Sari la conținut

Grupul posesorilor de SuzukiGS500


Thomas
 Share

Postări Recomandate

am schimbat bobinele intre ele si tot asa face ...

tot aceeasi bujie afuma ...

 

probabil ca unul din carburatoare e dereglat ... o s-o duc la un meserias s-o consulte ...

 

In loc de sugestie.

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum sunt in prag sa fac schimbul de consumabile...

Daca m-ati putea ajuta in alegerea lor.Am nevoie de :

 

-Filtru aer(unul sport ajuta cu ceva? sau doar baga mai mult praf in motor..)

-Bujii+fise(bujii cu iridium?se cunoaste ceva?)

-kit de lant(in primul rand de unde? si de care...)

Placutele de frana(fata+spate) si uleiul(+filtrul de ulei) doar ce le-am schimbat.

 

Numai bine!

Editat de Mihai_J4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-Filtru aer(unul sport ajuta cu ceva? sau doar baga mai mult praf in motor..)

-Bujii+fise(bujii cu iridium?se cunoaste ceva?)

-kit de lant(in primul rand de unde? si de care...)

 

pentru un GS500/2003 http://www.romimoto-piese.ro/category/1020...0/vehicle/55702 sa iti faci o idee cam ce ar trebui...

 

- Buijii eu am luat "NGK DPR8EA9" - inca nu sunt montate (ca vreau si o curatare carburatoare+sincronizare sa fie treaba facuta cap coada curat). Iridium eu zic (si altii zic) ca nu prea isi are rostul pt bicla noastra

 

restul inca nu m-am bagat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

UN MOTOR INTRETINuT, ORICAT DE VECHI E, NU E NORMAL SA IA MAI MULT DE 100 ML/1000KM.... in manual sunt niste verificari care trebuie facute.. daca le faci la timp, motoru tau va trai vesnic...manualu haynes. cine il vrea sa dea un semn ca il am in format electronc...

 

asfalt uscat!

 

 

salut ! as vrea si eu manualul haynes daca se poate .cine ma poate ajuta cu un download sau sa mi-l tirmita ?

 

ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru un GS500/2003 http://www.romimoto-piese.ro/category/1020...0/vehicle/55702 sa iti faci o idee cam ce ar trebui...

 

- Buijii eu am luat "NGK DPR8EA9" - inca nu sunt montate (ca vreau si o curatare carburatoare+sincronizare sa fie treaba facuta cap coada curat). Iridium eu zic (si altii zic) ca nu prea isi are rostul pt bicla noastra

 

restul inca nu m-am bagat.

 

 

As vrea sa am parte de de performanta maxima a Gs-ului meu.Am vazut cam ceau cei de pe romimoto.

As prefera o pereche de bujii de iridium,dar daca ziceti ca e acelasi lucru ca si cu alea simple...

Am vazut ca sunt pinioane de atac de 14,15 si 16 dinti.Daca optezi ptr. 14 dinti,ai demaraj bun si viteza max. mai mica.Daca optezi ptr. 16 dinti ai demaraj mai slabutz,dar viteza maxima mai mare.

 

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se tureaza peste 8500-9000rpm in a VI-a?Am observat ca al meu nu vrea sa treaca de limita asta

om bun, adica peste 170kmph?!?! :D vrei sa te pui pe iutube cu vreun record? Cred ca totusi nu mai are putere sa iti mai accelereze.

 

 

GearingEngineSpeedkmh.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

om bun, adica peste 170kmph?!?! :D vrei sa te pui pe iutube cu vreun record? Cred ca totusi nu mai are putere sa iti mai accelereze.

 

 

GearingEngineSpeedkmh.jpg

 

 

Sa stii ca nu e imposibil sa urce peste 170km/h!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, am o intrebare: GS-urile voastre se tureaza peste 8500-9000rpm in a VI-a?Am observat ca al meu nu vrea sa treaca de limita asta nicidecum.Or fi avand ceva limitatoare astea vechi?

 

Depinde cat de lunga-i valea! :)

 

Nu prea merge saraca mai mult de atat. Asta-i cam tot ce poate gs-ul, la mine indica pe bord vreo 175 dar viteza reala pe gps e cam de 150. Doar cu o vale mai lunga sa ai mai multe sanse sa ajungi la un 160-170 real. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suzuki gs500 manual folosinta.pdf

Suzuki_GS_500_E_Parts_List.pdf

Suzuki_GS_500_E_Twin_89-97_Haynes_service_manual.pdf

 

astea 3 sunt AICI si vor expira pe 28 sept.

