Sari la conținut

Scrisoare Catre Generatia Noastra, Inceputul Anilor 70-80


cocosound
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 196
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

- reclamele la un magazin, nu mai stiu cum ii spunea si zicea "un pic mai bine pentru dumneavoastra"

 

Ma intreb cum ar fi sa se faca acum asa ceva... :friends: :rock:

Am uitat sa va impartasesc amintirea cu tata care a venit plin de sange acasa de la Revolutie, dupa doua zile... :P

 

 

 

magazinul se numea Gepa..ceva de genu...e si accum vis-avis de restaurantul Perla.

 

reclama asta o mai tioneti minte?

"ps ps cic cic muh aaaaah" :friends:

 

in dec '89 cand au inceput sa traga maica-mea era in tura de noapte si s-a adapostit in centrul de paine.

eu ma intorceam cu taica-miu de la tara...si parca imi amintesc filtrele cu tancuri...taica-miu mi-a zis ca-l sfatuiau astia pe ce strazi sa mearga sa nu ne ciuruiasca in masina.

asupra blocului in care stau s-a tras o rafala din elicopter...un glontz s-a infpt in tocul de la usa dormitorului meu, si acum il am.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Uniti in gand si-n fapta

Pentru patrie si partid, inainte

Urma cu toti o cale dreapta

Spre comunism, inainte"

 

Asta era unu din cantecele dedicate raposatului pe care eu il stiam deja de la Corul Radiodifuziunii Romane, unde m-au inscris ai mei in 1997. Eram obligati ca o data-de doua ori pe luna sa invatam piese noi, pentru tot felul de concerte adhoc ce aveau loc in sala Radio sau pentru diverse filmari la TVR. Cu toate astea, dirijoarea ne spunea ca imediat dupa ce se inregsitra piesa in studioul 4T sau 8 al Radiodfuziunii, s-o uitam pentru ca nu ne mai era de folos vreodata. Noi ne miram un pic, ziceam "da"... insa n-o ascultam. Baza o reprezentau cantecele clasice de Handel, Hayden, Bach, Mozart, Strauss si ce mai era p-acolo in repertoriu. Mergeam in turnee prin tara, era frumos. Ma aratau vecinii cu degetul prin cartier pentru ca ma vazusera cu o zi inainte la TV, cantam in concertul de Anul Nou la Ateneu cu corul mare al Radiodifuziunii, hehehe, vremuri...

 

Le multumesc si pe aceasta cale alor mei ca m-au dus la cor si ca nu m-au mai lasat sa bat maidanele... Ulterior am intrat la liceul de muzica, liceu care nu prea mi-a foilosit ulterior... :friends: Sper sa nu se simta cineva ofensat... :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

magazinul se numea Gepa..ceva de genu...e si accum vis-avis de restaurantul Perla.

 

reclama asta o mai tioneti minte?

"ps ps cic cic muh aaaaah" :friends:

 

in dec '89 cand au inceput sa traga maica-mea era in tura de noapte si s-a adapostit in centrul de paine.

eu ma intorceam cu taica-miu de la tara...si parca imi amintesc filtrele cu tancuri...taica-miu mi-a zis ca-l sfatuiau astia pe ce strazi sa mearga sa nu ne ciuruiasca in masina.

asupra blocului in care stau s-a tras o rafala din elicopter...un glontz s-a infpt in tocul de la usa dormitorului meu, si acum il am.

 

 

GEPA ELECTOCENTER. asa ii zicea :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off topic...

 

Nu-i nimic, eu nici nu vazusem asta...

Nici macar GEorge PAdure... :bigstar:

 

On topic...

 

Isi mai aduce cineva aminte de...

