Sari la conținut

Accident Buc - Prel. Ghencea-01sept2007


le_KiKi
 Share

Postări Recomandate

ia in considerare sfaturile tuturor de mai sus si inca ceva: de unde esti sigur ca iti da ala banii? el o sa faca puscarie si poate banii nu o sa ii mai vezi niciodata.

in locul tau l-as da in judecata si i-as cere cal putin banii pe motor si echipament. am zis CEL PUTIN. viata e dura si nu iarta. gandeste-te ca ma devreme sau mai tarziu o sa resimti accidentul si nu o sa fie prea placut.

 

think clear, si vezi ce faci;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

De platit plateste fiecare pt fapta lui, nu are importanta ca ala nu are carnet ( sau daca era beat ) daca tu faceai o depasire interzisa.

Fiecare este liber sa ia ce decizie vrea. Soferu clar a gresit dar tinand cont si de gravitatea accidentului nu cred ca este cazu sa incerci sa-i iei si pielea de pe el.

Nu consider ca ar trebui sa scape nepedepsit, dar ganditiva ca cel mai probabil are si el o familie si din cauza unui moment de inconstienta nu cred ca trebuiesc "distruse" mai multe vieti. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..... in caz de forta majora: Atunci cind esti lovit de cineva care nu are asigurare sau esti lovit de un autor care ramine necunoscut, te adresezi si vei fi despagubit de catre "Fondul de protecție a victimelor străzii" : http://www.baar.ro/fpvs/fpvs_prezentare.htm .

Citeste despre ce este vorba......oricum sa stii ca vei plati si tu ceva de genul 150 EUR.....

 

Parerea mea este ca orice greseala de genul asta nu trebuie iertata, asa cum au spus si altii....poate data viitoare omoara pe unu' conducind asa fara carnet.

 

Sanatate multa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

din cate stiu, ai la dispozitie doar 3 luni pt. a cere daune. verifica daca in procesul verbal s-a consemnat faptul ca ai intrat in depasire in timp ce el semnaliza. daca este consemnat, un avocat mediu poate sa respinga pretentiile tale. sau sa le diminueze. plangerea pentru vatamare este mai eficienta datorita INFRACTIUNII pe care a comis-o. mai bine ii scoti definitiv din carosabil si pe el si pe proprietarul conservei. Cand sintem amabili de obicei sintem considerati FRAIERI.

un prieten a patin la fel si a fost dus cu vorba pana cand a pierdut orice posibilitate legala. si de atunci nu s-a mai intors el in carosabil, pentru ca nu mai avea cu ce.

 

succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vorbit si cu parinti mei,si cu niste prieteni,si am ajuns la concluzia ca n-are rost sa inrautatim situatia....daca imi plateste daunele(doar motoru sa mi-l repare)...e ok pentru mine...n-am chef sa ma tarasc in tribunale si etc....pentru ce?eu vreau doar motorul inapoi...si atat....

 

omu avea cca 35-40 ani,si se vedea ca e muncitor....daca era un smecheras cu audi q7 sau mai stiu eu ce,poate actionam si in instanta....eu zic ca am luat o decizie destul de buna cand nu am depus plangere....

 

oricum,pentru faptul ca circula fara carnet,fara asigurare...aici nimeni nu il poate ajuta...

bine bine dar fractura si vanataile si echipamentul probabil distrus si timpul tau pierdut si banii cheltuiti la doctor cine le suporta, tot tu? in locul tau cred ca-i luam si pielea de pe el. daca e muncitor si amarat care-i problema ta? daca te lasa in carucior pe viata, doamne fereste, tot asa gandeai? astia nu merita mila :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand insanatosire fara urmari!

 

1. Daca ala merge pe stanga cu semnal pus, NU TE BAGI pe stanga, mai ales ca era vorba de 100 m. Ori te bagi pe dreapta (cu multa grija, ca destui nu se asigura pe dreapta) ori dai un claxon/flash daca esti convins ca ala a uitat semnalul, ca sa te asiguri ca te-a vazut si vezi ce face. Daca ala avea carnet si era intersectie cu o straduta cat de mica tu erai de vina la faza asta, pentru ca cei care fac stanga se depasesc prin dreapta.

