Sari la conținut

Eu Vs Tractor Neinmatriculat Pe Drum European 19.10.2007


ZIDU'
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 73
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Felicitari pentru modul in care ai descris accidentul!

 

Cat despre tractorist... n-avem ce face, asta-i educatia, atat ii duce mintea, Politia locala nu se implica deloc, auzi la el, mergea doar pe camp...

Mi-e sa nu iti faci si mai multi nervi cu procesul. Si eu as fi facut la fel ca tine, dar sper sa ai nervi tari.

 

 

Insanatosire grabnica si bafta la recuperare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Un claxon puternic nu te-ar fi ajutat?

uIn primul rand e greu pt o persoana sa identifice de unde vine un claxon (directia, sa mai ia si o decizie, etc.)

un eveniment de genul asta dureaza mult sub 5s. Practic daca aveam 5 - 6 S la dispozitie aveam si timp si spatiu sa opresc de la viteza careo aveam. In alte cazuri esti prea departe sase auda calumea (daca mergi prea tare)

 

 

Timpul de claxonat prefer sa il petrec franand cu maximum de eficacitate. ori reusesc sa ma opresc ori ca in cazul de fatza reduc semnificativ forta de impact

 

<small>--- Mesaj completat în 02 Nov 2007 10:54 -------------</small><br/>

Insanatosire grabnica si iti recomand calduros aceasta protectie care se poate purta sub blugi !

Protectia aia nu e buna dintr-un singur motiv. E incomoda si daca e incomoda ai tendinta sa o lasi acasa. Am constatat asta cu manusile - in vare incepusem samerg fara dinEu cauza caldurii sipana la urma mi-am luat unele subtiri de tot si fara protectii dar care sunt mai bune decat nimic. 2 zile mai tarziu mi-au salvat pielea de pe palme elegant

 

Eu o sa imi iiau pantaloni outdoor de pe louis, aia cu fermoar pe margini, le pun protectiile in ei si ii pot imbraca peste blugi in 30 s. + ca sunt impermeabili si tin si de cald

 

 

am 3 perechi de pantaloni moto acasa, 2 cordura si una piele, dar erau acasa din motivele de mai sus :ok:. acu am kuru la peticit.

 

 

p.s. pana laurma mai sunt 2 vertebre tasate pe langa aia ciobita

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

<small>--- Mesaj completat în 02 Nov 2007 10:54 -------------</small><br/>

Protectia aia nu e buna dintr-un singur motiv. E incomoda si daca e incomoda ai tendinta sa o lasi acasa.

pai cam tot echipamentul este incomod daca pui asa problema.Azi vara am crezut ca iau foc cu casca, plasa si manusi de piele..Incomode pana in panzele albe,dar nu le-am lasat acasa.Pielea mea este mai scumpa decat echipamentul sau disconfortul provocat de acesta.Daca ma deranjeaza atat de tare merg cu masina si am scapat de senzatia de disconfort,nu?Si la vara o sa porti pantalonii impermeabili?Multa sanatate! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai cam tot echipamentul este incomod daca pui asa problema.Azi vara am crezut ca iau foc cu casca, plasa si manusi de piele..Incomode pana in panzele albe,dar nu le-am lasat acasa.Pielea mea este mai scumpa decat echipamentul sau disconfortul provocat de acesta.Daca ma deranjeaza atat de tare merg cu masina si am scapat de senzatia de disconfort,nu?Si la vara o sa porti pantalonii impermeabili?Multa sanatate! :cheers:

avand in vedere sistemul care il au cu fermoare laterale - da. cand opresc ii dau jos si raman la blugi. in mers nu sunt deranjanti - materialul e respirabil si impermeabil.

 

Geaca pe care o purtam am folosit-o si in vara dar fara mesada. Impermeabila si cu tot cu protectii era foarte ok la 30+ grade

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand recuperare rapida si fara cicatrici!

 

In al doilea rand daca ai nevoie de informatii despre FPVS si cum functioneaza nu ezita sa ma contactezi! Acum un an am fost implicat intr-un accident cu conserva (pe scurt un volvo v40 mi-a taiat calea si nu am putut sa il evit) in care vinovatul nu avea polita RCA platita. Pentru a nu ma stresa prin tribunale, cu avocati, cu umblatura am apelat la fondul asta si vreau sa iti zic ca am fost despagubit in proportie de 90%. Cei 10% reprezinta pierderi datorate service-ului (Auto Marcus Grup e o adunatura de cocliti) care a inlocuit si alte piese decat cele avariate in accident (piese pe care ei si le pastreaza si pe care le pun pe alte masini).

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand recuperare rapida si fara cicatrici!