- alimentara de la P-ta Romana unde de regula se mai gaseau una-alta, pe nume COMALIMENT ? :bigstar:

- restaurantul Gradinita unde se strangeau rockerii satanisti violatori de babe ? :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu: trotinetele cu butuc de lemn si rulment pe spate cu care faceam turul cartierului. Jocul cu capacele de bere turtite pe sina de tramvai intoarse cu cheia de la use, cu lantul si linguritele de inghetata. Vinatoarea de pasarele cu prastia. Jocul tzarile cu cutitul infipt in pamint moale. Poarca si dulapurile, capra si lapte gros.Cazemate din panourile de pe santierele pe care se ridicau blocurile. Arcul si sageata(arbaleta si vinatoarea de pisici pe la ghenele din spatele blocului. Incursiunile pe bloc de unde dadeam iarna cu bulgari in trecatori. Cazematele din blocuri de zapada si omul de zapada. Pregatirea colindelor (repetitii si impletirea biciului, confectionarea buhaiului) Colitzele de pe cutiile de chibrituri, jocul castelul cu caramizi, tunuletele cu pucioasa din mine de metal de la pixuri si pucioasa de la chibrituri. Vinatoarea de insecte pentru insectar cu bucati de cartoane cu care saream pe fluturi. vinatoarea de sopirle si gusteri. Bondarul legat cu ata de picioare,si margelele din seminte de flori. Cheia de sub pres sau legata cu snur purtata la git. Lampa de la televizor, PL 500. Aparatul de radio cu pik-up. Marin boy, desene animate de prin anii 60, pierduti in spatiu(film SF).Ar fi multe de zis frumoase vremuri, nu ne stateau picioarele deloc tot timpul aveam ceva de facut, nu ne plictiseam.Vinatoarea de gargauni cu ata si smoala.

 

--- Mesaj completat în 31 Jan 2008 14:24 -------------

Off topic:ce am vazut aici ma oripilat.Numai drogati cu ciocolate ,inghetate,cico,savarine,ciunge,mahoarce,prezervative,femei,etc.,jucatori inraiti de baba oarba,fatea,tarile,hoti si gardisti,popa prostu,hore,sirbe si altele.RUSINE.

Pe vremea mea se mergea la actiuni de munca patriotica,construiam blocuri,plantam pomi,treceam babele strada,cintam la cor muzica patriotica,adunam hirtie veche,adunam fier vechi,adunam ghinda,flori de tei,faceam sedinte de detasamant,recitam poezii patriotice si din cind in cind ne adunam grupati sa mergem sa vedem cite o motocicleta grozava pe undeva prin cartier.Si toate astea se intimplau cam prin anii 50.pe vremea mea savarina era un leu cincizeci,8 carpati fara era un leu,arahidele in ciocolata erau 4,5 lei suta,eugenia 65 bani,mentosanul 50 bani,intrarea la film la Modern era 2,5 lei iar kilul de vodca saniuta era 25 lei.

Cinema Progresul unde iti mincau sobolanii sireturile de la tenisi sau bascheti. Mi se rupe sufletul ca au construit pe locurile noastre de joaca cine stie ce magazin,sau vreun cartier de vile. Cred ca acum copiii nu mai stiu sa se joace pierd zile si nopti la P.C. Nu prea mai fac miscare si habar nu au ce au pierdut.

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

puteti realiza ca in vremurile acelea nu existau sticle de plastic ? duceam in fiecare excursie la munte cate doua bidoane de aluminiu (cele verzi sau argintii), cu dop de plastic si pahar de aluminiu (nu cred ca-si poate imagina cineva astazi viata fara pet-uri)

Dar centrele de inchirieri echipament sportiv?(bocanci, pelerine, hanorace, etc)

