Sari la conținut

Scrisoare Catre Generatia Noastra, Inceputul Anilor 70-80


cocosound
 Share

Postări Recomandate

- Sifoanele imbracate in plasa de sarma si sacosica lor de 2 sticle

- Jucariile de tabla (brosca aia de o intorceai cu cheitza si masinutzle alea cu arc)

- Masinutzele chinezesti cu soferii de portzelan

- Mos Gerila

- Vinilurile de la Electrecord

- Bateriile de 6V cu doua lamele de la Elba pe care le testam cum limba la cumparare

- Lanternele chinezesti cu bec cu lupa

- La chefuri se pictau becurile cu acuarele

- Mileurile de pe "orice" cu Pestisorul de cristal aferent

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

niste threaduri asemanatoare.... credeam ca aici am scapat, dar se pare ca m-am inselat amarnic :wink:

 

http://forum.computergames.ro/7-generalita...guma-turbo.html

 

http://forum.computergames.ro/7-generalita...90-romania.html

 

http://forum.computergames.ro/7-generalita...pentru-voi.html

 

desi acum pentru multi pare nostalgic si am dori sa retraim acele vremuri, comunismul a avut mai multe parti negative decat pozitive... bine ca noi eram mici si am luat doar ce a fost bun. probabil ca cei mai in varsta nu vor sa mai auda de asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai dat draq topic de pe forum!

Ce vremuri....nu ca acum!Venea maicamea de la lucru si gasea coada de vecini la poarta plangandu-se la bunicamiu!Urma cafteala....

Utilizam zilnic:

-doza

-tunul

-petarde(cand le gaseam ca le ascundea taicamiu)

-prastia din curea de masca de gaze cu limba taiata de la adidasi

-cracana cu elastic

Jucam turca de dimineata pana seara in curtea gradinitei din cartier,fumam carpati,dacia si cerbul carpatilor(din asta trageam si se stingea,nu era bun) si latara curpin(o planta)scoteam un fum negru...

Cu TEC-ul ce sa mai zic...il topeam,dealtfel nici zmeurata sau citronada de la cofetarie nu erau de aruncat.

Mi-a adus taicamiu bicicleta Montana echipata Shimano(prima din oras)paradisem tohan,pegas,tricicleta,cu montana am intrat prin gardul vecinului,oricum i-am spart de vreo 13 ori geamu' cu prastia(si-a pus al dracu chestie din aia pliabila la geam).Gumele turbo erau nebunie am si acum o cutie plina cu aptibilde

Dragostea mea au fost figurinele cowboi,indieni,soldatei(am vreo 2-3 sute intr-o punga in pod),tevile cu cornete(la bloc e o casa intre mine si blocul vecin si aia care aveau site la terase le aveau pline cu cornete)eram campion cand ne jucam in cartier!Totusi cel mai mult mi-a placut s ama joc cu focul/piromanie,am si o arsura destul de serioasa pe picior.

Cainii si pisicile dela bunicamea de pe strada erau prietenii mei,le fugaream zilnic,le prindeam le flocaiam,si uite ca nu m-am imbolnavit!Ar fi multe de povestit!

M-a apucat si pe mine melancolia...citesc topicul,beau lapte cu biscuiti.....mama ei de copilarie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bateriile alea erau de 4,5 V

 

Mai uita omu', deh ... :P

... si erau lanternele alea speciale cu oglinda dreptunghilara (cred ca rusesti)

 

--- Mesaj completat în 12 Jan 2008 19:41 -------------

...citesc topicul,beau lapte cu biscuiti.....mama ei de copilarie!

 

:wink:

... da, mi-am adus aminte de marmelada pe care o cumparam la laditza si o mancam cu biscuitzi cu miere :makeout:

... si biscuitzii Chindia la cutie d'aia mare patrata :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era inghetata aia la pachet parca era unt,ce buna era...imi placeau eugenia si biscuitii varsati!Nu-mi placea painea la jumate....

Aaaaa la gradinita i-a pus educatoarea pe colegi sa mai decupeze niste bulinute negre ca mi le daduse mie pe toate(eram indisciplinat,udam iarna colegii,legam sireturile de banca,i-am dat educatoarei cu un biscuite in cap si m-a alergat prin toata clasa da am fugit pe usa acasa,stateam dupa colt).Era nebunie!

