Sari la conținut

To Be Or Not To Be....bisnitar


curba
 Share

Postări Recomandate

Noroc

 

as vrea sa va dezvalui adevarata identitate a domnului 4bike....am facut si eu cu putin timp in urma o afacere cu el :crack:

 

credeam tot ce mi-a spus...dar adevarul a iesit la iveala....s-a milogit de mine sa-i mai las ceva la pret ca vine de la LUGOJ....si pana la Prahova este drum lung....ca este motociclist pasionat si vrea sa isi reconditioneze motocicleta...ca este pasionat de motociclete vechi de epoca...

 

l-am inteles si fiind motociclist de multa vreme...am acceptat pretul lui si mi-am zis ca totusi e mai bine sa ajunga pe mina unui pasionat decat ce stiu eu la cine...care sa o duca la remat..

 

dar sa vedeti domnilor...unde ajung motocicletele pe care 4bike le cumpara aburindu-va ca le reconditioneaza....pe EBAY.DE....si se vand la preturi care trec de cateva mii de euro....

 

el practic nu are nici macar o motocicleta....toate sunt vandute....dar ce este mai important nu are nici macar permis cat A :lol:

 

si imi spune ca este motociclist pasionat :crack:

 

nu am nimic impotriva la ceea ce face dansul...dar macar sa aiba demnitataea sa recunoasca si sa spuna clar cu ce se ocupa...

 

sigur toate motocicletele cu preturi mai mici ajung la el...

 

 

si mai se si milogeste.....la pret....dupa ce ca sunt la pret de nimica...

 

 

asta este persoana domnului 4bike.....speculant lipsit de scrupule

 

 

aveti grija cu ce pret vindeti !!!

 

 

va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

puahahahah :crack:)) pai voi nu stiti ma oameni bunii ca motociclistii sunt ...foarte colorati! cunosc si eu exemple de oameni care se declara solidari pana la moarte...cat ai banu cand nu... ramai ca balega-n drum cand vad ca nu mai pot sa...te combine la diferite vanzarei :crack:

Editat de sangre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noroc

 

as vrea sa va dezvalui adevarata identitate a domnului 4bike....am facut si eu cu putin timp in urma o afacere cu el :crack:

 

credeam tot ce mi-a spus...dar adevarul a iesit la iveala....s-a milogit de mine sa-i mai las ceva la pret ca vine de la LUGOJ....si pana la Prahova este drum lung....ca este motociclist pasionat si vrea sa isi reconditioneze motocicleta...ca este pasionat de motociclete vechi de epoca...

 

l-am inteles si fiind motociclist de multa vreme...am acceptat pretul lui si mi-am zis ca totusi e mai bine sa ajunga pe mina unui pasionat decat ce stiu eu la cine...care sa o duca la remat..

 

dar sa vedeti domnilor...unde ajung motocicletele pe care 4bike le cumpara aburindu-va ca le reconditioneaza....pe EBAY.DE....si se vand la preturi care trec de cateva mii de euro....

 

el practic nu are nici macar o motocicleta....toate sunt vandute....dar ce este mai important nu are nici macar permis cat A :)

 

si imi spune ca este motociclist pasionat :lol:

 

nu am nimic impotriva la ceea ce face dansul...dar macar sa aiba demnitataea sa recunoasca si sa spuna clar cu ce se ocupa...

 

sigur toate motocicletele cu preturi mai mici ajung la el...

si mai se si milogeste.....la pret....dupa ce ca sunt la pret de nimica...

asta este persoana domnului 4bike.....speculant lipsit de scrupule

aveti grija cu ce pret vindeti !!!

va multumesc

 

 

Imi pare rau ce aud.......poate omu' are nevoie de bani,si eu sunt din Lugoj tre sa merg(sa vorbesc cu el pe mess) ca vreau sa le vad si sa fac poze :crack: :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator gabrielradulescu

ce sa-i faci?! se mai intampla sa faca si unii de-astea :crack: ! daca tot este profitabil... si unii chiar pun botul la abureli si limbi date bine in ureche... :lol:

 

da' 4bike ce are de zis? e asa , sau nu este asa? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ma terminati cu prostiile.

de ce nu le vindeti voi direct de ebay?

cand vinedeti ceva tineti la pret si nu mai aveti dileme din astea existentiale.

nu il cunosc pe jugojaneanul in speta dar mi se pare deplasat cardul de aplaudaci care se indigneaza la unison.

 

bravo 4 bike, aduna toate fiarele si vinde-le pe ebay. si 10x pretul daca se poate. asta se cheama afaceri nu bijnita.

