Sari la conținut

Accident


futureboy
 Share

Postări Recomandate

Eu am tras-o cu glezna si peroneul. Fa cat mai multa miscare , ma refer la gimnastica dar daca vrei si la SEX! O sa ai nevoie de conditie fizica la recuperare si ca sa nu te ingrasi. Mananca si bea produse lactate cat poti, contin calciu, deasemenea vitamine, nu multe ,dar de buna calitate. Nu te zgarci la bani, acum e tarziu sa faci economii. Daca s-au vindecat ranile, expune-te la soare- vitamina D te ajuta mult! Si daca o sa ai ceva timp la dispozitie, umple-l cu ceva folositor pentru tine, de exemplu un curs de limbi straine. Nu sta in canapea si-ti plange de mila, lupta-te si gandeste-te ca este inca o experienta pe care ti-a dat-o Dumnezeu ca sa mai inveti ceva, sa mai apreciezi pe cineva di apropierea ta, sau dimpotriva sa vezi cine se bucura de necazul tau!

Cu speranta ca nu te-am plictisit, iti doresc multa sanatate si recuperare rapida! Apropos, la Olanesti e o baza buna de tratament! :cheers:

Urita patanie. Iti doresc sanatate si recuperare grabnica. Mult adevar in ce spune DANELUTA. Si da, foloseste-ti timpul in favoarea ta. Acum vezi cum este sa fii bolnav si suferind(din pacate) cind te vei face bine incearca sa faci mai mult bine celor in suferinta. Sfaturi nu-ti pot da,m-a ferit D-zeu de asemenea nenorociri si cred ca este groaznic. Dar curaj, incet incet te vei face bine si vei calari iar alaturi de prietenii tai.

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa astfel de evenimente v ati mai urcat pe motor

daca da la cat timp

 

<small>--- Mesaj completat în 05 Mar 2008 13:40 -------------</small><br/>salut radu, noi ne cunoastem

din fisa inteleg doar fractura deschisa de tip 1 tibie peroneu rupte

nu am gips . am o tija metalica (stryker) in picior,am mobilitate buna in genunchi si slaba in glezna

sper ca tu esti bine acum si ca fractura ta a fost demult

 

la fracturile deschise asta-i cheia succesului, sa nu se infecteze, deci daca nu faci febra dupa operatie si daca plaga (cusatura) ti s-a vindecat bine e OK. In alta ordine de idei, fracturile de tibie dau probleme de circulatie periferica mai mari, cu cat sunt mai aproape de glezna (se umfla piciorul mai mult la statul in picioare)...si peroneul chiar nu prea conteaza, adica nu e musai sa fie imobilizat,ca se prinde oricum; singurul neajuns care il poti avea dupa ruperea lui e atunci cand afecteaza un mic nerv cu care e in contact - asta poate duce la o paralizie de muschi ai gambei - , uneori ortopezii il rup intentionat in fracturile de tibie ca sa nu tina fragmentele distantate! Iti urez multa sanatate si rabdare (discovery, etc).

 

Eu sunt bine, 100% recuperat(si eu tot tip 1 am avut) , merge si un baschet...

Cand o sa te sui din nou pe motor sa nu mergi cu frica, din contra!

 

bafta multa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa astfel de evenimente v ati mai urcat pe motor

daca da la cat timp

 

:cheers: dupa 3 saptamani, cum am iesit din spital :cheers:

ei, bine doar in curte de la poarta pana la garaj, cam 10 metri cu motorul lovit :wave: si gips pe picior pana la jumatatea coapse

 

dar asa normal sa ma dau un pic, cam dupa 3 luni, numa' totusi nu e chiar recomandat ca niciodata nu se stie cant intervine ceva(nu neaparat accident) si tre' sa-ti pui soj piciorul...nu ar fii chiar bine sa-l pui jos asa brus din reflex ca sa-ti tii si greutatea ta si a motorului.

eu am deja aproape 6 luni de cand s-a intamplat accidentul, s-a vindecat foarte bine, nu ma doare nu am nicio problema, doar ca la nivelul fracturii (cam cu 10 cm mai sus de glezna) m-i sa facut un "nod" maaare de calos.

medicul care m-a oprat mi-a spus ca la primavara si scoate tijele...pai, incet vine primavara, o sa ma duc la un control.

