Sari la conținut

Discutii Diverse Pt Sm


Road
 Share

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 437
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ma nush cat costa inscrisu la scuter imi zice cineva ?? ca o zis politia ca dak ma mai prinde odata ma arde :)))

 

Pă limba ta , nush de unde esti dar stiu ca inscrisu la scuter e suta de coco pe putin(probabil e mai mult- 100 de coco era acum 4 ani) + ca iti trebe si actele de la el si RCA si casca si vesta si ahh era sa uit, CURS DE LEGISLATIE :)

 

Asfalt...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Pă limba ta , nush de unde esti dar stiu ca inscrisu la scuter e suta de coco pe putin(probabil e mai mult- 100 de coco era acum 4 ani) + ca iti trebe si actele de la el si RCA si casca si vesta si ahh era sa uit, CURS DE LEGISLATIE :)

 

Asfalt...

 

Cum zice Englezu "You lost me at that part " ( cu RCAu ) .Inscrierea cu totu e cam 100 E 150 cam asa fiind si la mine tot acu cam 4 ani . Ideea e ca eu am fost prins de vreo 3-4 ori asa cu el neinregistrat pana sa il inregistrez . Ideea e urmatoarea 1 : Trebe curs de legislatie , nui greu in 1-2 sapt ai terminat , nu ai decat un test la sc de dat care se pune la dosar si atat 2 : Inscrierea care cuprinde si Asigurare + Cei aproximativ 80 Lei pentru numar + Cv taxe de 5 lei si 20 cv de genu , nu mai stiu pentru ce , DAR , NU-TI TREBE RCA. Eu cand l-am inregistrat aveam doar actu de vanzare cumparare nici macar legalizat doar cu semnatura si seria si cnp a vanzatorului si a meu evident , nici acte nici RCA nici nimic , decat asigurarea. I-am spus la respectiva ca nu am acte, nu a avut nici vanzatoru , a zis bine , mi-a dat un formular sa completez cu Marca Modelu Nr persoane Greutatea proprie , Greutatea maxima admisa ( proprie+pasageri - eu am trecut 250 ,proprie fiin 85 da am dus si 230 kg doar pasagerii si inca zmucea la luatu din loc ) si alte date despre el. Cand ai ajuns sa completezi actele astea trebe sa ai si taxele alea mici si cea de numar si asigurarea platite la primarie , respectiv Firma Asigurare. Vesta nui obligatorie , mie sincer 1 data mio zis parca chiar cand o intrat in functiune legea , dupa o purtam doar cand mergeam inafara pe drum neiluminat deloc si o puneam sa atarne pe partea de shea a pasagerului pana deasupra stopului , niciodata pe mine , iar cum atarna pana la stop ( si ce stop , lumina de numa ) nu mai trebe , doar ai lumina si stop , iara casca e de la sine inteles ca ai deja una , desi sper ca una calumea de 4-10 milioane ( 400-1000 Lei dastia noi :) ) pe putin ca alea de 50 Lei pe langa ca buretele se cromprima foarte rpd si joaca pe cap , te protejeaza la o cazatura de max 35-40 Ora , peste is inutile ( Si eu am avut una deaia si am picat la 40 cu ea si era dusa - inca o mai am ) da mi-am luat alta :P Shark S 500 Air Ti-o recomand . Relativ ieftina , pe scuter nu-ti trebe nimic mai bun , merge si pe motoare mare la viteze de pana in 100-120 , iar vantu se aude numa dupa 160 , cine merge asa tare :) eu sigur nu :P Plus ca schema de culoari si designu e superb , iar cu o viziera neagra e mortala :X

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Salutare,

 

Ce traseu cu cat mai putin asfalt imi sugerati sa fac de la SM la Viseul de Sus?

De fapt ar putea fi portiuni cu asfalt, dar macar sa fie gropi :))

 

Numai bine

 

cam pustiu pe aici prin SM.

ma refer la soft enduro, drumuri mai salbatice prin campia de vest, ca odata ce intri in munti e mai usor de gasit ceva...

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Ce traseu cu cat mai putin asfalt imi sugerati sa fac de la SM la Viseul de Sus?

De fapt ar putea fi portiuni cu asfalt, dar macar sa fie gropi :))

 

Numai bine

 

cam pustiu pe aici prin SM.

ma refer la soft enduro, drumuri mai salbatice prin campia de vest, ca odata ce intri in munti e mai usor de gasit ceva...

