Sari la conținut

Excursie Grecia


bogdan_harea
 Share

Postări Recomandate

:burnout:

 

BRE!

 

Mai e o chestie:

 

Eu tin sa fiu prezent la slujba de Inviere, adica pe 26 noaptea. Am vazut ca sunt mai multe biserici pe insula.

Aveti detalii? Suntem cu totii doritori de aceasta slujba?

Ne incadram in timp, daca plecam sambata dimineata?

La ce ora plecam?

eu vin cu motocicleta si cu o masina!

 

Mai niste chestii de rezolvat pe la X4, dar sper sa fie gata in timp util. Inclusiv ITP tre; sa fac!

 

Deci: cum ne organizam de inviere?!?!?!?!?!?!?!?!?!

 

... Este o varianta sa plecam si de vineri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

:burnout:

 

BRE!

 

Mai e o chestie:

 

Eu tin sa fiu prezent la slujba de Inviere, adica pe 26 noaptea. Am vazut ca sunt mai multe biserici pe insula.

Aveti detalii? Suntem cu totii doritori de aceasta slujba?

Ne incadram in timp, daca plecam sambata dimineata?

La ce ora plecam?

eu vin cu motocicleta si cu o masina!

 

Mai niste chestii de rezolvat pe la X4, dar sper sa fie gata in timp util. Inclusiv ITP tre; sa fac!

 

Deci: cum ne organizam de inviere?!?!?!?!?!?!?!?!?!

 

... Este o varianta sa plecam si de vineri!

 

 

 

ca idee,pe insula este o Mananastire renumita- Arhanghelul Mihail, unde este "Holly nail" , o bucatica dintr-un Cui - de la "Rastignirea Mantuitorului " . Dat fiind ca este un locas renumit, poate foloseste informatia pentru alegerea locatiei.

 

REspecte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Manastirea mai sus amintita este pe partea celalta a insulei. Distanta pe oricare directie ai merge este de cca 60km. Nu cred ca mai este cineva amator de plimbare dupa 727km pe care trebuie sa-i acoperim in acea zi. Mai sant doua biserici normale, fara pedigri, dar mai aproape la 5km sau 12km de punctul de cazare. In urma dicutiilor de ieri de la Arc s-a lansat propunerea formarii unui grup de incepatori sau persoane ce vor sa parcurga distanta pana in Thassos in doua zile cu plecare vineri 25. 04 dupa pranz si o noapte dormita in Bulgaria, la Velico Tarnovo sau chiar mai departe, pt ca a doua zi sa ramana doar 350-450 km de parcurs. Veniti cu propuneri si inscrieri pt acest subgrup. Pt grupul principal tot in urma consultarilor cu Doru, Mae si Plescoi propunem ca ora de adunare 05.30 si plecarea spre Giurgiu la 05.45 ca sa ajungem in vama inainte de 7.00 cand se schimba tura vamasilor si am mai pierde ceva vreme in plus. Stiu ca este foarte de dimineata, dar in felul asta avem vreme pt regrupari si neprevazut. Punctul de intalnire va fi benzinaria Petrom spre Jilava dupa capatul tranvaiului. :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GRUPUL PREVAZATORILOR, nu incepatorilor.

 

Intradevar la discutiile de ieri de la Arc a rezultat posibilitatea pierderii bacului de la ora 19,00.

Fosta echipa a facut 14 ore, Buc - Thassos.

Pentru mine este dificila ora 4 sau 5 dimineata.

Ma inscriu in GRUPUL PREVAZATORILOR. Plecarea Vineri , 25 aprilie, la pranz.

Spectra si Gaby, va recomand acelasi lucru. Cazarea, raspunde Gaby; stie unde este mai bine, pe la jumatatea distantei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am revazut postarea cu excursia de asta toamna in Thassos si situatia este cam asa: timpul total al drumului din Bucuresti (Semanatoarea) pana pe insula 14h50min, timp in miscare 10h. La primul capitol intra si traversarea propriuzisa cu vaporul, cca 45 min, pauzele si timpul pierdut pe insula cu cautarea cazarii. Deci timpul efectiv pe motor pana la feribot a fost 10h.Viteza de coaziera s-a incadrat intre 60-70km/h Bucuresti-Velico Tarnovo (intuneric+ceata groasa) si 150-160km/h pe 200km de autostrada in Grecia. Evident dl Constantin nu este incepator, dar s-a oferit sa fie insotitor pt un grup de incepatori si intradevar sant prevazatori. :angryfire:

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

:angryfire:

 

Eu vreau sa merg intr-o zi, desi imi face placere fiecare secunda petrecuta in Bulgaria.

De asemenea, vreau sa particip la slujba fara sa ma gandesc la alternative.

Nu zic ca va fi usor, in plus eu merg pe X4 si Tigra (cred), voi sta in spate. Ora 5:30 e foarte buna. Ne puteam intalni si la 05:00 sa plecam catre Giurgiu la 05:30.

Drumul este mai simplu prin Sofia, dar mai spectaculos prin Gabrovo.

 

Alles Gute!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am retinut propunerea lui URSU de a pleca mai de dimineata. Mie imi convine, dar urmeaza sa ne punem de acord cu toata lumea, la ultima intalnire inainte de plecare, respectiv miercuri 23.04 fie la ARC, fie, daca sant doritori, la Jadoo. Evident pt cei ce nu pot veni in cea miercuri, o sa anuntam pe forum hotararea finala a majoritatii.Asfalt uscat si sa ne vedem cu bine! :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Astazi am sunat la compania care administreaza feribotul; ultima cursa Keramoti-Limenas de sambata, 26.04, este la ora 18:00. In plus, celalalt feribot, care avea curse si mai tarziu (din Kavala) e posibil sa nu ia decat pasageri (din surse neconfirmate insa).

