Sari la conținut

Hai Portocalii (KTM EXC Rulz)


atillas
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bai dragos da tu parca iti faci un scop din a rastalmaci orice afirmatie.

Evident ca nu e bun nici 300 pt un novice. Omu cu doua posturi mai sus nu stia sa se decida intre 250 si 450. E asa greu de intuit ce am vrut sa zic?

OK, alex, sfatul meu este sa te uiti dupa un 125 sau 200 exc, 250 exc-f, 350 exc-f (daca nu-ti depaseste bugetul) sau un Freeride.

Cu toate ca poate nu ti se pare acum, dar o sa constati mai incolo ca a fost o alegere eficienta, trust me.Toata lumea multumita?

 

Va salut cu drag!

e.. asa da... un sfat complet.

 

cand ungurul se chinuie sa scrie 5 randuri ar trebui ascultat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De azi sunt proprietar de KTM 450 EXCR din 2008 dar intrebarea mare este daca stie cineva unde gasesc un intinzator de lant manual pt un ktm 450 exc din 2008 , pt ca e primul lucru care vreau sa il fac ca mi se pare ca distributia se cam aude si stiu ca au probleme cu treaba asta si de asta vreau sa il rezolv prima oara. Ce ulei puneti in mobre ca as vrea sa stiu spre ce ma orientez, ca as merge pe motorex cross power 4T.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand ungurul se chinuie sa scrie 5 randuri ar trebui ascultat.

 

:))) Lasa-l domne ca vorbeste bine.

As ramane masca daca s-ar apuca Ervin Kovacs sa ne recite poezii de Eminescu.

 

 

 

 

Alecs, sa-l stapanesti sanatos. Faptul ca ti se pare justifica o investitie. Mono-urile sunt motoare zgomotoase. EXC-urile sunt mai zgomotoase decat drz-ul... Get used to it.

Mai degraba ai dezbraca motorul la cadru si motor, gresat tot, facut jocul la supape. Da jos capacul si trage de lant la mijlocul pinionului de la axa...metoda babeasca rulz. Foloseste tubulare la suruburile de la motor. Nu te prosti cu inelare sau fixe. Nu vrei capete belite, trust me...

 

 

P.s: ulei...ia cartea, citeste si pune orice ulei ce indeplineste sau depaseste cerintele producatorului...restul sunt preferinte si impresii personale...cu unele simti mai bine cutia, cu altele te trezesti ca papa...etc.; pune ce trebuiem luand in considerare si temperatura ambianta si schimba-l la timp, cu tot cu filtru

Editat de Achile
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@alecs_1000rr

Felicitari, acelasi motor il am si eu. Am avut probleme cu intinzatorul hidraulic (se auzeau niste zgomote ciudate pe acolo cand nu mai tinea relantiul de ex.) Am incercat in prima faza sa schimb Oring-ul de la intinzatorul hidraulic, dar n-a functionat, asa ca am luat de la prietenii americani un intinzator mecano-hidraulic (are o regleta cu 15 dinti in interior, odata extins, regleta impiedica "comprimarea" chiar daca scade presiunea uleiului. Bine am facut ca nu am ascultat sfaturile mecanicilor care spuneau sa schimb lantul de distributie si intinzatorul hidraulic. Iti trimit pe PM (daca vrei) de unde poti cumpara intinzatorul respectiv. Pastile am luat acu vreo 2 ani de 3,1 mm (aveam in motor de 3mm si mie imi trebuiau cam de 3,05mm asa ca le-am polizat). Cred ca am facut o prostie cu asta, ar trebui sa ma mai uit odata pe acolo, cam tacane. Modelele din 2008 au lantul de distributie dublu (daca asculti atent cand montezi intinzatorul asta poti numara click-urile si cam stii cat te mai tine lantul). La mine era 7 din 15. Am ~715 ore si inca nu am schimbat segmentii si semeringurile de supape, dar inca nu fumega. Ulei nu am folosit decat Motorex Cross Power 4T 10W50 si de anul trecut (de cand a aparut 10W60, care nu dispare asa repeda).

Editat de radu2000v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu este sa cauti de la 2008 inclusiv, in sus. Cele mai vechi sunt grele si submotorizate. Plus ca supapele trebuie reglate mai mereu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este un 2008 chiar in Bucuresti cu putine ore de functionare. Cauta pe bikeshop

cel din bucuresti de care zici tu, daca nu ma insel e pozat intr-o parcare subterana e dat de ceva timp :) am dat eu telefon.

 

Acum intrebare intrebatoare... care sunt magazinele cu preturile cele mai mici la piese de KTM, ca am si eu nev de un buson de rezervor si protectia de noroi (cea dintre roata spate s amortizor) ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Acum intrebare intrebatoare... care sunt magazinele cu preturile cele mai mici la piese de KTM, ca am si eu nev de un buson de rezervor si protectia de noroi (cea dintre roata spate s amortizor) ???

tot ala... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are. 200-le are electric starter incepand din 2013.

Multumesc!

 

Maine ma duc sa vad un 200 exc..exista ceva probleme cunoscute pt modelul 2011?motorul are decat 23 ore de functionare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Panduitii si power tape sunt ca sa legi/lipesti chestiile care se desfac sau rup pe traseu. Sfoara cu magneti o legi de motoreta si o tragi prin padure dupa tine - sa recupereze o parte din piesele care cad din motor... ;-) lol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ieri sunt si eu "portocaliu" :D

 

mi-am luat un exc250f (2007), asa cum planuisem de mai bine de un an. imi place la maxim si abia astept sa il duc pe teren ;)

 

v-am salutat!

Sa il stapanesti sanatos :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@alecs_1000rr

Felicitari, acelasi motor il am si eu. Am avut probleme cu intinzatorul hidraulic (se auzeau niste zgomote ciudate pe acolo cand nu mai tinea relantiul de ex.) Am incercat in prima faza sa schimb Oring-ul de la intinzatorul hidraulic, dar n-a functionat, asa ca am luat de la prietenii americani un intinzator mecano-hidraulic (are o regleta cu 15 dinti in interior, odata extins, regleta impiedica "comprimarea" chiar daca scade presiunea uleiului. Bine am facut ca nu am ascultat sfaturile mecanicilor care spuneau sa schimb lantul de distributie si intinzatorul hidraulic. Iti trimit pe PM (daca vrei) de unde poti cumpara intinzatorul respectiv. Pastile am luat acu vreo 2 ani de 3,1 mm (aveam in motor de 3mm si mie imi trebuiau cam de 3,05mm asa ca le-am polizat). Cred ca am facut o prostie cu asta, ar trebui sa ma mai uit odata pe acolo, cam tacane. Modelele din 2008 au lantul de distributie dublu (daca asculti atent cand montezi intinzatorul asta poti numara click-urile si cam stii cat te mai tine lantul). La mine era 7 din 15. Am ~715 ore si inca nu am schimbat segmentii si semeringurile de supape, dar inca nu fumega. Ulei nu am folosit decat Motorex Cross Power 4T 10W50 si de anul trecut (de cand a aparut 10W60, care nu dispare asa repeda).

ba fumega ,dar nu vezi tu !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...