Sari la conținut

24 Nov 07 - Tura Buc - Alexandria - Buc


Postări Recomandate

iesisem la o plimbare prin Bucuresti si mi-am spus ... de ce n-as bea o cafea la Alexandria?

 

Prin urmare, am luat directia Calea Rahova, alimentat de la OMV-ul de dinainte de Sebastian cu Rahova si au urmat 10 minute de trafic bara la bara pana la iesirea din Bucuresti.

 

Am scapat de puscaria Rahova si am continuat spre Alexandria (inca 70km).

 

Termometrul a aratat intre 2.5 grade(inainte de Alexandria) si maxim 5(pe langa Bucuresti).

 

De frig nu pot sa ma plang, mai nasol a fost cu ceata ...care a fost destul de densa de la 30km inainte de Alexandria.

 

Nu mai fusesem la Alexandria, asa ca am apelat la localnici sa aflu de o cafenea buna. M-au indrumat spre 'Alexander'(in centru-pe strada Carpati) vis a vis de brigada de Pompieri.

 

cateva poze de la Cafenea, pe drum n-a fost nimic interesant si nici nu m-am oprit:

post-6330-1195910599_thumb.jpgpost-6330-1195910613_thumb.jpgpost-6330-1195910628_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu siguranta drumul mai frumos decat orasul.

 

ca in orice oras din Romania, mai e loc de imbunatatiri. Totusi, exista o alee necirculata pe centru - vara ar fi loc de multe terase pe acolo.

 

Asfaltul chiar peste asteptari ...ma asteptam la ceva mai nasol, cu portiuni proaste, dar n-am avut probleme. Nici radarele nu erau prezente...pe ceata ce sa pescuiasca?

Editat de cristibmw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pe bune ca nu vreau sa fiu rautacios... dar chiar merita postat asa ceva, un drum banal pana la Alexandria?

Mai ales de la un "om serios" cu K 1200R :crack:

 

Serios nu sunt, daca eram ....nu imi luam K1200R

 

Din pacate pt noi, suntem din Bucuresti si variante foarte multe de trasee scurte in jurul capitalei nu sunt. Cand o sa-mi permit, ma voi muta la Vienna si promit sa renunt la drumurile pana la Alexandria.

 

Zic ca cel putin pt cei care isi puneau intrebarea cum e spre Alexandria ...au primit un minim de informatii legate de starea drumului, benzinarii austriece si un loc de popas la o cafea.

 

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Serios nu sunt, daca eram ....nu imi luam K1200R

 

Din pacate pt noi, suntem din Bucuresti si variante foarte multe de trasee scurte in jurul capitalei nu sunt. Cand o sa-mi permit, ma voi muta la Vienna si promit sa renunt la drumurile pana la Alexandria.

 

Zic ca cel putin pt cei care isi puneau intrebarea cum e spre Alexandria ...au primit un minim de informatii legate de starea drumului, benzinarii austriece si un loc de popas la o cafea.

 

:kick:

 

 

cafeau illy este cea mai buna din lume. sau ceva de genu oricum e o marca pour la conosiurs :crack: sau cum s-o scrie :crack:

 

sunt inventatorii expresoului parca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu ca e buna daca chiar ajunge in expresor(si nu ramane doar pe sigle)

La noi se mai obisnuieste sa se foloseasca si alta cafea decat cea contractata.

O mai pun si barmanii de o spaga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai atacat... pacat... eu am spus din start ca nu vreau s afiu rau intentionat... in schimb tu ai atacat cu Viena... Si nu-mi fac probleme ca ai fi un "amarastean" daca ti-ai luat K1200R.

 

Inseamna doar ca am inteles eu gresit ce inseamna "calatorii pe 2 roti"... Eu daca eram in Ro, la mine "la tara" la Ploiesti, si faceam 70 km pana la Busteni fara sa se intample nimic deosebit, nu cred ca as fi mentionat pe forum atata lucru.

Dar, oameni diferiti, pareri diferite... asa ca, hai sa incheiem "disputa", nu am fost rau intentionat :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... da' ce dom'le, Alexandria este la capatul pamantului ? Ce aveti cu ea ? Este un oras frumos de campie, atata tot ! Oricum, la capitolele curatenie si calitate drumuri, sta mult mai bine ca ,,infloritorul" Bucuresti !