 

Mai gasiti si pe manualedereparatie.info

 

 

 

au expirat deja :D

Mesaj completat

manualul Haynes il gasesti aici http://www.clubgs500.com/?page_id=3 :)

 

 

 

ms dar e totul in spaniola .,limba care nu e tocmai punctul meu forte .

daca are cineva in engleza ceva..am geseu \' si n-am manualul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai din ce an si cati km ai?

 

al meu e din 92 si are 65 000 km.fostul proprietar mi-a zis ca a mers de cateva ori cu 200 pe autostrada , dar sincer...unii au patit sa se strice motorul la viteza mare...si eu nu vreau asta, de ex la un tip din bucuresti la 170 a inceput sa bata ceve...motorul praf...piese scumpe...alea alea...deci nu vreau sa stiu cat merge :)

poate acum, inainte de iarna incerc sa vad cat prinde , dar nu vreau sa apar si eu pe aici cu topicul:dezmembrez gs500 :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai din ce an si cati km ai?

 

al meu e din 92 si are 65 000 km.fostul proprietar mi-a zis ca a mers de cateva ori cu 200 pe autostrada , dar sincer...unii au patit sa se strice motorul la viteza mare...si eu nu vreau asta, de ex la un tip din bucuresti la 170 a inceput sa bata ceve...motorul praf...piese scumpe...alea alea...deci nu vreau sa stiu cat merge :)

poate acum, inainte de iarna incerc sa vad cat prinde , dar nu vreau sa apar si eu pe aici cu topicul:dezmembrez gs500 :D

 

 

Al meu este din 93',si are 28.000(cand am luat-o avea 24.900,am spart kilometrajul ei original si am gasit unul cu 35.000,si acum are 39.000 pe kilometrajul asta) deci din 92' si 28.000km.

Na..ce sa zic,am avut probleme cu supapele,aveau joc mare,si cam tacanea.Am reglat jocul si numai are nimic.

I rest...moto de vis pana acum(si cu consumul de ulei.....150-200ml/1.000 de km)

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gs-ul cu 200 km/h... poate in picaj cu un mig in spate.

Eu unu personal nu am auzit de niciunu sa sara de 180... si asta cu cineva usurel ca pilot. Nu recomand mersul cu un GS peste 130-140 km/h. Devine o bicicleta gata sa fie luata de vant. Nu e facut pentru viteze mari.

 

Si iar parerea mea... este imposibil ca o motocicleta asa din 93 sa aiba doar 28.000 km. Cu siguranta a fost dat innapoi kilometrajul. Iar faza cu a avut-o o tanara sau cine stie ce babuta/mos nu tine.

Chstiile astea cu km in bord sunt ca niste povesti cu feti frumosi si zane. Suna bine dar nu le crede nimeni.

 

Anyway daca motorul merge bine poate sa aiba si 100.000 km. Nu cred ca o sa conteze prea mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.

Eu unu personal nu am auzit de niciunu sa sara de 180... si asta cu cineva usurel ca pilot. Nu recomand mersul cu un GS peste 130-140 km/h. Devine o bicicleta gata sa fie luata de vant. Nu e facut pentru viteze mari.

 

 

 

am mers eu sambata cu 160 (pe ceas)-mai mergea dar nu i-am mai dat. si a fost si vant.iar la intoarcere cu 140 (pe ceas) ,da' cu vantul in fata.pe urma mi-am dat seama ca am riscat putin :)

oricum la 140 cu vantul in fata abia imi tineam capul,daca il ridicam cred ca zburam de pe ea . :D una peste alta a mea sta bine la viteza aia,n-am avut probleme ,dar cum s-a zis si mai sus nu e facut pt asa ceva,simtem ca ceva nu prea e in regula..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Culmea...eu am urcat cu al meu pana in 210km/h....si si mai culmea,inca mai merge!

Ce aveti mai?Gs-urile numai 170?Sau oi fii eu vreo exceptie...

 

 

chiar asa, ce-i cu alea 170 km/h ?? al meu e din 94, ambreiajul e praf si daca am drum lung sa-l las sa se intinda inca fuge 190... astea's povesti, gs-ul merge, tre doar sa stii sa stai pe el... numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms dar e totul in spaniola .,limba care nu e tocmai punctul meu forte .

daca are cineva in engleza ceva..am geseu \' si n-am manualul :grinbandit:

 

Daca o sa dai jos manualul, ai sa vezi ca este in engleza, desi site-ul e in spaniola.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...