Dar rucsacii cu cadru de Tg.Mures sau de Urziceni - cei care se faceau scaunel?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vai de cate chestii mi-am amintit si eu..inghetata polar,guma turbo pe care o cumparam si o mestecam pana imi crapau obrajii..vremurile alea super de la gradinita...prietenii care imi erau prieteni pt ceea ce gandeam si nu pt ceea ce aveam in buzunar,toate deliciile alea pe care le savuram si pe care copiii din ziua de azi le-ar detesta dar care pt noi erau tot ce era mai bun si tot ce ne bucura mai tare..cum ma jucam pe strada si venam manjita pana in gat...cum fugeam sa mananc dude..vai..ce vremuri..ce de amintiri..ce viata...!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi amintesc cum saream in curtile oamenilor si le mancam, ciresele, merele, perele..inca crude, verzi, iar ei aruncau cu borcane dupa mine :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da,ma regasesc si eu peste tot.ce vremuri....dar ia ziceti n-ati alergat dupa janta de bicicleta tohan cu nuiaua(nuiaua bagata prin santul ala unde sta cauciucul,astfel o "conduceam"),n-ati jucat "ali,ali iese ursul din barlog",caii si calaretii,n-ati mancat celebrul ciubuc sau candel(acum e acadeaua)???.Doamne ce a trecut timpul,ce frumos era odata,ce copilarie....hai ca incep ca Nica al lu' Stefan al Petrii din Humulesti. A amintit cineva mai devreme de carabusul de mai si de bondarul legat cu ata de picior,dar de broastele alea mai mici maro de le prindeam le bagam paiu' in poponeata,le umflam si apoi le dadeam drumul si radeam de ele ca nu se mai puteau scufunda??(hai nu ziceti ca n-ati facut nici unu faza asta ca nu va cred.cei care au copilarit pe la tara pe la bunici imposibil sa o fi ratat-o) :kiss: .Sau felinarele facute din dovleac(scos miezul si dat gauri in loc de ochi,nas,gura si bagat o lumanare aprinsa in el).Ce fain se vedea noaptea.Arcul cu sageti facut dintr-un bat de alun,sosetele si puloverele de lana facute de bunica,moskvich-urile care mergeau si cu petroxin cand n-avea omu benzina,......cate si mai cate nu-mi mai vin acum in minte.

Hai numai bine si mai povestiti sa ne mai aducem aminte! :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clipul postat mai devreme este scurt si la obiect, cu toate ca pare un pic dur / porcos. Din pacate anii copilariei celui care canta... incep cu Bonibon, bombonele aparute (la noi) dupa '90, impreuna cu M&M si Topitop. Mai este ceva care nu se prea potriveste... "Soimul" patriei de la final intra un pic in "conflict" cu dozatorul TEC si cu dulciurile amintite mai sus. Am mai intalnit persoane care faceau mari confuzii intre cele doua perioade > anii '70-80 si cei dupa '90, dar repet, ideea nu este rea deloc.

 

Pistolul cu capse, corect ! :kiss:

Stiu ca se gaseau pistoale, insa capse, nu prea. Era bataie pe ele in librarii.

 

Dar de "elefanteii cu apa" isi mai aduce careva aminte ? :kiss:

 

Dar cred ca s-a mai zis despre asta... :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit topicul cap-coada, si am intervenit cand mi-am mai adus aminte de ceva.. acu', n-am retinut tot ce s-a spus, asa ca, cu riscul de a repeta: pliculetele alea de sampon vi le aduceti aminte?? Urzica si miere, parca erau.. moama, ce nervi imi faceam pana taiam unul din colturile alea de plastic.. oricum jumate din continut curgea.. :kiss:

 

Ce-as mai juca un Marocco!! Stiu, am mai spus de el, da' marfa era.. si certuri cu "au miscat!! au miscat!!" "ba nu" "ba da" "ba nu".. "MAMMAAAAAAA!!!!" :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hhehe daaaaa....Same Genearation....Dar De Tropicana dupa Revolutie nu mai zice nimeni nimic?Sau de Titan ice....ma rog sper ca am scris cum trebuie.....

Placerile noastre.....cei care am crescut fara "Informatie" aia de e atat de raspandita azi.....si da cum a zis cineva mai sus ....Prietenii erau cei care nu se uitau cum suntem imbracati...cei care se jucau cu noi...si care vorbeau ...comunicau...no matter tata era securist ori ba....sau tractorist....cum a fost bunu`(Hehehhe aveam visul sa`devin Tractorist ca Bunu`....ca deh....chipul omului mare in copilaria...mea)...in fine...ideea aia ca toti eram Umani si Oameni.....desi mici....fara dume,basini de 3 lei si etc.

 

Heheh mersul d la 6 ani...cu perna sub fund...pe Pegas mare cu cadru:))....radio ala Gloria....bate din brad.....cazemate si iarna si vara(in batatura la buna` din baloti d paie)....multe multe ganduri....

Inca mai am colectia Turbo....inca mai am Albumul USA 94 Panini....inca sunt multe amintiri...

Pacat ca le lasam generatiei Counter Strike....ia`mi pc ca are X....si da pacat ca`n spatele blocului nu mai se aude nimic......in afara d 2-3 boracei de maxim 2 ani...de vine bunica sa`i plimbe....