 

 

Kuxi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa mai zic.....ma trec lacrimile de atata patriotism.Parca as fi la Judecata de Apoi.Nu stiam ca trebuie sa-ti cer tie voie unde sa imi vand eu motoarele.Macar unde le vand eu,sunt apreciate motocicletele vechi si nu sunt tinute intr-un garaj pana ajung in stare de putrefactie ca al tau.Cred ca josnic e cea ce faci tu,sa stai in umbra si sa arunci cu noroi in alti.Completeaza datele in profil sa vad si eu cu cine am onoarea sa vorbesc(intresant cum accepta moderatori).Nu stiu de ce motocicleta vorbesti dar banuiesc ca e vorba de AWO-ul cu atas pe care l-am cumparat saptamana trecuta.De altfel singura motocicleta cumparata din Prahova.Pretul pe care l-ai cerut tu pe motocicleta a fost de 500 de euro si am indraznit sa mai negociez=milogesc 50 euro in momentul care am vazut ca nu are rezervorul,capac carburator,capac cutia de scule si cadrul fisurat bine si cine stie ce mortaciuni o sa mai gasesc in ea.Deci pretul de cumparare a fost 450 euro si va las pe voi sa spuneti daca e mult sau putin dupa ce vedeti poze cu lesul.Daca o vrei inapoi nu e nici o problema.3000 euro cam atat merg pe ebay.Dar ti-o dau si restaurata.E adevarat ca nu am categoria A dar nici nu am ascuns acest lucru si cu atat mai mult nu as fi putut sa ma dau motociclist pasionat.Pentru ce?Aaaaaa ca sa cumpar motoreta lu' nea poponeata.BA. :crack: Pentru mine motocicletele sunt strict afacere si doar atat.Nu sunt singurul care face treaba asta si nu cred ca pot fi condamnat.Atata timp cat pierd 10-12 ore pe zi in atelier 6 zile din 7 restaurand cadavre de motoare ca al tau cred ca pot sa imi permit sa iau decizia unde sa imi vand motoarele.Dar stiti ce.....dati-le la remat ca e mai bine.Nu vreau sa mai fac polemica pe aceasta tema cu nimeni si cred ca orice comentari sunt de prisos Pentru mine acest topic este inchis si nu voi mai da reply din acest moment. PS.Cred totusi ca problema e alta si incurc anumite persoane.Motorete vechi putine si un fraier din provincie incearca sa se bage in seama pe aici....dar sa vedem

post-19117-1197073676_thumb.jpg

post-19117-1197073708_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va opreste cineva sa nu faceti ca el? E mai bine sa ajunga la viare vechi sau piese uitate prin vreun garaj,curte,pivnita,pod,grajd? Toata stima pt.cei care restaureaza!!! Asa vom mai tine in viata o gramada de motoare vechi. Si dupa,fiecare i-si apreciaza cum vrea munca....e cineva obligat sa plateasca ? cei care le cumpara o fac pt.ca le convine. Scuze,nu vreau sa ofensez,nu iau apararea nimanui,nu-l cunosc pe 4bike,dar inceputul acestui topic cam are iz de comunism.Imi pare unul dintre acele topice abbsurde,de care chiar cred ca nu era nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa se supere pe mine "curba",dar cred ca cei 3000 de euro il deranjeaza.dar el nu vede ca motoru este restaurat.in fata mea,jos cu palaria pt cei care restaureaza :D dar totusi daca as fii in locul lui "curba",sunt convins ca si pe mine mar deranja diferenta de 2550 euro. se simte inselat intr-un fel.dar asta e.atat a putut.4 bike a putut mai mult.dar curba s-a suparat rau de a postat acest topic.

apropos:bijnitari mai sunt pe forum.am luat si eu teapa cu o pereche de carburatori de IFA BK350.l-am cunoscut aici pe forum.simpatic,marea cu sarea,religios....ne-am inteles sa facem schimb de piese.eu carburator el cruce cardanica noua :D .eu l-am trimis -el inca trimite de 1.5 ani.nu se mai prezinta cu ID