:D

 

Depasirea vehicolelor ce au semnalizat intentia de a vira la stanga se face pe partea dreapta, in cazul in care este spatiu suficient. In oras semnalizarea intentiei de a schimba directia de mers este de minim 50 m. In afara de faptul ca al doilea participant la accident nu avea permis vina nu ii apartine. Faptul ca a ramas cu semnalul pus 100 m nu il incrimineaza. Eu unul sunt un pic mai paranoic si ma gandesc ca pielea mea este mai de pret decat tabla altuia asa ca incerc sa am grija de ea.

 

In al 3-lea rand eu as cere despagubiri pentru rani. Fierul e fier, are o valoare ...insa o incheietura care te supara si dupa 5 ani cand este inourat ce valoare are? Gandeste-te la asta......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa-ti fie mila de nimeni. O sa-ti dai seama de ceea ce am spus acum, abia dupa ce o sa fi patit / vinovat catusi de putin. Momentan esti doarvictima si-ti doresc insanatosire grabnica. BIne ca aveai echipament.

 

Pe maica-mea a lovit-o o Dacie pe trecerea de pietoni. Toate masinile oprisera (erau 3 benzi pe Calea Vacaresti), numai nebunul ala care venea cu viteza pe banda 1 nu a vazut-o. Nici macar nu i-a trecut prin cap cretinului de ce oare masinile de pe celelalte benzi sunt oprite. Pe moment noua ni s-a facut mila de el dar totodata ne-am dat seama ca era cat pe-aci sa ne lase fara o persoana draga noua. Pentru mine mama, pt tata sotie, pt mamei ei.. fiica, etc... Faza tare a fost ca dupa ce tipul (soferul vinovat) si-a mai revenit dupa socul produs la accident, tot el avea gura mare. Ca ce cauta mama acolo la ora aia cand toata lumea se intoarce de la munca ! :D Auzi tupeu la el...

 

Daca tacea, folosof ramanea, dar dupa ce am vazut ca mama sta pe reanimare + pe salon 10 sau 11 zile, ne-am decis sa-i cerem despagubiri. Nu cine-stie-ce... un rahat de bani. In 2004 era vorba de 10 mil. si asta ca sa recuperam din ce am dat prin spital la medici si asistente... In fine, bine ca traieste.

 

Deci colega... ia masuri, nu lasa treaba asa. Gandeste-te ca asa fara carnet cum conducea "nea muncitorul " ala, putea da peste tine ca pieton sau peste o fiinta draga tie sau peste un copil, etc... si era mult mai grav. Se lasa cu "mortaciuni". Deci nu se face asa.

 

Oricum pun pariu ca Politia se va autosesiza si-i va face aluia mega dosar penal. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu consider ca ar trebui sa scape nepedepsit, dar ganditiva ca cel mai probabil are si el o familie si din cauza unui moment de inconstienta nu cred ca trebuiesc "distruse" mai multe vieti. :bounce:

fiecare are cate o familie la care tre' sa se gandeasca iar ala trebuia sa mearga cu taxiul sau pe jos daca ii pasa de familia lui si sa se gandeasca la faptul ca poate ajunge in puscarie daca conduce fara permis. :D n-am mila pt idiotii astia. multa bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

din cate stiu, ai la dispozitie doar 3 luni pt. a cere daune. verifica daca in procesul verbal s-a consemnat faptul ca ai intrat in depasire in timp ce el semnaliza. daca este consemnat, un avocat mediu poate sa respinga pretentiile tale. sau sa le diminueze. plangerea pentru vatamare este mai eficienta datorita INFRACTIUNII pe care a comis-o. mai bine ii scoti definitiv din carosabil si pe el si pe proprietarul conservei. Cand sintem amabili de obicei sintem considerati FRAIERI.

un prieten a patin la fel si a fost dus cu vorba pana cand a pierdut orice posibilitate legala. si de atunci nu s-a mai intors el in carosabil, pentru ca nu mai avea cu ce.

