Sari la conținut

Aprilia RS 50 necesită permis sau nu ?


Mociclistu'
 Share

Postări Recomandate

matrix, lasand la o parte faptul ca faci pe nebunul, explica-mi si mie care este problema ta in perceperea subiectului,respectiv ca pt rs 50 nu trebuie permis, chiar nu te duce capul sau te-ai nascut gica contra?

Si amenintarile, iti propun sa le tii pt tine ca nu ma cunosti si crede-ma ca nu vrei sa-ti sar la gat!

 

.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai taran de bucuresti, eu iti sugerez sa iti iei mopedul ala al tau si sa te duci departe... da??? flyrs macar a explicat frumos toata treaba... daca tu esti retard si nu poti sa explici de ce nu necesita permis, imi pare rau... exista locuri speciale pt cei ca tine.

Daca tu crezi ca asa o sa te integrezi in comunitatea motociclistiilor din Romania iti zic ca te inseli...

Editat de ^Matrix^
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

concluzie, si daca mai deviezi de la subiect o sa fac cerere sa fi ban makar o sapt...

Daca rsul are trecut in acte vit max 50 km/h nu necesita inmatriculare, dar daca te prinde radarul esti mancat, dosar si restu

Daca rsul are trecut in acte o viteza mai mare necesita carnet, inmatriculare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru a putea fi condus fara carnet, un vehicul pe 2 rotzi trebuie sa se incadreze in limitele restrictive specificate de lege:

1. viteza maxima constructiva 50 km/h

2. maximum 50 cm3

 

daca te prinde radaru' cu mai mult de 50 km/h, ori dai shpaga, ori itzi dau telefonul unui avocat bun!!! :friends:

Editat de dead_man_walking
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Logik asa ar fi, dar draq stie akum...

De curiozitate, victoria5000, in ce acte scrie moped ca din cate stiu eu talon ai doar daca ai si numere... poate in cartea de identitate dar nu stiu cum draq o ti tu dupa tine ca e destul de mare pt un portofel...

off-topic: vezi cataaa ca poate vrea sa te bata si pe tine asta mic ca e periculos rau...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curiozitate, victoria5000, in ce acte scrie moped ca din cate stiu eu talon ai doar daca ai si numere... poate in cartea de identitate dar nu stiu cum draq o ti tu dupa tine ca e destul de mare pt un portofel...

trebuie sa tzii cartea de identitate la tine daca vrei sa nu ai probleme, daca te opreshte un militzian shi nu te crede pe cuvant ca e moped???? :friends:

Editat de dead_man_walking
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am parcurs de la inceput topicul. Stiti ce este interesant? Cum a ajuns in cartile de identitate (rs50, Ludix, ...) cuvantul Moped? Cand un vehicul nou apare pe piata, importatorul il duce la RAR pentru omologare, se verifica daca poate circula pe soselele noastre. RAR-ul face omologarea pe baza reglementarilor legale, insa in lege nu scrie nici unde moped, doar CICLOMOTOR :friends:

 

In alta ordine de idei, cand aduci din strainatata un vehicul, singurul motiv pentru care te apuci sa platesti TVA si vama este faptul ca aceste dovezi vor fi necesare la inmatriculare. Dar daca ele nu trebuie inmatriculate rezulta ca rs50, Ludix, si celelalte din categorie pot fi aduse fara taxe in RO - o atentie la vama si se preface ca ai intrat pe jos, nu cu MOPEDUL :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa raspund la intrebarea din titlul topicului, RS50-ul prin faptul ca dezvolta o viteza cel putin dubla decat cea care constituie limita dintre ciclomotor si categoria A1, necesita in mod cert permis. Faptul ca traim intr-o tara corupta si autoritatile abilitate si-au luat spaga necesara de la dealeri ca sa treaca in actele trotinetei viteza maxima de 45 km/h, este un lucru care pe mine nu ma incanta de loc. Pentru ca o motoreta destul de grea, care se deplaseaza cu 100 kph si are in sa un pustan care nu cunoaste reguluile de circulatie si conduita preventiva constituie un pericol pentru oricine si orice.