lui nici pe forum nici pe messenger nici la telefon.asa te intoarce cand se baga in seama pe forum cu tine ,de nici nu observi si esti cu el pe messenger.pe forum absolut nici urma de afaceri cu schimbatul pieselor. si sa vedeti fratilor....imi spune un prieten dupa o perioada ,ca a difuzat la nu stiu ce post ,un pasionat de motociclete vechi in fagaras.........dada. oare e.......? nu mai zic nimic. :crack: noi sa fim sanatosi domle "curba",restul in jurul nostru e materie :) :crack: :lol: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa mai zic.....ma trec lacrimile de atata patriotism.Parca as fi la Judecata de Apoi.Nu stiam ca trebuie sa-ti cer tie voie unde sa imi vand eu motoarele.Macar unde le vand eu,sunt apreciate motocicletele vechi si nu sunt tinute intr-un garaj pana ajung in stare de putrefactie ca al tau.Cred ca josnic e cea ce faci tu,sa stai in umbra si sa arunci cu noroi in alti.Completeaza datele in profil sa vad si eu cu cine am onoarea sa vorbesc(intresant cum accepta moderatori).Nu stiu de ce motocicleta vorbesti dar banuiesc ca e vorba de AWO-ul cu atas pe care l-am cumparat saptamana trecuta.De altfel singura motocicleta cumparata din Prahova.Pretul pe care l-ai cerut tu pe motocicleta a fost de 500 de euro si am indraznit sa mai negociez=milogesc 50 euro in momentul care am vazut ca nu are rezervorul,capac carburator,capac cutia de scule si cadrul fisurat bine si cine stie ce mortaciuni o sa mai gasesc in ea.Deci pretul de cumparare a fost 450 euro si va las pe voi sa spuneti daca e mult sau putin dupa ce vedeti poze cu lesul.Daca o vrei inapoi nu e nici o problema.3000 euro cam atat merg pe ebay.Dar ti-o dau si restaurata.E adevarat ca nu am categoria A dar nici nu am ascuns acest lucru si cu atat mai mult nu as fi putut sa ma dau motociclist pasionat.Pentru ce?Aaaaaa ca sa cumpar motoreta lu' nea poponeata.BA. :crack: Pentru mine motocicletele sunt strict afacere si doar atat.Nu sunt singurul care face treaba asta si nu cred ca pot fi condamnat.Atata timp cat pierd 10-12 ore pe zi in atelier 6 zile din 7 restaurand cadavre de motoare ca al tau cred ca pot sa imi permit sa iau decizia unde sa imi vand motoarele.Dar stiti ce.....dati-le la remat ca e mai bine.Nu vreau sa mai fac polemica pe aceasta tema cu nimeni si cred ca orice comentari sunt de prisos Pentru mine acest topic este inchis si nu voi mai da reply din acest moment. PS.Cred totusi ca problema e alta si incurc anumite persoane.Motorete vechi putine si un fraier din provincie incearca sa se bage in seama pe aici....dar sa vedem

 

spar la restaurare si la vanzare :lol:

decat la remat mai bine pe sosea :crack:

pretul de 450 euro mi se pare corect tinand cont de investitiile materiale si de timp ce urmeaza a fii facute in motor pentru o restaurare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si unde e problema? Cand ai vandut,ti-a convenit pretul,altfel nu ai fi vandut!

Eu sunt negustor de antichitati si am cumparat si vandut si motociclete vechi,multe,nu mai tin minte;m-am saturat de umblat pe coclauri dupa fiare vechi si am renuntat la motociclete;mai ales la restaurat;ceea ce ai vandut tu si la ce s-a ajuns dupa restaurare sunt doua lucruri diferite,ai idee macar de cat costa restauratul la o motocicleta veche?Restaurat cu piese originale vorbesc ,nu piese copie de pe la polonezi sau de mai stiu eu unde!!!

Si inca ceva:omul asta a investit bani odata cand a cumparat motocicleta,inca o caruta de bani in restaurat si nu stie cand o va vinde si daca va castiga suficient la afacere!!!

Ce usor e sa stai acasa,sa-ti vina banul,sa dai din taste ca ai primit prea putin!!! Tu ai curajul sa-ti investesti banii tai personali in ceva si apoi sa astepti si sa speri ca vei castiga ceva? Piata de obiecte vechi e diferita de orice alt tip de comert,nu sunt preturi fixe,ca la "Aprozar",pretul se face in functie de client,cat de tare doreste sa cumpere acel obiect,apoi in functie de nivelul de trai si de climatul social:pot sa-ti spun ca a fost aproape falimentar comertul cu antichitati dupa septembrie 11!

