Sari la conținut

Accident Dupa Accident ! Aviz Incepatorilor


blue_nightwishX
 Share

Postări Recomandate

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 127
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu stiu de unde s-a scos statistica aia dar este o MARE bashina de statistica ... in sensul ca cifrele sunt cu mult mai mari :laugh:

este citata Politia Capitalei ca sursa a informatiei, deci foarte probabil sa fie corecta statistica, poate doar prezentata incorect:

1. nu este clar daca statistica include si accidente usoare (inclusiv cele de genul "am alunecat cu motorul pe praf si mi-am zgariat carenele, va rog o dovada sa ma duc la CASCO")

2. daca citesti cu atentie numarul de accidentati (79 grav si 173 usor) nu reiese daca se refera la numarul total de accidente (1439) sau la cel in care au fost implicate motociclete (de 229) - asta imi pare incorect ca informare jurnalistica

 

ideea este ca numarul a crescut fata de anul trecut (ceea ce face logica) si nu cred ca cineva aici are un motiv de bucurie (de fapt cred ca am vazut eu cativa pe forum care s-ar bucura, dar sa-i lasam cu durerea lor) sau de cine a avut dreptate

 

ride safe

 

PS nightwolf, nu vreau sa creez o disputa cu tine pe aceasta tema, cred ca ai informatii mai bune cand spui ca cifrele sunt mai mari, sau te referi la statistica pe tara?

Editat de gabimaty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Repet: NU CRED sa fie citata Politia Capitalei. Ma rog nu continui se poate interpreta. Daca am spus ca e neadevarata e neadevarata. Iti dau un singur exemplu: in luna aprilie personal am avut in decurs de 20 de zile aproximativ 4-5 accidente grave cu motociclisti/zi. Luna are 30 de zile, se lucreaza 24/24, eu am fost la accidente aproximativ o medie de 8-9 ore/zi fa singur calculele. Si e doar aprilie. Sa ne aducem aminte ca motoarele au iesit din februarie pe strazi??

Editat de Nightwolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu incerc sa deranjez cu o discutie pe care sunt sigur ca a fost super dezbatuta in alte dati dar eu am primit o oferta la acest moto pe care nu puteam sa o refuz + ca eu nu am depasit 100 pana acum si nici nu vreau sa o depasesc

oricum la suzi i-am umblat la aceleratie sa nu mai fie asa nervoasa dar raman la ideea mea ca daca ai un moto de 250 sau de 1000 e acelasi risc (se moare si la 50 si 200) nu vreau sa ma repet ca NU imi place "nu imi place viteza mare 100 e arhisuficient"

 

CUM I-AI UMBLAT LA ACELERATIE? CUM SE COMPORTA DUPA CE L-AI LIMITAT? VREAU SA IAU UN GSR SI INITIAL AM VRUT SA-L LIMITEZE DIN INJECTIE DAR SE PARE CA NU SE POATE(ASTA E SERVICE-UL IN RO) ASA CA SINGURA POSIBILITATE ESTE DIN CABLUL DE ACCELERATIE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna ideea ady...dar cati crezi k au citit acest topic ? cati din cei care l-au citit crezi k au constientizat ceva ? sper sa nu tina minte pana se suie pe mobra...e pacat sa nu avem grija de noi...asf uscat in 2008 si daca se poate fara incidente ! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer in ultimul timp ma tot bate ideea sa imi iau o masina, sa las motorul cand e urat afara, din 2 motive: 1 ca risc mai mult pe conditi de ploaie si al 2-lea ar fi ca vreau sa ma ma tina si pe mine sanatatea. la evenimentele care s-au produs in ultima vreme...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, in baza accesului la informatii putem cere politiei rutiere o statistica oficiala!

statistica reala uite-o aici pe forum .e doar jumate din ea

 

 

 

Nimeni nu stie care e jalea parintilor atunci preiau copilul de la INML !

 

cine mai vrea sa fie dus pe umar de prieteni intre patru scanduri la groapa ???

cine mai doreste sa lase in urma parinti,copii,iubita ?

cine mai doreste sa simta asfaltul rece ?

cine doreste sa inchida ochii pentru toteauna ?

 

SE MERITA ?

Editat de blue_nightwish
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

statistica reala uite-o aici pe forum .e doar jumate din ea

 

Korect, ieri pe la ora 17:00 a fost un accident soldat cu ranirea usora a motociclistului si cu incendierea motorului la Piata 7 Noiembrie de care nu a pomenit nimeni aici .Numarul accidentelor, inclusiv cele cu victime decedate este mai mare, nu numai ce apare pe acest forum.

 

Pe de alta parte....cifrele statistice ale accidentelor casnice soldate ranirea grava sau decesul victimei este si mai mare...deci este mai periculos sa stai in casa decat sa mergi cu motorul..... :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
statistica reala uite-o aici pe forum .e doar jumate din ea

 

 

 

Nimeni nu stie care e jalea parintilor atunci preiau copilul de la INML !