Am vazut revolutia la Tv cu bunicamiu ca taicamiu nu era in tara si maicamea lucra la MaPN,era alarma!Am vazut live procesu lu' Ceasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am citit chiar tot topicul, dar imi aduc aminte de guma Turbo si schimburile foarte avantajoase cu surprize, guma bombibom (pe care scria cukuru bashinzi), de tovarasa invatatoare, de ceremonia in care deveneam soimi ai patriei sau pionieri, excursiile organizate cu autobuze vechi care miroseau puternic a motorina si praf la teatru, de cum ne ascundeam in padurile de langa oras (unde acum e metro si sedii de firma) si fumam carpati fara filtru si apoi mestecam frunze de tuya ca sa nu mirosim a fum... de pegas practic, modern, comoda si camping... de semicursierele sputnik, de tanti ludmila si desenele animate dublate in rusa, de nicolae melinescu la stiri... Oooo, de campionatul de fotbal din Italia si de Ciao mascota... si de reclamele de la Adidas din pauze, VanBasten si Gullit...

 

Ar mai fi si furturile de corcoduse, mere, cirese, de telefoanele facute din cutii de chibrituri si legate cu ata, de tuburile de plasic prin care suflam cornete si boabe de struguri pentru efecte speciale...

 

De betivanul din cartier caruia ii faceam numai glume nevinovate...

 

De jocurile pe banda de casetofon... si acum imi rasuna in urechi chitzaitul ala pe care-l faceau cand se incarcau jocurile...

 

Offff, copilarie :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Inca cinci minute!!".. si asta cel mult a treia oara cand erai chemat, altfel ti-o furai rau!! :wink:

 

Va mai aduceti aminte de prima ora de desen?? blocurile alea de desen, acuarelele de rahao.. Primul desen, care trebuia sa fie cercul ala cu triunghiul in el, impartite in figuri geometrice, boite in "toate culorile".. cum dracu'i spunea?? Cati ati facut ore de "lucru manual"? Eu, unul, n-am facut goblenuri, da' mi-aduc aminte de porcarioara aia de "ac" lung de plastic, cu ajutorul caruia bagai fashiutze de hartie de diverse culori, sa iasa modelul din "poza".. Va aduceti aminte de "Marocco"?? de grija cu care scoteati betele alea din gramada??

 

 

 

Iote mah, motociclistii astia satanisti ce nostalgici "e"!! Cata contrastul intre topicul asta si "De ce nu va plac manelistii"!!! :P

 

 

LE: SSSSule, io ma refeream la cum le spuneam noi (pe sub mustata, ca n-aveai voie sa vorbesti despre Securitate si alte astea).. :makeout:

 

Am o serie de cantecele "comuniste".. printre care si "Utecistii de azi", Tricolorul, "Pui de lei", Poporul, Ceausescu, Romania, 1 Mai Muncitoresc..

 

Va mai aduceti aminte de "Macarale.. inspre soare argintiiiiiii..."?? De "Vivat veselia, traiasca-n veci farmecul ei/ Hei hei hei, ea-ti aduce tot ce vrei"?? De "Liceenii"?? :makeout:

Editat de Just_John
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a mai discutat in iunie 2006 despre asta : /index.php?showtopic=49421

 

Exista un site de blog-uri numai despre asa ceva :

 

 

Va mai aduceti aminte de tigancile care veneau prin cartier si vindeau cocosei de zahar ars pe bat?

Editat de Many
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a mai discutat in iunie 2006 despre asta : /index.php?showtopic=49421

 

Exista un site de blog-uri numai despre asa ceva : http://www.igu.ro/latrecut/

Am pus si eu link-ul ala mai sus.. Ai trecut prin perioada aia, si ai resimtit mult mai puternic comunismul decat mine, probabil ca nu ai amintiri prea frumoase.. Probabil ca nu era mai bine, insa eu imi amintesc cu nostalgie de cat de fericit eram in perioada aia, ce putine dureri de cap aveam.. ma refugiez cateodata in trecut, ca sa uit de faptul ca atatia oameni au murit in revolutia aia, ca noi sa ajungem la manele, 50 cent, crime, violuri.. prefer sa ma opresc, stric topicul..