Gandeste-te la toate astea si apoi mai gandeste-te daca ai fost inselat sau nu!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Mai fratilor, bisnita, nebisnita... Eu la modul cel mai sincer va spun ca nu dadeam pe Simsonul ala nici 200E. Cine cunoaste Simsonul stie ce probleme sunt in restaurarea lui. Daca-l vinzi unui colectionar, ala stie ce sa ceara. Daca-l vrea functional, pai ai rupt-o-n fericire, alergi de nebun ptr. orice maruntis, de la ornamente nichelate pina la rezistenta aditionala de pe dinam. Sa-l vad eu pe cel care scoate un bec de 6v cu 2x25W de la naftalina. Cel mai tare ce ma deranjeaza este faptul ca e mai destept decit mine. Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

450 Euro mi se pare mult pentru un Simson, 3000 de Euro pentru un Simson restaurat de 4 bike, nu mi se pare f deplasat. Esti un restaurator estetic bun, totusi ma intreb cum merg motoarele daca nu le poti incerca macar 200 km sa rezolvi problemele inerente si sa reglezi.

Te-am invitat la intrunirea de atase, te-am invitat sa vii cu Simson calare, nu in duba, fiindca asa poate te bucuri mai mult de Simsoanele tale frumoase decat te bucuri pt 1000-1500 Euro castig. Nu vad mare diferenta intre un Simson imbatranit in garaj si unul restaurat dar tot static.

 

Baga de A repede pana nu se scumpeste si mai lasa duba si masina acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor..unii se descurca in orice situatie..scot bani si din piatra seaca..mie mi se pare o sursa de venit super faina daca chiar iti place sa restaurezi..ideea e ca pretul de achizitie trebuie sa fie super mic iar vanzarea cat mai mare,asa ca omu daca se apuca sa iti spuna ce vrea sa faca cu motoru sigur vanzatorul de vechituri mai pune vreo 2-3oo de euro ca si asa se vinde cu o gramada de bani..

off topic mi-am cumparat pamant de casa langa oras..proprietarul mi-a cerut o anumita suma pe metru..dupa ce mi-am luat pamantul si mi-am ridicat casa,a inceput sa se vaite pe la toti ca trebuia sa imi ceara dublu,ca l-am excrocat ca mi-am facut casa mai mare decat i-am spus lui initial...asa ca aviz amatorilor cand va duceti sa cumparati ..orice..in ro pretul se face dupa cum arati.du-te cu un oltcit si imbracat normal,fara ceas si celular si vei plati pretul initial.du-te cu audi,la costum,cu ceas si celular smecher in mana sa vezi ce creste pretul pe loc...la orice..asa ca omul cand a negociat la pret,face ca orice client care cumpara un second...nu vad de unde atata suparare..

 

PS bisnitar e ala care ia din stanga cu 2 si vinde in dreapta cu 5 fara sa faca nimic..in situatia asta poti sa-i spui restaurator

 

@for bike....bravo....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@curba, tu ce regreti defapt? Vrei sa spui ca cel mai mult te deranjeaza ca 4bike nu e motociclist si e doar bisnitar?

 

Poate nu-ti plac negustorii de antichitati, anticarii? Nici mie nu-mi plac, parca ar fi oameni bolnavi, in orice caz au manii, traiesc din cea mai joasa specula si nu prea tin nimic pentru ei. In timp ce altii se bucura din plin de ele de la Zundappuri KS 750 pana la patefonul aurit.

 

Cred ca tu defapt regreti aia 50 de euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il cunsosc personal pe 4Bike si pot zice sincer ca e un om super de treaba, ceea ce face el nu cred ca priveste pe vreunul din noi, o data ce nu da in cap nimanui pt motocicletele alea sau ce a mai ramas din ele si le restaureaza ... fiecare se descurca cum il duce mai bine mintea, ce pot sa zic eu am dat simsonurile mele, 2 aproape complete, subliniez aproape ca lipseau destule, cu 200 Euro si nu m-a deranjat si nu ma deranjeaza nici acum pt ca stiu cat mai era de munca la ele ... cred ca domnul curba nu stie in ce consta o restaurare ... poi sa iti zic pe scurt :

 

- se desface bucata cu bucata si se curata ce e de curatat cu mana, ce nu se duce la sablat si astea(astea costa)

- se desdoaie, refac, alezeaza, stiunjesc piesele unde e nevoie sau chiar se inlocuiesc astfel incat ele sa fie cat mai originale

- se trimit la cromat(alti bani investiti)

- se vopsesc(grund, chit, spritz chit, vopsea ... cred ca is tot bani)

- se inlocuiesc garnituri, rulmenti, o-ringuri, semeringuri (bani, unde mai pui ca nu toate astea se gasesc asa usor si asa ieftin si unele nu se gasesc)

- se desfac rotile si se inlocuiesc spitele cu altele cromate sau vopsite dupa caz, domnu curba are idee cum se centreaba o roata, nu cred ...

