Sari la conținut

MZ


alexandru1771
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

In 30 de minute intru in concediu si o sa fiu cam mahmur, cam greu cu netul la tara samd.

 

Sarbatori fericite, Craciun fericit,

Sa fiti colindati si colindati si voi

Nu lasati uscate gatlejurile colindatorilor

ca poate o sa vedeti si voi Steaua(rosie)

sau o sa vi se para(bine si asa)

Cei mai viteji vor vedea multe si mici si verzi

iar adevaratii eroi vor vedea cometa verde

 

 

La multi ani va doresc, nu "la multi ani 2012" ci La multi ani, voua!

 

owene.

Sarbatori fericite,Craciun fericit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu am curajul sa vin acum pe Simsonul meu la dom Profesor.Voi pune pe motor 2-3 canistre de apa sa le scoatem in aceeasi greutate totala.Umblu in cutie si scot pinioanele pentru viteza a -4-a si va provoc la lupta.Numai asa veti vedea ce caricatura de Simson ati facut,desi poate nu e cea mai buna demonstratie.Nu ma credeti.Puneti un GPS pe motor si aratati-ne cat mai prinde.O sa va bufneasca rasul,va asigur.Personal sunt satul de meseriasi care merg cu 30 la ora,sa nu crape trotineta.Puneti la MZ-eu un GPS,sa vedem si noi cat prinde.Cand am venit la Mizil la intrunire am ajuns din urma un tip din Buzau cu un motor modern de 125c.c.La un moment dat a inceput sa se duca mult in fata mea.Eu am un obicei prost,imi ramane mana inclestata pe acceleratie.Dupa ce l-am depasit a renuntat la figuri.Mersese cu 95 la ora,viteza lui maxima cu vantul in fata.

 

Adrian, regret dar nu pot răspunde la provocarea ta.

Motocicletele mele nu sunt setate pentru curse, poate doar V-Strom-ul. Eu sunt un “meseriaș” din acela care merge cu 30 la oră ca să nu crape trotineta și să surprind peisaje, admirația de pe fețele pietonilor și înjurăturile taximetriștilor prin oraș.

Suntem total diferiți. Eu, decât să mor cu creierii împrăștiați pe șosea în curse prostești, mai bine mor în patul meu și m-or duce la groapă decent, cu capacul sicriului nemontat.

Se face astfel o mare economie în bugetul familiei. Nici nu vrei să știi cât costă restaurarea completă a unei fețe de om care a răzuit asfaltul cu ea.

 

Ca sa vezi cat de incet merg cu Simsonul afla ca acum zac la pat,dupa ce un caine m-a trantit.Pe partea stanga era o masina,cu portbagajul ridicat.Un baiat si o fata,atat am vazut.Nu mi-am putut imagina ca la picioarele lor era o javra mare.Aveam mai mult de 100,asfel nu imi explic cum de m-am rostogolit 40 de metri.Cainele a tasnit din spatele masinii si s-a bagat sub roata.Tin minte ca de mai multe ori am impins motocicleta,care tot venea peste mine.Cainele a murit pe loc,e prima mea victima,si chiar imi pare rau..Sunt julit tare,am fost la un pas de moarte.Simsonul e aproape distrus,dar am cu ce-l face si de-abia astept sa ma apuc de el.Aproape ca nici nu pot scrie de durere.

 

Am cunoscut astă vară la Siriu un astfel de zmeu, care căzuse cu un Simson. Vai de mama lui săracul de el, ce julit era. Mi-a zis că a văzut moartea cu ochii.

 

post-59949-0-86773300-1324407719_thumb.jpg post-59949-0-96982500-1324407746_thumb.jpg post-59949-0-04818600-1324407767_thumb.jpg

 

Păcat de Simsonul acela absolut original, cu portbagajul, semnalizările și dungile acelea superbe.

O mai trăi? I-o fi venit mintea la cap? Mai știi ceva de el?

Dacă-l vezi spune-i că încă îl aștept. Îi promisesem că-i repar dinții, pe strungul ăla amârât.

 

Toate cele bune și Crăciun Fericit!

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-59949-0-69390000-1324418232_thumb.jpg

Poate se reprofileaza pe boarfe si papuci vechi, sortimentele astea aparand tot mai des in toate fotografiile din 'garajel'.Si astea merg destul bine la export , daca sunt absolut originale , binenteles!

Cursurile de radiestezie nu sunt ieftine , si vor avea nevoie de foarte multe pana ajug la perfectiune....

 

...chestia cu sicriul a fost cam sub centura, dar merge....merge la suflet...

 

 

...fara nici o legatura cu subiectul sau personajele , care pot fi reale sau imaginare, nu ma pot abtine sa nu impartasesc sfatul pe care l-am urmat toata viata...suna asa: daca esti prost de mic, cand esti mare numa' te joci!