 

succes

 

 

are dreptate trotter, vine o vreme cand nu mai poti primi nimik, deci bate fierul cat e cald sa iti iai macar banii de pe motor+echipament si ce mai vrei.

un caz oarecum asemanator s-a intamplat si in craiova: o cioara cu motor SS, FARA CARNET, FARA ECHIPAMENT si cu o parasuta in spate, de asemenea FARA ECHIPAMENT, se credea rossi pe o straduta e cartier fugind cu peste 100(in jur de 150) si s-a infipt intr-o dacie care vira stanga. tiganu a murit pe loc, fiind strivit de masina care s-a rasturnat. soferita daciei nu avea cum sa-l vada cand el venea cu viteza asta.

nu stiu ce s-a mai intamplat, cum mai decurge ancheta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@KiKi123 ma bucur ca esti intreg (sau cat se poate de intreg dupa accident). Am trecut pe prel ghencea cam la 15 minute dupa accident (dupa spusele martorilor) si cand am vazut motorul mi s-a facut pielea de gaina. Am incercat si eu sa aflu ce s-a intamplat si ce ai patit, de la cei 2 militieni de acolo, dar mai mult decat "Nu stim" nu am reusit sa scot de la ei. In fine, bine ca nu a fost mai grav.

Deseara cand ajung acasa o sa pun niste poze cu motorul tau si cu masina tipului.

 

Bafta si sanatate maxima :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca recunoaste vina si te ajuta cat poate cu despagubiri ... eu zic ca nu are rost sa te kinui prin tribunale ... vei pierde mult timp si bani... si vei avea mult stres .... iar daca nu are de unde sa dea suma stabilita prin decizia tribunalului .... bani ii vei vedea lunar cam 30% din cat are trecut pe cartea de munca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal,

vina e lui ala dar puteai totusi sa astepti, io ce l putin asa faca cand gasesc din astia cu semnalul uitat, stau ma fac vizibil mai tare si il stinge eventual, kestia e ca ai iesit tu naspa cu dreptatea in mana si nu merita asa ceva...ca tu ai si trebuie sa te bagi, numai bine spor la recuperare atat materiala cat si fizica...

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiecare are cate o familie la care tre' sa se gandeasca iar ala trebuia sa mearga cu taxiul sau pe jos daca ii pasa de familia lui si sa se gandeasca la faptul ca poate ajunge in puscarie daca conduce fara permis. :) n-am mila pt idiotii astia. multa bafta!

 

 

asa este, ai perfecta dreptate, omul a gresit si trebuie pedepsit pentru asta, dar nu cred ca trebuie sa fiti asa radicali, se putea intimpla si mai rau DAR NU S A INTIMPLAT. poate ii este invatatura de minte si data viitoare se gandeste de 2 ori inainte sa faca ceva. oricine merita o a 2 sansa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa omul in pace daca pare la locu' lui. la o varsta incepe sa fie tot mai greu sa iei un permis. am vazut prostovani de 20 de ani pe care ii cunosteau supraveghetorii unde am dat sala.

 

e clar ca nu mergea la discoteca omu, poate ca era satul de munca si nu avea nici el chef sa patineze si sa asculte manele la ora aia. poate mergea sa cumpere de mancare pt unul care sta ca mine si scrie pe forum, in loc sa mearga sa lucreze :)

 

suntem oameni, judecam pe altii care au gresit, dar si circumstantele sunt importante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt negativista din fire si nici in masura sa dau sfaturi.Vreau doar sa iti zic ce am patit eu, pe vremea cand eram studenta. Stateam frumos la stop, seara pe la 8, destul de intuneric afara.Eram cu masina.Vine unul din spate si fara sa vada ca este coloana la stop (asta a motivat dupa accident) a intrat in mine ca-n branza.Mi-a smucit capul in tetiera, de am stat vreo luna cu guler. La masina mi-a facut spatele varza. La fel am procedat si eu, ca si tine.Era incepator si mi-a zis ca imi plateste el dauna, dar sa nu mergem la politie, ca lui i-a murit soacra si ca dupa inmormantare ne vedem, mergem la service, evaluam dauna si imi da banii.Eu, mica si proasta (la vremea aia) si buna la suflet, m-am lasat influentata de necazul omului.NU??? Ca doar suntem oameni! Crezi ca am mai vazut ceva de la el??? NIMIC!!! Am dat telefoane, am injurat, am amenintat. DEGEABA! Am furat-o pe barba mea de fata buna.

