Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu am rezolvat. Cei de la ANAF sect.3 ziceau ca nu se poate elibera pt moto, iar cei de la politie nu vroiau sa-mi inmatriculeze fara el, asa ca le-am cerut o copie dupa un certif TVA eliberat pt moto (mi-au dat unul de la ANAF sect 2). Dupa care m-am dus la ANAF sect.3 si le-am dat cu el in cap. In juma d ora mi-au dat certificatul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti tare, la sector 2 mi-a cerut toate actele traduse si cu interventii l-au eliberat dupa 3 zile ca altfel il dadeau fix dupa 5 zile cat scrie la lege ca e termenul maxim.

 

Nu sunt chiar atat de tare... M-am chinuit aproape o saptamana sa obtin acest certificat TVA! Am facut 8 drumuri dus-intors intre politie si ANAF (8*2*14km=224km), asta asa ca idee... Am ajuns de ma cunosc cu comandantul de la inmatriculari si cu directorul ANAF sect.3. Si mie mi-au cerut la ghiseu traduceri, legalizari, etc., dar am intrat cu tupeu la director in birou si l-am rugat sa-mi elibereze certificatul fara aceste acte, avand in vedere cat timp si cati bani am pierdut din cauza lor. Nu mai pun la socoteala ca in cateva zile imi expira si Certificatul de Autenticitate. Daca mai are cineva probleme legate de eliberarea acestui certificat, cel mai bine e sa ceara la politie o copie si sa se duca la ANAF cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde?Mie mi-au spus ca numai daca e inmatriculata provizoriu.Si asta la mai multe societati de asigurare.

Ai dreptate! Eu am aflat de la un broker de asigurari. Nu a fost cazul meu, eu am asigurat pe 6 luni. In cazul inmatricularii provizorii, pentru numere rosii, se poate face asigurarea pe 1 luna.

Asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde cum cumperi motocicleta: inmatriculata sau neinmatriculata.

Cel mai bine citeste informatiile de pe site-ul DRPCIV referitor la inmatriculare. Descarci fisierul

asistenta cu un click pe INMATRICULARI.

Destul de recent eu am cumparat un motor care era deja inmatriculat pe alt judet. Pentru inmatriculare am parcurs urmatorii pasi:

1. am incheiat contractul de vanzare-cumparare la un birou in orasul de unde am cumparat-o

2. am primit motorul, certificatul (trebuie semnat pe verso de vanzator ca il instraineaza catre tine), cartea de identitate, asigurarea inca valabila 3 zile :crack:

2. am venit acasa cu motorul si am facut asigurare noua in vederea inmatricularii (fara numar) - 6 luni = 137 lei

3. am primit prin posta de la vanzator un document emis de Serviciul Impozite si Taxe din Primaria Orasului.... din care rezulta ca nu mai are debite si se poate instraina

4. am fost la un birou de copiat acte la mine in oras si am luat o Fisa de inmatriculare cu datele motorului si ale mele + cateva fotocopii ale documentelor = 15 lei

5. am mers la Serviciul Impozite si Taxe din Primaria Orasului meu unde am depus o declaratie de impunere cu datele motorului, o copie a contractului de vanzare cumparare, o copie a dovezii primite prin posta de la vanzator ca nu are debite la el, am platit 8 lei si am primit o viza pe Fisa de inmatriculare ca de-aci 'nainte sunt bun de plata la impozite

6. tot la primaria mea am mai platit o taxa de inmatriculare = 52 lei

7. am mers la RAR pentru identificare cu motorul, buletinul si cartea de identitate unde am platit 92 lei si am primit o hartie valabila 60 zile din care rezulta ca motorul e cel din acte

8. am platit la CEC 37 lei taxa de certificat de inmatriculare

9. am fost la biroul de copiat acte sa-mi scrie numele meu in cartea motorului = 3 lei

8. am mers la Politia Circulatie cu numarul de pe motor, cartea, certificatul vechi, asigurare ... cu toate actele de mai sus in original si copie. Am depus un dosar cu actele necesare acolo si numarul, am platit 62 lei pentru numar nou. M-au chemat a doua zi sa iau numarul, cartea si dovada inlocuitoare a certificatului.

9. astept sa-mi vina certificatul prin posta 2-3 zile

 

Ozzy buna

 

 

Foarte clare explicatiile!

La punctul 7 - O intrebare: ITP-ul trebuie facut? Se face la RAR? Se considera cel existent, daca e cazul?

Editat de ruxi2k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte clare explicatiile!

La punctul 7 - O intrebare: ITP-ul trebuie facut? Se face la RAR? Se considera cel existent, daca e cazul?