 

In fine m-am cam saturat eu sa scriu aici ca ma ia groaza cand ma gandesc la cate is de facut, rabdare si toate alea unde mai pui ca el nu are 1-2 ca majoritatea ci are destule. Sunt convins ca am omis din procesele de reconditionare, oricum ideea e ca e multe de facut si multi bani de investit ca sa te bagi la asa ceva si sa iti mai si iasa ...

 

Asa ca pt 4Bike :crack: iar pt domnu' Curba(din zicala "la curba sinele trosnesc") :crack: daca te ducea capul pt cat de dai de cocos acu te apucai tu sa il reconditionezi si il dadeai u pe e-bay

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il cunsosc personal pe 4Bike si pot zice sincer ca e un om super de treaba, ceea ce face el nu cred ca priveste pe vreunul din noi, o data ce nu da in cap nimanui pt motocicletele alea sau ce a mai ramas din ele si le restaureaza ... fiecare se descurca cum il duce mai bine mintea, ce pot sa zic eu am dat simsonurile mele, 2 aproape complete, subliniez aproape ca lipseau destule, cu 200 Euro si nu m-a deranjat si nu ma deranjeaza nici acum pt ca stiu cat mai era de munca la ele ... cred ca domnul curba nu stie in ce consta o restaurare ... poi sa iti zic pe scurt :

 

- se desface bucata cu bucata si se curata ce e de curatat cu mana, ce nu se duce la sablat si astea(astea costa)

- se desdoaie, refac, alezeaza, stiunjesc piesele unde e nevoie sau chiar se inlocuiesc astfel incat ele sa fie cat mai originale

- se trimit la cromat(alti bani investiti)

- se vopsesc(grund, chit, spritz chit, vopsea ... cred ca is tot bani)

- se inlocuiesc garnituri, rulmenti, o-ringuri, semeringuri (bani, unde mai pui ca nu toate astea se gasesc asa usor si asa ieftin si unele nu se gasesc)

- se desfac rotile si se inlocuiesc spitele cu altele cromate sau vopsite dupa caz, domnu curba are idee cum se centreaba o roata, nu cred ...

 

In fine m-am cam saturat eu sa scriu aici ca ma ia groaza cand ma gandesc la cate is de facut, rabdare si toate alea unde mai pui ca el nu are 1-2 ca majoritatea ci are destule. Sunt convins ca am omis din procesele de reconditionare, oricum ideea e ca e multe de facut si multi bani de investit ca sa te bagi la asa ceva si sa iti mai si iasa ...

 

Asa ca pt 4Bike :) iar pt domnu' Curba(din zicala "la curba sinele trosnesc") :crack: daca te ducea capul pt cat de dai de cocos acu te apucai tu sa il reconditionezi si il dadeai u pe e-bay

 

:D :crack: :lol: :D

Craciun Fericit !! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-a milogit de mine sa-i mai las ceva la pret ca vine de la LUGOJ....si pana la Prahova este drum lung....ca este motociclist pasionat si vrea sa isi reconditioneze motocicleta...

Nu cred ca s-a milogit de nimeni, ca daca esti om tre sa lasi si tu acolo mai ales la 450 de euro ... in primavara a venit de la Lugoj pana la Braila pt un Simson pe care a dat 4 mil 500 la vremea aia ... 1600 de km dus intors ca sa stii si tu, unde mai pui ca nu era in stare prea buna si trebuia si la ala muncit destul

 

Simson de 2600 Euro http://cgi.ebay.de/AWO-425-T_W0QQitemZ1401...bayphotohosting

post-18053-1197130583_thumb.jpg

Simsonul tau

post-18053-1197130638_thumb.jpg

e vre-o diferenta ? :crack:

 

aaa inca ceva ... scoate si tu de la profil motocicleta: simson AWo ca vb aia te-a fraierit unu sa il vinzi pe 2 lei :crack:

 

 

Group: Membru

Posts: 1

Joined: Yesterday, 02:43 PM

Member No.: 29.043

 

Motocicleta: simson AWO

Nr. moto:

Club:

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa nu fim rai ,omul face ce vrea cu bani lui, cumapara si vinde cu cit vrea .........care e problema......ce naiba nu va inteleg

e un negustor bun daca reuseste sa cumpere ieftin si sa vinda scump

nui obligatoriu sa fie motociclist .....poate va fi...sa speram.....dar nu cred :crack:

si eu incerc sa fac afaceri cu el dar greu.......... :lol:

si el cu mine........ :D tot la fel de greu

bravo lui :crack:

Editat de dany_oldmoto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...