Pacat...dar asta inseamna evolutie si informatie nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca m-as putea intoarce in timp,mi-as dori aceeasi copilarie cu aceleasi jocuri, nu statul la P.C. si inclin sa cred ca si voi la fel. Exista si atunci telefonie mobila,din doua cutii de chibrituri si cu o ata legata intre ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista si atunci telefonie mobila,din doua cutii de chibrituri si cu o ata legata intre ele.

 

Nelule, da-mi voie sa te contrazic... Era vorba de paharele din plastic de la inghetata iar firul dintre ele era de regula... guta de la setul de pescuit. Ata se rupea prea usor... :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm

 

-Nota scazuta la purtare ca am intrat in cancelarie si am furat o punga cu insigne cu care am aparut a doua zi in piept- tragedie maxima(clasa a 6-a, mama profa in scoala)

-Tunurile cu carbid de anul nou

-O colectie de surprize Turbo si 10 lei pentru o masinuta de fier "Majorette" la care se deschideau usile!!!!

-Leapsa prin clasa pe banci(am o cicatrice sub ochiul stang, puteam sa-l pierd)

-Bicicleta "Mifa" a vecinului mai mare pentru care iti trebuia un motiv serios sa o ceri imprumut

-Bucatelele alea de izolatie de cablu colorat care le puneai pe spite si tacaneau intr-un mare fel

-Prastia din "gume de lapte" sau masca de gaze(cat omor mi-am luat pentru limba de la ghetele maicamii pe care am taiat-o sa-mi fac prastie- oricum n-am inteles de ce m-a batut ca era vara si nu folosea ghetele atunci!?!)

-cariocele pe care le resuscitam cu parfum

-ghiozdanul cu semnul exclamarii pe el

-prajitura Bucuresti(jur ca avea juma de kil- oricum nu o terminam niciodata ca era pre gretoasa)

-mingea de 18 lei pe care o lua vantul si aia de 35 cu care aveai o problema daca erai in poarta

- radio-ul RIC 2- ala alb, un fel de "I-Pode" romanesc

- filmele la video titrate de Irina Margareta Nistor-"nenorocitule, fiu de catea, etc- vezi traducerile in engleza"

-prima motoreta- 14 ani, un Carpati cu cauciucurile varza, cadrul rosu, rezervorul verde si toata admiratia pasaretului din parohie- eram un zeu

 

O sun pe mama sa vad ce mai face....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm

 

-Nota scazuta la purtare ca am intrat in cancelarie si am furat o punga cu insigne cu care am aparut a doua zi in piept- tragedie maxima(clasa a 6-a, mama profa in scoala)

 

O sun pe mama sa vad ce mai face....

Premergatorul EMO!! :huh: ;) :ok: (no offense, bre, e doar o gluma!! :P :huh: )

 

 

Cat despre partea a doua din citat.. Tot respectul meu!! Ai surprins exact esenta acestui topic: atat intoarcerea la copilarie, cat si dragostea pe care ne-au purtat-o cei apropiati!! :eek:

Trage-ma de maneca p-unde ne-om vedea, ai o bere de la mine!! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nascuti la inceputul anilor 70-80, vedem acum in anul 2006 cum casa parintilor nostri este de 50 de ori mai scumpa decat atunci cand au cumparat-o si realizam ca noi o sa platim pentru casele noastre in jurde 50

de ani.

 

Nu avem amintiri despre primii pasi pe luna, nici despre razboaie sangeroase, dar avem cultura generala, pentru ca asta insemna ceva o data.

 

Suntem ultima generatie care a jucat "Ascunselea", "Castel", "Ratele sivanatorii", "Tara, tara! Vrem ostasi", "Prinsea", "Sticluta cu otrava","Pac Pac", "Hotii si vardistii", ultimii care au strigat "Un doi trei la

perete stai", ultimii care au folosit telefoanele cu fise, dar primii care am facut petreceri video (inchiriam un video si stateam sa ne uitam la filme 2 zile inchisi in casa) primii care am vazut desene animate color, primii care am renuntat la casete audio si le-am inlocuit cu cd-uri.

