Sari la conținut

Sa-mi Pun Cylinder Kit De 70cc ?


cosminake
 Share

Postări Recomandate

am si eu o intrebare? de care kit ai? SPORT? RACE? EVO? toate sunt 70 doar k performantsele sunt foarte diferite respectiv durata de viatsa e la fel variata. daca un kit de 70 sport poate tsine practik 50-70% cit unul stock, ma indoiesk k unul evo va tsine mai mult de 10%... cine nu e deacord sa arunce primu ku piatra in mine :blink:

 

--- Mesaj completat în 18 Jan 2008 01:04 -------------
asta de sus era adresata lui doktor 46. skuze am uitat sa quote!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 185
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am si eu o intrebare? de care kit ai? SPORT? RACE? EVO? toate sunt 70 doar k performantsele sunt foarte diferite respectiv durata de viatsa e la fel variata. daca un kit de 70 sport poate tsine practik 50-70% cit unul stock, ma indoiesk k unul evo va tsine mai mult de 10%... cine nu e deacord sa arunce primu ku piatra in mine :blink:

 

<small>--- Mesaj completat în 18 Jan 2008 01:04 -------------</small><br/>asta de sus era adresata lui doktor 46. skuze am uitat sa quote!

am Top Performance Trophy,carb de 21...si mai urmeaza o muzicuta de carbon,o aprindere top si cam atat :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca nu merita. Cu banii pe care-i dai pe modificari poti face scoala pentru A. Si apoi poti sa iti iei scuter de 125 sau de oricat.

 

un aerox ku motor de 70cc de clasa RACE e mult mai rapid k orikare scooter de 125 4t, 150 4t si kiar dekit unele 250 4t :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un aerox ku motor de 70cc de clasa RACE e mult mai rapid k orikare scooter de 125 4t, 150 4t si kiar dekit unele 250 4t :o

corect,face orice 4t...

dar la un 2t :blink: ..de exemplu la un runner 180 2t...ii cam miroase fumul de la esapament :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa iti zic si eu parerea mea despre tunning cu un 70cc!

Initial oricine vrea putere. Si intradevar cu un 70cc i alta viata fata de un 50cc.Insa fiabilitatea motorului scade simtitor...depinde de cine conduce scuterul. Oricum cine isi baga un kit de 70cc acela ii va da si in blana sa scoata din acel motor to ce poate pt ca de aia si l-a luat. Insa parerea mea investitia nu merita mai ales ca majoritatea aveti 16 ani si puteti da de A1.Amu mna din cate vad toata lumea fuge de scoala ca de drac...asta e in general!

Acum revenind la un calcul.Cu tot tunningul care il bagi intr-un scuter stock ajungi intre 500 si 1000eu pt a scoate din acel scuter o performanta bunicica...cam sa mearga cu 130 km/h.Iar acesta este doar pretul de inceput pt ca fiabiliatea unui astfel de scuter nu sta prea bine la acest capitol. plus ca la un momendat te plictisesti de el si il vinzi la un pret de nimik.

Mai bine dai de A1 si iti iei ceva mai mare...

Eh eu nu cred ca un scuter de 70cc cum ar fi yamaha aerox ar face un scuter de 250cc sau un motor de 250cc.Desi e in 4 timpi e vorba de putere! Poate pe prima suta de metri il ia dar dupaia numa beseste in spatele celui de 250cc.

E si runnerul de 180cc in 2t e o bestie. Vindea unu aci in Zalau unul la 700 eu si mergea f bine...la estetic trebuia putin vopsit. Si avea acte de 49 pe el si avea si cele originale de 180cc. Inca anuntul se mai afla pe bikeshop dar nu stiu dak nu l-a vandut. Decat sa iti bagi un tunning mai bine il iei ala la 700 eu cu 100 eu il pui la punct estetic si nu iti trebuie nici carnet si ai si un scuter o adevarata bestie care e si fiabil. Si nu e singurul scuter caci mai sunt o gramada de astea mari si ieftine si iesi mai ieftin decat sa tunninghezi un scuter!Dar dak iti vin banii numai stand pe scaun atunci spor la tunning!(La o adica e si asta o pasiune)

Asta e parerea mea. Eu aveam de gand sa imi tunez scuterul dar prefer sa imi cumpar un Aprilia RS de 125cc! :blink:

CIUS!!