 

P.S.: Daca se deplaseaza cu numai 45 kph, atunci de ce mai are forma aerodinamica care ar fi absolut inutila la o viteza pe care o dezvolta orice bicicleta moderna? Sa nu-mi spuneti ca e limitata ca nu va cred :friends: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Ma scuzati ca "reaprind" topicul dupa ceva timp, dar "aceste probleme ne doare" :huh: -- nu numai pe mine, sigur mai sunt persoane interesate.

 

S-a discutat atata, s-a trecut la amenintari/injurii etc, DEGEABA, ca tot nu s-a ajuns la un rezultat. Fiecare o tine pe-a lui, fara sa ia in considerare toate aspectele problemei si FARA SA STIE TOT CE E DE STIUT in legislatie sau in actele "mopedului"

 

Daca mai aveti chef, haideti sa "stam stramb si sa judecam drept".

Moral este exact cum a spus $ilver (parerea mea). Nu orice pusti, fara permis, fara sa cunoasca regulile de circulatie, trebuie lasat sa conduca 100KG care pot poate face praf un pieton, de exemplu. Sau un motociclist. Sau... chiar pe el, asta e 100% sigur in caz de impact. Chiar si la 50km/h.

 

Dar legea nu tine intotdeauna cont de "moralitate". Legea ar trebui sa defineasca clar si concis categoriile de vehicule, dar - iarasi dar! - legea in Romania este destul de neclara, asa ca poate fi interpretata si se poate "ocoli".

 

Si acum certitudinile:

1. In CARTEA DE IDENTITATE a vehiculului RS50 (am unul), la categorie, scrie MOPED.

2. Tot in carte, la motor este trecut 50cmc, si la viteza maxima constructiva, 45 km/h SI NU MAI MULT cum citeam in unele posturi de mai sus. Si va pot asigura, chiar ESTE limitata din fabrica (se tureaza doar pana la aprox.6000 ture, in loc de 12000, ceea ce inseamna in treapta a 6-a, aprox.45-50 km/h).

3. In normele STAS dupa care se ghideaza RAR-ul, atunci cand incadreaza un vehicul si ii face carte de identitate, categoria RS50-ului se cheama "MOPED (CICLOMOTOR)". Stiu pt ca am vazut normele (nu pe net - nu s-au riscat astia sa le publice - ci la inginerul Dinicut de la RAR Afumati).

 

In aceste conditii, eu am cerut hartie de la RAR prin care sa ateste ca RS50-ul este incadrat la categoria "moped(ciclomotor)". Si ce ma mai poate impiedica sa circul cu RS-ul fara sa-l inmatriculez, si fara permis, odata ce primesc acea hartiutza ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Dragi prieteni ,

 

Am sa incerc sa fiu cat mai scurt si concret. In comunitatea Europeana exista termenul de moped ( care are aceeasi definitie ca si ciclomotorul la noi cu o mica diferenta -> SE INMATRICULEAZA ) . In momentul omologarii , cei de la RAR constata caracteristicile vehiculului si o incadreaza la categorie ( MOPED ) . De asemenea mai exista problema atunci cand organu' te opreste si vede in certificat loc de 49 cc 50 cc. . Modele precum XR6 ( peugeot ) RS50 ( aprilia ) grp 50 ( derbi etc ) care au reali 49.7 cc si aduc la 50 cc pt a putea fi inmatriculate de asemenea in momentul in care faci RCA-ul in listele lor la vehicule pe 2 roti tarifele percepute ssunt pt motoare de la 50cmc in sus . Sper ca am fost suficient de clar ! Mai exista o problema -> Daca te ia radarul cu peste 45 KM/h vehiculul nu se mai incadreaza la categoria de moped deci-> este posibil sa te alegi cu un dosar penal .. asta in functie de cati bani ai la tine si starea de spirit a organului' ) .

 

" Multivitezele marca Peugeot fac parte, din punct de vedere legal, din categoria mopedurilor, de vreme ce sunt dotate cu motoare de pana la 50 cm3 si dezvolta o viteza maxima, prin constructie, de 45 km/ora. Aceasta inseamna ca se conduc de la 16 ani, fara permis. Multivitezele sunt insa, de fapt, mini-motociclete, dotate cu cutie de viteze cu 6 trepte. Unele modele sunt adaptate pentru drumuri bune, altele, pentru " enduro ". Nu ezitati sa cereti concesionarilor Peugeot detalii despre multiviteze ! Veti descoperi amanunte fascinante ! " ( www.peugeot-motocycles.ro -> sectiunea multiviteze ) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In aceste conditii, eu am cerut hartie de la RAR prin care sa ateste ca RS50-ul este incadrat la categoria "moped(ciclomotor)". Si ce ma mai poate impiedica sa circul cu RS-ul fara sa-l inmatriculez, si fara permis, odata ce primesc acea hartiutza ???