Daca ITP-ul e valabil, nu mai trebuie facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o nelamurire,am cumparat un rs 125 din alexandria,acum trebuie sa il imatriculez pe numele meu,am facut contract -vanzare-cumparare tot,Asigurarea e obligatorie inainte de imatriculare nu???problema e ca in talon e nrul vechi de imatriculare ,adica cel care il am acum de teleorman,daca fac asigurarea pe nrul ala dupa ce il imatriculez trb sa fac iar asigurarea?sa ma ajute cnva ca e prima oara cand inscriu un motor si nu prea ma pricep la faza asta cu asigurarea inainte de imatriculare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o nelamurire,am cumparat un rs 125 din alexandria,acum trebuie sa il imatriculez pe numele meu,am facut contract -vanzare-cumparare tot,Asigurarea e obligatorie inainte de imatriculare nu???problema e ca in talon e nrul vechi de imatriculare ,adica cel care il am acum de teleorman,daca fac asigurarea pe nrul ala dupa ce il imatriculez trb sa fac iar asigurarea?sa ma ajute cnva ca e prima oara cand inscriu un motor si nu prea ma pricep la faza asta cu asigurarea inainte de imatriculare

Dupa cate stiu iti trece pe asigurare doar seriile, iar numarul il treci dupa inmatriculare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

......ca mia zis femeia care facea asigurarile ca mai intai sa il imatriculez ca sa nu fac asigurarea de 2 ori......m-a bagat in ceata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

......ca mia zis femeia care facea asigurarile ca mai intai sa il imatriculez ca sa nu fac asigurarea de 2 ori......m-a bagat in ceata

Nu poti sa il inmatriculezi fara RCA valabil, pe numele tau. In loc de numar, se trece seria sasiului (vezi casuta 5 din hartzoaga RCA, unde se specifica clar: "Nr. de circulatie sau, in lipsa, nr. sasiului sau nr. de motor").

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

stie cineva sa-mi spuna care este diferenta dintre fisa de inmatriculare (cu stampilele celor doua circa financiare) si fisa fiscala a fostului proprietar? ambele au acelasi rol,atesta ca vehiculul poate fi instrainat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se poate înmatricula un motor fără certificat fiscal ?

 

Cei de la care am cumpărat motorul (mare magazin de motorete din BucureÂşti) trebuie să îmi trimită certificat fiscal Âşi mă tot amână de câteva săptămâni. Am sunat azi Âşi cică sunt plecați toți până lunea viitoare, din nou. M-am săturat să tot ies fără numere. Ca în fiecare an eu tre' să am motorul fix în noiembrie când dă frigul, `meaj ceva în magazinele lor.

Editat de Chivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred. La politie iti trebuie fisa de inmatriculare. Care nu va avea cele 2 stampile de la fisc (taxe locale sau cum mama naibii le zice). Si fara ele nu cred ca iti primeste cererea.

 

Acum m-am apucat si eu de acte... zilele astea o trec la impozit pe numele meu si daca o inmatriculez la politie prin primavara banuiesc ca nu sunt probleme nu? (asta presupunand ca trec de identificare ca parca cam urla toba aia :D )

Mesaj completat

Si inca o intrebare... daca platesc acum (in 2010) toate taxele necesare (de talon, de inmatriculare si ce mai e) pot sa inmatriculez masina cu chitantele astea la primavara? Sau or avea vreo valabilitate si nu mai pot sa le folosesc in 2011?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva cine suporta costul Certificatului de Autentificare emis de RAR, vanzatorul sau cumparatorul? Am inteles ca e cca 100 ron si as vrea sa stiu daca e obligatia mea de a-l face si de a plati sau a cumparatorului.

Cat costa pastrarea placutei cu un nr de inmatriculare preferential?

Apropo, costurile vanzarii unei motociclete inmatriculate in Romania cum se impart? Ce plateste vanzatorul si ce trebuie sa plateasca cumparatorul?

 

Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai pe drpciv.ro se recomanda ca identificarea sa o faca proprietarul (eventual te duci cu el, platesti si tu jumatate). Dar poti sa o faci si tu. Costurile se impart dupa cum va intelegeti. Proprietarul dupa ce ti-a dat fisa de inmatriculare, fiscalul si c-v al moto-ului, a cam iesit din schema. Dupa, toti banutii ii dai tu.

 

Repet si eu intrebarea (poate suna stupid, dar nimic nu ma mai surprinde) ... daca platesc acum (in 2010) toate taxele necesare (de talon, de inmatriculare si ce mai e) pot sa inmatriculez masina cu chitantele astea la primavara? Sau or avea vreo valabilitate si nu mai pot sa le folosesc in 2011?

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva cine suporta costul Certificatului de Autentificare emis de RAR, vanzatorul sau cumparatorul? Am inteles ca e cca 100 ron si as vrea sa stiu daca e obligatia mea de a-l face si de a plati sau a cumparatorului.

