Sari la conținut

Cheia, 7.10.2007


kriminal
 Share

Postări Recomandate

Ieri am fost cu patru motociclisti, dintre care doi italieni stabiliti in Romania, pe Cheia ca sa facem un articol pentru revista. Cei patru au plecat de la restaurantul Il Rifugio (asa cred ca se cheama) de la Sacele pe la ora 16:30, le-am mai tras cateva poze pe primele viraje inspre Valeni (eu fiind cu masina cu fotograful) si s-au dus inainte. Noi am plecat in urma lor si i-am prins opriti pe dreapta, impreuna cu alti motociclisti si cateva masini, putin dupa Cheia. Moto Morini Corsaro al lui Luca (asa il cheama pe tip) era in santul din partea stanga a drumului, pilotul schiopata si era speriat rau, iar pe marginea dreapta a drumului era intins un mos (am aflat ulterior ca are 82 de ani), caruia ii curgea sange dintr-o rana la cap. Era constient, se vaita ca il doare si ca ii e frig.

Ce se intamplase: Luca si prietenul lui veneau pe o succesiune de viraje, l-au vazut pe mos cum mana vaca cu o bata spre dreapta drumului. Tocmai reusise sa scoata vaca de pe drum si el se afla chiar pe margine. Luca l-a vazut, a incetinit si a trecut pe mijlocul drumului, sa nu il ocoleasca prea de aproape. Cand ajunsese in dreptul lui, mosul a dat sa treaca drumul repede pe partea cealalta, fara nici un fel de avertizare sau explicatie. Se pare ca nu l-a vazut si nici nu l-a auzit. Practic, mosul a intrat in motocicleta (atins motorul fata-dreapta), deviindu-l pe Luca in santul de pe marginea stanga. Mosul a ramas fara cunostinta exact pe mijlocul drumului. Luca, printr-un noroc foarte mare si pentru ca nu avea viteza, nu a intrat in copacii de pe margine si s-a oprit in sant. Impreuna cu un automobilist din spate, care vazuse toata faza, l-au scos pe mos de pe drum.

Urmarile se pare ca sunt relativ usoare, fata de ce se putea intampla: mosul a fost dus la spital, se pare ca sunt doar rani superficiale la cap, cot si spate; Luca are piciorul stang intre genunchi si glezna julit si umflat, merge greu; motocicleta are schimbatorul rupt, rezervorul putin zgariat, carena farului zgariata, un semnal spart, radiatorul deformat si fisurat. Politia a venit la fata locului, a luat declaratii martorilor, a facut masuratori. A rezultat clar si fara urma de indoiala ca mosul a fost de vina. Mosul se pare ca oricum era cam senil, nu prea judeca cum trebuie. I se spusese in repetate randuri in ziua acceea sa nu mai tot umble asa pe langa sosea, ca da vreo masina peste el.

Chestii de retinut: viteza mica => urmari nu foarte grave pentru toti cei implicati. Cei doi italieni se dau de peste 20 de ani fiecare, au foarte multa experienta si pot sa garantez, dupa ce i-am vazut si cum merg si atitudinea lor, ca ei sunt printre cei care au cele mai putine sanse sa li se intample ceva, pe orice drum si pe orice motocicleta. Se dadeau tare, dar in limita bunului simt si cu precautie. In plus, chiar aveau experienta sa evite si sa franeze foarte din scurt. Luca era singurul din grup care nu avea protectii la picioare, si era printre putinele dati cand iesise fara costum full din Bucuresti. Iata, deci, ca ti se poate intampla oricat ai fi de experimentat si de precaut, dar, atunci cand se intampla, urmarile nu sunt foarte grave. Asadar, grija mare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa confirm si eu o parte cele scrise de kriminal. Ne-am intalnit in urma cu vreo trei saptamani pe Cheia cu cel implicat in eveniment. Mai era cu un italian si cu alti patru baieti. Italienii erau mult inainte, se dadeau foarte bine, tare dar in siguranta.

E inca o dovada ca, indiferent cat de bine mergi, poti avea ghinion.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa confirm si eu o parte cele scrise de kriminal. Ne-am intalnit in urma cu vreo trei saptamani pe Cheia cu cel implicat in eveniment. Mai era cu un italian si cu alti patru baieti. Italienii erau mult inainte, se dadeau foarte bine, tare dar in siguranta.

E inca o dovada ca, indiferent cat de bine mergi, poti avea ghinion.

 

Si eu i-am vazut pe italieni. Nu am ce zice: se dadeau bine de tot.

 

Imi pare rau ca au patit necazul acesta :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine de tot,dar se pare ca nu destul de bine pt Romania!

 

Tipii fac drumul ala in fiecare weekend, nu vad cum i-ar mai putea surprinde o vaca si un mos care intra aiurea pe carosabil!

 

Si mie imi place grupul, i-am intalnit de mai multe ori, dar acum ce si cum si ce viteza si de ce a dat totusi peste ala nu cred ca o sa stim!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu i-am vazut pe italieni. Nu am ce zice: se dadeau bine de tot.

