Sari la conținut

MZ


alexandru1771
 Share

Postări Recomandate

Craciun fericit tuturor. am si eu o intrebare...deocamdata. Avem una bucata MZ Rt 125/3 din 59'. Cum scot butucul de pe cadru care blocheaza furca. N-am cheia de la el iar furca nu este blocata, chiar am dat-o jos. Nu reusesc sa-mi dau seama exact cum arata si cum e prins.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Are un pinten care circula intre doua canele din cadru.Primul canal e deschis dupa care avansezi ansamblul ptr. blocaj furca si pintenul il rasucesti cu cheia in ultimul canal.Nu cred ca il poti scoate fara o cheie potrivita dar spart va iesi,costa vreo 10 euro unul nou.

Succes.

post-19117-0-89070800-1324838049_thumb.jpg

Editat de 4bike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu,sigur nu se potriveste.Nici intre ddr-iste nu se potrivesc darmite la Nipru care sigur are canalele dispuse altfel,lungimea/grosimea cilindrului,etc...

Se gaseste de Nipru dar la alt pret!Mai sapam,poate gasim ceva mai ieftin. :friends:

post-19117-0-25636200-1324845855_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are un pinten care circula intre doua canele din cadru.Primul canal e deschis dupa care avansezi ansamblul ptr. blocaj furca si pintenul il rasucesti cu cheia in ultimul canal.Nu cred ca il poti scoate fara o cheie potrivita dar spart va iesi,costa vreo 10 euro unul nou.

Succes.

 

In cazul asta o sa-i dau in freza ca nu prea tin sa-l scot intreg, mai ales ca n-am cheie la el. Am mai observat ceva "ciudat" la el. Se plimba cam 6-7 mm in locasul in care este bagat. Daca este tras in afara 6-7 mm fata de lacas pot sa misc furca fara nici o problema. In schimb, daca il imping sa-l aduc la linie si furca este in pozitia de blocaj, mi-o blocheaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

" ÂŞi-n ajun de sărbătoare,

Mi-am băgat nasul în fiare"

 

Aveam de mult un dubiu asupra fiabilitatii sistemului "Elastic" de la Stoye, mai ales că am întîlnit, nu de puține ori, suportul de pe bascula spate sudat sau cîrpit. Am întrebat pe bătrîneii utilizatori Âşi mi-au răspuns foarte clar. Nu rezista efortului exercitat pe bascula, mai ales cu ataÂşul încărcat.

Întîmplarea a făcut ca să intru în posesia unui set de bascule originale (fata-spate) de ES Âşi suspiciunile s-au adeverit...

post-28174-0-97154600-1324967026_thumb.jpg

 

1. Suportul de prindere fuseseră smuls din basculă de mai multe ori - soluția fiind sudura :

post-28174-0-61683500-1324967042_thumb.jpg

 

2. Datorita efortului susținut suportat în continuare de ansamblu - a cedat bascula : fisura braț

post-28174-0-36874900-1324967055_thumb.jpg

 

Acest sistem a fost "revizuit" la scurt timp si de producător prin introducerea amortizorului la SUPERELASTIC. :bigstar:

Editat de red bandit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

" ÂŞi-n ajun de sărbătoare,

Mi-am băgat nasul în fiare"

 

Aveam de mult un dubiu asupra fiabilitatii sistemului "Elastic" de la Stoye, mai ales că am întîlnit, nu de puține ori, suportul de pe bascula spate sudat sau cîrpit. Am întrebat pe bătrîneii utilizatori Âşi mi-au răspuns foarte clar. Nu rezista efortului exercitat pe bascula, mai ales cu ataÂşul încărcat.

Întîmplarea a făcut ca să intru în posesia unui set de bascule originale (fata-spate) de ES Âşi suspiciunile s-au adeverit...

post-28174-0-97154600-1324967026_thumb.jpg

 

1. Suportul de prindere fuseseră smuls din basculă de mai multe ori - soluția fiind sudura :

post-28174-0-61683500-1324967042_thumb.jpg

 

2. Datorita efortului susținut suportat în continuare de ansamblu - a cedat bascula : fisura braț

post-28174-0-36874900-1324967055_thumb.jpg

 

Acest sistem a fost "revizuit" la scurt timp si de producător prin introducerea amortizorului la SUPERELASTIC. :bigstar:

La multi ani! E foarte bine ca nu ai taiat de acolo.Respecti originalul cu darzenie si demnitate,bravo domle! Jos Palaria!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Covrigii și nucile cum au fost?

 

au fost tari... :))) mai ales covrigii... :bounce:

 

master... nu mai am spatiu de upload'ad poze... am baga poze de la intrunire... si mai am ramas cu 63 kb din cei 10000 disponibili...sa vad ce pot sa rezolv... poate pot sa sterg pozele de acolo si sa imi iau spatiul inapoi...:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

master... nu mai am spatiu de upload'ad poze...

 

 

Pentru că ai băgat ca înecatul pozele de la întrunire la mărimea lor originală din aparatul foto. Pe vremea când băgam poze pe aici, le micșoran la 30-40 % cu Photoimpact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nea Petcule, prefer sa mai merg o perioada fara slip pe mz, nu de alta, dar daca as avea 30 epuroi as incepe o viata noua! multam oricum. Un an nou fericit, tuturor Mz-istilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O ultimă ieșire din anul acesta, la o cafea cu Banditul.

 

post-59949-0-80494200-1325335331_thumb.jpg post-59949-0-70624800-1325335342_thumb.jpg

 

Nea Petcule, prefer sa mai merg o perioada fara slip pe mz, nu de alta, dar daca as avea 30 epuroi as incepe o viata noua! multam oricum. Un an nou fericit, tuturor Mz-istilor!

 

Nea Jeane, cum crezi. Mulțumim de urări. Petrecere frumoasă și la noapte și de sf. Ion, în ideea că nickname-ul Jean vine de la Sfântul Ion și Taxi de la alt sfânt.

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 4' C si cu ceață, dar a meritat pe deplin. AÂşa ceva nu se uită niciodată.

"La mulți ani ! "

 

 

La mulți ani tuturor! Ai grijă nea Bandit, azi să te îmbraci mai bine că ieșim din nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gata... hai la treaba... am o problema... ambielajul care vreu sa il pun pe motor.. are o bucsa in biela.... nu merge scoasa.... am facut un fel de presa care pana acum mergea fara nicio problema..... sa incalzesc putin biela la foc???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gata... hai la treaba... am o problema... ambielajul care vreu sa il pun pe motor.. are o bucsa in biela.... nu merge scoasa.... am facut un fel de presa care pana acum mergea fara nicio problema..... sa incalzesc putin biela la foc???

La multi ani! Cauta o presa ca lumea,nu umbla cu improvizatii.Foarte usor iti poti construi una serioasa,e floare-la-ureche.Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...