Editat de drobu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unora le place sa conduca asa .....si de aceea pot ajunge si la pat :bounce: ......fara nici-o referinta personala .....numa sa mai departam spiritul combativ aparut in ultima vreme . :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate se reprofileaza pe boarfe si papuci vechi, sortimentele astea aparand tot mai des in toate fotografiile din 'garajel'.Si astea merg destul bine la export , daca sunt absolut originale , binenteles!

Cursurile de radiestezie nu sunt ieftine , si vor avea nevoie de foarte multe pana ajug la perfectiune....

 

...chestia cu sicriul a fost cam sub centura, dar merge....merge la suflet...

 

 

...fara nici o legatura cu subiectul sau personajele , care pot fi reale sau imaginare, nu ma pot abtine sa nu impartasesc sfatul pe care l-am urmat toata viata...suna asa: daca esti prost de mic, cand esti mare numa' te joci!

Salve!Daca cineva are rabdare sa-ti urmareasca toate postarile de la topicul Simson va intelege ca ai spus mereu numai prostii.Drept dovada e ca nu ai fost in stare sa-ti pastrezi macar un Simson,le-ai stricat pe toate.Cine nu ma crede sa studieze porcariile pe care le zici la ambielajul de Simson,de exemplu.De la inaltimea nepriceperii tale te-ai jucat cu tot ce ti-a cazut in mana.A invinge fara a convinge e zero.Exact ca matale.Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-66405-0-12443800-1324481524_thumb.jpg post-66405-0-20600000-1324481587_thumb.jpg

post-66405-0-59858300-1324481633_thumb.jpg post-66405-0-83898700-1324481688_thumb.jpg

post-66405-0-36781300-1324481719_thumb.jpg

 

Ce parere avetzi de achizitia mea?

frumoase.felicitarile mele,e cadou de la mos banuesc..

daca e cu acte una din ele de vinzare mar interesa,sau numai actele cu caru evantual.

am multe mz125 fara acte si as fi interesat de ceva acte valabile.

Editat de dany_oldmoto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de vanzare vreuna??

 

 

 

 

sau poate de dezmembrat vreuna??

 

Nu sunt de vanzare.Cea visinie este amintire de la unchiul meu, a cumparato de la o traducatoare de filme din Bucuresti seminoua,cea neagra este a unui vecin.Amandoua sunt puse pe magnetou de mobra, cea neagra nu are instalatia electrica terminata.

 

frumoase.felicitarile mele,e cadou de la mos banuesc..

daca e cu acte una din ele de vinzare mar interesa,sau numai actele cu caru evantual.

am multe mz125 fara acte si as fi interesat de ceva acte valabile.

 

 

dany din pacate la cea visinie are actele pierdute,este a uncgiului meu,cea neagra are toate documentele, odata cu ij-ul trebuia sa ma duc la RAR dar nu are partea electrica terminata.

 

 

de vanzare nu sunt,daca gasesc ceva documente sunt ale tale, eu cu cea visinie ma descurc,este din familie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumoase.felicitarile mele,e cadou de la mos banuesc..

daca e cu acte una din ele de vinzare mar interesa,sau numai actele cu caru evantual.

am multe mz125 fara acte si as fi interesat de ceva acte valabile.

 

daca iti fac rost de un talon de rt3... (vechi)... propietarul in viata... oferi ceva piese de mz la schimb??

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am motocicleta. N-am despre ce vorbi.

 

În schimb vorbești despre motocicletele altora. N-ai motocicletă, nu ești motociclist și ca atare, n-ai ce căuta p-aici. Doar dacă ne arăți o copie după certificatul de restaurator și workshop-ul unde-ți desfășori activitatea.

 

Noi bărbații avem un mare handicap: nu naștem copii. Și atunci, unii dintre noi pun pasiune în niște mașinării și le iubim ca și cum ar fi copiii noștri. Și ferească sfântul ca cineva să se ia de copiii noștrii, urâți, schiopi, chiori sau cum or fi ei.

Cam asta ai făcut tu prietene, și cu mine, și cu alții. Și asta e o mare jignire.

Și dacă mai scrii pe aici sau prin alte părți, judecă mai întâi consecințele vorbelor tale.

 

PUNETI MANA LA TREABA, nu mai incercati "marea cu degetul" pe carca elevilor si al angajatilor universitatii la care sunteti ANGAJAT.

 

De unde ai tu informațiile astea? Asta nu e jignire?

 

Daca nu esti in stare sa primesti indicatii de la cineva cu cateva zeci de ani mai tanar (chiar daca nu le ceri) mai bine abtine-te.....nu da cu bata-n balta (mai ales de la o anumita varsta-n-colo si doar cu 3 "mobre aranjate").

