Sari la conținut

Viziera zgiriata


Luc_zxr
 Share

Postări Recomandate

Nu cred ca merge si a mea e la fel ziua merge dar noaptea e de belea daca stie cineva sau daca face cineva viziere. Apropo am inteles ca pe undeva prin Aviatiei este un Paneuro si cica acolo ar fi ceva viziere nu am fost dar asa am auzit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca exista o crema , care o folosesc cei de la Swatch , pentru a polisha ecranele zgariate de la ceasuri , si crema respectiva se poate aplica si pe viziere, cum se numeste respectiva minunatie si de unde se cumpara din pacate nu cunosc , dar stiu ca remediu este. :friends: cred ca o sa incerc sa trec pe la un service swatch ori la roamana ori in mall si poate o sa reuseasca respectivii sa'mi dea mai multe informatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://magazin.expertdetailing.ro/subcateg...3e66ce76c97f02c

 

Mai uite aici un produs care zice ca face ceva de genul asta. Ne cuplam mai multi la o sticla?

 

uite aici mai multe discutii: http://www.kiwibiker.co.nz/forums/archive/...php/t-2267.html

Editat de ZIDU'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi tuturor pt sfaturi, o sa incerc sa iau o solutie speciala, poate reusesc cu aia. @Castravete, daca afli cumva cum se cheama solutia pe care o folosesc cei de la Swatch posteaza aici te rog.

@Zidu, multumesc pt link.

As incerca si cu pasta de dinti, dar nu sint sigur daca va merge, pt ca zgirieturile sint destul de adinci. Incerc sa pun o poza, scuze pt calitatea slaba dar e facuta cu webcam-ul.

post-42-1110709636_thumb.jpg

Editat de Luc_zxr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ouch, sunt cam adanci zgarieturile. Eu acum ma duc sa testez pastadedinticucarpamoale.

@Luc_zxr cu prima ocazie cand ajung prin moale :friends: o sa ma informez

Bafti si toate cele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auch nene...pana scoti tu cu pasta de dinti ce ai acolo faci spume :friends:

 

Ar mai fi o posibilitate...incearca sa gasesti pe cineva care are o perie de pasla pentru pus in polizor, din aceea care se foloseste la netezit/lustruit...eu am vazut un stop de masina refacut in acest mod si tin sa iti spun ca am ramas masca cand am vazut rezultatele...din nefericire stam cam departe ca te-as fi ajutat cu cea mai mare placere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista o solutie pentru scos zgarieturi de pe plastic si plexiglas. Nu imi amintesc acum cum se numeste, am una dar e la Cata_M momentan sa-si scoata ceva zgarieturi el (e solutie de scos zgarieturile de pe cupola de avion, la un moment dat incepe sa se matuiasca si nu se mai vede ok afara). O sa va zic ce si cum cand o sa vb cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista o solutie pentru scos zgarieturi de pe plastic si plexiglas. Nu imi amintesc acum cum se numeste, am una dar e la Cata_M momentan sa-si scoata ceva zgarieturi el (e solutie de scos zgarieturile de pe cupola de avion, la un moment dat incepe sa se matuiasca si nu se mai vede ok afara). O sa va zic ce si cum cand o sa vb cu el.

pai am cam terminat...thanks.cand ne vedem iti aduc kitul.

Ce contine si cum se procedeaza: smirghel...mai multe marimi si o bucata de finet pe care se da cu solutie de slefuit.

Acu'...daca zgarieturile sunt adanci..se incepe cu smirghel marimea 600...pana dispar cele adanci(nu va fie frica sa dati cu smirghel).o sa se faca tot geamul mat, dar dispar santzurile.Se trece la marimi mai fine pe masura ce dispar zgarieturile anterioare.De ex: 600, 1200, 2500, 4000, 6000.eu am gasit in obor smirghel pana la 2500.De preferabil sa-l puneti pe o masina de slefuit liniara.La sfarsit se freaca cu finet impregnat cu solutie speciala(merge si pasta de dinti, dar trebuie dat mai mult timp.)Nu o sa va iasa din prima , dar castigati experienta...si o economie in buget.Succesul e garantat(mie mi-a iesit acceptabil), dar numai cu rabdare(de 4 ori am luat-o de la capat), si sa nu sariti repede peste etape. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce am mai gasit eu in legatura cu subiectul asta:

1-Kituri de lustruit cd-uri

2-o vizita la atelierele de optica (aia lustruiesc lentile de PLASTIC, nu?)

