Sari la conținut

Grupul posesorilor de SuzukiGS500


Thomas
 Share

Postări Recomandate

Salut!

 

Ash dori sa imi curatz amortizoarele de pe fatza. Trebuie sa schimb simeringurile si uleiul.

 

Poate cineva sa imi dea sfaturi!

 

Am cateva intrebari ajutatoare B) :

 

1. Imi trebuie vreo cheie speciala (in afara de chei fixe si imbus) ??

 

2. Este vreo tehinca speciala ?

 

3. Opservatii?? ceva de genul "ordinea demontarii si montarii"

 

Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca stiti vreun loc de unde as putea sa imi iau oglinzi, nu ezitati sa ma contactati B)

vorbeste cu bubucaty, ea si'a luat oglinzi.

 

2. Este vreo tehinca speciala ?

3. Opservatii?? ceva de genul "ordinea demontarii si montarii"

Nu ai manualul de reparatii Haynes? acolo scrie despre tot ce vrei..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca stiti vreun loc de unde as putea sa imi iau oglinzi, nu ezitati sa ma contactati B)

 

Caut oglinzi cu sistem de prindere in doua suruburi, distanta dintre ele este de aprox 4 cm, suint pentru modelul carenat.

Pe Louis te-ai uitat ?

 

Sigur gasesti acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un singur model de pe louis se potriveste si la ala nu mai au decat oglinda din dreapta B)

 

Intre timp am vorbit cu bubucaty, mi le trimite maine pe alea vechi, sper sa iasa o combinatie ceva, ca acum am 3 perechi de oglinzi... toate stricate :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii bancu ala cu bilele? una s-a pierdut si una s-a stricat :lol:

 

@ontopic: oglinzile originale le-am rupt intr-o parcare :blink: iar la celelalte noi, din alea de la Coxaru cu semnalizari, am reusit sa le rup tija :lol: . Acum... am observat eu ca daca tai tija la vreo 4-5 cm de oglinda la alea cu semnalizari pot sa o sudez de prinderea de la oglinzile originale, pe care mi le trimite bubucaty maine B) Sa speram ca iese o lucrare laser :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor.......cu regret si parere de rau (cam suna a pleonasm) trebuie sa va anunt ca parasesc GRUPUL POSESORILOR DE GS 500........ . Sambata 13 Mai 2006 mi-am vandut mobra.........a fost prima mea iubire in materie de motociclete. A fost tot ceea ce-mi doream...usoara, manevrabila (radeam de baietii cu sportive de 600-900 cand la intoarcerea dintr-o bucata, eu reuseam, ei nu B) ), consum mic, prietenoasa, si nepretentioasa. Inafara de un schimb de ulei+filtru nu a trebuit sa fac nimic la ea. Nu mi-a facut probleme, nu am fost nevoit sa desfac nici macar un surub la ea.....Insa a trebuit sa ma despart de ea (desi poate inca nu era momentul, chiar acum inainte de intrunirea de la CLUJ), asa ca acum sunt pieton pentru o bucata de vreme. Inca nu stiu ce va fi urmatoarea motocicleta, nu m-am hotarat. Dar sper ca atunci cand banii vor sta cacalau prin buzunarele mele, sa am pe langa altele si o suzy GS 500.....

 

 

post-8199-1147726708_thumb.jpg

 

 

post-8199-1147726766_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pacat, road...

banii investiti intr'un GS nu prea se pierd, mai bine mai ramaneai cu suzi pana mai strangeai niste bani si faceai direct upgrade. asa... ai banii in buzunar dar te dai cu autobuzu.. B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi sa ma despart de GS-ul meu ..... nu , dar e prea crud, nu pot , nuuuuu!!!

 

acum fiecare cu problemele lui.

