Sari la conținut

Grupul posesorilor de SuzukiGS500


Thomas
 Share

Postări Recomandate

Si ale mele(cele de pe spate) scartaie, desi sunt originale, adica din fabrica...nu le-am schimbat niciodata pana acum...zici ca e Dacie 1300.... :kiss:

 

Vorba unui mecanic:daca te deranjeaza, da-le cu vaselina.... :lol:

 

scartaie ca nu este forta de franare mare pe ele.. forteaza mai serios cu spatele.. cand e loc drept si fara sa blochezi si vezi ca nu mai scartaie. cand o placuta de frana incepe sa fie putin uzata si presiunea de franare este destul de mare nu are ce sa scartaie acolo.. incepe sa scartaie iarasi cand deja e ros ferodoul..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

scartaie ca nu este forta de franare mare pe ele.. forteaza mai serios cu spatele.. cand e loc drept si fara sa blochezi si vezi ca nu mai scartaie. cand o placuta de frana incepe sa fie putin uzata si presiunea de franare este destul de mare nu are ce sa scartaie acolo.. incepe sa scartaie iarasi cand deja e ros ferodoul..

 

Corect!Asa e cum zici matale! :lol:

 

De fel, franez usor cu spatele la viteze mari si cresc presiunea pe masura ce viteza scade!Am observat ca exista un regim de viteza la care scartaie:cam intre 60 km/h si pana ajung spre 20km/h.Sub 20 km/h, cand apas zdravan franele, se face liniste! :kiss: Uneori chiar imi convine scartaitul ala, mai ales cand ma apropii de semafoare, printre conserve, folosit in loc de turatii sau goarne!E mult mai strident!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutari.

poate cineva sa-mi spuna unde gasesc oglinzi de suzuki gs 500 f in alta parte decat la reprezentanta?!!!

acolo o singura oglinda ma ajunge 89 de euro.

 

Bre, eu mi-am luat cu 30 roni perechea, prindere pe filet de 10 mm. Mi-a fost furata o oglinda din pacate si n-aveam chef sa caut una singura sa fac pereche.

 

Cam aceleasi produse gasesti si aici daca vrei sa-ti vina acasa oglinda:

 

http://www.accesorii-moto.ro/index.php?cPa...t=2a&page=1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scrie undeva in manual.. in functie de model.. eu stiu ca trebuia sa masor cu centimetrul.. adica cu un liniar.. iti da cm cat tre sa fie de la capatul furcii.

La astea ale noastre scrie 105 mm masurat de sus aah si scrie si ca asta inseamna 377 cc

Ti-ar prinde bine maualul la chestia asta.. era undeva pe aici postat unde se gaseste de downloadat .. cineva l-a pus undeva ca e cam 75mb

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau si eu doua carburatoare de GS 500E din 1992.Crede cineva ca ma poate ajuta?Multam.

 

 

salut !

stie cineva ce cantitate de ulei trebuie sa intre in furca dupa schimbarea semeringurilor ?

Intra 382 ml ulei.Asa zice cartea mea.Densitatea o alegi functie de ce vrei.Suspensie mai dura sau mai moale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vand suport porbagaj(suport cutie 40 de litrii) si bord suzuki gs 500, bordul nu este nou dar se poate reconditiona putin si merge f bine pus pt cei care au cazut si l-au spart sau ceva

post-1994-1216632983_thumb.jpg

post-1994-1216633096_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde ai gasit filtru de aer si cat te-a costat

de asemenea ma mai intereseaza si pe mine un capac motor dreapta.... :crack:

 

 

Salut,

Filtru de aer gasesti la Motorteam pe stoc(cam 30 roni parca) si capac motor dreapta tot acolo(90 roni fara sigla).

Sigla mai e vreo 30. :laugh:

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie careva care e volumul de ulei reprezentat de spatiu dintre nivelul minim si maxim de ulei de pe joja?

la suzuki gs 500 este cam 0.5 litri .

asa am complectat eu acum vreo doua zile.

iti scade uleiul din baie ? cam la cati km ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut toturor in primul rand

Nou posesor de GS 500 din 93...motor super intretinut si super functional din cate mi-am putut da seama pana acum ( nu am decat 250 km facuti cu el!)

