Sari la conținut

Moª Cr�ciun Penal


monsteristu'
 Share

Postări Recomandate

MOÂŞ CRĂCIUN-PENAL / Dosar penal pentru un MoÂş Crăciun motociclist care a lovit o femeie, la TimiÂşoara

 

TIMIÂŞOARA, 22 dec (MEDIAFAX) - Un motociclist îmbrăcat în MoÂş Crăciun a lovit, sâmbătă, o femeie care se afla în piața Operei, în centrul TimiÂşoarei, în timp ce făcea câteva demonstrații alături de alți motocicliÂşti, victima fiind dusă de urgență la spital pentru a primi îngriiri medicale, fiind lovită la cap Âşi la un picior.

Purtătorul de cuvânt al Poliției Comunitare, Dana Galbenu, a declarat, sâmbătă, corespondentului MEDIAFAX, că motociclistului i se va întocmi dosar penal, iar colegii lui vor fi amendați pentru că nu erau autorizați să defileze în grup în piața Operei.

?PolițiÂştii comunitari au ajuns la fața locului Âşi au făcut cercetări în urma accidentului. Motociclistul în cauză a fost reținut, i se va întocmi dosar penal, aÂşa cum au spus colegii de la Poliția Rutieră, pentru lovire din culpă, iar ceilalți motocicliÂşti vor fi Âşi ei sancționați pentru că nu aveau autorizație să defileze într-o piață publică din oraÂş. Femeia a fost dusă de urgență la spital pentru că s-a lovit la cap Âşi la un picior?, a spus Dana Galbenu.

Potrivit sursei citate, motocicliÂştii s-au adunat în piața Operei, după ce au mers la un centru de plasament unde au împărțit daruri copiilor, Âşi au vrut să facă demonstrații de îndemânare.

(Nicoleta Tudor, corespondenti@mediafax.ro)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

citez din postul lui @violetbiker, pt evitarea vreunui flame, ar fi pacat de actiunea baietilor din Timisoara:

 

Prieteni,nu stiu ce sa mai spun.In primul rand,felicitari tuturor pentru implicarea extraordinara de care ati dat dovada.Am reusit ca in aceasta zi,la 0 grade,sa ne strangem 72 de motociclete plus ceilalti motociclisti care au venit cu masina.Totul a fost extraordinar.Din pacate,se pare ca taria unui lant este data de cea mai slaba veriga din lant.Incidentul nedorit de la final a stricat o actiune la care cu totii am muncit si am facut sacrificii timp de peste o luna de zile.Suntem motociclisti,sa fim barbati si femei adevarati,sa stam drept si sa infruntam realitatea.Un motociclist din grupul nostru a lovit,este adevarat,neintentionat o femeie care a venit in centru sa ne admire.Am fost la spital,doamna a fost consultata,i s-au facut radiografii si totul este in ordine.Impreuna cu Ovi am dus-o acasa pe doamna impreuna cu fiica dansei,care este o admiratoare a motociclistilor si proaspata posesoare de permis cat.A.La plecare i-am lasat caciula de Mos Craciun in care ati strans banii dar nu i-am spus ce este in ea.Dupa ce am plecat,cand a descoperit ca acolo sunt bani,m-a bombardat cu mesaje in care imi spunea ca nu poate sa accepte si ca acesti bani trebuie dati la copii.Mi-am permis sa o invit la intalnirea noastra de deseara unde ea va dona banii.

Este o zi trista pentru mine.Un singur lucru ma mai face sa vin deseara,vorbele d-nei directoare Manuela Borlea de la centrul de plasament care ne-a spus:"Nici in cele mai frumoase vise ale mele nu ma gandeam ca puteti face atata pentru acesti copii.De acum nu numai ca va asteptam,DE ACUMA SUNTETI OBLIGATI SA VENITI !"

Sa lasam tristetea de o parte si haideti sa ne intalnim cu totii deseara la ora 20.00 la Irish Pub-ul de langa Tribunal.Le suntem datori acestor mici ingerasi si ne suntem datori noua.

Inchei cu cuvintele unui copil care cand ne-a vazut cum venim toti acolo a spus:"Ia uite,a venit toata tzara lui Mos Craciun".Sa nu lasam pustia aceasta tzara.Haideti sa fim in continuare Mos Craciun care vine si cu motocicleta.

Va respect si va iubesc pe toti.

 

 

Si link la topicul cu poze, unde e restul actiunii... /index.php?...61377&st=10

 

Everything is apparently ok. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu asta. oricum si din cate am inteles, si proteveul a suferit iar de dramatism jurnalistic in enuntarea stirii. n-ar fi prima oara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... presa pe langa ca manipuleaza .... mai si denatureaza ...nu cred ca este vreo televiziune/ziar care sa fie 100% sigura pe stirile care le prezinta/preiau ... nu tot timpul afirmatiile/informatiile sunt si verificate ... o stiti prea bine si voi

 

.... in acest moment dat fiind incidentul din Timisoara ... la stirile PrimaTV ...se declara ..la sfarsitul grupului informativ ... ca ''femeia a fost transportata in stare foarte grava la spital'' .... e uite ca ne bucuram ca sunt ''stiri neadevarate'' ...si mai ales ...ca ''femeia accidentata''... este inafara oricarui pericol ...dupa ce i sau facut o serie de investigatii medicale....