Editat de ray
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

 

Eu cred ca ar fi bine sa ne vedem Miercuri 23.04.08 la Arc la ora 19.00 pentru

ultimile detalii.

 

Incepand de Joi 24.04.08 nr. meu de telefon va fi - 0727346180 - Doru

 

Cum va fi vremea (PROBABIL ) :

 

25.04.2008 - Bucuresti - 17 C - SOARE SI CER INORAT

25.04.2008 - Sofia - 15 C - CER INORAT SI POSIBIL PLOAIE

26.04.2008 - Sofia - 20 C - SOARE SI CER INORAT

26.04.2008 - Thassos - 20 C - CER INORAT SI POSIBIL PLOAIE

27.04.2008 - Thassos - 23 C - SOARE

28.04.2008 - Volos - 22 C - SOARE SI POSIBIL CER INORAT

29.04.2008 - Atena - 22 C - SOARE SI POSIBIL CER INORAT

30.04.2008 - Ioanina - 20 C - SOARE SI POSIBIL CER INORAT

01.05.2008 - Salonic - 24 C - SOARE

02.05.2008 - Bulgaria - 20 C - SOARE SI POSIBIL CER INORAT

03.05.2008 - Bucuresti - 22 C - SOARE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este foarte probabil ca ma voi alatura si eu grupului de sambata dimineata, impreuna cu prietena mea. Noi mergem la Salonic, dar putem calatori impreuna pana aproape de destinatii.

Eu sunt un pic contrariat cu privire la durata estimata a calatoriei. Nu am mai facut tot acest drum, dar pana la Sofia am fost anul trecut. Am facut 5 ore. Nu vad cum ar putea sa dureze mai mult de 4 ore partea a doua a calatoriei, unde mai prindem si autostrada si sunt 100km mai putin. Ar insemna 9 ore de calatorie.

Sigur, mult timp se pierde cu pauzele. Eu personal as lua in calcul 2 ore de pauze. Una pentru masa si una pentru patru opriri scurte de dezmortire, alimentare si vama - un total de maxim 11ore. Dupa parerea mea, tot ce e mai mult de atat conduce la mai multa oboseala, pentru ca lungeste excesiv timpul deplasarii.

E adevarat, se mai pierde mult timp si cu coordonarea grupului. Aici e nevoie de un efort comun.

Din pacate, se pare ca va ploua de inviere.

Spor

Editat de ali baba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merg si eu sambata probabil cu masina. vreau ruta exacta pana la tassos si localitatea de destinatie finala. am problema de catel, n-am unde sa-l las, daca cineva mi-l cara cu masina vin si eu cu moto. ofer spaga 2 plinuri la masina, unul in ro si unul in gr. vin la arc la 7.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si uite ca perioada de asteptare a luat sfarsit. Voi plecati mai devreme decat noi, asa ca nu pot decat sa va doresc sa aveti parte de un Paste Fericit pe taramuri grecesti, sa va ocoleasca ploaia si sa va bucurati de toata excursia la capacitate maxima!! Sa faceti poze ca sa ne incantati cu locurile noi pe unde veti merge si sa ne auzim cu bine ! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bubucaty - multumim !!!!! ..... si pentru voi Sarbatori Fericite si excursie fara evenimente neplacute.

 

.... ne auzim la telefon Sambata dupa ora 19.30 sau Duminica

 

 

tel. 0727346180 - Doru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ne-am intors cu bine, cei ce s-au tinut de programul initial. A fost bine, dar ca peste tot era loc de si mai bine. Pt mine a fost o lectie de cum trebuie planificata o excursie moto si de verificare a limitelor personale si ale mersului in grup, care evident are avantaje, dar si dezavantaje. Grecia este o destinatie pe care o recomand cu caldura pt motociclisti pt peisaje, sosele si civilizatie rutiera raportat la doua roti. Obiectivele turistice de vizitat sant destule si fiecare alege cei place in limita timpului disponibil. Deja pt toamna ma gandesc sa recidivez tot pt 6-7 zile mai la sfarsitul sezonului. Pun si cateva poze ca merge netul!!!!! :rusinica:

post-8769-1209842052_thumb.jpg

post-8769-1209842070_thumb.jpg

post-8769-1209842097_thumb.jpg

post-8769-1209842128_thumb.jpg

post-8769-1209842154_thumb.jpg

post-8769-1209842179_thumb.jpg

post-8769-1209842209_thumb.jpg

post-8769-1209842239_thumb.jpg

post-8769-1209842257_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne-am intors cu bine, cei ce s-au tinut de programul initial. A fost bine, dar ca peste tot era loc de si mai bine. Pt mine a fost o lectie de cum trebuie planificata o excursie moto si de verificare a limitelor personale si ale mersului in grup, care evident are avantaje, dar si dezavantaje. Grecia este o destinatie pe care o recomand cu caldura pt motociclisti pt peisaje, sosele si civilizatie rutiera raportat la doua roti. Obiectivele turistice de vizitat sant destule si fiecare alege cei place in limita timpului disponibil. Deja pt toamna ma gandesc sa recidivez tot pt 6-7 zile mai la sfarsitul sezonului. Pun si cateva poze ca merge netul!!!!! :rusinica:

[/quote

 

salutare frumos ne pregatim pentru nordkapp cu stima Pompi

post-20188-1209843645_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...