Sari la conținut

Motoare De Enduro Cu Injectie


Postări Recomandate

Caut lamuriri

 

Nu inteleg de ce le cauta lumea (sau le asteapta cu sufletul la gura). Care sunt avantajele ?

Din limitata mea intelegere nu vad decat dezavantaje de genu: electrica care o sa dea batai de cap la traversari de apa , raspunsul la acceleratie care e in general mai lent decat la cele cu carburator si dificultatea sporita de ajustare a motorului.

 

Pareri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O gestiune electronica a injectiei de benzina, de aici rezulta:

- un amestec optim

- un consum scazut

- plecari mai usoare la rece si mentinerea unei turatii si amestec optime la regimuri reci de functionare.

- consum zero in frana de motor

- autoreglare a turatiei in mersul usor in prima viteza si a doua (in coloana la semafor)

- o buna protectie a motorului prin limitarea electronica la turatie maxima

...etc., etc....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O gestiune electronica a injectiei de benzina, de aici rezulta:

- un amestec optim

- un consum scazut

- plecari mai usoare la rece si mentinerea unei turatii si amestec optime la regimuri reci de functionare.

- consum zero in frana de motor

- autoreglare a turatiei in mersul usor in prima viteza si a doua (in coloana la semafor)

- o buna protectie a motorului prin limitarea electronica la turatie maxima

...etc., etc....

consum mai scazut adica cat? eu vreau sa stiu nu la enduro, ci la cbr125 din 2007, care este pe injectie. ce stiti despre acest model? ce avantaje sunt fata de cbr125 din 2006? va rog sa ma lamuriti si pe mine. deci nu are carburator, are injectoare, etc. nu? si are forta mai mare cumva? cuplu mai mare? cai mai multi? stie cineva sa-mi spuna?

 

--- Mesaj completat în 06 Sep 2007 17:35 -------------
bah voi nimic nu stiti? sau nu vreti sa spuneti? bn ma. tineti pentru voi. si eu tin pt mine :what: ok. bn bn. va dau si voua :) . glumam :scratch: .hai , sare cineva cu sfaturi, idei, chestii de genul asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu 10 %; Ca e in 4 timpi; Niciuna; Stiu ca are doar un injector; In ce se calculeaza "forta" asta?; Mic; Infima; Nu cred...

ok dar in loc de 15 sau 14cp, cat are cbr 2006, acesta pe injectie cati are? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15 sau 14, ca-i tot pe injectie :)

cum adica tot pe injectie? modelul 2006 nu e pe injectie, doar cel 2007. cum adica e tot pe injectiwe? cine a postat primul zicea ceva de condum mai mic, putere mai mare, etc. unde e puterea? :-??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ma , ferodo ca toti te iau la baza? ia citeste-mi posturile in care iti ziceam ca o sa fi facut muci pe forumul asta....DOCUMENTEAZA-TE INAINTE SA POSTEZI. Vrei un CBR 2007 si tu nu stii cati cai are....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In MotoVerte (revista de enduro franceza - se gaseste pe la Cora) erau teste ale motoarelor Sherco (enduro à la française, pe injectie) si rezultatul era cam cel care il puteai anticipa: sunt motoare (mai) docile, cu un raspuns liniar (deci usor de pilotat) insa cu limitari la capitolul putere. Pe scurt, un fel de contra-EXC-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai baieti, mergeti cu un enduro cu injectie si povestiti dupa aia. Asa ziceam si eu inainte sa ma dau cu una ...

Eu am mers cu Sherco de 450 si e super OK. Trage f bine, se salta usor pe o roata, nu moare motorul pe urcari, nu se ineaca deloc la trante ... in plus are un sasiu si o suspensie ce o fac extrem de manevrabila ... una peste alta e f misto. Intr-adevar nu e turbata ca un KTM sau Husa, insa oricum nu ai nevoie de mega power decat daca te dai la podium in vreun campionat si fiecare secunda conteaza. Ramane de vazut cat sunt de fiabile. Si din pacate la noi nu e reprezentantza.

Se pare ca din 2009 va pune si Husaberg injectie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

am mers cu yamaha xt 660 cu injectie, merge la fel cu un suzuki dr 650 model 1998 care are carburator cu doua subere,al doilea se deschide la aspiratie (ambele au euro 2). motoarele merg fara smuncituri, nu scot fum negru la orice sarcina,sunt liniare ca putere.nu sunt motoare de competitie dar sunt foarte fiabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca este o evolutie dictata mai mult sau mai putin de normele de poluare....... Acum fiecare varianta (carburatie/injectie) are plusuri si minusuri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca este o evolutie dictata mai mult sau mai putin de normele de poluare....... Acum fiecare varianta (carburatie/injectie) are plusuri si minusuri...

 

Totusi dezavantajele motorului cu injectie sunt legate de fiabilitate(?) si costuri, d.p.d.v. al condusului are numai avantaje.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma prea pricep dar un prieten care stie ,zicea ca e mai bine cu carburator ca la ala mai poti sa umbli daca o dai prin apa sau la vale da cu injectie, daca se buseste calculatoru, acolo te mananca lupii....

Cred ca de-aia KTM 640 Adventure are si in prezent carburator.

Editat de Enduristul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...