Sari la conținut

MZ


alexandru1771
 Share

Postări Recomandate

gata... hai la treaba... am o problema... ambielajul care vreu sa il pun pe motor.. are o bucsa in biela.... nu merge scoasa.... am facut un fel de presa care pana acum mergea fara nicio problema..... sa incalzesc putin biela la foc???

Caldura este exclusa din start biela poate suferi transformari nedorite daca insisti prea mult, eu zic s-o pui in congelator ( :laugh: ) vreo 8 ore ,la frig se contracta nu? asta daca vrei sa mai folosesti bucsa aia, daca nu cauta un surub cu capul exact la dimensiunea exterioara a bucsei si strange cu simt de raspundere, tre sa iasa, doua lucruri trebuie excluse din start caldura si ciocanul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

nu stiu de ce ar fi exclusa caldura... nu ma refer sa o inrosesc,,,, oricum in timpul rularii motorului ea se incalzeste...... oricum.... nu am mai facut nimic.... m;am dat cu gura mare... si am tras un somn pana acum..... :D La multi ani.... domnu adrian... facem o presa mai serioasa....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum.... nu am mai facut nimic.... m;am dat cu gura mare... si am tras un somn pana acum.....

 

Ca să iasă treabă ca lumea trebuie să respecți un principiu sacru: "Mai întâi distracția și apoi munca".

Imagini din prima tură a anului:

 

post-59949-0-74088600-1325426204_thumb.jpg post-59949-0-52742700-1325426225_thumb.jpg post-59949-0-34452600-1325426244_thumb.jpg

 

post-59949-0-84832400-1325426257_thumb.jpg post-59949-0-75949100-1325426271_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca să iasă treabă ca lumea trebuie să respecți un principiu sacru: "Mai întâi distracția și apoi munca".

 

 

 

Asta imi place mie la trecerea dintre ani....ieri ultima cursă, astăzi prima cursă.

ÂŞi cum principiul trebuie respectat de mîine ne apucăm serios de treabă. Anul acesta vom finaliza proiectele începute Âşi vom aduna km de aur.

 

Asta imi place mie la trecerea dintre ani....ieri ultima cursă, astăzi prima cursă.

ÂŞi cum principiul trebuie respectat de mîine ne apucăm serios de treabă. Anul acesta vom finaliza proiectele începute Âşi vom aduna km de aur.

 

Zis Âşi făcut.

Am curățat piesele nou achiziționate...

cric central în stare foarte buna:

post-28174-0-74641200-1325519652_thumb.jpg

 

 

bascula fată originală pentru ataÂş (cu 60mm deplasare roata față):

post-28174-0-56308500-1325519668_thumb.jpg

 

 

...montaj preliminar Âşi multe alte mărunțiÂşuri thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am mers niciodata iarna dar...intrebare de neavizat ieri cand mergeam pe autostrada cu masina 110-120 a trecut un motociclist cam cu 140 pe langa mine si dus a fost. Cu ce era imbracat omul ala??? Ca eu deabia supravietuiesc de frig asa...mergand pe jos :). Buna tura cu mz-urile dar mai greu iarna .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta imi place mie la trecerea dintre ani....ieri ultima cursă, astăzi prima cursă.

ÂŞi cum principiul trebuie respectat de mîine ne apucăm serios de treabă. Anul acesta vom finaliza proiectele începute Âşi vom aduna km de aur.

 

 

 

Zis Âşi făcut.

Am curățat piesele nou achiziționate...

cric central în stare foarte buna:

post-28174-0-74641200-1325519652_thumb.jpg

 

 

bascula fată originală pentru ataÂş (cu 60mm deplasare roata față):

post-28174-0-56308500-1325519668_thumb.jpg

 

 

...montaj preliminar Âşi multe alte mărunțiÂşuri thumb.gif

 

Ce-ai folosit pt a le curata ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am mers niciodata iarna dar...intrebare de neavizat ieri cand mergeam pe autostrada cu masina 110-120 a trecut un motociclist cam cu 140 pe langa mine si dus a fost. Cu ce era imbracat omul ala??? Ca eu deabia supravietuiesc de frig asa...mergand pe jos :). Buna tura cu mz-urile dar mai greu iarna .

