Sari la conținut

Accident pe Mihai Bravu


Hellryder
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 85
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

eu aduc in discutie si un alt aspect al problemei.

nu stiu cum s-au petrecut exact lucrurile, dar ganditi-va totusi ca asa cum il injurati acum pe ala cu bmw-ul asa ne injura si pe noi lumea cand venim cu peste 150 la ora.nici pe noi nu ne vede nimeni din cauza vitezei,exact asa cum s-a intamplat cu bmw-ul.

 

e clar ca avea viteza enorma pt oras si ca evinovat,nu incerc sa-l scap de vina, doar sa evidentiez faptul ca noi suntem mult mai invizibili decat o masina pe masura ce viteza creste.

 

cat despre cazul in care Dacia s-a bagat fara sa acorde prioritate, nu mi se pare corect ca pe acesta sa-l iertati pt ca era imposibil sa vada bmw-ul venind si pe unul care accidenteaza motociclisti din acelasi motiv,ca nu l-a vazut,sa-l acuzati. cazul e acelasi doar ca nu e vorba de motociclete.

 

daca in tot peisajul era si o motocicleta,Doamne fereste, si Dacia ricosa in el, s-ar fi tabarat si asupra aluia din Dacie cu injurii si acuze.

 

ce vreau eu sa spun este ca trebuie sa fim obiectivi si sa tragem invataminte din toate.

 

p.s. multa sanatate soferului din Dacie si poate ne spune si noua cineva cum se simte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ORIBIL! ... dar io parca stiu ca nu ai voie, cind te inscri si semnalizezi sa faci stinga, sa treci peste linia de tramvai, asa ca soferul Daciei cred ca e vinovat de neacordarea de prioritate; viteza BMW-ului nu se pune, dupa cum nu se pune nici depasirea pe linia tramvaiului, care a devenit legala ... inca o idiotenie a noului Regulament Rutier ... inca o victima ... adica 2, am inteles ca din cei doi ocupanti ai Daciei n-a supravietuit vreunul.

 

cri, sa scriem in calendar data de azi, in sfirsit sintem de acord :laugh:

Editat de FLEX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum mergea cu bmw-ul cu 200 la ora ma??!!!! :laugh: voi ati mers careva cu 200 cu vreo masina? si in bucuresti? stiti cat ii ia unei masini sa accelereze pana la 200? cat de lung e tunelu' ala nu cred ca avea timp. sincer nici cu moto nu am mers cu 200 in bucuresti...imposibil sa fii avut peste 200. masina ajungea asa si daca intra cu 120-130 in ea... parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auzi, eu daca vin lansat cu MATIZUL, in pasajul ala prind 120, te iau la o demonstartie daca vrei. Deci cu un BMW 528 care are o herghelie de vreo 200+ cai nu cred ca e vreo problema sa ii dai cu 200 km/h. Masina AIA poate!

 

Dar aceste discutii sunt inutile acum.

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca a rupt dacia in 2 avea sigur peste 150 km/h.

 

La viteze din astea stai si te gandesti ca notiunea de neacordare de prioritate incepe sa-si piarda sensul. Nu ai cum sa eviti pe unul care iti apare brusc cu apoape 200km/h din gaura pasajului. La viteza aia pui in pericol inclusiv pe participantii care circula normal in legalitate. Chestia cu neacordare de prioritate mi se pare folosirea bruta a legii fara analizarea contextuala a situatiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca a rupt dacia in 2 avea sigur peste 150 km/h.

 

La viteze din astea stai si te gandesti ca notiunea de neacordare de prioritate incepe sa-si piarda sensul.  Nu ai cum sa eviti pe unul care iti apare brusc cu apoape 200km/h din gaura pasajului.