Cat costa pastrarea placutei cu un nr de inmatriculare preferential?

Apropo, costurile vanzarii unei motociclete inmatriculate in Romania cum se impart? Ce plateste vanzatorul si ce trebuie sa plateasca cumparatorul?

 

Merci.

La costuri se cade la invoiala.

Iti recomand sa nu dai banii si sa nu faci contractul inainte de a avea autentificarea RAR facuta. Daca chiar nu te intelegi la bani cu vanzatorul, plateste-o tu, dar s-o faca el. Pentru ca daca dai banii pe mobra si te trezesti dupa aia ca iti zic aia de la RAR ca nu-ti dau autentificarea din diverse motive (modificari, serii suspecte, data furata, etc) ai cam pus-o.

Eu de fiecare data am facut asa: i-am zis vanzatorului: "fa-i tu autentificarea si, daca e in regula o platesc eu, daca nu treaba ta, ca oricum nu mai cumpar agregatu".

Mesaj completat

Pai pe drpciv.ro se recomanda ca identificarea sa o faca proprietarul (eventual te duci cu el, platesti si tu jumatate). Dar poti sa o faci si tu. Costurile se impart dupa cum va intelegeti. Proprietarul dupa ce ti-a dat fisa de inmatriculare, fiscalul si c-v al moto-ului, a cam iesit din schema. Dupa, toti banutii ii dai tu.

 

Repet si eu intrebarea (poate suna stupid, dar nimic nu ma mai surprinde) ... daca platesc acum (in 2010) toate taxele necesare (de talon, de inmatriculare si ce mai e) pot sa inmatriculez masina cu chitantele astea la primavara? Sau or avea vreo valabilitate si nu mai pot sa le folosesc in 2011?

Pai in ziua de azi poti sa te trezesti ca intre momentul in care platesti taxele si cel in care te duci la inmatriculari sa se modifice cuantumul taxelor (in plus, desigur). Si in cazul ala cred ca nu-ti primesc aia taxa de inmatriculare, de exemplu, platita din bucati, pe doua chitante. Ca valabilitate, o chitanta nu expira, dar, cum spuneam, poti avea surprize la valoare.

Atentie cu autentificarea, aia expira. Nu mai stiu exact 30 sau 60 sau 90 de zile. Dar sigur expira.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am rezolvat-o la fisc si eu. Si mi-a recomandat si doamna de acolo la fel. Cand inmatriculez, atunci platesc sa nu am surprize .

 

(legat de chitante ale caror valabilitate teoretica e nelimitata - fiindca banii au intrat in contul lor - am avut destule suprize si asa, de asta am zis ca nu ma mai mira nimic...)

 

Autentificarea stiu ca expira, oricum nu e facuta, o sa o fac pe la primavara, poate imi iau si alta toba mai silentioasa (nu prea suport zgomotul) si sa nu stau cu emotii din cauza asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am rezolvat-o la fisc si eu. Si mi-a recomandat si doamna de acolo la fel. Cand inmatriculez, atunci platesc sa nu am surprize .

 

(legat de chitante ale caror valabilitate teoretica e nelimitata - fiindca banii au intrat in contul lor - am avut destule suprize si asa, de asta am zis ca nu ma mai mira nimic...)

 

Autentificarea stiu ca expira, oricum nu e facuta, o sa o fac pe la primavara, poate imi iau si alta toba mai silentioasa (nu prea suport zgomotul) si sa nu stau cu emotii din cauza asta.

Adica ai platit mobra fara sa ai autentificarea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai...da? ITP-ul tocmai e facut la RAR, seriile daca ma credeti ca deabia ieri le-am verificat (si bat :laugh: ) si pe siteul politiei nu apare ca ar fi furata :D O sa fie doar de platit autentificarea si drumul in plus. Stiu, m-am complicat, dar imi sta in caracter ;)

Mesaj completat

deci

X detinator in CIV

Y fost proprietar 1

Z fost proprietar 2

Q tu

 

Q poate face inmatricularea :

copie ctr de vanzare cump intre X-Y-Z - Q ... intotdeauna trebuie sa te gandesti la un lant ...

copie certificat fiscal de la Z

alte acte enumerate (cerere, rca,taxe,ci,copieciv,autenticitate, talon cu itp valabil,

 

Ce se intampla daca nu se mai gasesc toate contractele de vanzare-cumparare? Si mai ales, daca nu se mai pot face rost de ele? Certificat fiscal am deja scos si de la fostul proprietar si de la mine (cum ca am inscris-o) dar nu cred ca mai pot face rost de toate contractele care au fost pana la persoana din CIV si pana la mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...