:wink:

John

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai trecut prin perioada aia, si ai resimtit mult mai puternic comunismul decat mine, probabil ca nu ai amintiri prea frumoase.. Probabil ca nu era mai bine, insa eu imi amintesc cu nostalgie de cat de fericit eram in perioada aia, ce putine dureri de cap aveam.. ma refugiez cateodata in trecut, ca sa uit de faptul ca atatia oameni au murit in revolutia aia, ca noi sa ajungem la manele, 50 cent, crime, violuri.. prefer sa ma opresc, stric topicul..

:wink:

John

 

 

Ba cele mai frumoase amintiri din perioada aia le am. Perioada copilariei, comunista asa cum a fost ea. Era sublim. Oricand imi voi aminti cu cea mai mare placere. Sunt nascut in "70. Sunt mandru de asta, desi am cam imbatranit :P

 

 

Mare dreptate ai cu revolutia, manelele, crime, violuri, droguri, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... si "Piticot", "Nu te supara frate", jocul ala chinezesc cu niste bile de sticla...

Sper ca n-am sarit peste ani ... :wink:

 

Pe mine ma roade si acum curiozitatea cu jocul ala, la mine nu au ajuns decat zvonuri ca exista un joc cu bilele alea, n-am vazut decat vreo 3 si ne miram la ele, ne intrebam cum or fi desenat draciile alea in interiorul sticlei. Fa-ti pomana si explica-mi si mie cum era. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... si "Piticot", "Nu te supara frate", jocul ala chinezesc cu niste bile de sticla...

Sper ca n-am sarit peste ani ... :P

Alea "colorate" in interior?? (trei fashii ondulate).. cre' ca si acum am vreo doua pe-acasa.. Coci parca se numea jocul.. :makeout:

Mai faceam si "portofele" din coperti de carti/caiete.. rupeam "semnele" de carte/caiet (de la copertile alea de plastic) ca sa ne facem inele ca ne uitam disperati la Arabella.. Si-acu' imi aduc aminte modelul masinilor alora: Lada Niva.. :makeout: Erau fascinante, ca erau "straineze".. :makeout:

 

Ba cele mai frumoase amintiri din perioada aia le am. Perioada copilariei, comunista asa cum a fost ea. Era sublim. Oricand imi voi aminti cu cea mai mare placere. Sunt nascut in "70. Sunt mandru de asta, desi am cam imbatranit :wink:

Mare dreptate ai cu revolutia, manelele, crime, violuri, droguri, etc.

Am avut impresia ca postul a fost pus cu repros.. N-am vrut sa te jignesc! :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buteliile de gaz de pe autobuze erau de forma, l-au mintit pe ceausescu ca merg pe gaz :wink:

 

era nebunie cu guma turbo cand a aparut (cred ca dupa 89) cred ca si acum am teancu pe undeva.

 

zicea cineva de biscuiti varsati....la alimentara era si ulei varsat, mergeam si luam cu sticla :P)

 

Si apropo: VA MAI AMINTITI MIROSU ALA SPECIFIC DE APROZAR?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....la alimentara era si ulei varsat, mergeam si luam cu sticla :P)

Si apropo: VA MAI AMINTITI MIROSU ALA SPECIFIC DE APROZAR?

 

he, uleiul era in niste butoaie d'alea infecte parca erau de motorina, si aia pompa uleiul ala vascos cu o sonda d'aia mare si turna cu cu triftorul (ca de rezervor) in sticle :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos topic! Am copilarit la bunici, ati jucat chibrite?, aruncam cu un papuc si trebuiau imprastiate dintr-un cerc.Tot atunci jucam, glincia, cu niste bete, apoi mai era gardiana 10, m-a fascinat mult timp tobocanul imens de ciment din parcul Tei.Nuga, inghetata la cornet, era 3 lei si mancam cate una in fiecare pauza.Globul pamantesc, stilourile cu penita de aur, chinezesti,cureaua aceea lata de la uniforma de pionier.Nu voi uita CZ-ul de culoare rosie, era legat cu un lant enorm de un stalp si de cate ori trecem pe langa ea juram sa am si eu cand voi fi mare una la fel, aveam 7ani si stiam deja bine ce imi doresc cel mai mult atunci cand voi creste.Am uitat; aveam 3-4 anisori cand bunica-mea m-a dadea jos dupa IJ-ul unchiului meu, cu cateva perechi de palme la fund, era verde si m-i se parea imens atunci cand stateam pe el, si stateam mult.., am deviat, scuze, inca ceva; regretul ca am primit cravata de pionier mai tarziu decat colegii deoarece eram indisciplinat si faptul de a nu reusi nici macar o singura data sa i-au macar o mentiune, ca de premiu nici nu putea fi vorba! A pomenit aici cineva de mahoarca? Avea un parfum sublim iar dupa doua fumuri erai deja in Nirvana :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off topic:ce am vazut aici ma oripilat.Numai drogati cu ciocolate ,inghetate,cico,savarine,ciunge,mahoarce,prezervative,femei,etc.,jucatori inraiti de baba oarba,fatea,tarile,hoti si gardisti,popa prostu,hore,sirbe si altele.RUSINE.