 

...ce e mai dureros ... e ca acest eveniment nedorit sa intamplat...si a reusit sa ne faca pe toti sa ne simtim foarte prost ...dar incercam .. sa fim tari ... sa ne aducem aminte de zambetul copiilor ...si sa tragem invatamintele de rigoare ....si intradevar... ''lantul se rupe ... acolo unde este veriga slaba'' ... oricum fiecare isi plateste propriile greseli ... pacat de cei nevinovati ...intotdeauna au de suferit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari! pacat ca s-a intimplat acel incident. Cred ca efortul v-a fost rasplatit inzecit de bucuria citita in ochii copiilor. Fiti siguri, nu vor uita prea curind gestul vostru.

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prea frumoasa intrunirea :blbl::D lasati ca si la noi s`a intamplat un incident,dar cu o bicicleta (printre altele) donata unei familii amarate , cand sa plecam din locu respectiv biatu caruia i`sa daruit bicleta a accidentat o compatrioata de`a noastra :crack:) nu s`a intamplat nimik grav :( ...dar se mai intampla si lucruri nedorite :rolleyes: numai bine :)

 

 

PS:pun si link`ul de la "intrunire" sper sa nu supar pe cineva ..dar sa vedeti si voi cum se traieste la -xx grade :rock: /index.php?...mp;#entry990813

Editat de haste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

raul a fost deja facut, trei ziare (gandul, adevarul si gardianul in editia online au preluat stirea mediafax), si stiti si voi cum e, ultima impresie conteaza, din pacate, iar acest incident TOTAL REGRETABIL cam opreste proiectele viitoare pe care organizatorii le aveau

problema e ca pana in mometul respectiv (mai trebuia sa se faca o poza de grup avand opera in spate) totul a iesit perfect (fara ajutorul politiei rutiere :rolleyes: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

raul a fost deja facut, trei ziare (gandul, adevarul si gardianul in editia online au preluat stirea mediafax), si stiti si voi cum e, ultima impresie conteaza, din pacate, iar acest incident TOTAL REGRETABIL cam opreste proiectele viitoare pe care organizatorii le aveau

problema e ca pana in mometul respectiv (mai trebuia sa se faca o poza de grup avand opera in spate) totul a iesit perfect (fara ajutorul politiei rutiere :rolleyes: )

 

 

oricum bine ca nu a fost mai rau :crack: apropo vreau si yo stirea de la protv/primatv sau unde a fost difuzata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum bine ca nu a fost mai rau :rolleyes: apropo vreau si yo stirea de la protv/primatv sau unde a fost difuzata...

 

nu stiu daca exista, asta e unul din filmuletele facute de noi

 

kaZvI1tzjeI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cateva precizari scurte:

1.durerea noastra e f mare pt ca a mers perfecT pana cand "bacteria" a vrut sa arate ce poate in plin centru

 

2. nu aveam aprobare sa mergem in centru dar am zis sa parcam motoarele aliniate frumos si sa ne plimbam imbracati in mosi pe acolo sa dam bomboane si ciocolati la copii( lucru care evident nu s-a mai intamplat), nu se dorea sa se faca "o manifestare in centru"! cum va aparea in ziare

 

3.reactia dura nu a fost la tv (doar parca la realitatea si n24 pe crol au bagat, si prima tv la sf reportajului a spus ca femeia a fost dusa in stare f grava la spital, lucru neadevarat), cele locale au prezentat super favorabil neamintind incidentul, reactia in ziare ,cred ca in cele de luni va fi jenanta pt ca aia nu scriu nimic despre ce s-a intamplat la centru de plasament, de ce suma s-a adunat, cum a venit ideea, chestii din astea (PRELUAREA E DUPA MEDIAFAX)..... uite aici in gardianu

 

http://www.gardianul.ro/2007/12/23/linia_f...ra-s106506.html

 

4(si ultimu) dupa mine accidentul ar fi trebuit trataat la diverse legat de parada dar (si scuzati devierea de la subiect) asa cum POLI a batut pe CFR in ultima etapa si aproape toti suporterii au zis "ba ce buni suntem", asa si despre parada o sa se zica " s-au dus smecherii in centru sa bubuie motoare si or mai si dat peste o femeie"

 

PANA LA URMA ULTIMA IMPREIE CONTEAZA, si nu a fost una placuta

 

vreme buna tuturor :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la realitatea pe crawl (nu crol) nu a existat nicio secunda ceva legat de incidentul de la timisoara. stiu din surse 100% sigure. e posibil sa fi fost la n24.

