Sari la conținut

Incident La Stop


pirvulescu
 Share

Postări Recomandate

Primul mic incident care nu s-a lasat cu nici o urma:

 

Stateam si eu de cateva momente la stop(intersectia Sibiu cu Drumul Taberei), tocmai scosesem motorul din viteza si pusesem piciorul jos(deci trecuse putin timp de cand am oprit). si ma simt zguduit. In spatele meu una intr-un Clio gri B 60 N..(pt curiosi dau numarul intreg la PM) se uita ca proasta. In fine am vazut ca se oprise in roata si nu era nici un semn asa ca am plecat mai departe. Nu s-a intamplat nimic dar puteam sa nu fiu chiar asa de bine infipt asa ca ma tavalea putin si ma arunca pe banda de dreapta care avea verde si se circula.

 

Intrebarea care ti-o pui in aceste momente este cum dracu' de iau unii carnetul si cine i-i lasa liberi in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primul mic incident care nu s-a lasat cu nici o urma:

 

Stateam si eu de cateva momente la stop(intersectia Sibiu cu Drumul Taberei), tocmai scosesem motorul din viteza si pusesem piciorul jos(deci trecuse putin timp de cand am oprit). si ma simt zguduit. In spatele meu una intr-un Clio gri B 60 N..(pt curiosi dau numarul intreg la PM) se uita ca proasta. In fine am vazut ca se oprise in roata si nu era nici un semn asa ca am plecat mai departe. Nu s-a intamplat nimic dar puteam sa nu fiu chiar asa de bine infipt asa ca ma tavalea putin si ma arunca pe banda de dreapta care avea verde si se circula.

 

Intrebarea care ti-o pui in aceste momente este cum dracu' de iau unii carnetul si cine i-i lasa liberi in trafic.

 

ii rupeam oglinda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ii rupeam oglinda

 

Asta insemna sa ma cobor la mintea ei. Nu pot fi chiar asa de jos.

 

--- Mesaj completat în 31 Oct 2007 07:43 -------------
Tocmai citeam editia on line a compactului sa am vazut banc-ul asta (vechi dar bun)

 

19 km/h. Un politist uimit opreste autovehiculul

si cere explicatii. De la volan, o blonda raspunde zambind:

- Respect limita de viteza indicata pe panouri. Scrie A19, atunci conduc cu 19 km/h.

Politistul ii raspunde amuzat:

- Dar A19 este numarul autostrazii. Puteti rula cu cel mult 130 km/h! La un moment dat vede si pasagera din dreapta si devine brusc ingrijorat.

- Trebui sa va grabiti, prietena dv. este alba ca varul si pare sa fi e bolnava! La care blonda raspunde:

- Aveti dreptate, am vazut si eu asta cand am iesit de pe A313.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu te-a tavalit pe jos. Sunt unii mai descurcareti (descurcarete) care reusesc sa te si calce pe picior in incercarea lor de a realiza manevra vietii lor, adica schimbarea benzii la semafor. Figura lor tampa si luminita din ochii lor nevinovati dupa ce o comit tradeaza intunericul etern din mintea lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate da-le in gura :ok: ca altfel si-o i-au in cap, maine poimanie te omoara si mai au tupeul sa te de-a si in judecata pe urma :pow: Sau cum a mai spus cineva rupele oglinzile macar. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot o duda cu o masinuta scumpa si frumusica, m-a busit la semafor dar mi-a prins cu masca aia fata scarita de pasager. De nervi am tras de ea si am picat pe partea cealalata cand a iesit de acolo

 

:ok: ;) :pow: penibil ca un gandac agitat

 

De atunci merg cu scaritele ridicate de la pasager si sunt paranoica cand pare ca vine cineva tare in spatele meu la semafor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Se putea si mai rau. E un fleac pe langa ce am vazut azi pe bulevardul basarabia -> unde un om zacea intr-o balta de sange, lovit (unii spuneau mortal) pe trecerea(trecere nesemaforizata aflata langa refugiul de tranvai) de pietoni de o masina condusa de o femeie (arata de vreo 40 de ani).

 

Aveti grija mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa va povestesc ce am patit eu.

