat, ca si-a pierdut piciorul, ca si-a mutilat corpul , acuma o sa regrete si o sa se gandesca de un miliard de ori cum putea sa evite asa ceva.

 

In total acord cu tine, mi-ai luat cuvintele din gura...

 

Fire929: cred ca tu ai mari probleme cu neuronii daca te vezi nevoit sa recurgi la insulte puerile de genul asta si se pare ca dai dovada de acelasi subiectivism infect pe care l-am intalnit des pe forumurile 2 roti cand vine vorba de culpa comuna si aschia din ochiu fiecaruia...

 

Lucrez pe Grivitei si de pe la Podul Grant, cand e aglomerat, merg peste linia dubla continua cu 70-80 depasind toata coloana. Sunt constient ca e posibil ca alt "smecher" sa vrea sa iasa din coloana, fie sa depaseasca fie sa intre prin vreo curte pe stanga si prea probabil sa o patesc ... rau, si imi asum riscul asta. am vopsit scuterul verde fluorescent, am pus toba sport, merg cu farurile aprinse si reglate sus, sa deranjeze si port echipament pe care nu l-am vazut la prea multi "motocilisti" care fac mishto de mine si sper sa fie cat mai moale asfaltul cand o sa intample... Dar in niciun caz nu o sa fac pe victima... e "lame"...

Editat de tico_rs
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare e gradina, dar multi cu Tico au zburat peste gard !!! Pacat ca nu si-au luat si neuronul cu ei. Mai ticors, nimic nu se intampla daca soferul nu cauza aceasta imprejurare. El nu avea voie sa faca stanga pe acolo, punct. Nu vira, nu se intampla nimic. El este cauzatorul si nu moto. Nu moto a facut vreo manevra care a pus in pericol alt participant la trafic. si culmea pretul cel mare il plateste acum riderul si nicidecum nea consilierul, care e pe post de Doamna cu Coasa pe sosea.

 

Putere si rabdare riderului pt a isi putea remodela felul de a trai si a fi!!!!!

 

daca ar circula toti motociclistii dupa modelul si gandurile tale, in curand am ramane fara ei.

 

cand esti pe moto esti vulnerabil. toti pot gresi.. si tu ai gresit si o vei face iar.

 

NU DEPASI, TINE-TI BANDA.. AI GRIJA DE PIELEA TA, indiferent ce fac ceilalti.

 

asa ar trebui sa sune topicurile..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad k multi aveti motoare mari si uni mai mici...aia cu motoare mici sa TACA ...vad k se deviaza de la subiect ....prob e k animalul asta k altfel nu pot sa ii zic a mai omorat un om si opinia publica nu a facut nimik...mancan rahat toti pe forumul asta dar nimeni nu face nimik...toti am incalcat linia continua din diverse motive ( rog cei cu scutere sa nu comenteze) am ajuns la parerea k nu mai renteaza sa merg pe sosea k pot fi un posibil subiect pe forum ...stiti cu totii (cei cu motoare mari) k in momentul cand mergi cu viteza ( de la 100 in sus) nu mai poti sa vezi toate posibilitatile de manevra sa iesi fara a fi lovit CONCLUZIE : Silviu poate a vazut k a incetinit dar a preferat sa mearga pe linia continua crezand k martalogul face DREAPTA ...dak facea dreapta cum a crezut el totu era OK

 

 

 

 

PE ACEASTA CALE II ROG PE CEI CU MOTOCILETE CU CAPACITATE CILINDRICA MICA (50...125...150...250) SI CARE MAI SUNT SA NU MAI POSTEZE PARERILE LOR DESPRE VITEZE SI MANEVRELE PE CARE LE POTI FACE (VALABIL SI PT CEI CE NU AU MOTOARE)

 

 

 

 

INSANATOSIRE GRABNICA SILVIU SI PRIETENEI LUI si DUMNEZEU sa ne aiba in paza pe toti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...