 

 

Dar... pentru ca trebuie sa existe si un dar as avea nevoie de acel capac -ornament sau cum so numi pe care scrie suzuki -pe partea dreapta .Si o maneta de frana(levier cred ca i zice) Maneta am mostenit-o stramba si capacul lipsa Nu as fi apelat daca as fi gasit in Brasov pentru ca de acolo sunt.Raspunsul a fost " E prea veche si nu putem aduce piese!...."Asa o fi sau sunt astia idioti?

 

 

Deci una peste alta daca e posibil sa gasesc de noi piesele ar fi perfect dar de unde? Inca o data preferabil in Brasov ...sau comanda de pe net?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ambele piese le gasesti in BV la MyMoto - Str. Mihai Viteazul 79 :) brasov@mymoto.ro

 

 

 

Mc mult...adevarul e ca am mers la altii care mi au spus ca sunt singurii care aduc piese in Brasov Cred ca Total Motto le spune...am sa merg maine la cei indicati de tine :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar... pentru ca trebuie sa existe si un dar as avea nevoie de acel capac -ornament sau cum so numi pe care scrie suzuki -pe partea dreapta .Si o maneta de frana(levier cred ca i zice) Maneta am mostenit-o stramba si capacul lipsa Nu as fi apelat daca as fi gasit in Brasov pentru ca de acolo sunt.Raspunsul a fost " E prea veche si nu putem aduce piese!...."Asa o fi sau sunt astia idioti?

 

Eu as zice ca-s dobitoci, nu de alta dar banuiesc ca sunt aceleasi piese ca la GS-urile mai recente. Si cum se mai fabrica si acuma... Maneta oricum cred ca puteai pune si de la alt model.

Alternativa ar mai fi si louis.de, daca stii germana.

Editat de anescu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Thomas

 

 

Multumiri intradevar am gasit tot ce mi-a trebuit.Si inca multe altele de care ma lipesc cum dau de niste banuti.Gen spray de curatat lantul,spray de uns lantul s.a.m.d.Mansoanele am sa le schimb ca am vazut unele care m-ar aranja.Una peste alta m-am mai linistit ca ma speriase dobitocul ala de vorbisem cu el prima oara.Auzi ineptie -"e prea veche si nu se mai fac piese" un ciudat nush ce cauta intr-un magazin de profil o asemenea proba de om.Deci pentru brasovenii care nu stiu de magazin e OK Serviabili oamenii si mi-au recomandat un mecanic bun ( din cele spuse de ei)-om ce a lucrat ani buni in echipa la GIRI(Gartofan ) la rally team.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut toturor in primul rand

Nou posesor de GS 500 din 93...motor super intretinut si super functional din cate mi-am putut da seama pana acum ( nu am decat 250 km facuti cu el!)

 

 

Dar... pentru ca trebuie sa existe si un dar as avea nevoie de acel capac -ornament sau cum so numi pe care scrie suzuki -pe partea dreapta .Si o maneta de frana(levier cred ca i zice) Maneta am mostenit-o stramba si capacul lipsa Nu as fi apelat daca as fi gasit in Brasov pentru ca de acolo sunt.Raspunsul a fost " E prea veche si nu putem aduce piese!...."Asa o fi sau sunt astia idioti?

 

 

Deci una peste alta daca e posibil sa gasesc de noi piesele ar fi perfect dar de unde? Inca o data preferabil in Brasov ...sau comanda de pe net?

 

salut

Autonet aduce piese (doar ca ei nu lucreaza cu persoane fizice dar poti cumpara prin Domar sau alta firma care lucreaza cu ei)

eu te pot ajuta sa aduci de la ei

costa in jur de 50 de lei capacul, levierul de frana nu stiu sa-ti zic un pret

problema este ca dureaza cam 1 luna pana vin piesele

si eu am gs 500 e din 96 si mi-am cumparat far si capac de bord prin Autonet dar am asteptat 1 luna si 1 sapt. insa am iesit mai ieftin decat la mymoto

si avantajul a fost ca am stiut pretul de la inceput

cei de la mymoto au zis ca imi pot da pret exact abia cand intra piesele in tara

eu m-am interesat atunci si de capace pt. ca le-am zgariat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor! Am o problema urgenta . Astazi am coborat hotarat la garaj sa fac si eu schimbul de ulei la Suzi.ToAte bune si frumoase pana cand pun noul filtru si pun capacul. Strang 2 suruburi si la al 3 lea pusca.Fratilor sa rupt surubul de la jumatate .Am auzit ca sa mai intamplat la lume astfel de necazuri si chiar de aceea am strans cu simt suruburile , insa :disappointed: Ce e de facut acuma , ce as putea sa fac ?Am vazut ca inauntru unde vine bagat filtrul sunt doua suruburi,imbus , daca le desfac acelea nu pot cumva sa scot sa schimb surubu , chiar nu stiu ce sa fac . dati mi va rog voi ceva sfaturi ca sigur ati trecut careva prin asa ceva. multumesc mult