 

cine mai vrea sa fie dus pe umar de prieteni intre patru scanduri la groapa ???

cine mai doreste sa lase in urma parinti,copii,iubita ?

cine mai doreste sa simta asfaltul rece ?

cine doreste sa inchida ochii pentru toteauna ?

 

SE MERITA ?

...am sa raspun eu la intrebarile prietenului nostru..care intre timp am aflat ca este politist la circulatie si care este probabil obisnuit cu tot ce e mai rau in ale motoretei avand contact zi de zi cu toate nenorocirile si pe undeva din punctul lui de vedere,rutina zilnica, ii se pare normal sa intrebe :: cine e urmatorul??eu nu consider ca aceste probleme trebuiesc abordate in acest stil,ci dimpotriva ca sfaturi ale unui profesionist cum este blue_..si ca un exemplu in acest sport ar fii trebuit sa incurajeze motoreta ,din multe exemple.unul fiind fluidizarea traficului in marile orase plus multe altele ..si in primul rand pasiunea fata de 2 roti!!...deci !!1:nu avem de unde sa o stim,pentru ca ''copilul' sau tatal sau sotul sau rudele apropiate,sau prietenii ,nu au mai trecut pana in acel moment prin asa ceva...e groaznic!!..2:NIMENI!!..3:NIMENI!!..4:NIMENI!!...si acum ultima intrebare a ta!! SE MERITA??...am sa-ti raspund tot cu o intrebare!!..se merita sa fii strungar?? se merita sa fii pompier,schior,pirotehnist si multe alte meserii si pasiuni extreme...toata viata e un risc!!dar asta nu inseamna ca trebuie sa-l constientizam!!sau sa renuntam!!..deci contrar la ceea ce te asteptai tu ,din punctul meu de vedere se merita si daca tot timpul tu ai de aface cu ce este pe strada te inteleg pentru ca ai vazut la maxim orice eveniment ,nu vreau sa intru in detalii!!asa ca,ma intreb cea fost in mintea ta cand ai intrebat aici pe forum daca se merita sa fii motociclist!!..si crede-ma ca nu am inteles ce vrei de fapt!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ma bag aiurea dar in fine... nu styiu si nici nu prea ma intereseaza cum merg altii pe motor... eu stiu din experienta de la categoria "B" pe care o am de ceva vreme ca prostii sunt si in masini, si pe scutere si pe motoare... iar vorba unui bun prieten o sa o tin minte pana la ultima suflare: "Cand iesi cu motorul pe strada, considera ca NIMENI din ceilalti care sunt in trafic nu are permis". Mai bine ma feresc eu decat sa ma fereasca altul... lucru putin probabil... fiecare are parerea lui, personal respect amandoua parerile (@Blue_Nightwish: am intalnit si multi retarzi pe motocicleta asa ca inteleg unde bati, @alfa: stiu ce inseamna pasiunea, ma doare si pe mine cand ma gandesc ca pentru echipament a trebuit sa imi vand ceva obiecte personale dar totusi siguranta personala a dominat).

 

Ideea e ca am ajuns la stadiul unde consider ca merg ok doar fiindca ajung intreg acasa, iar in rest nu conteaza daca ceilalti din trafic sunt atenti sau nu la mine, dar eu TREBUIE sa fiu atent la ei... sincer mi se pare penibila aceasta discutie doar fiindca sunt doua puncte de vedere diferite, dar la fel (dubios dar adevarat...).

 

Ride safe all!

 

p.s.: sunt sictirit cel mai rau de riderii si soferii care cred ca piloteaza o masina sau o motocicleta cand de fapt ei stiu doar sa ajunga din punctul A in punctul B si nimic mai mult... mai exact "reiserii".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai folosit expresia "unii" se intelege ca sunt ori o exceptie , ori minoritari..

mereu se gaseste cate unul mai carcotas..,c-asa e lumea.

fata de acum 1,2 ani ..s-a umplu frumul de habarnisti si cand ai de zis ceva (opinia proprie-ca doar e forum public...) se gaseste cineva sa se puna invers.

 

am scris degeaba acest topic ? urmariti statistica accidentelor aproape zilnice ....si pe urma comentam aici

realitate din pacate e alta , nu asa cum o cred " unii" de pe forum . (am zis bine "unii" ? :lol: )

normal ca se gaseste mereu cate unul mai carcotas, ca asa e la romani, fiecare cap are parerea lui :lol:

asta e situatia, ai scris pe un forum public, unde oricine are acces si oricine isi poate da cu parerea (ca de-aia ii zice forum? http://en.wikipedia.org/wiki/Forum_%28legal%29 ), nu se restrictioneaza accesul dupa IQ sau vreun nivel de cunostinte in vreun domeniu.

despre faptul ca nu esti de acord cu parerile celor care nu sunt de acord cu tine (indiferent ca sunt habarnisti sau ce sunt), nu e problema mea...

Editat de jonlup
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

realitatea stiti care este :

....ca acest topic se va duce din ce in ce mai jos in lista , luandu-i locul alte si alte si alte topicuri cu accidente in care se pierd prieteni ,iubiti, parinti si etc

Macar cei care intra pe forumuri si citesc aceste randuri ....as dori sa se opreasca din setea de viteza , caci pentru ceilalti ...Dumnezeu cu mila.