Pe vremea mea se mergea la actiuni de munca patriotica,construiam blocuri,plantam pomi,treceam babele strada,cintam la cor muzica patriotica,adunam hirtie veche,adunam fier vechi,adunam ghinda,flori de tei,faceam sedinte de detasamant,recitam poezii patriotice si din cind in cind ne adunam grupati sa mergem sa vedem cite o motocicleta grozava pe undeva prin cartier.Si toate astea se intimplau cam prin anii 50.pe vremea mea savarina era un leu cincizeci,8 carpati fara era un leu,arahidele in ciocolata erau 4,5 lei suta,eugenia 65 bani,mentosanul 50 bani,intrarea la film la Modern era 2,5 lei iar kilul de vodca saniuta era 25 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima televiziune prin cablu (cu 9 posturi TV) din care Sat 1 si Pro 7 erau cele mai tari (eram in clasa 4-a si vedeam si eu la nemti cum arata un san de femeie),

 

Liebe sunde frate!!! :makeout: :makeout: :wink:

 

Frumos topic! Am copilarit la bunici, ati jucat chibrite?, aruncam cu un papuc si trebuiau imprastiate dintr-un cerc.Tot atunci jucam, glincia, cu niste bete, apoi mai era gardiana 10, m-a fascinat mult timp tobocanul imens de ciment din parcul Tei.Nuga, inghetata la cornet, era 3 lei si mancam cate una in fiecare pauza.Globul pamantesc, stilourile cu penita de aur, chinezesti,cureaua aceea lata de la uniforma de pionier.

 

La bunici era cel mai frumos... alergam de nebun pe coclaurile alea pe care azi as vrea sa le cutreier cu un enduro... sau jocurile care implicau copiii de toate varstele, mai mici, mai mari, nu conta... distractia era fenomenala... uff...

 

Off topic:ce am vazut aici ma oripilat.Numai drogati cu ciocolate ,inghetate,cico,savarine,ciunge,mahoarce,prezervative,femei,etc.,jucatori inraiti de baba oarba,fatea,tarile,hoti si gardisti,popa prostu,hore,sirbe si altele.RUSINE.

 

:P ... era superb pe vremea aceea... cand mergeam fiecare la usa fiecaruia si ne strangeam incet, incet... pentru ca apoi sa vina parintii si sa ne ia unul cate unul acasa... tocmai ciocolatele care le imparteam unii cu altii erau atat de bune fiindca nu se gaseau peste tot si... pur si simplu eram mai buni... eram atat de inocenti... azi raman uimit de cata rautate au copiii... noi parca eram mult mai buni, mai darnici, mai... drogati :makeout:... poate tocmai lipsa unor lucruri considerate normale in ziua de azi ne-a influentat copilaria si poate ne-a facut sa judecam mai bine... azi... generatiile emo, goth, manea, hi5... si sincer parca sunt retardati copiii din ziua de azi... pacat... nu zic ca pe acele vremuri nu exista rautate, invidie sau prostie ptrintre copiii... dar nu la nivelul de azi...copiii pleaca de pe bancile scolii ca sa bata profesorii iar parintilor nu le pasa.... pacat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma bucur ca nu am apucat sa stau la coada, dar unii s-ar putea sa-si aminteasca si asta cu nostalgie. Va recomand sa cititi cartea lui Vasile Ernu- Nascut in URSS, chiar daca e strict experienta sovietica, este scria tot in registrul topicului astuia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io mi-am facut robotel din pachete goale de tigari. aveam pachete de boston, asos, bt...ce vremuri dom-le!