 

sanatate tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bh29mes daca tu imi zici mie ca nu te salveaza echipamentul la 50 km\h ar trebui sa iti reconsideri statutul tau de motociclist. Nu ma lua pe mine cu faze de genu, vreau sa fac posturi. Iar daca tie ti s-a rupt scarita nu ai avut tu 50 km\h cand ai avut accident. Atunci explica-mi si mie cum aia din competitii cad la viteze de 150+ si se ridica dupa. Nu o sa mai postez aici pentru ca nu vreau sa stric topicul omului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bh29mes daca tu imi zici mie ca nu te salveaza echipamentul la 50 km\h ar trebui sa iti reconsideri statutul tau de motociclist. Nu ma lua pe mine cu faze de genu, vreau sa fac posturi. Iar daca tie ti s-a rupt scarita nu ai avut tu 50 km\h cand ai avut accident. Atunci explica-mi si mie cum aia din competitii cad la viteze de 150+ si se ridica dupa. Nu o sa mai postez aici pentru ca nu vreau sa stric topicul omului.

 

Nu vroiam sa ma bag in discutii! Am citit tot de pe acest topic, recuperere usoara si rapida tuturor. Motivul pt care am scris este remarca lui 'claudiu nx'. Nu sunt eu expert in mersul pe 2 roti, sunt incepator, nu am decat vreo 10000km dar in locul tau nu as face comentarii de genul atata vreme cat nici macar nu as detine categoria a (cum esti tu). Sper sa nu te superi pe mine si daca o faci ata ete.

Asfalt uscat si recuperare rapida la toata lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci explica-mi si mie cum aia din competitii cad la viteze de 150+ si se ridica dupa.

Aia nu se IZBESC de nimic, d'aia se ridica si injura dupa cazatura. Dar stai linistit si acolo unii sunt ridicati de medici iar altii chiar dau coltul..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai...tocmai l-am rupt (sambata), dar puteam sa merg pe el chiar si dupa accident. cei de la urgente nu mi-au spus nimic de operatie, au vazut radiografiile, pus cizma gipsata si prescris antiinflamator...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bh29mes daca tu imi zici mie ca nu te salveaza echipamentul la 50 km\h ar trebui sa iti reconsideri statutul tau de motociclist. Nu ma lua pe mine cu faze de genu, vreau sa fac posturi. Iar daca tie ti s-a rupt scarita nu ai avut tu 50 km\h cand ai avut accident. Atunci explica-mi si mie cum aia din competitii cad la viteze de 150+ si se ridica dupa. Nu o sa mai postez aici pentru ca nu vreau sa stric topicul omului.

 

50km/h. Exact atat am avut cand am lovit un caine. Mi-a zburat ghidonul din mana si m-a trantit pe partea dreapta. Motorul mi-a cazut pe genunchiul drept si, in acelasi timp mi-a prins laba piciorului doar putin, suficient insa pentru o fractura de menisc pentru care trebuie sa fac o artroscopie. Nu stiu cum, nu imi explic, dar mana stanga a intrat sub mine si mi-a dat degetul mare peste cap, cat sa fac si acolo 2 fracturi, una de baza tarsian si alta de metacarpian. Aveam casca Airoh Mathisse Air, geaca cu protectii stil touring Polo, manusi Alpine Star Octane scurte, genunchere Madhead, cizme Nitro. Deci echipat aproape full... Unii spun ca am avut ghinion ca mi s-au intamplat toate astea dupa o alunecare la 50km/h, fara sa lovesc nimic in timpul asta, dar eu zic ca se putea si mai rau. Culmea e ca prietena mea nu avea decat casca si ea nu a avut decat un edem la nivelul mainii drepte (care s-a retras imediat ce a pus gheata) si mici julituri ici colo... Am protejat-o eu ca un bun prieten ce sunt :crack:

 

post-17394-1205794292_thumb.jpg Cam asta era diferenta dintre genunchi cand inca nu se umflase prea rau...

Oricum, my point e ca nu e bine sa arunci cu pietre in ceilalti doar ca tu crezi ca stii mai bine... Nu stii in anumite conditii ce se poate intampla.

Si ca sa fiu la obiect, stie careva un bazin de inot in Bucuresti, care sa nu ma usuce de bani?

Recuperare rapida tuturor! :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bh29mes daca tu imi zici mie ca nu te salveaza echipamentul la 50 km\h ar trebui sa iti reconsideri statutul tau de motociclist. Nu ma lua pe mine cu faze de genu, vreau sa fac posturi. Iar daca tie ti s-a rupt scarita nu ai avut tu 50 km\h cand ai avut accident. Atunci explica-mi si mie cum aia din competitii cad la viteze de 150+ si se ridica dupa. Nu o sa mai postez aici pentru ca nu vreau sa stric topicul omului.