 

pentru generatia "power flower" de dupa '88 care apuca sa dea de permis de A ,e la moda imaginatia tip "NFS" traspusa in realitate in trafic pe supersportive ......si din pacate realitatea nu iarta , ci iata, face victime noi si noi victime din randul (ne)cunoscutilor.

 

Dupa 4 ani pe cbr,zxr,gsx-r(vitezane intre 600 si 900 cmc) am incheiat capitolul SPEED

sunt frumoase vitezanele . imi plac foarte mult, dar asta nu inseamna ca motociclismul s-a incheiat la carenate , ci pur si simplu nu avem drumuri,conditii sau trafic pentru asa ceva

sa o tii acolo in container langa Amkart si sa te "dai" si in weekend sa iti mai potolesti setea...aia e alta treaba

 

De 2-3 zile reiau capitolul motociclism de la rubrica enduro/supermoto cu un DRZ 400

exista distractie si dincolo de asfalt,acolo macar nu ne taie nimeni calea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai blue, m-am dat ieri cu un xt supermoto , viata tataaaaaaaaaaaaaaa... ma bate si pe mine un gand, vai vai, dar mai tare parca imi face cu ochiul k8-ul.

 

 

Referitor la topic

 

Intr-adevar e trist ce se intampla, foarte multi de varsta mea crapa zilnic (teribilismul varstei + nevoia de adrenalina + motorete de 100+ cai), sper ca urmatorul n-am sa fiu eu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai blue, m-am dat ieri cu un xt supermoto , viata tataaaaaaaaaaaaaaa... ma bate si pe mine un gand, vai vai, dar mai tare parca imi face cu ochiul k8-ul.

 

 

Referitor la topic

 

Intr-adevar e trist ce se intampla, foarte multi de varsta mea crapa zilnic (teribilismul varstei + nevoia de adrenalina + motorete de 100+ cai), sper ca urmatorul n-am sa fiu eu..

hai ma cu mine la enduro ..sa vezi ca-ti trece de vitezane !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

“Am incercat sa tip dupa ajutor,am vrut sa intind mana dupa telefon, am incercat sa ma tarasc sa ajung spre marginea drumului,insa era in zadar… nu mai puteam misca nimic.Asfaltul il simteam din ce in ce mai rece si mai rosu..Ma stingeam secunda cu secunda ,vedeam lacrimi in ochii celor ce ma cunosteau…

Nu-mi imaginam ca mi se putea intampla chiar mie. As fi putut jura ca pot sa franez , sa pot sa evit,dar n-a fost asa .Acum e prea tarziu…

Imi cer iertare parintilor,iubitei si prietenilor..N-am avut grija de mine asa cum le-am promis candva.

Chiar daca nu sunt eu de vina , insa probabil daca mergeam ma incet, as fi putut evita. Acum e in zadar .

E rece intre patru scanduri …”

 

Desi n-a trecut bine prima luna din an , desi e frig afara iar zapada n-a disparut de tot, avem deja primele cruci infipte in cimitire...

Daca am calcula cati au murit in 20 de zile ale noului an ,n-ar fi o medie prea buna pana la sfarsit. Acestea au fost primele victime,urmeaza restul zilelor din an sa isi ceara tributul nedrept mai departe.

Cine e urmatorul ?

 

Haideti sa avem mai multa grija de noi pe anul 2008 ! ce spuneti ?

nightwish...apreciez ce ai zis mai sus...el va ramane mereu in suflete si'n inimile noastre...toti il iubim...nu te vom uita niciodata...acolo unde esti poate iti este mai bine...ce ai zis va ramane batut in sufletul meu...nu se va sterge niciodata...atunci knd erai mai implinit ti sau luat toate...Poate cineva acolo sus te iubea mai mult k cei de pe pamant...:crack:( D-zeu sa te ierte ingerasul meu...TE IUBESC si te voi iubi mereu...multi vor uita cu timpul...dar knd tot ce faci ajunge tot la tine...si nu poti sa treci peste nimic fara sati aminteasca de tine...e greu...(Mariuca)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu promit sa ma cumintesc. Am demonstrat ce am avut de demonstrat(dupa creierul meu gol)..sa fiu tare...sa fiu mare...miam dat seama ca e o prostie...mare prostie. Dumnezeu a avut mana deasupra capului meu de prea multe ori, nu vreau sa-L mai incerc nici macar o data. O sa merg tare doar cand o sa fie libera soseaua..si dupa parerea mea nu o sa pun pe nimeni in pericol in afara de mine. Lucrurile se inrautatesc de la an la an..in loc sa fie mai bine...groaznic. Nici nu vreau sa ma gandesc. Mie frik sa mai intru pe forum, sa nu citesc cva de vreun cunoscut, sau prieten. A inceput urat anul. Sper din suflet sa se schimbe spre bine!!!!! Sa cascam bine ochii!!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...