Editat de don' juan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ieu stiu un aprilia sr din '96 cu kit de 80 malossi si transmisie de la acelasi producator, toba stock si carb de 17,5 (nush exact). de 3 ani de cand l`a adus in RO (a fost umblat si in italia) e forjat de dimineata pana seara fara mila (cu siguranta peste 10 000km). inca are setul sport neschimbat si n`are/n`a avut nicio problema (de fapt a avut una: a spart carena fata intr`un accident si a trebuit inlocuita :blink: ) - a avut si are top speed 110 km/h. asa cum spunea cineva: merita doar daca il monteaza un mecanic priceput, nu unu care craceste segmentii si pune siguranta pe bolt aiurea (cunosc pe cineva la care i`a sarit boltu si a facut shantz in cilindru :|). suna putin aiurea 'uzura ambielajului'. cum se poate uza o bucata de metal ? (eventual angrenajul cu arborele cotit).

filmulete cu scuterul mai sus pomenit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost la scooter center :D ma costa un picut cam mult :o) 36500 ron fara toba ... include cilindru 70, cdi sport, variator sport, ambreiaj sport, carb 21, filtru aer, curea kevlar si inca ceva dar nu mai tin minte... toate malossi ... include si instalarea ... apropo uite un tkr tunat

asta-i raspunsul proprietarului la intrebarea mea :(

hey,i change everything on engine,malossi MHR replica cylindar ported by me,RMS super racing crank,karb dellorto PHBG 19 AS,exaust TP nardo for minarelli,malossi multivar and delta cluch.....high modification on engine block and allmost every peace of engine

 

 

<small>--- Mesaj completat în 18 Jan 2008 17:46 -------------</small><br/>

Hai sa iti zic si eu parerea mea despre tunning cu un 70cc!

Initial oricine vrea putere. Si intradevar cu un 70cc i alta viata fata de un 50cc.Insa fiabilitatea motorului scade simtitor...depinde de cine conduce scuterul. Oricum cine isi baga un kit de 70cc acela ii va da si in blana sa scoata din acel motor to ce poate pt ca de aia si l-a luat. Insa parerea mea investitia nu merita mai ales ca majoritatea aveti 16 ani si puteti da de A1.Amu mna din cate vad toata lumea fuge de scoala ca de drac...asta e in general!

Acum revenind la un calcul.Cu tot tunningul care il bagi intr-un scuter stock ajungi intre 500 si 1000eu pt a scoate din acel scuter o performanta bunicica...cam sa mearga cu 130 km/h.Iar acesta este doar pretul de inceput pt ca fiabiliatea unui astfel de scuter nu sta prea bine la acest capitol. plus ca la un momendat te plictisesti de el si il vinzi la un pret de nimik.

Mai bine dai de A1 si iti iei ceva mai mare...

Eh eu nu cred ca un scuter de 70cc cum ar fi yamaha aerox ar face un scuter de 250cc sau un motor de 250cc.Desi e in 4 timpi e vorba de putere! Poate pe prima suta de metri il ia dar dupaia numa beseste in spatele celui de 250cc.

E si runnerul de 180cc in 2t e o bestie. Vindea unu aci in Zalau unul la 700 eu si mergea f bine...la estetic trebuia putin vopsit. Si avea acte de 49 pe el si avea si cele originale de 180cc. Inca anuntul se mai afla pe bikeshop dar nu stiu dak nu l-a vandut. Decat sa iti bagi un tunning mai bine il iei ala la 700 eu cu 100 eu il pui la punct estetic si nu iti trebuie nici carnet si ai si un scuter o adevarata bestie care e si fiabil. Si nu e singurul scuter caci mai sunt o gramada de astea mari si ieftine si iesi mai ieftin decat sa tunninghezi un scuter!Dar dak iti vin banii numai stand pe scaun atunci spor la tunning!(La o adica e si asta o pasiune)

Asta e parerea mea. Eu aveam de gand sa imi tunez scuterul dar prefer sa imi cumpar un Aprilia RS de 125cc! :blink:

CIUS!!