si, nu, nu ultima impresie conteaza, ci impresia generala, care este una nemaipomenit de buna. am vazut pozele si filmul si sunt foarte placut impresionat. asta dovedeste ca exista o mare coeziune acolo la voi, e ceva sa aduni peste 70 de motociclete pentru o cauza mai mult decat nobila. felicitari si la mai multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la realitatea pe crawl (nu crol) nu a existat nicio secunda ceva legat de incidentul de la timisoara. stiu din surse 100% sigure. e posibil sa fi fost la n24.

si, nu, nu ultima impresie conteaza, ci impresia generala, care este una nemaipomenit de buna. am vazut pozele si filmul si sunt foarte placut impresionat. asta dovedeste ca exista o mare coeziune acolo la voi, e ceva sa aduni peste 70 de motociclete pentru o cauza mai mult decat nobila. felicitari si la mai multe.

 

da, poate ai dreptate, nu ultima impresie conteaza, dar asta simtim cei care am organizat cam dupa 2 zile pt ca iti spun sincer, sambata pe la 13 jumate era inmormantare

multumesc in numele tuturor pt aprecieri :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca exista, asta e unul din filmuletele facute de noi

 

kaZvI1tzjeI

Bv baieti felicitarile mele...cred ca a iesit bestial...pacat ca in bucuresti nu sa facut parada moto ...era frumos...:crack:, poate la anu.... :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a fost greu sa scriu pe forum, gustul care mi-a ramas dupa intamplarea din 22 este amar. Ne-am agitat, ne-am facut planuri si faptul ca a fost acea intamplare nefericita ne-a cam dat peste cap. Ma tot gandesc ce o sa ma intrebe oamenii care ne-au dat acei bani, daca o sa mai doreasca sa-si lege numele firmelor lor, de actiuni motociclistice ....pot doar sa sper ca or sa vada partea buna a acitunii si ca inima si sufletul lor, vor invinge ratiunea.

 

Tin sa multumesc celor care au fost alaturi de noi la parada, financiar sau cu sufletul

Va doresc un CRACIUN PLIN DE LUMINA SI UN AN NOU FERICIT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

72 vs 1. eu zic ca zice ceva. cei care nu stiu despre ce e vorba, sa mai cerceteze topicurile regionale.

 

da dar dupa cum zice un coleg motociclist ... " taria lantului e data de veriga cea mai slaba "

acum nu stiu pina la urma ce o sa fie ...nu am mai auzit nimic de eveniment nici la tv nici in ziare ....sper sa ramana asa :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu pot intelege de unde atata indarjire, cretinism(boala), prostie, lipsa a unei informari minime in legatura cu o stire prezentata in asemenea mod. Cat poti fii de stupid sa prezinti atat de malitios o stire despre niste oameni care au incercat sa faca ceva, sa ajute acolo unde s-a putut da o mana de ajutor? Politia comunitara? Sa fim seriosi...n-are nici o treaba...S-a intamplat, sunt lucruri care au loc din pacate, nu si le doreste nimeni dar de aici si pana in a arunca cu noroi in munca unor oameni e distanta mare. Inca o data unii ziaristi arata ca ideea de etica profesionala e desueta, dand dovada de aceeasi ipocrizie specifica noua romanilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Eu nu pot intelege de unde atata indarjire, cretinism(boala), prostie, lipsa a unei informari minime in legatura cu o stire prezentata in asemenea mod. Cat poti fii de stupid sa prezinti atat de malitios o stire despre niste oameni care au incercat sa faca ceva, sa ajute acolo unde s-a putut da o mana de ajutor? Politia comunitara? Sa fim seriosi...n-are nici o treaba...S-a intamplat, sunt lucruri care au loc din pacate, nu si le doreste nimeni dar de aici si pana in a arunca cu noroi in munca unor oameni e distanta mare. Inca o data unii ziaristi arata ca ideea de etica profesionala e desueta, dand dovada de aceeasi ipocrizie specifica noua romanilor.

Prostia asta vine din "circuitul informatiei in presa":

- de un de au preluat toti stirea pompoasa?

> de la mediafax.

 

- de unde stia mediafaxul de intamplare?

> de la corespondentul local

 

- a fost corespondentul local acolo?

> nu.

 

- de unde stia corespondentul local?

> de la politii (rutiera, comunitara, etc), de acolo se hranesc ei cu stiri "de senzatie" (accidente, morti, crime, etc)

 

- de ce nu s-a prezentat imaginea completa a actiunii (casa de copii, etc)?

> pentru ca politia comunitara habar n-avea, pentru ei interesant a fost sa de cu declaratia in massmedia.

 

qed.

 

ce e de facut pentru viitor?

- comunicate de presa inainte si dupa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...