Ieri dimineata ajung cu motoru la firma ,parchez in curtea firmei la care lucrez

si dupa vreo ora stand cu capul in calculator si indreptat spre fereastra vad cu un ochi cum un

dobitoc cu o duba de curierat da cu spatele si se propteste cu tamponul din spate hapt in farul meu :ok:

am coborat in cea mai mare viteza din birou,constat farul spart si-mi vine sa explodez intr-o mie de bucati,

si el spune `nu am vazut nimic in oglinda`si ` platesc cat costa `si asa mai departe .

noroc ca am vazut ca altfel marcam banu. L-am dus la politie ,am proces verbal si acum tre sa-mi comand farul pe RCA-ul aluia.

E o intamplare minora ,dar care te poate pune la cheltuiala daca nu esti in preajma

 

ASFALT USCAT si SALUTARI DE LA CLUJ ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:ok: TARE faza...gagika trebuia FU...TA putin pt treaba asta...De ce zic asta...? Pai joia trecuta plec de la munka shi cum ma indreptam eu usor pe jos spre big pe bl Berceni vad UN SV 650 NEGRU primul model tavalit destul de bine...din instinct ma duc glont la baiatul semiechipat care se afla un picioare langa...pilotul shi il intreb daca totul este oka...cum se simte...etc...Il pun sa faca cateva manevre de rutina pt a vedea daca n-a patit nimik...picioare oka...clavicule aparent oka...acuza o direre usoare...etc...sa scurtam povestea...dupa ce il sfatuiesc sa mearga la bagdasar sa isi faca un control...cateva poze etc...plec...Cine era acolo? PROPIETARUL HARBULUI SUB CARE INTRASE CU MOTORUL...UN OLTCIT ABANDONAT DE 100 D ANI P DREAPTA...CU PRETENTIE LA ASIGURARE...mda...daune aproape nule la masina ...asa k... ;) ardetii
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:ok: TARE faza...gagika trebuia FU...TA putin pt treaba asta...De ce zic asta...? Pai joia trecuta plec de la munka shi cum ma indreptam eu usor pe jos spre big pe bl Berceni vad UN SV 650 NEGRU primul model tavalit destul de bine...din instinct ma duc glont la baiatul semiechipat care se afla un picioare langa...pilotul shi il intreb daca totul este oka...cum se simte...etc...Il pun sa faca cateva manevre de rutina pt a vedea daca n-a patit nimik...picioare oka...clavicule aparent oka...acuza o direre usoare...etc...sa scurtam povestea...dupa ce il sfatuiesc sa mearga la bagdasar sa isi faca un control...cateva poze etc...plec...Cine era acolo? PROPIETARUL HARBULUI SUB CARE INTRASE CU MOTORUL...UN OLTCIT ABANDONAT DE 100 D ANI P DREAPTA...CU PRETENTIE LA ASIGURARE...mda...daune aproape nule la masina ...asa k... ;) ardetii

 

Off topic..

Cred ca esti printre putinii care nu spun Baltazar spitalului Bagdasar. :pow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buey mie mi-a intrat unu cu un gip pe banda in paralel cu mine si s-a dus mai in fatza la semafor. Si m-am dus cu roata in bara lui spate si i-am dat un mic branci. Cand omul s-a uitat in oglinda, i-am aratat si eu un deget inspre partea din casca unde este ascuns obrazul. . .N-a comentat. Deci se poate sa il atentionezi si asa nu numai cu pumni in oglinda. Un branci cu roata fatza merge . .

 

Pt. enduristi: Ar merita unii sa ridicati roata fatza pe loc si sa i-o puneti pe portbagaj cateva clipe. Sau pe luneta la brecuri sau gipuri. Asa. .o secunda doua sa ii cada aluia/aleia fatza. Sau pentru cine se pricepe la trial sa te sui efectiv cu motorul pe portbagajul lui, luneta,acoperis, capota si sa cobori prin fatza. Cred ii sta inima conservarului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum ceva timp, si raveboy a avut un accident asemanator la semafor,doar k pe el l-a tarat vreo 3m. Avea blugul prins in bara aluia iar motoru era cazut peste el.Nu a apucat sa-i vada nr de la masina ptr ca ala a fugit si pana s-a dezmeticit era prea tarziu...a ajuns pe la spital...apoi la politie i s-a spus ca daca declara accidentul i se poate face si lui dosar penal ca era incepator si mergea pe o motocicleta de 600 cc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...apoi la politie i s-a spus ca daca declara accidentul i se poate face si lui dosar penal ca era incepator si mergea pe o motocicleta de 600 cc.

