Sari la conținut

MZ


alexandru1771
 Share

Postări Recomandate

sezonu asta sa zic am facut vreo 1500 de km.Si uleiul este inca acolo... Daca tu dupa 130 de km nu mai aveai nimic , am o banuiala ca simeringul a fost montat invers. Am avut si eu o problema de genul acesta dar la mine se manifesta prin faptul ca uleiul din cutie era inlocuit de benzina + ulei din carter.

 

 

nu a fost montat invers,,,, :)

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu-i biela ca imi joaca ambielajul pe rulmenti. Adica stinga dreapta, iese spre dreapta spre aprindre. Mio mai iesit o data si mio rupt toata aprindera.

Editat de Ulian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal.. am facut poza sant doua dar incomplete cel din dreapta nu are subar si ac de dozaj si cel din stanga nu are ac de dozaj,daca la vrei ami lasi adresa si tel pe PM.

Salut! ți-am lăsat pe pm adresa Âşi un număr de tel! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred că am pe unul dintre Es-uri ceas kilometraj original. Totuși mi se pare ciudat și de neînțeles cum de nu are acest ceas nici un martor și nici partea care numără km respectiv hm. Rog pe cunoscători să dea cu părerea.

post-61874-0-31131300-1326192831_thumb.jpg

 

 

Modelul acesta mi se pare mai ok. Poate că au fost echipate cu două modele de ceasuri,unul fiind mai simplu?

post-61874-0-46734500-1326193697_thumb.jpg

Editat de Vitos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil să fie o replică a originalului dar tot din aceea vreme. În acele timpuri să Âştiți că au existat multe piese la vînzare noi nouțe în magazine.

Dacă studiem puțin, nici limba nu este la fel....dar într-adevăr au existat mai multe modele montate pe ES.

 

post-28174-0-30028300-1326226252_thumb.jpg post-28174-0-93197200-1326226266_thumb.jpg

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iulică, ce clocești și nouă nu ne spui?

de vreme ce nu am carburator la MZ, vreau sa fac unul din bucati, si sa-i dau o peda sa vad ce stie sa faca! :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda..... ambielajul care l'am cumparat in primavara lui 2011 cu siguranta nu e de mz 125... cu toate ca ar merge.....

 

rulmentii in loc de 303 sunt 204 si bucsa comandata din jermania nu vine pe biela... pe ambielajul uzat merge... mama masii acum trebuie sa fac iar bucsa la strungarie....

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

numai ca Corcodel asta al lor paremise ca este o Corcodea adica o ea

 

 

Cu siguranta poza din 1956 ilustreaza o "ea" pe doppelport, dar Corcodel al nostru este cu siguranta barbat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce mă miră pe mine e că Dl. Corcodel n-are cont pe forum, nu e motociclist adevărat! Dar are „purtători de cuvînt”! Sau de poze...

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu modestele mele posibilități care este, încerc să vă lămuresc eu.

Corcodel are cont pe acest forum, e mai motociclist decât noi toți la un loc, dar e prea timid și cu bun simț ca să se bage în că-kat-urile noastre.

Corcodel mai are un frate mai mare, dar și o soră, tot mai mare. Probabil că în anul 1956 s-o fi angajat in vitro cu jumătate de normă ca fotomodel la MZ, drept pentru care și apare în poza de la Bundes Archiv.

Corcodel mai are un ES 175 din 1962 complet restaurat, ceea ce nu au mulți dintre cei care-și exprimă părerile pe aici, proaspăt înmatriculat, care este de asemenea!

MZ-ul lui e garat la Socrello, alături de frații și surorile lui.

 

post-59949-0-07767200-1326839554_thumb.jpg

 

Remarcați covorul de pe podea, care este bineînțeles.

 

Ce mă miră pe mine e că Dl. Corcodel n-are cont pe forum, nu e motociclist adevărat!

 

Ce mă miră pe mine e că Dl. Corcodel deși s-a apucat de treabă cu mult după tine, a terminat restaurarea cu mult înaintea ta, deși cum pe bună dreptate zici, nu e un motociclist adevărat.

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...