 

Numai bine

 

 

Eu zic sa mergi pe ruta Satu Mare-Livada-Negresti-Sighet-Viseu de Sus. E destul de rau drumul mai ales de la Sighet la Viseu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Instructor moto din Ungaria organizeaza cursuri de tehnica a conducerii motocicletei de o zi pentru pina la 20 de participanti, incepind din luna aprilie. Locatii sigure sint Tg. Mures in RO si Kecskemet in HU. Dar daca exista solicitari, se pot alege si alte locatii in cazul in care va exista cineva care sa se ocupe de organizarea locala.

In Kecskemet se poate participa si la cursuri de 3 zile, cu posibilitate de cazare la Hotel Granada. In prima zi cursul se desfasoara in parcarea hotelului, a doua zi se merge pe o pista din Jakabszallas, la aprox. 16 km de Kecskemet, unde se pot face exercitii cu viteza mai mare, iar pentru a treia zi este prevazuta o pista de gokart unde se exerseaza cu politisti motociclisti.

 

AICI puteti vizita site-ul cursului.

 

Pentru mai multe detalii postati aici, ori trimiteti PM/mail.

 

SIGURANTA SE POATE INVATA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Am fost acum 3 saptamani pe Gutin a fost super la coborare gropi multe pregatite pentru plombare ( sper sa le plombeze pana in decembrie) am fost in Baia Mare de cateva ori si doar astazi am vazut ceva motociclete.Nu stiu care este cauza ca de o luna ( aprox ) nu a mai postat nimeni nimic

Sa ne vedem sanatosi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut! Scuze că vă poluez topicul,dar am o întrebare. Dacă vin pe moto Âşi cumpăr un pneu din SM,am unde să îl schimb în oraÂş? Există un service sau o vulcanizare unde să schimbe pneul Âşi să îl echilibreze? Majoritatea vulcanizărilor nu se bagă deoarece nu Âştiu demonta Âşi monta la loc o roată moto. Mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Pentru ca un ADMIN a sters topicul, considerindu-l SPAM [logic nu vad de ce, la urma urmei ne muncim sa OFERIM GRATUIT un curs celor care doresc sa participe], ma gindesc ca totusi pot posta si eu aici la DIVERSE:

 

Anul acesta pentru a cincea oară consecutiv organizăm un CURS GRATUIT de aprofundare a tehnicilor de conducere a motocicletei, cu participarea instructorilor de specialitate din străinătate. Evenimentul va avea loc în Oradea la data de 09.06.2012 în parcarea ERA.

 

Pentru detalii si inscrieri, vizitati Drakkar Training ori postati aici.

Va asteptam cu drag!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Pic și eu pe aici cu o reclamă...pentru mine. :D

Pe bd. Iuliu Maniu (București), am deschis un magazin acum ceva vreme și am băgat și partea de piese pentru moto și scutere. Lucrez cu 3 importatori de căciulă, deci sper să pot găsi cam orice ar fi nevoie.

Dacă aveți nevoie de ceva aruncați cu mail-uri pe contact@zetmag.com sau sunați-mă la 021.367.48.77 sau 0752.230.399

 

Asfalt uscat!!! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Va salut.

Nu stiu daca am postat unde trebuie, luand in considerare si data ultimei postari, dar as avea nevoie de cateva raspunsuri. Lucrez in Satu Mare, dar am domiciliul in alt judet. As dori sa fac scoala, pentru a obtine si categoria A, in Satu Mare, iar examenul (si ce mai trebuie) sa se desfasoare in judetul de domiciliu. Sper ca nu am fost ambiguu pana aici. As dori sa stiu ceva date de contact (actualizate) ale unui instructor de la care sa am ce invata (experienta mea pe doua roti se rezuma la mersul pe bicicleta). Am discutat (putin cei drept) cu cineva de la AutoReflex (Mocanu), dar nu stiu daca este ok. Si inca o nedumerire: cate lucruri pot rezolva in Satu Mare, inainte de examenul din judetul de domiciliu (aici ma refer la scoala, analize medicale, etc.)?

Va multumesc pentru intelegere si sprijinul acordat.



Nimeni?!

Ok. Multumesc oricum.

Asfalt uscat si o seara buna ;)

Editat de Ionut88
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...