 

Pentru trasee mai lungi in directia asta, va recomand Bucuresti - Alexandria - Rosiorii de Vede - Caracal - Craiova - Pitesti - Bucuresti ------> ... pentru ,,vitezomani"

..... pentru ,,enduristi" puteti merge spre Zimnicea ! Lunca Dunarii, peisaje si trasee ,,relaxante" !

 

Cu bine ! :crack:

 

P.S. Mare atentie la drumul asta, Alex. - Buc. !!! Din cauza supralargirii suprafetei de rulare, soferii au tendinta de a face triplare foarte des ! Ca motociclist ........ nici nu te baga in seama, esti invizibil !

 

..... si cand te gandesti ca ,,tonul" il dau tot soferii ,,de Bucuresti" ....... :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... da' ce dom'le, Alexandria este la capatul pamantului ? Ce aveti cu ea ? Este un oras frumos de campie, atata tot ! Oricum, la capitolele curatenie si calitate drumuri, sta mult mai bine ca ,,infloritorul" Bucuresti !

 

 

Cu bine ! :crack:

 

P.S. Mare atentie la drumul asta, Alex. - Buc. !!! Din cauza supralargirii suprafetei de rulare, soferii au tendinta de a face triplare foarte des ! Ca motociclist ........ nici nu te baga in seama, esti invizibil !

 

..... si cand te gandesti ca ,,tonul" il dau tot soferii ,,de Bucuresti" ....... :kick:

Tocmai, e la doar o "aruncatura de bat" de Buc, d-aia am intrebat daca merita facut un topic pt asta.

 

Dar ai grija cand zici de soferii "de Bucuresti"... Nu le iau apararea ca nu am de ce, dar, din cate stiu, cam toti "baietashii" din Alexandria care s-au imbogatit furand cu carduri pe net sau alte "afaceri" si si-au tras un X5, CLK etc. si-au tras si numar de Bucuresti (care deobicei contine si macar un "w") ca sa para mai "smekeri". Asa ca nu mai stii care-s unii sau altii... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Pentru trasee mai lungi in directia asta, va recomand Bucuresti - Alexandria - Rosiorii de Vede - Caracal - Craiova - Pitesti - Bucuresti ------> ... pentru ,,vitezomani"

 

 

gand la gand

Dupa ce m-am intors de la Alexandria si m-am mai uitat pe harta, exact la traseul asta m-am gandit.

am o atractie inexplicabila pt Caracal - it's a must sa-l vad la anu'

 

la cererea publicului am pus si o poza cu motoru:

post-6330-1197575822_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ar interesa cum e drumul Alexandria - Corabia. Intenctionez un turu` Romaniei la vara si e bine da stiut. Multumiri anticipate. :kick:

varza...portiuni de asfalt bun,alternate cu zone cam pacatoase...si la un moment dat...dispare drumul...si mergi cam 3-4 km pe pietris de albie :crack: ...vb serios...

PS:...sa nu ratezi cetatea dacica din corabia...si izvorul secret de apa...si micul "han" al unui spaniol,cu piscina si tot ce trebuie,printre niste case din camp..perfect de ramas o noapte..

 

ATENTIE...recomand max 100 pe drumul ala..din cauza de tractoare,dacii 1300 scoase din capitza de fan,si radare...mai ales in corabia!!!...nu recomand drumul duminica la dus..te incaleca aia din fata..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

varza...portiuni de asfalt bun,alternate cu zone cam pacatoase...si la un moment dat...dispare drumul...si mergi cam 3-4 km pe pietris de albie :crack: ...vb serios...

PS:...sa nu ratezi cetatea dacica din corabia...si izvorul secret de apa...si micul "han" al unui spaniol,cu piscina si tot ce trebuie,printre niste case din camp..perfect de ramas o noapte..

 

ATENTIE...recomand max 100 pe drumul ala..din cauza de tractoare,dacii 1300 scoase din capitza de fan,si radare...mai ales in corabia!!!...nu recomand drumul duminica la dus..te incaleca aia din fata..

