Sari la conținut

Grupul posesorilor de SuzukiGS500


Thomas
 Share

Postări Recomandate

Deci nici o intalnire azi ? :moto:

 

 

hmm,eu mi am spalat motoru :D si dau o tura scurta pina prin biker's(la ursu) poate si apoi merg la un nou club ce se deschide azi cu concerte :rock: :rock: :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cu pareri de rau astazi am parasit si eu grupul. Daca nu era nevoie de bani, as fi pastrat-o in continuare :rock:

 

Asta nu inseamna ca o sa ma dezabonez de aici iar daca o sa va pot ajuta, cu mare placere. :D

 

Thomas C.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

people... cine iese maine la o plimbarica ??hai fratilor..nu mai sunt geseisti sau le tineti la naftalina ?? astept un replay sau ceva.... eu as propune maine pina n prinz ca e mai putina circulatie :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in weekendu' asta am facut niste retusuri la gs, urmeaza sa-i pun niste oglinzi(ceva sugestii?) cu care chiar sa vad in spate :D si sa-i cumpar un deflector/parbriz sau cum s-o numi. ceva de genul asta:

10006508_810_ANW_FR_05.JPG

daca stiti vreun loc in care as putea gasi in afara de louis, ca sa nu astept atat de mult pana vine, sa-mi spuneti. pretul pe louis e 20 euro.

Editat de b.i.k.e.r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in weekendu' asta am facut niste retusuri la gs, urmeaza sa-i pun niste oglinzi(ceva sugestii?) cu care chiar sa vad in spate :D si sa-i cumpar un deflector/parbriz sau cum s-o numi. ceva de genul asta:

10006508_810_ANW_FR_05.JPG

daca stiti vreun loc in care as putea gasi in afara de louis, ca sa nu astept atat de mult pana vine, sa-mi spuneti. pretul pe louis e 20 euro.

 

man te duc eu sa iti iei oglinzi de unde mi am luat si eu(de indicat ceva rotund ptr gs)..si sunt multumit,chiar foarte(mai ales dupa o juma de an fara :rock: )...cat despre parbrizu ala,faci cum crezi dar eu sunt de parere ca ai strica tot farmecul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

strici farmecu unui naked ce-i drept... dar fara deflector/parbriz la 120+ rezervorul e cel mai bun prieten al tau...il iubeshti si-l imbratzishezi cam cum fac eu cu buda in noptile...aaa... speciale :D... asa ca depinde ce faci cu el... pt orash... parbriz sux la naked... pt drum lung ori ai parbriz ori invetzi bine bine Tatal Nostru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal'tare! Sunt de azi mandrul posesor al unui GS 500 din 94! Am dat 1800 de euro pe ea, are 13500 de km reali, cu carte de service din Germania, super ingrijita! Am cumparat-o de la un batranel de vreo 60 de ani, care a tinut-o ca-n puf. De aici din Sibiu am cumparat-o de la batranelul de care zic, si fostul proprietar din Germania era tot pensionar. Ah..si a mai avut o posesoare in Germania. Oricum, in 13500 de km nu se pot intampla multe, avand in vedere ca nu au fost forjate. Am fost insotit de niste prieteni bikeri din SB, care au apreciat cat de frumos suna motorul! Are baterie noua, cauciuc spate nou, e nezgariata, necazuta......Sunt suuuper fericit! Acu astept sa gat scoala, ca numa in 20 luna trecuta m-am inscris! Am B-ul de 3 ani, dar motoarele au fost mereu boala mea! Si acum mi s-a implinit visul!

Nu am avut rabdare sa citesc toate posturile, asa ca as fi foarte recunoscator daca mi-ati indica niste eventual probleme la care sa fiu atent!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni, as vrea sa stiu si eu consumu la motoretele voastre. Eu am impresia ca-mi consuma cam mult in oras, in jur de 6.5%. mi se pare multicel si incerc sa am o turatie constanta la in jur de 4500-5000 rpm atunci cand vreau sa mentin viteza. In afara orasului consumul se invarte la in jur de 4%. Este in regula ?

 

P.S.: Daca s-a mai discutat va rog sa ma scuzati si sa ma indrumati catre pagina ca nu am gasit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a mea ia 5% in orash... acum depinde si cat de veche e a ta... si cat de regrata e... a mea e din 2006... oricum mi se pare cam mult si la consum si la turatie... eu o tin pe la 4000 ca asa o simt dar fiecare calutz si calaretz are o turatie medie diferita...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am opservat ca in oras consumul variaza intre 4.5 si 5.5 - in functie de cum mergi (mai calm sau mai agresiv).

Daca ajunge la 6.5% poate sa fie carburatoarele dereglate sau desincronizate sau pur si simplu sa fie uzat motorul. Parerea mea - nu dati cu pietre... :D

Eu inainte sa ii repar motorul aveam un consum de 5.8% in oras iar in afara cu 110-120km/h (fara pasger) consuma cam 3.5%.