WRONG ! Situatia e asemanatoare cu unele accidente in care au fost implicate motoare circuland peste viteza legala si le-a aparut cate-un conservar in fata, numai ca atunci gandim ca invers. Neacordarea prioritatii e neacordarea prioritatii la orice viteza; putea sa circule ala cu 300 km/h si nu ciocnea pe nimeni daca dacia nu i-ar fi taiat calea (daca intr-adevar asta s-a intamplat.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E mult de discutat pe tema asta.

 

Daca o luam dupa lege, cel care nu a acordat prioritate e vinovat indiferent ce viteza avea celalalt.

 

Totushi trebuie sa recunoashtem ca in orash nu te ashteptzi sa circule cineva cu

 

asemenea viteza -> si de aceea crezi ca ai timp sa faci manevra.

 

Sau acum vom astepta sa nu se mai vada nici o mashina la orizont pentru a fi

 

siguri ca nu facem accident.

 

Si mai e ceva: daca privesti o masina chiar din fatza iti dai seama mult mai greu

 

de viteza cu care circula.

 

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E mult de discutat pe tema asta.

 

Daca o luam dupa lege, cel care nu a acordat prioritate e vinovat indiferent ce viteza avea celalalt.

 

Totushi trebuie sa recunoashtem ca in orash nu te ashteptzi sa circule cineva cu

 

asemenea viteza -> si de aceea crezi ca ai timp sa faci manevra.

 

Sau acum vom astepta sa nu se mai vada nici o mashina la orizont pentru a fi

 

siguri ca nu facem accident.

 

Si mai e ceva: daca privesti o masina chiar din fatza iti dai seama mult mai greu

 

de viteza cu care circula.

 

 

Bafta.

Mai e o diferenta subtila aici: ala cu Dacia statea pe linia de tramvai sau era in miscare si s-a intamplat sa fie surprins acolo. Daca statea inseamna ca a vazut "ceva" si astepta sa treaca, dar a fortat intrarea pana pe linia de tramvai, ca atati idioti care vor sa intra pe un drum principal si inainteaza pana aproape de centrul intersectiei. Daca circuli pe banda intai si banda a doua e ocupata... ar fi bine sa ai enduro sa te sui pe capota aluia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dat de carnet (si A si B ) de tare multa vreme sa stiu subtilitati de astea ale codului rutier, dar parca nu ai voie sa depasesti pe linia de tramvai IN ORICE SITUATIE. Am vazut la teveu acum vreo saptamana un reportaj cu traficul infect din Bucale, problema cu locurile de parcare, bla bla bla, aratau pe unu care depasea coloana pe linia de tramvai si afirmau baietii ca e ilegal.

Zic si eu.

Si atunci vinovat e boracul ala din BMW a jucat si el un pic Underground 2 si s-a crezut inca in joc unde nu se strica masina. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai voie sa OCOLESTI REFUGIUL PE PARTEA STINGA, dar intre refugii poti merge pe calea tramvaiului linistit, de altfel marcajele nou refacute sint intrerupte linga linie si devin continue in vecinatatea refugiilor ... de aici blocajele enervante de pe banda 2 sau 3, din cauza celor ce RESPECTA LEGEA si incearca sa revina pe asfalt in dreptul refugiilor ... misto reglementare, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar trebui sa ne gandim de fiecare data cand viram la stanga la unu' care vine pe contrasens cu 200 nu am ami vira niciodata.Ciorile astea analfabete nu ar trebui sa aiba carnet. Ideea cu 10 clase minime obligatorii sau 12 pentru a putea lua carnet mi se pare excelenta. Desi probabil ca ar pacali-o si pe asta cu complicitatea militienilor. Eu sunt din sud (jud. teleorman) si acolo nu-i mai controleaza nimeni. Vin de la furat din spania si fac ce vor. Am vazut odata cum l-au batut vreo sase pe unul de 16 ani si cand a venit politia cine credeti ca a luat amenda. Va da-ti seama ca pustiul ala care nici nu mai putea sa vorbeasca deci nu a putut schita nimic. Asa ca scapa cine poate de boratii astia!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai sa ne intelegem, eu n-am luat partea aluia cu bmw-ul, din partea mea ar trebui sa infunde puscaria daca e adevarat ca mergea cu peste 200 la ora.