 

Pietris de albieee? :cheers: sa-mi bag poola. Po` sa trec cu Virago?

Sucidava oricum era in schema :crack:

Ca veni vorba de ramas peste noapte, ceva da chemping este sau fun motel mai eftin(ca da piscine mai vedem pa la Herculane) :P ?

L.E.:daca se ofera cineva cu un locsor da cort pentru o noapte vin si io cu :kick:

Editat de strut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ar interesa cum e drumul Alexandria - Corabia. Intenctionez un turu` Romaniei la vara si e bine da stiut. Multumiri anticipate. :kick:

 

bucuresti-alexandria e un drum ok... l-am facut de multe ori, dar cu masina. e destul de relaxant, perfect pentru o zi in care nu ai ce face si pe unde merge. ai si portiuni unde mai poti trage un pic de gaz, iar soseaua e destul de buna. pacat ca drumul este plin de habarnisti stresati cu dacii 1300. astia-s cei mai periculosi, nu numai pentru participantii la trafic, si ci pentru ei insisi. mi-e frica de specimenele astea!

 

alexandria-turnu magurele iarasi este drum frumos, destul de putin circulat, media de viteza l amine pe drumul asta e de 120-130 km/h, dar pentru motocicleta e un pic riscant. mai sunt gauri in asfalt, sparturi sau urme de noroi proaspat...

 

turnu magurele-corabia... well, nu am fost decat pana la islaz (acolo am socrii, deci merg destul de des pe drumul asta). intre turnu magurele si islaz e jale. e pericol, rupi masina daca esti necunoscator. ai o portiune de vreo 5 km de drum paralel cu oltul care se inunda la fiecare ploaie mai serioasa si e plin de peitris. poti merge si cu motorul, dar cu atentie. cu un chopper mi-ar fi mila, poate sari foarte usor o piatra in croamele alea frumoase. daca tii neaparat sa afli, saptamana viitoare plec la tara, si pot face poze pe drum, mai ales la acea portiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...e mai bine pe prima varianta...a-2 a e un pic mai lunga,asfalt mai bun,soferi periculosi mult mai multi...

...bucata aia de pietris,nu cred ca iti va ridica probleme la moto,doar ca o sa mergi incet....si o sa te umplii de praf,mai ales daca mai trece vreo masina.. :crack:

 

....loc de campare...imi spui cand te duci si se rezolva...am eu prieteni acolo..desi cred ca la orice poarta din planul 2 de pe dreapta daca te opresti si intrebi...se rezolva...sau varianta plaja de pe dunare....sau chiar la sucidava...si vei fi si pazit :kick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...e mai bine pe prima varianta...a-2 a e un pic mai lunga,asfalt mai bun,soferi periculosi mult mai multi...

...bucata aia de pietris,nu cred ca iti va ridica probleme la moto,doar ca o sa mergi incet....si o sa te umplii de praf,mai ales daca mai trece vreo masina.. :crack:

 

 

cu un GSA probabil prima varianta e by default, dar cu altceva - chiar si cu Virago sau un street, eu recomand a 2-a varianta - chiar daca e mai lunga.

 

Cand m-am intors de la Constanta spre Bucuresti, am luat-o initial spre Harsova-Slobozia si la un moment dat, dupa 50km - am decis sa fac stanga spre Cernavoda (pe la Capidava) ...ei bine, aproape de Cernavoda am avut o portiune de 800 metri de drum cu pietris si bulshit ... :kick: injuram in casca si bagam toate organele in el de drum - as fi ocolit chiar si 10km :crack: pe alt drum decat sa fi facut portiunea aia sparta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca-i mai bine s-o iau pe Alexandria-Rosiori de vede-Caracal-Corabia?

 

O poti lua linistit pe varianta Alexandria - Turnu Magurele - Corabia ! Portiunea nasoala este de fapt de doar 2-3km (700-800m pietris datorat revarsarii Oltului), dar in rest drumul este bun inainte si dupa portunea proasta. Eu am facut de nenumarate ori acest traseu cu tot felul de ,,soiuri" de motoare ! Ultima data l-am facut cu VFR-ul, iar motorul asta nu este enduro !

 

Bafta ! :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...