 

Pai tu pui intrebarea, tu iti dai raspunsul: Era imbracat foarte subtire, si se grabea spre casa sa se incalzeasca :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am mers niciodata iarna dar...intrebare de neavizat ieri cand mergeam pe autostrada cu masina 110-120 a trecut un motociclist cam cu 140 pe langa mine si dus a fost. Cu ce era imbracat omul ala??? Ca eu deabia supravietuiesc de frig asa...mergand pe jos :). Buna tura cu mz-urile dar mai greu iarna .

 

 

Cu echipament de iarna, fireste.

Geaca si pantalon cu mesada + medico pe dedesupt, manusi de iarna, cagula, briu neopren........si totul este OK :ph34r: .

 

Ce-ai folosit pt a le curata ?

 

Peria de sarma in polizor unghiular si multa rabdare :-L ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine imi pune o poza cu o presa "vero" pentru a extracta bucsa din biela? Si eu m-am gandit sa imi fac o presa ca a colegului nostru mz125 dar dupa spusele voastre ar exista ceva mai profi... sa o vedem ! (tre sa imi schimb si eu bucsa nu de alta)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu echipament de iarna, fireste.

Geaca si pantalon cu mesada + medico pe dedesupt, manusi de iarna, cagula, briu neopren........si totul este OK :ph34r: .

 

 

 

Peria de sarma in polizor unghiular si multa rabdare :-L ...

 

 

Merci !!

:wave:

 

Dar datele-alea de contact tot n-au venit !?!

 

:what:

 

:baldy:

Editat de mpc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am mers niciodata iarna dar...intrebare de neavizat ieri cand mergeam pe autostrada cu masina 110-120 a trecut un motociclist cam cu 140 pe langa mine si dus a fost. Cu ce era imbracat omul ala??? Ca eu deabia supravietuiesc de frig asa...mergand pe jos :). Buna tura cu mz-urile dar mai greu iarna .

 

daca cumperi un echipament complet de iarna,nu simti nimic frig,ploaie.costa destul de mult.

 

eu am dat numai pe o geaca 300E.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine imi pune o poza cu o presa "vero" pentru a extracta bucsa din biela? Si eu m-am gandit sa imi fac o presa ca a colegului nostru mz125 dar dupa spusele voastre ar exista ceva mai profi... sa o vedem ! (tre sa imi schimb si eu bucsa nu de alta)

 

Studiați presa pentru ES 175/250 și modificați-o pentru dimensiunile voastre.

 

post-59949-0-43483600-1325707413_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu incape la acel model decat de 16". nono.gif

SM si TM (TML) au fost echipate cu roti de 18" respectiv 19"

 

Vreau să mă apuc de roata atașului. Câteva săptămâni în urmă am ajuns la concluzia că modelul EL era echipat cu roată de 16".

Așadar m-am dus în garaj să caut o roată față de 16” cât mai bună pentru ataș, și abia acum am observat că roata cu care l-am luat era de 18”. Ar fi o altă diferență între cele două modele - EL-SI și EL-ES - (pe lângă prinderi) mărimea roților?

 

Oricum, eu mă apuc și fac o roată frumoasă pentru ataș dintr-o roată față MZ.

post-61874-0-54677900-1325777662_thumb.jpgpost-61874-0-85111800-1325777679_thumb.jpgpost-61874-0-48277600-1325777695_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau să mă apuc de roata atașului. Câteva săptămâni în urmă am ajuns la concluzia că modelul EL era echipat cu roată de 16".

Așadar m-am dus în garaj să caut o roată față de 16” cât mai bună pentru ataș, și abia acum am observat că roata cu care l-am luat era de 18”. Ar fi o altă diferență între cele două modele - EL-SI și EL-ES - (pe lângă prinderi) mărimea roților?

 

 

Sigur ca DA. EL - SI avea roata pe 18" ( ca si Simsonul) iar EL - ES cu 16"

 

Dacă roata este OK, nu cred că are importanță dimensiunea.