 

Eu ma intreb ce poti sa iti iei daca vrei sa faci upgrade , si sa pastrezi avantajele pe care le are GS-ul (consum, fiabilitate, piese ieftine, etc...).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pacat, road...

banii investiti intr'un GS nu prea se pierd, mai bine mai ramaneai cu suzi pana mai strangeai niste bani si faceai direct upgrade. asa... ai banii in buzunar dar te dai cu autobuzu.. B)

 

Hai ca nu e chiar asa tragic (inafara de despartire). Nu merg cu autobusul, si lucrez la singurul magazin moto din Satu Mare, asa ca mai prind si eu cate o mobra pe care sa o calaresc. De pierdut am pierdut maxim 100 de euro in ea, dupa cum am mai spus nu am avut nimic de inlocuit in ea, decat un schimb de ulei+filtru.

 

Peste vreo 2 sapt poate dau o fuga in Nemtzuzia si-mi aduc ceva, daca nu, am oricand ocazia sa iau alta motocicleta si de aici (ca deh, sunt destule). O sa mai pun ceva banuti si ceva tot gasesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru compasiune....insa nu e chiar asa tregic (inafara de despartire). Nu merg cu autobusul, si lucrez la singurul magazin moto din Satu Mare, asa ca mai prind si eu cate o mobra pe care sa o calaresc. De pierdut am pierdut maxim 100 de euro in ea, dupa cum am mai spus nu am avut nimic de inlocuit in ea, decat un schimb de ulei+filtru.

 

Peste vreo 2 sapt poate dau o fuga in Nemtzuzia si-mi aduc ceva, daca nu, am oricand ocazia sa iau alta motocicleta si de aici (ca deh, sunt destule). O sa mai pun ceva banuti si ceva tot gasesc.

Nu mai este alta motocicleta ca GS-ul, simpla, usoara, foarte manevrabila, fiabila, nepretentioasa, piese si consumabile destul de ieftine, consum mai mult decat decent......si lista ar putea continua. Deci upgrade la o alta motocicleta care sa pastreze calitatile GS-ului, eu nu stiu sa existe. Poate tind sa exagerez, dar asta pentru ca mi-a placut enorm de mult.

 

Asfalt uscat, si sper sa vad cat mai multe GS-uri pe soselele patriei.

E nah... lasa ca e in maine bune... :D

Inainte de gs-ul tau, tipul avea o jawa de 350... tipul umbla cu bujiile, ceva set de chei shi cu multa sperantza sa nu se strice in buzunar :lol: ... Aku a fost foarte multumit ca a ajuns acasa cu ea in BM , dumineca am facut un tur de vreo 300 km in urul Maramuresului ... :lol: eu cu moshina ca inca nu am numar pe scula :P X-( :what: :P ...dar vine VINERI :blink: :crack: :ok: :lol: B)

 

Stai linishtit ca are tipul grija de el... :lol:

Numai bine!

PS. sper sa ne vedem la cluj :P :lol:

Editat de raulciurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

nemotorizat incepator vrea sa vi-se alature(vi-se va alatura imediat ce gaseste fierul). scurta intrebare pentru cei care au ~180 la 70kg+ - cit de bine va simtiti pe ea?

io urcat, probat, placut, poate putin cam mica, dar nu am mers prea mult. am facut alegerea buna? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci este alegerea perfecta!

 

Avantajele nu este cazul sa le mai enumar. Citeste ce s-a spus pana acum despre GS si te vei lamuri.

 

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot ce poate face un incepator care vrea sa apuce si anul viitor!

iata un om responsabil si cu capul pe umeri. alegerea e foarte buna, sa nu te indoiesti de asta. ptr mine, 1.81 si 78-79kg a fost excelenta in pimul an.

bafta! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e cineva din Buc si vrea sa-si vanda GS-ul, sa-mi dea un private, ca eu caut unul.

Motorul ideal: Sa fie din Buc sau imprejurimi ca vreau sa-l si vad; si sa fie la un pret mai de bugetar, ;).

Merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e cineva din Buc si vrea sa-si vanda GS-ul, sa-mi dea un private, ca eu caut unul.