 

salutare tuturor! Am o problema urgenta . Astazi am coborat hotarat la garaj sa fac si eu schimbul de ulei la Suzi.ToAte bune si frumoase pana cand pun noul filtru si pun capacul. Strang 2 suruburi si la al 3 lea pusca.Fratilor sa rupt surubul de la jumatate .Am auzit ca sa mai intamplat la lume astfel de necazuri si chiar de aceea am strans cu simt suruburile , insa :blbl: Ce e de facut acuma , ce as putea sa fac ?Am vazut ca inauntru unde vine bagat filtrul sunt doua suruburi,imbus , daca le desfac acelea nu pot cumva sa scot sa schimb surubu , chiar nu stiu ce sa fac . dati mi va rog voi ceva sfaturi ca sigur ati trecut careva prin asa ceva. multumesc mult

 

 

 

nu stie nimenii ?!?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai si tu nitica rabdare pana maine....e week-end si lumea nu e pe net!Sigur vei primi un raspuns de la altul care a patit asa ceva!Daca nu il poti scoate nicicum, ai mai multe variante la indemana(nu am incercat niciuna in cazul concret prezentat de tine, dar seamana cu alte situatii similare de care m-am lovit si eu de-a lungul timpului):

 

1.incerci usurel cu o bormasina care are are miscare de rotatie in ambele sensuri sa deblochezi usor surubul:burghiul se incastreaza in corpul surubului si in il desface prin rotatie;

2.sudezi un alt surub de restul surubului(asta in cazul in care restul surubului iese din corpul motorului); daca e rupt inauntru e mai complicata varianta asta!

3.in cel mai rau caz trebuie data o gaura mai mare ca diametru si facut alt filet...ca solutie finala!

 

Pentru primele doua variante, da in prealabil cu un spray degripant inainte si lasa-l cateva minute sa patruda in spirele filetului!

 

Toate astea mi-aduc aminte de Dacia 1300 cu suruburi, prezoane , bujii intepenite, care atunci cand incercai sa le desfaci crapau....ce vremuri...:disappointed:

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai si tu nitica rabdare pana maine....e week-end si lumea nu e pe net!Sigur vei primi un raspuns de la altul care a patit asa ceva!Daca nu il poti scoate nicicum, ai mai multe variante la indemana(nu am incercat niciuna in cazul concret prezentat de tine, dar seamana cu alte situatii similare de care m-am lovit si eu de-a lungul timpului):

 

1.incerci usurel cu o bormasina care are are miscare de rotatie in ambele sensuri sa deblochezi usor surubul:burghiul se incastreaza in corpul surubului si in il desface prin rotatie;

2.sudezi un alt surub de restul surubului(asta in cazul in care restul surubului iese din corpul motorului); daca e rupt inauntru e mai complicata varianta asta!

3.in cel mai rau caz trebuie data o gaura mai mare ca diametru si facut alt filet...ca solutie finala!

 

Pentru primele doua variante, da in prealabil cu un spray degripant inainte si lasa-l cateva minute sa patruda in spirele filetului!

 

Toate astea mi-aduc aminte de Dacia 1300 cu suruburi, prezoane , bujii intepenite, care atunci cand incercai sa le desfaci crapau....ce vremuri...:disappointed:

 

Bafta!

salutare is cu totul deacord cu tinne numai ca nu uita faptul ca surubul este calit si cu o bormasina de mina nu poti face ceea ce ai zis u , sfatul meu ar fi sa dea jos motorul si sa il duca la un atelier si acolo aia or sa il prinda pe o kmasina de gaurit cu coloana si atfel evita sa ii scepe burghiul in blocul kmotor si sa faca cine stie ce traznaie

aia acolo ii vor face si o bucsa filetata sau o gaura liletata mai mare putin decit cea initiala . Vorbesc toate astea din experianta si de la dacie si de la motor . Sper ca nu te=am suparat cu comentariul meu dar era ceva ce probabil ti-a scapat. Salutare si pe curind

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...