Tu faci cum crezi. Multa sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hahaa...si eu am patit-o cu unu ce mi-a lovit masina din spate...cica ne intelegem...om in toata firea ala si nici acum nu am vazut banii, cica nu il intereseaza si sa nu il mai sun :scratch: ...data viitoare poate sa coboare unu fara nas fara urechi fara o mana si un picior si surdo-mut pe deasupra ca tot il ard de nu se vede...nu ma mai incred eu in astia...nici tu n-ar trebui s-o faci :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Punctul meu de vedere: mergi la politie. Ce te faci daca acelasi individ omoara un copil data viitoare,acum prinzand aripi ca "a mers o data,o sa mai mearga". Si cu atat mai mult,daca nu avea nici asigurare,e un inconstient. Ti-e mila de el? Astia te omoara pe strazi.

Editat de cicisxn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am hotarat....ne judecam...vreau doar pagube materiale....si atat....

 

va multumesc pentru sfaturi!

 

un singur regret am...ca nu am avut protectii la genunchi....ma cam chinuie genunchiu drept....

 

BAFTA TUTUROR!AVETI GRIJA!NU EXPERIENTA CONTEAZA IN ASTFEL DE SITUATII....

 

multam inca o data...

 

LE:nu prea merita dat credibilitatii un strain...nu am incredere in uni prieteni,daramite in ala...

Editat de KiKi123
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am hotarat....ne judecam...vreau doar pagube materiale....si atat....

 

va multumesc pentru sfaturi!

 

un singur regret am...ca nu am avut protectii la genunchi....ma cam chinuie genunchiu drept....

 

BAFTA TUTUROR!AVETI GRIJA!NU EXPERIENTA CONTEAZA IN ASTFEL DE SITUATII....

 

multam inca o data...

 

LE:nu prea merita dat credibilitatii un strain...nu am incredere in uni prieteni,daramite in ala...

 

 

! din moment ce umbla fara carnet, este un inconstient care dak nu plateste si in fatza legii, o sa uite repejor accidentul!

 

cum este un taran lispit de judecata, nu o sa ia carnetul! deci la anu, o sa l vezi iar in masina!

 

trebuie mers la politie! este un pericol public!

 

btw, dak aveai viteza mai mare, nu te lovea, treceai de el dintr o bucata....parerea mea! eu dak l vedeam pe unu cu lamaita in geam care avea pus semnalul de mult timp, ori il depaseam dintr o bucata sa nu mai aiba timp sa faca vreo schema, ori stateam si asteptam sa vad ce face..sau il lasam sa se duca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa te consideri un mare norocos ca ai scapat doar cu atat.

Ai gresit f tare depasindu-l pe stanga cand ai vazut ca avea semnalul.Dar asta e - fiecare din greseli invata si se vede ca experienta la tine abia acum incepe sa se acumuleze.

Nu e cazul sa te judeci ci doar o plangere pt vatamare pana iti da banu si apoi o retragi frumos.Plangerea se poate depune in maxim 30 de zile de la eveniment.

Iar cand vine cu banu mergeti impreuna la politie si iti retragi pretentiile.

 

Sa iti fie invatatura de mine - daca avea carnet tu erai bun de plata la depasirea asta iar asta e cea mai neimportanta parte pentru ca puteai sa o patesti mult mai rau fizic (ma refer).

 

Bafta si invata sa conduci preventiv - pe strada nu e de joaca - SE MOARE DIN NEATENTIE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...