 

Ce indicații vrei să primesc eu de la tine măi prichindelule? Ce experiență ai tu? Ce motociclete sau atașe ai restaurat tu, ca să fii îndreptățit să dai indicații ?

Vezi-ți lungul nasului măi copile și nu te mai băga în treburi de om mare. Ca să mergi cu un fier pe drum, îți trebuie cartea de identitate a acelui fier și un certificat de înmatriculare. Câte din fiarele tale vechi au așa ceva?

Te ia gura pe dinainte și-mi pierd timpul cu tine. Mă mir că nu mă iau la pumni de unul singur.

 

Daca cei care au vazut in ce fel a fost "restaurat" MZ-ul si atasul Stoye ("live") al Domnului Petcu sunt multumiti de ceea ce a relaizat dansul nu au critici la adresa dansului inseamna ca nu au ce cauta printre restauratori PUNCT

 

Dacă tu și alții ca tine vă considerați restauratori, află că nici picat cu ceară n-aș vrea ca eu să fiu printre voi. Eu fac ceea ce fac, fac doar pentru mulțumirea mea, nu și a altora.

Că dacă tu iei pe una de nevastă și o iei ca să mulțumească tot târgul, asta e treaba ta, că de, ești restaurator.

 

sint curios cine o mai incaseaza :lol: care la papat in fund a muscato, pe buna dreptate, astea sint cadourile de craciun pt.omuleti obraznici..

 

Iar pentru omuleții care se țin de treabă, cadourile aduse de Moșul sunt făcăturile astea, plus un set de acte vechi de RT, pentru tine Dany.

 

post-59949-0-40958400-1324502602_thumb.jpg post-59949-0-77508200-1324502614_thumb.jpg post-59949-0-54050700-1324502626_thumb.jpg

 

Și dacă vrei îți dau și cadrul cu seria din acte și partea de carter cu seria din acte, și-ți fac act de vânzare-cumpărare cu proprietarul, și-ți trimit și fiscalul (totul gratis).

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Și dacă vrei îți dau și cadrul cu seria din acte și partea de carter cu seria din acte, și-ți fac act de vânzare-cumpărare cu proprietarul, și-ți trimit și fiscalul (totul gratis).

 

Da, asta da cadou de la mos,multan fain ;)

 

Sărbători fericite! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai nene ce regret ca nu m-am dat si eu ranit pe aici...din timp, daca stiam ca vine mosul :wink:....Sincer nu il cunosc personal pe nea Petcu dar trebuie sa recunosc ca de cand a aparut pe forum, intru cu mult mai mare placere, asa ca tot respectul de la mine cu tot cu atasul ala nasparliu :haha:.Numai eu am citit pe aici pe undeva cum omul recunostea ca mz-ul nu e cea mai mare realizare si cu fiecare motocicleta reconditionata, treaba devine mai calitativa.Asa ca nu inteleg de unde atatea rautati dintr-odata.

 

Lasand gluma la o parte, tot citind pe aici despre originalitate, am realizat ca nu prea stiu ce inseamna asta.Original inseamna tot ce a fost produs de fabrica MZ, pt modelul 125 in cazul meu.Daca imi doresc o motocicleta originala 100 % nu as avea ca varianta decat sa pun piese si componente de acum 50 de ani, inclusiv sei si tot ce inseamna cauciuc.Este clar ca unele componente nu au rezistat fizic la trecerea timpului sau nu se mai gasesc si atunci sunt nevoit sa cumpar sei noi, replica si piese la fel de noi uneori destul de slab calitativ.In concluzie se poate pastra o motocicleta originala, insa nu de cursa lunga ca doar nu toti sunteti asa de norocosi ca mine sa gasiti kilomeraj nou la un mos care il pastra ,,de rezerva '' din anii 60' :wink:.

 

Va pupa tata, ca nu cred sa ne mai auzim pana la anul si sarbatori fericite tuturor :friends:

Editat de master_alexut
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În schimb vorbești despre motocicletele altora. N-ai motocicletă, nu ești motociclist și ca atare, n-ai ce căuta p-aici. Doar dacă ne arăți o copie după certificatul de restaurator și workshop-ul unde-ți desfășori activitatea.

 

Noi bărbații avem un mare handicap: nu naștem copii. Și atunci, unii dintre noi pun pasiune în niște mașinării și le iubim ca și cum ar fi copiii noștri. Și ferească sfântul ca cineva să se ia de copiii noștrii, urâți, schiopi, chiori sau cum or fi ei.

Cam asta ai făcut tu prietene, și cu mine, și cu alții. Și asta e o mare jignire.

Și dacă mai scrii pe aici sau prin alte părți, judecă mai întâi consecințele vorbelor tale.

 

 

 

De unde ai tu informațiile astea? Asta nu e jignire?