Pe partea ailalata, de unde naiba se stie de 200? A fost masurat cu radarul sau e din declaratiile unei babe? La impact de genul ala era suficient sa aiba putin peste 100. Daca avea 200 nici nu cred ca s-ar fi putut sa supravietuiasca, oricit de tare ar fi bmwul. Eu inclin pentru 120-150, care oricum e viteza foarte ilegala si nu schimba foarte mult situatia.

 

Daca e adevarat ca saracul ala cu dacia nu l-a vazut si a intrat in fata lui (imi pare impact lateral), din punctul de vedere al legii e vinovat.

 

Ce am vrut sa subliniez e ce au zis si altii inaintea mea: daca in locul bmwului era un motociclist care murea, il injurati pe ala cu dacia de nu se mai putea. Sa fim seriosi, cite povesti am citit aici in care se spunea "mergeam linistit cu 1XX la ora si a facut un nenorocit la stinga prin fata mea", si cum ati balacarit sofeul ala. Sa mai luam in considerare ca o motocicleta e si mult mai greu de vazut ca un bmw.

 

Mi se pare ca voi vreti sa aplicati regulile de circulatie dupa marca masinii, numarul de roti si etnie. E, asa ceva nu se poate. Hotaritiva, cine e vinovat, ala care depaseste viteza legala cu mult sau ala care face stinga prin fata lui pentru ca nu l-a vazut si n-a apreciat viteza? Hai sa lasam pentru moment la o parte imbecilitati de genul "tiganul dracu" si "de unde are el bmw ca eu muncesc in fabrica si abia imi iau mobra".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum mergea cu bmw-ul cu 200 la ora ma??!!!! :laugh:  voi ati mers careva cu 200 cu vreo masina? si in bucuresti? stiti cat ii ia unei masini sa accelereze pana la 200? cat de lung e tunelu' ala nu cred ca avea timp. sincer nici cu moto nu am mers cu 200 in bucuresti...imposibil sa fii avut peste 200. masina ajungea asa si daca intra cu 120-130 in ea... parerea mea.

daca venea dinspre lizeanu si a facut liniutza cu unul a avut minimum 500 m sa accelereze (liniuta se face de la stop, nu?), asta ca sa nu luam in considerare ca au plecat de la dinamo de undeva, si in plus a avut avantajul accelerarii la vale, la intrarea in pasaj.

eu am trecut acum 4 ani prin intersectia de la apaca, ziua la ora 12 cu 130 cu un oltcit (pana la inceputul pantei spre regie 145) si dupa aia frana rau sa vad fetele care stateau la soare la pod. m-a luat radarul aproape de grozavesti cu 75. Iar, intre camine de la p1 la p5 90 km/h sau de la r2 la p25 80km/h deci cu un motor bmw de 2.8 din generatia noua treci lejer de 200 in oras

Editat de ZIDU'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai e o diferenta subtila aici: ala cu Dacia statea pe linia de tramvai sau era in miscare si s-a intamplat sa fie surprins acolo. Daca statea inseamna ca a vazut "ceva" si astepta sa treaca, dar a fortat intrarea pana pe linia de tramvai, ca atati idioti care vor sa intra pe un drum principal si inainteaza pana aproape de centrul intersectiei. Daca circuli pe banda intai si banda a doua e ocupata...  ar fi bine sa ai enduro sa te sui pe capota aluia.