 

:laugh: am 27 ani, B de 8, A curand... NU vreau motor, vreau sa ma descurc usor in trafic, daia l-am cumparat si daia este asa mic ...nu-mi pasa de partea financiara, oricum e mai economic decat masina ... cred ca te-am lamurit

Editat de cosminake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost la scooter center :D ma costa un picut cam mult :o) 36500 ron fara toba ... include cilindru 70, cdi sport, variator sport, ambreiaj sport, carb 21, filtru aer, curea kevlar si inca ceva dar nu mai tin minte... toate malossi ... include si instalarea ... apropo uite un tkr tunat

asta-i raspunsul proprietarului la intrebarea mea :(

hey,i change everything on engine,malossi MHR replica cylindar ported by me,RMS super racing crank,karb dellorto PHBG 19 AS,exaust TP nardo for minarelli,malossi multivar and delta cluch.....high modification on engine block and allmost every peace of engine

<small>--- Mesaj completat în 18 Jan 2008 17:46 -------------</small><br/>

 

:laugh: am 27 ani, B de 8, A curand... NU vreau motor, vreau sa ma descurc usor in trafic, daia l-am cumparat si daia este asa mic ...nu-mi pasa de partea financiara, oricum e mai economic decat masina ... cred ca te-am lamurit

daca pui toate alea esti smecher :D

te duci pana prin 130 :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost la scooter center :ok: ma costa un picut cam mult :D) 36500 ron fara toba ... include cilindru 70, cdi sport, variator sport, ambreiaj sport, carb 21, filtru aer, curea kevlar si inca ceva dar nu mai tin minte... toate malossi ... include si instalarea ... apropo uite un tkr tunat

asta-i raspunsul proprietarului la intrebarea mea :D

hey,i change everything on engine,malossi MHR replica cylindar ported by me,RMS super racing crank,karb dellorto PHBG 19 AS,exaust TP nardo for minarelli,malossi multivar and delta cluch.....high modification on engine block and allmost every peace of engine

<small>--- Mesaj completat în 18 Jan 2008 17:46 -------------</small><br/>

 

:D am 27 ani, B de 8, A curand... NU vreau motor, vreau sa ma descurc usor in trafic, daia l-am cumparat si daia este asa mic ...nu-mi pasa de partea financiara, oricum e mai economic decat masina ... cred ca te-am lamurit

OMG ... 36500 ron ... cred ca ai pus un 0 in plus :o

TKR -u ala de pe youtube are o aceleratie fantastica :D ... e si micut scuteru

Oricum al tau e ingrijit , e nou , esti primu proprietar , eu zic sa pui kit de 70 cc ... parerea mea :D

:laugh: presupun ca o sa ii pui si toba ... configuratia aia fara toba :( ?

 

Bafta la "tunareala"

 

:blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OMG ... 36500 ron ... cred ca ai pus un 0 in plus :o

TKR -u ala de pe youtube are o aceleratie fantastica :D ... e si micut scuteru

Oricum al tau e ingrijit , e nou , esti primu proprietar , eu zic sa pui kit de 70 cc ... parerea mea :D

:laugh: presupun ca o sa ii pui si toba ... configuratia aia fara toba :( ?

 

Bafta la "tunareala"

 

:blink:

 

pun si toba ce dracu ... dar dupa o luna de la tuning :D because NO MORE MONEY!!!! ca ma gandeam sa-mi iau una leo... si aia e vreo 500 ron cred ... din pacate mai dureaza cam o luna pana pun banii deoparte :D

Editat de cosminake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pun si toba ce dracu ... dar dupa o luna de la tuning :blink: because NO MORE MONEY!!!! ca ma gandeam sa-mi iau una leo... si aia e vreo 500 ron cred ... din pacate mai dureaza cam o luna pana pun banii deoparte :laugh:

daca iti luai tu piesele de pe scooter-center.com nu era mai bine ? sa ti le montezi tu ? ...eu asa am facut si scap cu vreo 2000 ron...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca iti luai tu piesele de pe scooter-center.com nu era mai bine ? sa ti le montezi tu ? ...eu asa am facut si scap cu vreo 2000 ron...

