Sari la conținut

Accident La Paralela 45 Acum 2 Ore! - 29.09.2007


SLV
 Share

Postări Recomandate

asa, asa arata-le tu Greucene! Da-te cu 200 pe Dn1 si fa-te parf sa vezi ce le pasa lor

sau pui mina si mai scrii odata ca sa fie dracu' al dracu daca inteleg ceva din ce zici tu acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 131
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

romanie de tot kktu .. NU ! defapt romania e frumoasa pacat ca e condusa de niste dobitoci :blink: care stiu sa traga doar pentru ei si nu prea ii intereseaza de nimeni &nimik, decat sa isi cumpere ei masini de serviciu de 100.000 $ :) :blink: , si noi sa dam cu "mobrele" noastre amarate in carute,cratere de cel putin 20 de cm (ca daca e mai mic inseamna ca asfaltu prospat :kick: ), vaci, oi si alte patrupede conduse cel mai des de copii pana in 12 ani sau de betivi ,adevarate mine undercover ptr noi motoristii , nush daca putem schimba ceva dar na :) .. asta e, pacat ca avem noi de suferit gauri, tije si alte operatii B) ... in orice caz sper ca motoristul sa se faca bine cat mai repede ... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e adevarat, a-ti incercat sa sunati la bgs? simona tot da pe messenger massuri si tine status, i-am dat solutie : BGS, aia transporta si cu avionul daca ai bani !

 

DE CE NU A-TI SUNAT ?

Foarte multa gargara ca nu putteti sa-l transportati dar nici la BGS nu a sunat nimeni !

 

Insanatosire tipului, sper sa-si revina :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E criminal sa circuli cu caruta noaptea pe DN. Acum 3 ani mergeam cu niste cetateni straini cu masina pe drumul national spre mare (nu mai stiu numarul drumului) si in comuna Stefan cel Mare in timp ce rulam cu 80km/h am vazut o caruta care mergea pe banda noasta. Soferul a tras de volan, s-a dus pe contrasens, a sters o duba care venea pe contrasens si a oprit 100 de metri mai in fata. Masina noastra facuta muci toata partea stanga iar duba (IVECO - transport persoane) pe care am lovit-o avea aripa un pic strambata si 3 prezoane (din 6) smulse de la roata din fata.

 

Sincer va spun ca mi-am vazut moartea cu ochii. Daca soferul dubei nu degaja dreapta cat putea el de mult se lasa cu vreo 5 morti din cauza unui nenorocit cu caruta, care dupa accident a fugit pe camp si nu a mai putut fi gasit.

 

In cazul unei carute care traverseaza perpendicular, imi imaginez un scenariu dezastruos. Pur si simplu la o viteza rezonabila de 70-80 de kilometri la ora nu ai cum sa opresti pana in obstacolul vizibil cu faza scurta. Motociclistul nu a avut nici o sansa. Si daca rula cu 50, tot lovea caruta.

 

 

Din punctul meu de vedere treaba cu carutele se poate rezolva foarte simplu. Primariile sa distribuie GRATUIT la toti posesorii de carute placute reflectorizante ca la camioane, cu diferenta ca la carute sa fie obligatoriu sa poarte placute pe toate laturile, inclusiv elemente reflectorizante pe harnasamentul cailor. Daca nu sunt instalate pe carute sau sunt murdare, pedeapsa sa fie confiscarea atelajului. Eu as fi de acord ca din banii publici, platiti de mine ca contribuabil sa se intreprinda o astfel de actiune.

 

Un element reflectorizant se vede la lumina fazei scurte de la cateva sute de metri, cu MULT inainte de a ajunge sub fasciculul fazei.

Editat de Dragon Warrior
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

In cazul unei carute care traverseaza perpendicular, imi imaginez un scenariu dezastruos. Pur si simplu la o viteza rezonabila de 70-80 de kilometri la ora nu ai cum sa opresti pana in obstacolul vizibil cu faza scurta. Motociclistul nu a avut nici o sansa. Si daca rula cu 50, tot lovea caruta.

Aici ,dupa mine,ai perfecta dreptate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E criminal sa circuli cu caruta noaptea pe DN. Acum 3 ani mergeam cu niste cetateni straini cu masina pe drumul national spre mare (nu mai stiu numarul drumului) si in comuna Stefan cel Mare in timp ce rulam cu 80km/h am vazut o caruta care mergea pe banda noasta. Soferul a tras de volan, s-a dus pe contrasens, a sters o duba care venea pe contrasens si a oprit 100 de metri mai in fata. Masina noastra facuta muci toata partea stanga iar duba (IVECO - transport persoane) pe care am lovit-o avea aripa un pic strambata si 3 prezoane (din 6) smulse de la roata din fata.