 

Imi pare rau ca au patit necazul acesta :laugh:

si super precauti...nu inconstienti...si asta ar trebui sa fie un exemplu pt multi...

 

cred ca experienta si viteza mica a evitat o tragedie...aviz inconstientilor :laugh:

 

insanatosire grabnica lui Luca(vezi sa nu aiba belele cu piciorul ala, sa il vada un medic) :friends:

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine de tot,dar se pare ca nu destul de bine pt Romania!

 

Tipii fac drumul ala in fiecare weekend, nu vad cum i-ar mai putea surprinde o vaca si un mos care intra aiurea pe carosabil!

 

Si mie imi place grupul, i-am intalnit de mai multe ori, dar acum ce si cum si ce viteza si de ce a dat totusi peste ala nu cred ca o sa stim!

 

Pai tocmai, ca nu l-a surprins prezenta mosului. Dar evident ca nu se astepta ca mosul sa intre fix in el.

Viteza clar nu a fost deloc mare. Motorul s-a oprit in sant la 10-15 metri dupa lovitura. Nici unul dintre cei implicati si nici motorul nu a avut ceva prea grav. Daca ar fi fost viteza peste 60-70, motorul ar fi intrat in copaci in padure si Luca ar fi avut mai mult decat tibia julita si umflata, mai ales ca nu avea protectii la picioare.

Pana la urma, totul e bine cand se termina cu bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noi am ajuns la fatza lokului la 5 minute dupa accident! nu i cunosc pe italieni, dar s a intamplat exact cum a descris kriminal! viteza lui luca a fost mica la impakt! el a facut tot ce se putea ptr a evita batranul! motorul era putin zgariat, iesit in decor. Luca nu avea protectii, zgariat la picior! in rest nimik! batranul nu avea ce cauta akolo . s a aruncat in motor! erau mai multi bastinasi pe acolo care spuneau k batranul era cam duss! bine k nu a fost mai rau noi am stat pana cand a venit salvarea, dupa care am plecat...nu mai puteam ajuta cu nimik!

 

italienii se dadeau f bine! ..in orice caz, Luca a iesit in decor pe contrasens .bine k nu a venit un camion, masina......putea sa fie si mai rau! numai in Romania poate sa ti sara mosi, babe, carutze, oi , vaci , caini.......aveti grija cum mergeti, k nu aveti experienta lui Luca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PROPUN

 

- introducerea in cadrul examenului "traseu" a 4 noi obstacole

 

1. camion intors din scurt peste linia continua

2. baba alergand de pe refugiu pe trotuar

3. taximetrist oprind brusc fara semnal la client

4. vaca/cal pe mijlocul drumului

 

cred ca in acest fel MERITUOSIIIIIIII viitori motociclisti vor avea mai multe sanse sa imbatraneasca

 

:friends: inca o data sanatate POLITIEI ROMANE de la sate si orase

bine ca vin sa imparta fluturase la arc

 

daca as putea confisca animalele "prinse" pe mijlocul drumului la cati km am de moto cred ca as deveni becali II

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

huooo fir-ati ai dracului de motociclisti inconstienti, nenorocitilor. Numai accidente faceti mereu, lua-v-ar boala de nemernici, omorati uameni nevinovati pe strada, ti-ai dracu sa fiti voi. bine ca nu mi-ati omorat si vaca maica, ca mare napasta pe capu' mieu.. ptii.. cu cine va lasa slobozi pe drum sa mergeti cu motocicletele astea cu viteza asa..

 

in alta ordine de idei bine ca s-a terminat ok. Saracii uameni au venit la romanica si.. iaca-ta au aprte de ea in toata splendoarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt obisnuiti baietii. Sunt de ceva ani p-aci. Luca e de vreo 7 ani in Romania. Dar nu sunt deloc descurajati de starea lucrurilor de la noi. Luca o sa iasa din nou dupa ce ii trece piciorul. Sunt motociclisti cu vechime, trecuti prin multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

i-am vazut duminica pa baieti aia la ristorante ala din apropiere de sacele, chiar admiram corsaro ala, ce sa zic pacat, singurul lucru care ne lipseste sunt gabori pe drumul ala care momentan e singuru loc unde poti sa te dai in voie. Am remarcat ca italianu avea ochelari de soare si era o pacla.... sunt curios daca ii purta cand a dat peste mosh

 

--- Mesaj completat în 12 Oct 2007 13:32 -------------

Bine ca nu a murit nimeni, pe baieti ii stiu ,bat Cheia mai mereu, numa drumuri bune tuturor! :bigstar:

 

pai hai si duminica bre ca nu am cu cine sa merg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:bigstar:

PROPUN

 

- introducerea in cadrul examenului "traseu" a 4 noi obstacole

 

1. camion intors din scurt peste linia continua

2. baba alergand de pe refugiu pe trotuar

3. taximetrist oprind brusc fara semnal la client

4. vaca/cal pe mijlocul drumului

 

cred ca in acest fel MERITUOSIIIIIIII viitori motociclisti vor avea mai multe sanse sa imbatraneasca

 

 

:D miÂşto :bigstar:

 

ÎnsănătoÂşire grabnică la don Luca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...