Eu la TML o sa o fac pe cea de 19"banana.gif

Editat de red bandit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau să mă apuc de roata atașului. Câteva săptămâni în urmă am ajuns la concluzia că modelul EL era echipat cu roată de 16".

Așadar m-am dus în garaj să caut o roată față de 16” cât mai bună pentru ataș, și abia acum am observat că roata cu care l-am luat era de 18”. Ar fi o altă diferență între cele două modele - EL-SI și EL-ES - (pe lângă prinderi) mărimea roților?

 

Oricum, eu mă apuc și fac o roată frumoasă pentru ataș dintr-o roată față MZ.

post-61874-0-54677900-1325777662_thumb.jpgpost-61874-0-85111800-1325777679_thumb.jpgpost-61874-0-48277600-1325777695_thumb.jpg

 

Atașul meu EL-ES are roată de spate și așa a fost original. În interior are un capac de aluminiu, care ascunde cele 3 bolțuri de cuplaj ale roții cu carcasa pinionului de lanț. I-am pus anvelopă 3.50/16 deși cred că mai bine era să pun de 3 sau 3.25.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atașul meu EL-ES are roată de spate și așa a fost original. În interior are un capac de aluminiu, care ascunde cele 3 bolțuri de cuplaj ale roții cu carcasa pinionului de lanț. I-am pus anvelopă 3.50/16 deși cred că mai bine era să pun de 3 sau 3.25.

 

După masa am reușit să desfac o roată. A mers mai ușor decât așteptam. Încă nu mi-am luat anvelopele, astfel încă nu e târziu să-mi cumpăr 4 de 3,50/16 și două de 3,25/16 sau 3/16.

 

Și dacă mai faceți comandă la ost2rad, chiar și spre primăvară, vă rog să mă primiți, am început să îmi fac lista din nou. :unsure:

Editat de Vitos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

După masa am reușit să desfac o roată. A mers mai ușor decât așteptam. Încă nu mi-am luat anvelopele, astfel încă nu e târziu să-mi cumpăr 4 de 3,50/16 și două de 3,25/16 sau 3/16.

 

Și dacă mai faceți comandă la ost2rad, chiar și spre primăvară, vă rog să mă primiți, am început să îmi fac lista din nou. :unsure:

 

Comandă fac cât de curând. Am cumpărat de la ei acum un an, un cilindru nou de TS 250 cu piston, chiulasă, bolț și l-am trimis ieri înapoi, pentru că între timp am cumpărat din Germania un cilindru nou original de ES cu piston și bolț.

L-am trimis nu ca să-mi dea banii înapoi, ci ca să iau alte piese de banii ăia și ca atare, în vreo două săptămâni, fac un necesar și lansez o comandă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut ... am o intrebare :...

 

Care din cele doua ambielaje este original mz 125 rt 3?? si daca se poate sa postati ceva imagini cu ambielajele voastre...

p.S: cel din dreapta are rulment 6303.

 

 

 

Multumesc anticipat....

Editat de mz125
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut ... am o intrebare :...

 

Care din cele doua ambielaje este original mz 125 rt 3?? si daca se poate sa postati ceva imagini cu ambielajele voastre...

p.S: cel din dreapta are rulment 6303.

 

 

 

Multumesc anticipat....

niciunul dintre cele doua nu este original. cel original pe laterale nu este plin.Este construit sa fie mai usor.O sa fac o poza cand ajung pe acasa! exista cineva care mai reconditioneaza asa ceva ?

Editat de sharky_boy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum adica nu e plin? nu te inteleg ce vrei sa zici...nici astea nu sunt pline... ambielajul e format din doua bucati... e normal sa fie la jumate gol.. intre cele doua role.. este spatiu de 1.5 cm cred eu.... chair sunt curios ce ambielaj ai tu... multumesc..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Originalul avea 2 placi de metal pe ambele parti care acopereau golul de dedesubt. practic erau 2 inele mari de 4-5 cm .Nu gasesc in graba nici o poza cu ambielajul meu dar mai spre seara incerc sa iti trimit poze cu un ambielaj de rt3

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...