 

Ie-te un erou care crede ca tot ce zboara se maninca si ca condtiile de circuit seamana cu alea de pe strada. Si la 20 la ora poti sa crapi cu tot echipamentul pe tine daca ai ghinion, iar la SS s-au auzit de cazuri unde s-a bulit cadrul la motociclete scapat pe loc. O scarita se duce dracu imediat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

................

post-17394-1205794292_thumb.jpg Cam asta era diferenta dintre genunchi cand inca nu se umflase prea rau...

Oricum, my point e ca nu e bine sa arunci cu pietre in ceilalti doar ca tu crezi ca stii mai bine... Nu stii in anumite conditii ce se poate intampla.

Si ca sa fiu la obiect, stie careva un bazin de inot in Bucuresti, care sa nu ma usuce de bani?

Recuperare rapida tuturor! :rusinica:

 

Da. Lia Manoliu. Se intra numai pe baza de abonament. Abonamentele se fac in fiecare zi pana in ora 14 la un birou din incinta bazinului acoperit (intri, faci dreapta pe hol si bati la a 4-a usa pe stanga). In biroul respectiv se afla 2 doamne foarte dragute care te vor ajuta, in sensul ca abonamentul in mod normal este un milion jumate pentru 3 saptamani cu 3 intrari pe saptamana, dar daca le prezinti situatia ta dansele pot sa-ti scrie "zilnic" pe abonament. Intrarea pt public este in fiecare seara de la ora 20.

Eu am mai scris odata despre cat de mult ajuta inotul la o recuperare rapida in cadrul acestui topic dar se pare ca am vorbit cu peretzii. Sau poate oamenii nu au nevoie sa se vada pe picioarele lor cu o luna sau doua mai devreme de termenul normal...nu glumesc, practicat cu perseverenta, ajuta la recuperare fantastic. Doamne ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Lia Manoliu. Se intra numai pe baza de abonament. Abonamentele se fac in fiecare zi pana in ora 14 la un birou din incinta bazinului acoperit (intri, faci dreapta pe hol si bati la a 4-a usa pe stanga). In biroul respectiv se afla 2 doamne foarte dragute care te vor ajuta, in sensul ca abonamentul in mod normal este un milion jumate pentru 3 saptamani cu 3 intrari pe saptamana, dar daca le prezinti situatia ta dansele pot sa-ti scrie "zilnic" pe abonament. Intrarea pt public este in fiecare seara de la ora 20.

Eu am mai scris odata despre cat de mult ajuta inotul la o recuperare rapida in cadrul acestui topic dar se pare ca am vorbit cu peretzii. Sau poate oamenii nu au nevoie sa se vada pe picioarele lor cu o luna sau doua mai devreme de termenul normal...nu glumesc, practicat cu perseverenta, ajuta la recuperare fantastic. Doamne ajuta.

 

Stiu ca inotul face foarte bine! Am un prieten care a avut tendonul lui ahile (nu achile :crack:) rupt si s-a recuperat foarte repede cu ajutorul turelor de bazin. Merci mult :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ca sa fiu la obiect, stie careva un bazin de inot in Bucuresti, care sa nu ma usuce de bani?

 

Mai este si Floreasca, ultima data era cam 150 RON/12 intrari (pot sa intre si mai multi cu acelasi abonament), care teoretic e valabil o luna (eu si nevasta am intrat vreo 40 de zile pe unul c-am fost mai lenesi, dupa care urmatorul a fost terminat cam in 20 de zile). Numai ca nu arata prea bine (igienic) bazinul si vestiarele. Din ce tin minte aveau intrare dimineatza foarte devreme (6-7 sau 7-8, in functie de sezon iarna/vara) si seara, de pe la ora 18. In weekend aveau program mai lung pt public, si mai ales poti sa stai cat te tin puterile.

La Lia Manoliu din cate stiu au program pt public cam prea strict, de genul luni/miercuri/vineri 20:00-21:00.

Si mai e un bazin, dar nu stiu program/pret, pe undeva pe langa p-ta Delfinul (pe blvd Chisinau, aproape de intersectia cu Iancului)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Lia Manoliu din cate stiu au program pt public cam prea strict, de genul luni/miercuri/vineri 20:00-21:00.

 

E zilnic intre 20 - 21, depinde doar ce-ti scriu pe abonament tipele de la birou. E si sambata de la ora 14.

Editat de Semaca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...