 

Dar ulei iti consuma ? cam cat ?

 

 

Bafta.

 

PS: pentru Rookie - felicitari pentru achizitie - sper sa nu ai incidente si sa te bucuri de motor. Sunt convins ca nu trece jumatate de ora fara sa iti fuga gandul al motor sau sa te duci sa o vezi. Sa citesti si topicul cu accidente, si cel pentru incepatori - o sa inveti lucruri utile.

Editat de cristian78
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu pareri de rau astazi am parasit si eu grupul. Daca nu era nevoie de bani, as fi pastrat-o in continuare :rock:

 

Asta nu inseamna ca o sa ma dezabonez de aici iar daca o sa va pot ajuta, cu mare placere. :D

 

Thomas C.

Cat ai luat pe ea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E model din '94. Ulei nu cred ca-mi consuma. Am avut o problema cu un o-ring si mi-a curs niste ulei in cei 1800 de km pe care-i am pe motoreta. Dupa ce am pus garnitura am completat maximum 200-300 de ml. Nu mi se pare grav, motoru nu face figuri, trage bine, desi are aproape 60.000 km. Consumu in oras ma cam arde, am zis ca fac economie mare fata de dacie... dar na... :D. Sub 6.5 n-am avut deloc, in schimb, am avut si consum de 6.8. Am sa incerc s-o tin si eu pe la un 4.000 de dragu experimentului, desi mi se pare subturata.

 

Numai bine! :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in weekendu' asta am facut niste retusuri la gs, urmeaza sa-i pun niste oglinzi(ceva sugestii?) cu care chiar sa vad in spate :rock: si sa-i cumpar un deflector/parbriz sau cum s-o numi. ceva de genul asta:

10006508_810_ANW_FR_05.JPG

daca stiti vreun loc in care as putea gasi in afara de louis, ca sa nu astept atat de mult pana vine, sa-mi spuneti. pretul pe louis e 20 euro.

 

Poti sa incerci oglinzile de GS500F. Sunt format "picatura", nu rotunde ca la naked, dar sunt atasate mai la exterior si mie mi se pare ca vezi foarte bine in ele. La mine pe ghidon am si monturile pt oglinzile de naked, am inteles ca se pune acelasi ghidon la ambele modele. Alea de naked mi s-au parut si mie puse cam curios, cred ca motociclistul isi admira foarte bine costumul in ele.

 

Eu am opservat ca in oras consumul variaza intre 4.5 si 5.5 - in functie de cum mergi (mai calm sau mai agresiv).

Daca ajunge la 6.5% poate sa fie carburatoarele dereglate sau desincronizate sau pur si simplu sa fie uzat motorul. Parerea mea - nu dati cu pietre... :D

Eu inainte sa ii repar motorul aveam un consum de 5.8% in oras iar in afara cu 110-120km/h (fara pasger) consuma cam 3.5%.

 

Ei bine, eu prima data m-am speriat cand am vazut cum consuma. Mie mi s-a parut ca mi-a consumat spre 10% in oras, la primul plin. E adevarat, in vara aia am facut doar vreo 300 km, asa ca s-ar putea sa fi gresit calculele.

Dar aflu in curand, am deja vreo 160 km de cand am facut plinul ultima data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut 210 km cu 10,34 litri

si oras si afara

 

Am vazut cateva gs in arad

e careva aici pe forum si nu la m depistat?

Editat de calinbac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut 210 km cu 10,34 litri

si oras si afara

 

Am vazut cateva gs in arad

e careva aici pe forum si nu la m depistat?

 

Problema este ca eu am facut 190 de km de la full pana am trecut pe rezerva. Ceea ce inseamna vreo 12.5 litri conform talonului (cica ar avea 16litri, prin carti am gasit 17). O sa ma interesez sa reglez carburatoru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pot instala carene originale pe varianta necarenata si daca da, cat de usor ?

 

 

se pot instala, dar am inteles ca destul de complicat si nu se merita investitia, mai bine cauti varianta carenata direct.

 

vad ca s-au inmultit gs-istii. bafta baieti :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pot instala carene originale pe varianta necarenata si daca da, cat de usor ?

 

Am intrebat la show, setul de carene original costa undeva intre 600 si 1000E. Si posibil sa nu contina si farul/oglinzile. Dar tin minte ca acum 2 ani am intrebat la unii care aduceau GS-uri SH si mi-au zis ca pot pune carene la un GS cu aproximativ 500E. Posibil alt design, oricum, raspunsul este da, se poate :D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3.5% afara 5% in oras

sportiv in afara , cu varfuri de pana la 150km/h.............consum 5.5%

croaziera in afara viteza max 110km/h fara pasager......consum 3.7%

sportiv in oras.............................................................consum 7%

linistit in oras ( schimbat vit la max 5000 ture)...............consum 5.6%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...