Deci treaba e in felul urmator: pe Mihai Bravu, ca sa faci stanga si sa nu incurci circulatia, e voie sa te incadrezi pe linia tramvaiului, marcajul e intrerupt, deci legea permite. Daca tipul care astepta cu Dacia pe linia tramvaiului sa faca stanga a vazut o pereche de faruri iesind din pasaj, cel mai de bun simt calcul (facut inconstient) spune cam asa: "intre el si mine sunt cam 150 de metri, el merge cu 50-60 deci am circa 10 secunde sa trec peste benzile astea doua (cca 8 m) si sa intru pe straduta mea". Creierul unui sofer, sau al oricaruia dintre noi cam asa actioneaza in mare parte din situatii. Mai ales ca noaptea viteza de deplasare a unui alt autovehicul e mai greu de estimat. Si asa probabil ca a incercat sa plece de pe loc. DAR, eu am auzit de la aia care stateau pe margine si asistasera, ca omu' cu Dacia statea pe mijlocul strazii ADICA pe liniile de tramvai si astepta sa treaca aia care iesisera din pasaj, iar nenea cu BMWul, gonind din pasaj in intrecerea lui cu "alta masina straina" ar fi luat-o pe liniile de tramvai ca sa ocoleasca alte masini. Luand in calcul si lipsa de experienta a soferului de BMW (la 18 ani nu cred ca avea mare experienta) si caii putere (200+) si adrenalina rezultata in urma intrecerii cu "cealalta masina straina", deducem ca respectivul nu s-a gandit ca pe liniile de tramvai ar putea stationa unu' care vrea sa faca stanga sau sa intoarca.

 

Daca ne uitam un pic la poze vom vedea ca Dacia e lovita in bot, din partea dreapta, iar BMW-ul s-a infipt in masinile parcate pe sensul opus (se vad niste linii trase cu creta pe jos), deci tragea de volan spre stanga, catre Dacie, nu spre dreapta ca s-o evite, deci slabe sanse ca ala cu Dacia sa ii fi luat fata vreun moment ci dimpotriva, e posibil sa nici nu fi trecut de axul drumului.

 

Sa nu analizam critic, ci obiectiv, ca doar nu e implicat nici unul dintre noi.

 

 

Salve,

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WRONG !  Situatia e asemanatoare cu unele accidente in care au fost implicate motoare circuland  peste viteza legala si le-a aparut cate-un conservar in fata, numai ca atunci gandim ca invers. Neacordarea prioritatii e neacordarea prioritatii la orice viteza; putea sa circule ala cu 300 km/h si nu ciocnea pe nimeni daca dacia nu i-ar fi taiat calea (daca intr-adevar asta s-a intamplat.)

@ adorlith : Legal daca i-a taiat fata cel cu dacia el e de vina, pt ca legea nu face diferenta intre 60 si 160 Km/h, s-a mai vorbit despre asta pe forum, stiu. Dar zi-mi tu ca de cate ori faci stanga spre un drum secundar te astepti sa vina un tembel cu 200 Km/h, mai ales cand esti in oras. Reflexele umane si capacitatile masinii nu pot compensa o asemenea viteaza de deplasare, si de aici frustrarea ca faci stanga ca tot omu , intra bolidul in tine, poate chiar te omoara si tot tu esti vinovat.

 

Daca asta cu BMW-ul s-a bagat peste axul drumului, adica a trecut de sina lui de tramvai pe sina de pe contrasens se schimba complet situatia. Aici ar trebui sa intervina martorii. Daca asa s-a intamplat e de vina numai si numai gitanul.

Editat de Fester
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce am vrut sa subliniez e ce au zis si altii inaintea mea: daca in locul bmwului era un motociclist care murea, il injurati pe ala cu dacia de nu se mai putea.  Sa fim seriosi, cite povesti am citit aici in care se spunea "mergeam linistit cu 1XX la ora si a facut un nenorocit la stinga prin fata mea", si cum ati balacarit sofeul ala. Sa mai luam in considerare ca o motocicleta e si mult mai greu de vazut ca un bmw.