Motorul ideal: Sa fie din Buc sau imprejurimi ca vreau sa-l si vad; si sa fie la un pret mai de bugetar, ;).

Merci.

 

Eu stiu unul, din pacate nu sunt din bucale. Totusi daca vrei sa-l vezi da click la mine pe semnatura, pentru mai multe detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

nemotorizat incepator vrea sa vi-se alature(vi-se va alatura imediat ce gaseste fierul). scurta intrebare pentru cei care au ~180 la 70kg+ - cit de bine va simtiti pe ea?

io urcat, probat, placut, poate putin cam mica, dar nu am mers prea mult. am facut alegerea buna? :P

 

Alegere f geniala ai facut. Daca ai luat-o deja, bun venit in familia GeSeistilor :lol: , daca nu bafta in cautarea fierului. Eu am ~185, si ma descurc f bine pe/cu ea. Ar merge o idee mai mare insa e ok si asa. Kile am vreo 65 si zboara cu mine. :rose: Faza geniala e ca nu am gasit guma spate ca cea prescrisa de fabrica (130/70/17). Am gasit SH la 600 de mii :lol: un Michelin bun dar e 140/80/17. Consecinte: spate mult mai ridicat (desi diferenta e doar de la 70 la 80 ca si talon) mi se pare mult mai ridicata (peste 1 cm). Si se simte f mult. Plus ca-i ridica curu si arata mai a fighter. Stai mult mai infipt si mai hotarat in sa mai ales la stop (genunchi mai putin indoiti). :rose: Dar faza cea mai faina e ca la aceeasi viteza am cam 500 de ture mai putin. Adica inainte nu visam 120 la ora sub 6000 de ture in a 6-a. Acum am 120 si cam 5500 de ture. Cred ca si consuma mai putin la drum lung. Pierderea de cuplu (demaraj) e aproape insesizabila.

Si... ultima noutate: Mi-am luat kit de lant DID nou nout si....... nu-mi mai recunosc motoreta. E GENIALA. O iubesc. :eek: Un lant dus poate duce la o pierdere de putere de 30 la suta, zic eu. Trage ca nebuna cu lantu nou si merge f f fin si cultivat. Inainte aveam niste reactii la scimbarea de sarcina (inchis/deschis gazu) de zici ca se rupea motoreta (wasn't very fun to ride). Am tras cu dintii de lantu vechi (aveam chiar cateva bucsi puscate sau lipsa, si aproape ca-l puteam lua cu mana de pe foaie) :rose: :P Placute noi, bujii noi, capete de ghidon, alea alea. Mai trebuie un paint job si :P

 

Scuzati de reclama ;) insa sunt super-fericit si plin de elan azi. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hello again! ieri am vopsit jentile in negru ca le aveam albe si arata nasol rau,si vroiam sa va intreb la alinierea rotii spate daca e dejuns sa o pun dupa gradatiile de pe furca sau se mai fac si alte shmecherii?voi cum aliniati roata spate?dupa ce o dati jos.Am vazut pe un site cu ceva sfoara o aliniau.

ete si o poza cum a iesit cu jentile negre,arata mult mai bine si mai agresiva ;)

 

post-8003-1148145564_thumb.jpg

Editat de zigggy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hello again! ieri am vopsit jentile in negru ca le aveam albe si arata nasol rau,si vroiam sa va intreb la alinierea rotii spate daca e dejuns sa o pun dupa gradatiile de pe furca sau se mai fac si alte shmecherii?voi cum aliniati roata spate?dupa ce o dati jos.Am vazut pe un site cu ceva sfoara o aliniau.

ete si o poza cum a iesit cu jentile negre,arata mult mai bine si mai agresiva ;)

 

post-8003-1148145564_thumb.jpg

 

 

Daca te referi la suruburile de intins lantul, de pe bascula spate, da de acolo se alineza roata...vezi sa slabesti intai surubul de la ax

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...