 

In al doilea rand daca ai nevoie de informatii despre FPVS si cum functioneaza nu ezita sa ma contactezi! Acum un an am fost implicat intr-un accident cu conserva (pe scurt un volvo v40 mi-a taiat calea si nu am putut sa il evit) in care vinovatul nu avea polita RCA platita. Pentru a nu ma stresa prin tribunale, cu avocati, cu umblatura am apelat la fondul asta si vreau sa iti zic ca am fost despagubit in proportie de 90%. Cei 10% reprezinta pierderi datorate service-ului (Auto Marcus Grup e o adunatura de cocliti) care a inlocuit si alte piese decat cele avariate in accident (piese pe care ei si le pastreaza si pe care le pun pe alte masini).

 

Bafta!

o cicatrice pe buca stanga da bine :cheers:

 

 

pana la urma cred ca o sa ii las si eu pe astia de la fpvs sa il dea ei in judecata, ca sunt experti (ei ma despagubesc pe mine si apoi recupereaza de la ala :)) si or sa aibagrija sa il indoaie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa revenim cu niste poze. De mentionat ca rana este fotografiata dupa 2 saptamani, cand se vindecase un procent oarecare din ea. zona incercuita e originalul :cheers:

Bocancii au tinut exemplar - damage e nesemnificativ - sunt bocanci pana la jumatatea tibiei aproape si au talpa vibram. nu am simtit nimic la picior. fara ei aveam laba piciorului praf

Manusile la fel - au tinut bine. se vede unde a cedat cusatura si e pielea raschetata, dar mana nu a patit nimic, am putut scoate telefonul cu eaa la 2 minute dupa accident.

Geaca - se vede ca nu are aproape nimic. Cordura 500D si-a faacut treaba, minimum de scamosare si aia pe chestia cu arici numai.

 

Blugii - se vede cum au tinut si ce e sub ei.

Sa va mai vad la vara la tricou + pantaloni scurti tineti minte - nu mai aveam mare viteza cand am ajuns jos si am mers taras maxim 5 m

post-351-1194369203_thumb.jpg

post-351-1194369220_thumb.jpg

post-351-1194369236_thumb.jpg

post-351-1194369248_thumb.jpg

post-351-1194369263_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shit, acum am vazut :cheers:. Imi pare rau, dar bine ca n-a fost mai rau. Moralul vad ca e precum erectia de ti-o interzic astia atata timp, adica sus. Ceea ce zic io ca e cel mai important.

 

Multa sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum te mai simti @Zidule ?

Am scapat de pansamente de cateva zile si chestia aia se vindeca bine, nu a dat semne de infectie. oricum 3 saptamani de pansamente jumulite de acolo de aprox 2 ori pe zi si betadina la greu sunt distractie mare.

 

Coloana nu face figuri. mai sunt niste puncte care dor pe muschi si astea or sa treaca abia cand o sa am vooie sa fac miscare calumea.Pana atunci flexibilitate oha - legatul la sireturi e distractiv :) Mai am aproape 3 saptamani de stat cuminte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Bine ca n-ai cedat clipei lipsa in a lua decizia cea mai avantajoasa pentru impact...

Experienta a ajutat mult.

 

Hai fa-te bine ca am multe de invatzat! Dau bere pana aflu tot.. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite ca e randul meu sa scriu aici. Deja o saptamana de la accident.

- daca topcase nu era omologat si era cutie metalica colturoasa aveam spatele tocanitza acum - nici cei mai ciumegi doctori nu ma mai puneau la loc, cu toata protectia. Topcase bmw acedat exemplar la impact, si forma lui rotunjita + structura semirigida au ajutat mult

 

 

Sa te recuperezi cat mai repede... :rolleyes: asta e...

 

greul incepe dupa...

 

acum relexeaza-te...bine ca nu a fost mai rau...

 

de la un coleg patit acu' vreo 2 luni...

 

Sanatate multa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca n-ai cedat clipei lipsa in a lua decizia cea mai avantajoasa pentru impact...

Experienta a ajutat mult.

 

Hai fa-te bine ca am multe de invatzat! Dau bere pana aflu tot.. :rolleyes:

te vizitez cu prima ocazie, probabil la inceput de februarie calare pe ij

 

Sa te recuperezi cat mai repede... :crack: asta e...

 

greul incepe dupa...

 

acum relexeaza-te...bine ca nu a fost mai rau...

 

de la un coleg patit acu' vreo 2 luni...

 

Sanatate multa...

e de bine, merg, ma misc, mai greu cu legatul la sireturi. Fizio de pe 4 incolo. Mobra pauza pana spre 20 ianuarie nu e voie.

 

BMW aabsorbit mult impact, a cedat seaua si prinderea scaritei dreapta absorbind energie. in rest nu are deformari deloc, super mobra :rock: nici macar farul nu e crapat

 

 

@ TuPacPeMotor testele alea de la euro ncap in care fac masinile muci se desfasoara la 50 km/h. La cat crezi ca tine osu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...