 

Poti sa explici mai detaliat, te rog? Ce acte sunt necesare ca sa ceri hartie de la RAR?

Pe hartie scrie RS50 sau serie,culoare,etc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ShadoW ... in momentul cand iti omologhezi motorul si ei ti'l trec la categoria moped asta daca mai e limitat ... Poti solicita si o dovada scrisa ca Vehicului in discutie face parte din categroia ciclomotoarelor ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ShadoW ... in momentul cand iti omologhezi motorul si ei ti'l trec la categoria moped asta daca mai e limitat ... Poti solicita si o dovada scrisa ca Vehicului in discutie face parte din categroia ciclomotoarelor ...

Si daca nu am acte la el?

Cand ma opreste organu' eu cum pot sa ii demonstrez ca e ciclomotor? Fara carte de identitate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De asta sunt acte .. ca sa le ai la tine ... nu ai cum sa ii demonstrezi organului care si asa stie ca la ciclomotor iti trebe permis sau alte aberatii ... e bine sa ai la tine mereu actele :welcome:

 

Daca e inmatriculat poti cere organului sa verifice pe statie ... Numarul si ii spune ala ca e moped :ok: si dupa ii explici moartea caprioarei ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

moped nu exista in legislatie,am citit pe un site al politiei romane,mai intreba cineva chestia asta...exista doar cicolomotor,dak pastreaza caracteristicile generale ale unei biciclete..imi pare rau pt voi,dar trebuie A1 la rs50

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RAR-ul este solutia sa mergi fara permis pe RS50. Totul e sa ai cartea de identitate in regula... uitati-va aici

 

/index.php?...topic=18474&hl=

 

Eu am primit un raspuns de la ei, o hartie cu antet si semnata/stampilata, si de cate ori m-a oprit politia am aratat acea hartie si m-au lasat in pace.

 

In hartie scria :

 

"Ca urmare a scrisorii referitoare la incadrarea in categoria de folosinta a autovehiculului Aprilia cu nr. de identif. XXXX, va comunicam faptul ca acesta a fost in mod corect inscrisa a rubrica 1 din cartea de identitate XXXX, anume "moped".

 

Categoria de omologare a vehiculului in cauza este "L1e", care defineste mopedele, respectiv vehicule cu doua roti a caror viteza maxima prin constructie nu depaseste 45km/h si care sunt echipate cu un motor cu ardere interna cu cilindreea de cel mult 50 cmc, sau cu un motor electric a carui putere nominala continua este de cel mult 4 kW.

 

In ceea ce priveste termenul de ciclomotor, conform Reglementarilor privind conditiile tehnice pe care trebuie sa le indeplineasca vehiculele rutiere in vederea admiterii in circulatie pe drumurile publice din Romania (RNTR-2), aprobate prin OMLPTL nr.211/2003 cu modificari si completari, el este ECHIVALENT TERMENULUI DE MOPED, reprezentand aceeasi categorie de omologare"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

moped nu exista in legislatie,am citit pe un site al politiei romane,mai intreba cineva chestia asta...exista doar cicolomotor,dak pastreaza caracteristicile generale ale unei biciclete..imi pare rau pt voi,dar trebuie A1 la rs50

sper ca dupa ultimul reply a lui ray,ai inteles si tu puya9999 si restu` care tot insista in prostie ca nu trebuie nici un carnet ptr rs50,dna50 si restu care au aceleasi caracteristici....acuma nu te oftica aiurea ca tu ai dat de 10 ori examenu sa iei permisu` si altii merge fara.. :moto: :laugh:

 

si sper ca se incheie discutia asta ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@reverse: ASA E, CU O CONDITIE: sa ai omologare RAR (Carte de Identitate)! Altfel nu e valabil!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 13 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...