 

 

 

Ce indicații vrei să primesc eu de la tine măi prichindelule? Ce experiență ai tu? Ce motociclete sau atașe ai restaurat tu, ca să fii îndreptățit să dai indicații ?

Vezi-ți lungul nasului măi copile și nu te mai băga în treburi de om mare. Ca să mergi cu un fier pe drum, îți trebuie cartea de identitate a acelui fier și un certificat de înmatriculare. Câte din fiarele tale vechi au așa ceva?

Te ia gura pe dinainte și-mi pierd timpul cu tine. Mă mir că nu mă iau la pumni de unul singur.

 

 

 

Dacă tu și alții ca tine vă considerați restauratori, află că nici picat cu ceară n-aș vrea ca eu să fiu printre voi. Eu fac ceea ce fac, fac doar pentru mulțumirea mea, nu și a altora.

Că dacă tu iei pe una de nevastă și o iei ca să mulțumească tot târgul, asta e treaba ta, că de, ești restaurator.

 

 

 

Iar pentru omuleții care se țin de treabă, cadourile aduse de Moșul sunt făcăturile astea, plus un set de acte vechi de RT, pentru tine Dany.

 

post-59949-0-40958400-1324502602_thumb.jpg post-59949-0-77508200-1324502614_thumb.jpg post-59949-0-54050700-1324502626_thumb.jpg

 

Și dacă vrei îți dau și cadrul cu seria din acte și partea de carter cu seria din acte, și-ți fac act de vânzare-cumpărare cu proprietarul, și-ți trimit și fiscalul (totul gratis).

 

 

1 - Daca aveam de gand sa arat oamenilor ce am facut....ajungeam in aceeasi oala cu dumneavoastra. Nu-mi place sa fac asta;

2 - V-am vorbit doar la persoana a II-a. Nu faceti parte din cei care stiu sa poarte o conversatie acuzativa sau in contradictoriu cu oamenii, indiferent de varsta (probabil doar cu un astfel de comportament se ajungea profesor acum cateva zeci de ani);

3 - Informatiile sunt un adevar, de aceea nu le consider o jignire;

4 - "Prichindelule", "copile" puteti numi copii dumneavoastra. Experienta nu am, pentru ca n-o arat pe forum ?

5 - Toate fiarele mele au acte, altfel n-aveam curajul sa le scot din curte;

6 - "o iei ca să multumească tot târgul, asta e treaba ta, că de, esti restaurator" tocmai asta faceti dumneavoastra. Eu nu pun poze cu fiarele mele (pe care nu le am) pentru ca nu sufar de megalomanie.

 

Acum v-ati "dat arama pe fata" cu ce ati scris in ultimul post. Ma tot intrebam daca gresesc scriind despre dumneavoastra pe aici. Se pare ca am facut un lucru bun. Abia acum mi-am dat seama cat de persiflant puteti fi si sper ca si cei care citesc sa-si dea seama.

 

Si cu asta am incheiat discutiile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domnu dan... kitul de carburator si bucsa au sosit?

 

dany.. daca te'a rezolvat Nea' Petcu de acte..nu mai caut talonul...

 

Nea Petcu... iar m'am uitat tarziu la poza.... am vazut acum si piesele mele(cu dedicatie)... discutam diseara cum pot intra in posesia lor ...multumesc.

 

dany... daca tot ai multe mz'uri... nu faci o fapta buna ? :rolleyes: si imi vinzi si mie un far de rt3 meserie?? (daca ai din acela cu cosorog peste sticla)... platim....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Lasand gluma la o parte, tot citind pe aici despre originalitate, am realizat ca nu prea stiu ce inseamna asta.Original inseamna tot ce a fost produs de fabrica MZ, pt modelul 125 in cazul meu.

 

Să nu crezi că toate componentele de pe MZ-uri, Simsonuri etc. au fost făcute de fabricile respective:

- carburatoarele VFB la Vergaser Fabrik Berlin.

- dinam, contact, bobină, releu, comutatorul de lumini la Leipzig

- seile la Move, alea cu micul vultur

- jantele și spițele la IFA

- rulmenții într-un loc, kilometrajul în altul

- scărițele la vre-un atelier de fierărie

etc. așa că, cine-și mai bate capul cu originalitatea?

 

Eu nu pun poze cu fiarele mele (pe care nu le am) pentru ca nu sufar de megalomanie.

 

Eu pun poze, ca să vadă băieții ce prost lucrez și să nu facă și ei ca mine.

Ți-am mai spus. Astea sunt treburi de om mare. Nu te mai ușura pe unde-ți vine. Învață să faci la oliță!

 

Sărbători fericite MZ-riaÂşilor! Tot ce vă doriți! Abia aÂştept să mă iau Âşi eu de al meu! :cheers:

 

Ești binevenit în gașcă. Mersi de urări.

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...