 

 

L-au pacalit ca sa nu i-i incarce cu un dosar nesolutionat. Este in lege ca nu ai voie sa conduci ca incepator peste o anumita capacitate/putere dar nu exista penalizari pentru incalcarea ei (stupid nu?) si oricum nu e infractiune e contraventie. In plus daca ai peste 21 de ani spui ca ai facut cursul care i-ti permite sa coduci motoare mai puternice.

 

Continuare la subiectul postului:

 

Si ca sa inchei ziua bine in timp ce veneam seara spre casa mergand pe mijlocul benzii un tampit de taximetrist trece in viteza pe linga mine de i-mi agata oglinda mea stanga cu oglinda lui.Citiva milimetri a lipsit sa nu fiu acrosat. Cand m-am oprit linga el sa i-l "felicit" pentru manevra si pentru inteligenta de care da dovada, mi-a spus foarte calm ca cica era sa intre unul in el(si norma ca la inteligenta lui cretinoida nu putea sa incetineasca si a accelerat). M-am abtinut cu greu sa nu i-i rup oglinda aia cu care m-a lovit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buey mie mi-a intrat unu cu un gip pe banda in paralel cu mine si s-a dus mai in fatza la semafor. Si m-am dus cu roata in bara lui spate si i-am dat un mic branci. Cand omul s-a uitat in oglinda, i-am aratat si eu un deget inspre partea din casca unde este ascuns obrazul. . .N-a comentat. Deci se poate sa il atentionezi si asa nu numai cu pumni in oglinda. Un branci cu roata fatza merge . .

 

Pt. enduristi: Ar merita unii sa ridicati roata fatza pe loc si sa i-o puneti pe portbagaj cateva clipe. Sau pe luneta la brecuri sau gipuri. Asa. .o secunda doua sa ii cada aluia/aleia fatza. Sau pentru cine se pricepe la trial sa te sui efectiv cu motorul pe portbagajul lui, luneta,acoperis, capota si sa cobori prin fatza. Cred ii sta inima conservarului.

 

 

m-ai facut sa rad, dar acum cateva zile i-am spart botu' unuia exact la fel. numai ca s-a dat jos la mine si m-a imbrancit. am scapat motoru' pe o parte. nu mai aveam ce sa tin asa ca m-am repezit direct in el. au sarit alti doi soferi sa ma opreasca, unul oprit pe contrasens!! ;) puii mei, daca-si cerea scuze nu patea nimic. numai ca aveam niste spume pe mine (din alte motive) de s-a lovit singur de manusile mele cu protectii. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am avut pana acum "norocul" sa fiu pe mobra si sa dau intr-un sofer in urma vreunei nereguli din partea acestuia, insa am o intrebare pentru cei mai "experimentati"... Cum e mai bine ? Sa dau cu pumnul sau cu casca-n gura ? :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Protectii ca lumea ?

 

Hmmm... pai am asa... Manusi de la MotoloLouis din Vitan 201050.JPG casca tot din "zona" aia... 203593.JPG si geaca cu protectii full / hard (coate, umeri si sptate)... care ma face un pic sa par jucator de fotbal american... Si daca schimb si protectia spate cu una si mai dura, la o adica il provoc la un meci de wrestling... ;)

 

Deci cu ce sa dau ? :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

decat sa-mi stric vopseaua de pe casca sau protectiile de cauciuc...mai bine tac din gura. Un pumn in capul pieptului, un croseu de stanga si unul de dreapta. Si nu se mai ridica. Ma rog...in cazul meu se mai ridica....nu sunt prea solid :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

decat sa-mi stric vopseaua de pe casca sau protectiile de cauciuc...mai bine tac din gura. Un pumn in capul pieptului, un croseu de stanga si unul de dreapta. Si nu se mai ridica. Ma rog...in cazul meu se mai ridica....nu sunt prea solid ;)

 

:ok:

oh, am 110 (si nu km/h). hm, cred ca moare

Editat de vintze
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...