 

da sigur so cumpar vreo tampenie si o iau degeaba :blink: macar asa am garantie la manopera si piese ... apropo ia vezi tu ce pises gasesti pt trk pe scooter center :laugh:

Editat de cosminake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da sigur so cumpar vreo tampenie si o iau degeaba :laugh: macar asa am garantie la manopera si piese ...

da....e mai usor pentru tine...fiecare cu gusturile lui,mie imi si place sa simt ca am muncit eu la el...lasa ca o sa vedem ce iese,mergem noi la intalniri :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oau 3650 ron o investitie picanta. Abia astept sa zici cum merge...

Apropo de toba. Eu iti recomand un Gianeli Extra. E in jur de 89 Eu +TVA si credema ca se aude foarte frumos, si scoate performante uimitoare! Am preten care si-a luat recent caci vechea i sa infundat si mi-as lua si eu una... dar nu stiu cat mai tin scuterul si nu mas baga la investitii simtitoare...

Spor la tunning si astept un filmulet de calitate buna pe youtube... sa vedem ce poate scuterul :blink:

 

--- Mesaj completat în 19 Jan 2008 00:03 -------------
...Acuma nu vreau sa te fac sa iti para rau ca ai facut o asemena investitie in scuterul tau insa eu ma uitam putin si la alte scutere si alte preturi....

 

ia uite acesta. http://www.bikeshop.ro/handler.php?tip=am&...ew&ID=73987

Are un pret bun. Motor de 150cc in 2 timpi. si 1000 eu neg. poate il lasa tipul in 900 sau chiar 850 Eu. Tu pe scuterul tau iti gaseai client sa il dai la un 850 Eu si zic ca iesiai mai in castig cu un astfel de scuter...Asta e parerea mea doar.

............................................................................................................................................................

Dar sa vedem partea buna a lucrurilor. Acuma ai un scuter cu partea tehnica complet noua... care o sa mearga 10000 de km fara probleme.Sa dea Domnul! Pe cand dak luai un scuter de pe coclauri... ni stiai ce surprize se ascund sub carene! Eh viata ne e grea la toti cand i de luat o decizie. Chiar si la femei se intampla asta!

Inca o data sa ai parte de satisfactie maxima de noul pachet achizitionat! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Don' Juan nu mai adu aminte de decizii si femei :blink:

 

Cosminake sincer, nu merita. Stiu cum te simti sa ai cel mai tare scuter de la clasa ta, DAR e doar clasa scuterelor. Un RS125 ar fi mult mai indicat. Daca e cum zici tu si nu te uiti la bani, si iti trebuie scuterul e ok. Adica de, masina ai, viteza ai acolo, nu mai ai problemele noastre...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mah copii chiar nu intelegeti ca nu-mi trebe ceva mai mare care sa ma incurce in trafic datorita dimensiunilor ... cu tkru meu ma descurc de minune, cu un scooter de 150 n-as putea ca-i mult mai greu si mai mare, cu rs de 125 la fel ... repet nu ma intereseaza banii :o banii vin si se duc :laugh: le sta in fire :blink:

 

repet intrebarea nu era legata de partea financiara, ci de posibile probleme tehnice ulterioare...

Editat de cosminake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai sta pe ganduri si go for it!!!o sa regreti pe urma.Daca zici ca nu conteaza partea financiara atunci ar fi pacat sa nu o faci.Gandeste-te ca il modifici pt tine nu pentru altcineva,sa iti placa tie.Cati mi au spus si mie sa nu mai bag bani in scuter ca nu merita,dar asta e.Important e sa iti placa tie si atat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mah copii chiar nu intelegeti ca nu-mi trebe ceva mai mare care sa ma incurce in trafic datorita dimensiunilor ... cu tkru meu ma descurc de minune, cu un scooter de 150 n-as putea ca-i mult mai greu si mai mare, cu rs de 125 la fel ... repet nu ma intereseaza banii :o banii vin si se duc :laugh: le sta in fire :blink:

 

repet intrebarea nu era legata de partea financiara, ci de posibile probleme tehnice ulterioare...