3-atelier de tehnica dentara, cu solutiile de lustruit si masinile de acolo

Editat de ZIDU'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mdeci in urma incercarii cu pasta de diniti de mai devreme ... la viziera nu prea s'au cunoscut imbunatatiri majore .... dar a mers sa'mi lustruiesc singurel ecranul de la ceas :cheers: Asa cum am vazut si la cei de la Swatch , am luat una buc. laveta , am pus pasta de dinti pe ecran, am umezit putin masa sa aiba aderenta corespunzatoare laveta si pune-te titele la frecat , in 5 min a iesit cadranul brici, nici urma de mici zgarieturi. La viziera cred ca o sa merg si eu tot pe solutiile cu creme speciale prezentate mai sus, acum sa vad cum imi fac timp sa ajung in Obor ... :friends:

S'auzim si sa vedem numai de bine :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca merita !

Este vb. de timp investit si bani dati pe materiale, iar rezultatul este incert.

Eu merg azi la romana la magazin si o sa intreb de viziera.din cite stiu una era cam la 400.000lei-neagra, ceea ce nu mi se pare un pret exagerat. :friends:

Asa ziceam si eu sa ne spui si noua ce preturi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am incercat si eu faza cu pasta de dinti si nu mi-a fost de nici un efect.

ba din contra, in loc sa am cateva zgarieturi am acum o pata mare mata care ma deranjeaza de 10 ori mai rau decat zgarieturile care erau inainte.

 

 

PS: Mortii masii de sine de tramvai :friends:

Editat de styx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avind in vedere ca pe mine o viziera noo m-ar ajunge la 50 de euroi si in momentul de fata nu-mi permit, o sa incerc metoda zisa de Cata_M . Sper sa reusesc :friends: ...

P.S.

Cu pasta de dinti presupun ca merge numai la zgirieturi superficiale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avind in vedere ca pe mine o viziera noo m-ar ajunge la 50 de euroi si in momentul de fata nu-mi permit, o sa incerc metoda zisa de Cata_M . Sper sa reusesc :friends: ...

P.S.

Cu pasta de dinti presupun ca merge numai la zgirieturi superficiale.

La 50 de euri iei casca noua

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

knight rider sa ne spui si noua de gasesti viziere la romana si la ce pret.

Dar de unde pana unde viziera neagra 400 000 lei?!

Imi cumpar 3 daca-i vorba asa......... jk .

Asteptam raspuns.

Numa' bine!

:friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@styx: daca ai pus pasta de dinti pe un suport dur, nu ma mira ca ai matuit geamul.Incearca cu finet+pasta.

problema e ca si la casca mea(AGV) un geam nou costa in jur de 1.300.000 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 50 de euri iei casca noua

Pai n-o sa arunc un Z-One pt o viziera zgiriata, nu? :laugh:

Si sincer sa fiu eu nu prea am mare incredere intr-o casca care costa 50 de euro noua.

Miine ma duc sa cumpar smirghel, o sa va tin la curent cum merge treaba :friends: ....Tare am o banuiala ca ma asteapta munca de chinez batrin :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am folosit un suport foarte moale (soseta :friends: :cheers: ) am folosit si scrumul de tigara care este si ala recomandat, dar nu a avut efect, astept acum sa fac rost de la un optician de o substanta speciala de lustruit viziere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am folosit un suport foarte moale (soseta :friends: :cheers: ) am folosit si scrumul de tigara care este si ala recomandat, dar nu a avut efect, astept acum sa fac rost de la un optician de o substanta speciala de lustruit viziere.

pai de-aia ti s-a matuit geamul.si mie mi-a recomandat un prieten sa dau cu scrum de tigara si ulei.si din cateva zgarieturi mi s-a facut o pata mata de toata frumusetea de nu mai vedem nimik.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...