BASTOS bre...nu boston :makeout:

mai tineti minte tigarile Double Horse...chinezesti?

 

da' jocul Dacii si Romanii? :wink:

schiurile facute din pervaz de plastic....incalzit la aragaz si folosite pe dealurine din IOR.

Kashtanul(si acum il am...l-am folosit ca amplif pana in 2002:P) cu benzile ras-copiate Modern Talking si Ike cu Tina Turner.

Caietul de caligrafie....

"Stan" a lu' Timpuri Noi dupa rev.

Bidonasul....implut cu pietre si nisip...

statul aproape intre scaune...in picioare....sa vad in fata cand conducea taica-miu.

Metroul cu fise....

Coifurile din ziar :P

cracanele si invizoaicele(mama ce dureau alea)

stropitorile de jucarie....din plastic

colectia de sprayuri goale straine...

 

ehe...sunt multe...

primul calculator l-am avut la 6 ani....un HC.. aveam casete cu programe de matematica, si jocuri...Lorna, Max, Bevery Hills Cop.

prima consola a fost o porcarie chinezeasca...alea cu dischete galbene.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va recomand sa mai cititi odata inceputul topicului si in acelasi timp sa ascultati melodia Bob Sinclar & Gary Pine - Love Generation, iar atunci va vor venii in cap absolut toate amintirile placute din vremea aceea.Spre exemplu mi-am adus aminte cum am intrebat-o pe mama la un moment dat de ce nu m-a nascut cu vreo 4-5 ani mai devreme asa puteam sa beau mai multa bere, dat fiind ca am locuit aproape 10 ani langa fabrica de bere Grivita :P , cum jucam in fata blocului sau in curtea scolii V-ati ascunselea, 1,2,3, Frunza(cand ma certa mama de fiecare data cand veneam cu cate-o haina rupta pe mine :makeout: ), Ping-Pong pe niste mese de beton-armat cu palete facute in ora de Atelier, cum ma trimitea tata in buzele diminetii sa prind un loc bun la coada de lapte sau paine, cum ma uitam la bunica-mea ce "bunataturi" primea cand ii venea bunicul cu ratia acasa, cum a vrut tata sa-mi stinga tzigarea pe limba cand m-a prins fumand (acum ii dau eu sau imi da el :makeout: apropo mai stiti de tigarile Monkey?), cum mi-am primit amenda de la Militie ca am aruncat cu un BULGARE DE ZAPADA in tramvai (pe bune, E LEGE sau era)...si prima si cea mai buna pusculita - Sticla de Lapte....incapea perfect moneda de 5 lei :makeout: .... cat de fericit am fost in ziua in care am fost facut "Comandant de Detasament"(sau cum ii spunea la snuruletul galben) :wink: ; cum ma jucam cu frati-miu Maroco pe gresia din bucatarie si ma ofticam tot timpul ca numai eu pierdeam :makeout: ... Superba Viata Am Avut, Dar Acum Ce A Mai Ramas ? :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- BRIFCOR = Bautura Racoritoare din Inlocuitori de Fructe Citrice Originala Romaneasca

- Compoturile de visine si cirese bulgaresti si albaneze

- tigarile DS si BT

- gin-ul de Covasna (COVAGIN)

- masina de tabla cu pedale (tot de tabla) cu roti de carucior de copil mic

- Dacia Sport

- trenuleturile JUNIOR DDR-iste

- Aventurile lui Zburlici si amicul sau Kuk_Ale

- masinutele chinezesti de fier

- sticlele de bere cu urme de ulei de iti venea sa borashti dupa ce luai o gura si cu lipciul behaind de pe etichete

- cola la sticla de sampanie (ZAREA)

- casele de comenzi (unde iti baga si akolo pe gat si altceva decat te interesa sa cumperi)

- Shop-urile

- mingile de 23 (alea de tile lua vantul)

- mingile de 18 cu plasa (mergeai spre terenu de joaca dand cu piciorul in plasa)

- tigarile DACIA cu filtru din hartie igienica

- robotii confectionati din pachetele de tigari (straineze)

- bomboanele cubaneze

- frigul dracu' din case

- isteria cu congelatoarele

- laptele condensat la conserva (dupa Cernobal)

- tigarile Cismigiu (identice la aspect cu Kent-ul,si lumea le tinea in pachete de Kent)

Editat de intunerikuss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...