 

pai daca nu exista problema financiara atunci fa-ti tunningul...pentru ca daca iti crapa tot dupa vreo 7-10.000 km (nu ma intelege gresit,eu iti doresc sa te tina cat mai mult) atunci skimbi iar setu motor ambielaj curea transmisie etc etc sai iti iei un scuter nou si il tunezi iar...

apropop...ideea schimbarii setului motor ma bantuit si pe mine ceva vreme...insa m-am razgandit din cauza costurilor mari care le implica si a posibilelor consecinte asupra accelerarii rapide a uzurii sau cedarii anumitor piese....si pana la urma cei maxim 75-80 km\h imi ajung intr-un oras aglomerat unde dupa nici 100 m tre sa opresti la semafor s.a.m.d....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai daca nu exista problema financiara atunci fa-ti tunningul...pentru ca daca iti crapa tot dupa vreo 7-10.000 km (nu ma intelege gresit,eu iti doresc sa te tina cat mai mult) atunci skimbi iar setu motor ambielaj curea transmisie etc etc sai iti iei un scuter nou si il tunezi iar...

apropop...ideea schimbarii setului motor ma bantuit si pe mine ceva vreme...insa m-am razgandit din cauza costurilor mari care le implica si a posibilelor consecinte asupra accelerarii rapide a uzurii sau cedarii anumitor piese....si pana la urma cei maxim 75-80 km\h imi ajung intr-un oras aglomerat unde dupa nici 100 m tre sa opresti la semafor s.a.m.d....

 

din cate am intees nu o sa-mi cada toate odata :blink: in principal pica cilindru ... cel putin sper :laugh: oricum daca mergi ca oamenii normali si ii mai dai in mufa din cand in cand cred ca o sa tina suficient de mult ...

Editat de cosminake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate am intees nu o sa-mi cada toate odata :laugh: in principal pica cilindru ... cel putin sper :o oricum daca mergi ca oamenii normali si ii mai dai in mufa din cand in cand cred ca o sa tina suficient de mult ...

mda...ce sa le ceri ma?

uita-te pe forumuri italiene sau germane sa vezi cate topicuri de tuning sunt...

la romani totul este de bani

parerea mea e ca daca te pasioneaza tuningul la scutere,nu rata sa-l faci

acum totul ramane la decizia ta :( :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda...ce sa le ceri ma?

uita-te pe forumuri italiene sau germane sa vezi cate topicuri de tuning sunt...

la romani totul este de bani

parerea mea e ca daca te pasioneaza tuningul la scutere,nu rata sa-l faci

acum totul ramane la decizia ta :( :blink:

 

+1

daca nu ar avea rostul sau, nu s-ar face :o k in povestile lui creanga "daca nu ar fi nu s-ar povesti" :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia uite acesta. http://www.bikeshop.ro/handler.php?tip=am&...ew&ID=73987

Are un pret bun. Motor de 150cc in 2 timpi. si 1000 eu neg. poate il lasa tipul in 900 sau chiar 850 Eu. Tu pe scuterul tau iti gaseai client sa il dai la un 850 Eu si zic ca iesiai mai in castig cu un astfel de scuter...Asta e parerea mea doar.

 

Castig?! ai innebunit don'juane? :laugh: adica omul asta in urma cu cateva luni a dat aproximativ 2000eur pe un scuter nou si in mod sigur cu acte in regula ca sa il vanda acum pe 850eur? Apoi sa mai adauge o suma modesta si sa ia un 150cc cu 23.000km! cine stie de unde mama naibii adus si care nu are nici talpi(joke). Intr'adevar o "afacere"... :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...