 

Sincer va spun ca mi-am vazut moartea cu ochii. Daca soferul dubei nu degaja dreapta cat putea el de mult se lasa cu vreo 5 morti din cauza unui nenorocit cu caruta, care dupa accident a fugit pe camp si nu a mai putut fi gasit.

 

In cazul unei carute care traverseaza perpendicular, imi imaginez un scenariu dezastruos. Pur si simplu la o viteza rezonabila de 70-80 de kilometri la ora nu ai cum sa opresti pana in obstacolul vizibil cu faza scurta. Motociclistul nu a avut nici o sansa. Si daca rula cu 50, tot lovea caruta.

Din punctul meu de vedere treaba cu carutele se poate rezolva foarte simplu. Primariile sa distribuie GRATUIT la toti posesorii de carute placute reflectorizante ca la camioane, cu diferenta ca la carute sa fie obligatoriu sa poarte placute pe toate laturile, inclusiv elemente reflectorizante pe harnasamentul cailor. Daca nu sunt instalate pe carute sau sunt murdare, pedeapsa sa fie confiscarea atelajului. Eu as fi de acord ca din banii publici, platiti de mine ca contribuabil sa se intreprinda o astfel de actiune.

 

Un element reflectorizant se vede la lumina fazei scurte de la cateva sute de metri, cu MULT inainte de a ajunge sub fasciculul fazei.

 

Astia sa dea ceva gratuit??? Tare de tot!!!

 

Este trist ca se intampla asa ceva si sper sa isi revina baiatul.

 

Pana una alta... mergeti cu grija si atentie... mare atentie! Degeaba aveti dreptatea de partea voastra si rulati respectand legile scrise... trebuie sa aveti grija si la cele nescrise!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insanatosire grabnica motociclistului

 

cat despre mutat; am avut acceasi problema cu un prieten care a avut accident in timisoara si nu s-a permis mutarea lui pana nu si-a revenit din coma si nu s-au facut toate investigatiile la creier

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insanatosire grabnica motociclistului

 

cat despre mutat; am avut acceasi problema cu un prieten care a avut accident in timisoara si nu s-a permis mutarea lui pana nu si-a revenit din coma si nu s-au facut toate investigatiile la creier

De mutat il puteti muta doar daca un membru al familiei semneaza o declaratie pe propria raspundere ceea ce eu nu as face,indiferent daca tranportatorul se numeste bgs,smurd sau mai stiu eu.Nu cred ca merita riscul :blink:

Editat de Reaper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e adevarat, a-ti incercat sa sunati la bgs? simona tot da pe messenger massuri si tine status, i-am dat solutie : BGS, aia transporta si cu avionul daca ai bani !

 

DE CE NU A-TI SUNAT ?

Foarte multa gargara ca nu putteti sa-l transportati dar nici la BGS nu a sunat nimeni !

 

Insanatosire tipului, sper sa-si revina :blink:

 

In primul rand salutare tuturor.

 

Cu scuzele de rigoare asemenea cuvinte si manifestari nu-si au locul, mai ales intr-un topic de genul ....

Crezi ca la BGS suni ca la TAXI ???

Gandeste-te ca destul de multi apropiati care ar face tot ce le sta in putiinta pentru binele lui ..... sunt oameni care cautau o solutie .... nu faceau "GARGARA" .....

 

Sanatate si respect tuturor oamenilor de bun simt de pe acest forum.

 

......Insanatosire lui BOGDAN .......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa nu uitam ca in tara asta de cacao drumurile "europene" trec prin toate satele, comunele si catunurile posibile. e si normal cand de fapt aceste sosele nu sunt altceva decat vechile ulite din sate care au fost modernizate. nu vrea sa iau neaparat apararea taranilor, insa in multe astfel de sate nu exista alte drumuri pe care pot sa circule; bineinteles asta nu le permite sa circule cu ignorarea celor mai elementare reguli de circulatie (noaptea fara lumini, intoarcerea pe linia continua etc.)

de vina e si statul care nu a facut nimic in acest sens: centuri ocolitoare pt localitati, drumuri pt carutze si tractoare, etc.

pe unde sa circule omul cu tractorul/carutza/caruciorul daca nu are alta alternativa. taranii sunt foarte saraci in romania, cei mai multi nu isi permit un tractor sau ceva mai rasarit decat o carutza...

poate ca daca si motociclistul ar fi circulat cu o viteza mai mica ar fi putut evita pericolul sau urmarile ar fi fost mult mai mici, totusi o carutza nu "sprinteaza" si te poti astepta sa fie imprevizibila...