 

Noi am purtat jeansi elastici, pantaloni evazati, geci de blugi de la turci, iar cine avea firme gen Lee sau Puma era deja lider de gasca.

 

Noi nu am dat examene de Capacitate, nu am dat teste grile la admitere.

Noi am fost ultimii "Soimi ai Patriei" si ultimii "Pioneri".

La gradinita am invatat poezii in romaneste, nu in engleza... Si am cantat MULTI ANI TRAIASCA nu HAPPY BIRTHDAY la aniversari.

 

Am sorbit din ochi Sclava Isaura, Beverly Hills , Melrose Place , Twin Peaks, Dallas ................. si cine zice ca nu s-a uitat ori minte ori nu avea inca televizor.

Reclamele de pe posturile straine ne innebuneau, si abia asteptam sa vina si la noi inghetata Magnum, sau pustile alea absolut superbe de apa.

 

Intre timp, ne consolam cu Tango cu vanilie si ciocolata si clasicele bidoane umplute cu apa de la robinet, care turnate in cap ne provocau pneumonii.

 

Si uite un motiv bun sa nu mergem la scoala. Noi am ascultat si Metallica, si Ace of Base, si DJ Bobo, si Michael Jackson, si Backstreet Boys , si Take That, si inca nu auzisem de manele, singurele melodii de joc fiind horele la chefuri, la care nimeni nu stia pasii, dar toti dansam! Dar spre deosebire de copiii din ziua de azi, am auzit atat de Abba, si de Queen, cat si de noile nume gen 50 Cent si Britney Spears.

 

Am citit "Licurici", "Pif" Ciresarii, si am baut Cico si Zmeurata si ni s-a parut ceva extraordinar cand au aparut primele sucuri "de la TEC" fara sa ne fie teama ca "au prea multe E-uri", iar la scoala beam toata

clasa dintr-o sticla de suc fara teama de virusi.

 

Noi am baut prima Coca-Cola la sticla si am descoperit internetul. Noi nu ne dadeam bip-uri, ne fluieram sa iesim afara, noi nu aveam dolby surround system, taceam toti ca sa auzim actiunea filmului, nu aveam

Nintendo sau Playstation ci jocuri tetris de care ne plictiseam la o luna dupa ce le cumparam si le uitam pe dulap, pline de praf.

 

Abia asteptam la chefuri sa jucam "Fantanita", sau "Flori, fete sau baieti",

sau "Adevar sau Provocare", sau orice ne dadea un pretext sa "pupam pe gura"pe cine "iubeam".

 

Noi suntem cei care inca au mai "cerut prietenia", care inca roseam la cuvantul "sex", care dadeam cu banul care sa intre in farmacie sa cumpere prezervative, pe care apoi sa le umplem cu apa si sa le aruncam in

capul colegilor, care am completat mii de oracole, sperand ca persoana iubita va citi acolo unde scrie "De cine iti place?" ca ne place de el/ea.

 

Este uimitor ca inca mai suntem in viata, pentru ca noi am mers cu bicicleta fara casca, genunchiere si cotiere, nu am avut scaune speciale in masini, nu am aruncat la gunoi bomboanele care ne cadeau din greseala pe jos, nu am avut pastile cu capac special sa nu fie desfacute de copii, nu ne-am spalat pe maini dupa ce ne-am jucat cu toti cainii si toate pisicile din cartier, nu am tinut cont de cate lipide si glucide mancam, parintii nostri nu au "child proof the house", ne-au trimis sa cumparam bere si vin de la alimentara, si cate un pachet de tigari de la tutungerie.

 

Noi am auzit cum s-a tras la Revolutie, noi am fost martorii a trei schimbari de bancnote si monede, noi am ras la bancuri cu Bula, noi am fost primii care au auzit-o pe Andreea Esca la Pro TV, noi suntem cei care

mai tinem minte emisiunea "Feriti-va de magarus".

 

Suntem o generatie de invingatori, de visatori, de "first-timers"...

 

Daca citesti si ai cazut macar un pic pe ganduri, esti de-al nostru!

 

Imi dau lacrimile... chiar asa a fost. Eu totusi n-am mai prins pionieratu' ca a venit revolutia... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...