 

Mi se pare ca voi vreti sa aplicati regulile de circulatie dupa marca masinii, numarul de roti si etnie. E, asa ceva nu se poate. Hotaritiva, cine e vinovat, ala care depaseste viteza legala cu mult sau ala care face stinga prin fata lui pentru ca nu l-a vazut si n-a apreciat viteza? Hai sa lasam pentru moment la o parte imbecilitati de genul "tiganul dracu" si "de unde are el bmw ca eu muncesc in fabrica si abia imi iau mobra".

De acord !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar zi-mi tu ca de cate ori faci stanga spre un drum secundar te astepti sa vina un tembel cu 200 Km/h, mai ales cand esti in oras. Reflexele umane si capacitatile masinii nu pot compensa o asemenea viteaza de deplasare, si de aici frustrarea ca faci stanga ca tot omu , intra bolidul in tine, poate chiar te omoara si tot tu esti vinovat.

Goooood pooooostiiing!

 

Sper ca aceasta judecata lucida sa guverneze si actiunile celor ce se dau "zmei" cu viteze astronomice in oras sau afara ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca ala cu bmw-ul n-avea 200 si ala cu dacia nu i-a taiat calea, nu mai are farmec toata discutia. Eu propun 250 km/h pt BMW si trecere pe rosu pt ala cu dacia, ca vad ca simplu fapt ca ala cu dacia se incadrase si astepta si ala cu bmw-ul a intrat in el nu e suficient

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa va povestesc alt accident asemanator:

1999, tata, la volanul unei conserve (Dacia fabr.1997) incearca sa iasa de pe o strada laterala cu cedeaza trecerea. Din stanga NU venea nimic, dar venea din dreapta. El incerca sa vireze LA STANGA, deci trebuia sa traverseze doua benzi cu sensul de mers din stanga, pt ca apoi sa se inscrie normal. Vazand ca din stanga nu vine nimic, a iesit incet-incet de pe straduta si a inctinit, aproape ca a orpt perpendicular pe sensul de mers, dand prioritate celor care veneau din dreapta. In timpul asta, un berbec cu Cielo de firma gonea din stanga cu 100+ (in localitate!) si l-a vazut pe tata ca aproape ca prise pe banda din stanga, putea sa-l ocoleasca, caci l-a observat CEL PUTIN DE LA JUMA DE KM! Da nu! Asa ca s-a bagat direct in Dacia lui, l-a luat in plin, acul vitezometrului de la cielo s-a intepenit intre 95 si 100! A lovit dacia in partea stanga - fata, parca a vrut sa se asigure ca nu-l rateaza :laugh: .... La Dacie a mutat pur si simplu tot compartimentul motor cu 30 de grade fata de axul caroseriei, a lovit in plin in roata stanga fata, un pic a prins si usa. Dacia s-a rasucit de trei ori in jurul axului, si s-a oprit in sant. Cielo s-a facut muci toata fata... . Banuiesc ca tembelul ala lovise masina ceva mai nainte si acum a gasit un mod de a o repara pe banii asigurarii.

Cand a venit politia la fata locului, NU a contat faptul ca NU SE VEDEAU urme de franare si nici ca ala circula cu peste 95 la ora in momentul impactului. Vinovat a fost tata ca nu a acordat prioritate si s-a ales cu carnetul suspendat 3 luni de zile. A avut pile si dupa o luna l-a recuperat.

Am vrut sa scot in evidenta ca in ochii politiei e vinovat ala care nu a acordat prioritate, si nu ala care goneste cu nustiu-cate sute de km pe ora!

Ideea e ca daca mergeti pe banda dreapta si vedeti ca unul iese din parcare dand cu spatele, si il loviti, voi nu sunteti viinovati (ca nu ati franat sau ca nu ati incercat sa evitati) ci ala care nu s-a asigurat!

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Greseala grava din partea tatalui tau, nu se face asa!!!! Risti sa o iei pe coaja rau de tot, daca stai si astepti in mijlocul soselei. Astepti sa sa elibereze ambele sensuri si dupa aia te bagi, mai ales intr-o zona fara vizibilitate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...