 

 

 

Intr-adevar, drumurile mari n-ar trebui sa treaca prin sate. Dar la restul te contrazic.

 

In majoritatea satelor de campie exista drumuri de pamant, in general in paralel cu cele asfaltate, pentru carute si utilaje agricole. Dar na, de ce sa o ia pe acolo, ca e pamant, noroi, mizerie. Si eventual crasma e la DN, oricum, si el acolo are treaba.

 

La bani iar nu e chiar asa, ultima oara cand am auzit o caruta plus cal cat-de-cat duceau pe la 1000 de euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar NU ai cum s-o vezi noaptea pe BEZNA (ca asa e pe dn1, cu exaceptia zonelor de la Otopeni mai in jos - daca nu ma insel) decat cand cand ajunge lumina fazei scurte sa lumineze blana calului, sau scandura carutei. Si nu iti trebuie viteza mare sa nu mai poti frana in siguranta aici.

 

am inteles ca ar fi fost in jurul orei 7...deci nu ar fi fost BEZNA... daca intr'adevar era noapte era greu de prevazut asa ceva...

sanatate motocilclistului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca totusi masura dura e cea mai buna .!La ce ma refer...daca am avea cu totii curajul ,cand intalnim un carutas sa ne oprim sa-l ciocanim un pic ...poate ca el ar spune satului...si asa din gura in gura ,macar ar constientiza ca prezenta lor e un pericol nu numai pt motociclisti .Vorbesc ,bataie golaneasca ...care sa-i aduca aminte alta data cand vrea sa intre in autostrada sau european ca s-ar putea sa opreasca unul sa-l nauceasca in bataie si sa plece .Sau macar injurat ,anuntat primul presar care ne iese in cale...etc.Ceva ...o masura...ca numai vb aici (carutasii nu dechid niciodata acest forum sa vada ce se discuta)....degeaba...si noi,noi accidente o sa ne ridice parul maciuca in cap ! :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand ...Sanatate multa Bogdan...

Salutare tuturor....

Ma numesc tot Bogdan si sunt unul dintre prietenii buni ai lui Bogdan. Am fost colegi de serviciu, suntem vecini. Ca sa intelegeti mai bine, foarte mult din ceea ce stiu pe motor, stiu de la el. Si de aceea il iubesc si il voi iubi.

Am o mare rugaminte: nu va mai dati cu presupusul ce se putea face sau ce se poate face. Pana la stabilizarea lui transferul iese din discutie. Atata timp cat acolo la Ploiesti exista aparatura necesara stabilizarii lui, nimeni nu va fi de acord cu transferul. In acest moment riscurile unui transfer sunt enorme (repet, nu mai faceti presupuneri eronate - chiar vorbesc in cunostinta de cauza).

Credeti-ne ca in momentul de fata, toti prietenii lui cautam solutia optima si asteptam verdictul medicilor privind stabilizarea lui pentru a-l putea transfera la Bucuresti. In functie de care parte este cel mai grav afectata (cap sau interne) se va lua decizia de localizare a transferului (Spitalul nr. 9 - pentru neurochirurgie si Floreasca sau Universitar - pentru interne).

Cat despre acceptul pentru transferul lui Bogdan, nimeni de pe acest forum nu il poate da. Numai familia. Asa ca va rog lasati vaicarelile gen "hai sa facem, hai sa dregem, hai sa dam noi telefoane ca sa il transferam". Chiar nu ajuta la nimic.

Va promit sa va tin la curent cand avem noutati.

O zi buna tuturor si sa auzim numai de bine!

Bogdan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SE INTAMPLA PREA MULTE ACCIDENTE!

SI EU AM AVUT UN ACCIDENT ACUMA DOUA SAPTAMANI DAR AM AVUT SA ZIC NOROC,.

DA CE SA FACI SUNT PREA MULTI IDIOTI PE SOSELELE DIN ROMANIA!

MULTA SANATATE MOTOCICLISTULUI!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

V-am mai rugat odata: nu mai aberati. Nu a murit nimeni!

Intradevar, Bogdan este in stare grava, inca nu s-a reusit stabilizarea lui.

Asa cum v-am promis, in momentul in care voi avea vesti va voi tine la curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...