Sari la conținut

Ktm 950/990 Adventure


Postări Recomandate

Azi am primit o veste foarte buna pt posesorii de 950/990: BMC a scos primul filtru spalabil (gen K&N) pentru 950/990

 

doritorii ii astept pe PM- 75EUR tva inclus

post-2419-1208268237_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Este bine de stiut ce scrie ... AICI !

 

:bigstar:

 

KOTF: The official KTM spec that must be exceeded before they consider an engine is using excess oil is .5L/1000 km. See Technical Bulletin 0508 for more info. If a bad head gasket or worn rings is to be determined, it must be done with a leakdown test.

 

Ce e ala head gasket?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata ! Am completat pentru prima data uleiul ..... deci consuma !

Dupa 2800 km, am completat cam 400 ml de ulei. Asta inseamna cam 150 ml / 1000 km ..... destul de binisor ! Nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut posesori de jucarii portocalii MARI :D . Dupa ceva motorete cu mult plastic pe ele si facute pentru asfalt, am schimbat tabara si mi-am luat si eu o moto cu care sa pot merge oriunde, oricand, fara sa ma intereseze prea mult suprafata de rulare sau sa am grija zgarierii plasticelor, dar care sa poata intr-o oarecare masura (mai mica decat Aventure) sa faca si ceva touring...

Incerc sa pun ceva poze:

 

post-6453-1208962269_thumb.jpg

 

post-6453-1208962293_thumb.jpg

 

E noua, sunt primul proprietar, a fost cumparata din Austria pentru ca am avut o oferta pe care... nu am putut sa o refuz ;) ,

in prezent are 200 si ceva de km pentru ca din cauza unui accident (cuvant urat) (cretinul sunt eu... :D ) am reusit sa rup peroneul in 2 locuri si o luna am stat si m-am uitat la ea... Acum inca schiopat putin dar in weekend am scos-o la primul ei drum in afara asfaltului, pe niste dealuri de langa Cotesti si pot spune ca ii place si merge mai mult singura... :whip:

 

Am inca cateva aspecte neclare legate de rodaj, dar pentru ca nu are turometru incerc sa merg cu ea cat de ...cuminte se poate ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut posesori de jucarii portocalii MARI :D . Dupa ceva motorete cu mult plastic pe ele si facute pentru asfalt, am schimbat tabara si mi-am luat si eu o moto cu care sa pot merge oriunde, oricand, fara sa ma intereseze prea mult suprafata de rulare sau sa am grija zgarierii plasticelor, dar care sa poata intr-o oarecare masura (mai mica decat Aventure) sa faca si ceva touring...

Incerc sa pun ceva poze:

 

post-6453-1208962269_thumb.jpg

 

post-6453-1208962293_thumb.jpg

 

E noua, sunt primul proprietar, a fost cumparata din Austria pentru ca am avut o oferta pe care... nu am putut sa o refuz :D ,

in prezent are 200 si ceva de km pentru ca din cauza unui accident (cuvant urat) (cretinul sunt eu... :whip: ) am reusit sa rup peroneul in 2 locuri si o luna am stat si m-am uitat la ea... Acum inca schiopat putin dar in weekend am scos-o la primul ei drum in afara asfaltului, pe niste dealuri de langa Cotesti si pot spune ca ii place si merge mai mult singura... ;)

 

Am inca cateva aspecte neclare legate de rodaj, dar pentru ca nu are turometru incerc sa merg cu ea cat de ...cuminte se poate :D

 

Sa o stapanesti sanatos ! Este frumoasa ... rau ! :P

 

Cat despre ,,partea touring" a acestui model uite cateva chestii ce au facut altii:

1.- evacuare 2 in 1 + rezervor auxiliar

2.- rezervor auxiliar pentru 950SE

3.- windscreen pentru 950SE

 

... daca-l echipezi cu astea, iese un enduro-touring ... parfum !

 

Bafta ! :D

 

P.S. Nu stiam ca 950SE, nu are turometru ! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa o stapanesti sanatos ! Este frumoasa ... rau ! ;)

 

Cat despre ,,partea touring" a acestui model uite cateva chestii ce au facut altii:

1.- evacuare 2 in 1 + rezervor auxiliar

2.- rezervor auxiliar pentru 950SE

3.- windscreen pentru 950SE

 

... daca-l echipezi cu astea, iese un enduro-touring ... parfum !

 

Bafta ! :D

 

P.S. Nu stiam ca 950SE, nu are turometru ! ;)

 

Merci Petrica, deja am cam citit cam tot ce era lectura legata de 950 se pe advrider, dar sugestiile sunt oricand binevenite :whip: .

Turometrul nu e, cred ca au vrut sa o faca mai ...usoara...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stickerul cu honda de pe bascul este de mare angajament :D

 

sa o stapanesti sanatos, este o bombitza pe roti, am incercat si eu una de curand si mi-a placut tare, exceptant faptul ca are 5 viteze si nu trece de 160 :whip:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...... exceptant faptul ca are 5 viteze si nu trece de 160 :whip:

 

Are 5 trepte ? :D Asta nu o stiam, credeam ca este exact motorul de pe Adventure, dar m-am inselat !

... cate ma invata omul ! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are 5 trepte ? :D Asta nu o stiam, credeam ca este exact motorul de pe Adventure, dar m-am inselat !

... cate ma invata omul ! :whip:

 

modelul 2006 are 5 viteze, ori sunt eu nauc dar imi aduc aminte ca am dezbatut problema vitezelor cu posesorul care luase mobra mea la schimb. Un elvetian care ajunsese in ukraina cu SE, asta visavis de touring.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@theBD: niste precizari in ordinea ...posturilor ;)

- stickerul cu Honda de pe bascula apartine dealer-ului de la care am luat-o : Honda KTM Wimmer (http://www.ktm-wimmer.at/) . Omul are un magazin in care vinde numai KTM si Honda...doua marci bune, zic eu :D

- despre partea cu vitezele pot sa-ti spun ca a mea are 6 (asa apare si pe site-ul oficial: http://www.ktm.com/950-Super-Enduro-R.67.0...Hash=da62385a81. E model 2007 si motorul de 950 este acelasi cu cel de pe fostul Adventure (fara injectie).

 

Mobra nu e in Buc momentan dar am sa ajung cu ea la mare de 1 Mai (sau 2, depinde cum e cu servicul) si dupa asta va ajunge inapoi in Buc si putem verifica afirmatiile pe viu la un suc sau bere fara alcool :whip: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu stiu cum o sa fie cu servicul, daca iau sau nu liber pe 2, dar de venit as veni la mare calare in perioada asta. Am sa vad sapatamana viitoare cum am sa am programul exact.

Paste fericit tutror!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am fost pe litoral de 1 Mai ! M-am tot plimbat de la Constanta la Vama Veche, cu stationare in campingul Meduza din Eforie Nord.

Asteptam sa ma intalnesc cu alti posesori de LC8 Adv., insa nu am vazut nici picior ! :rolleyes:

 

A fost careva, sau am fost singurul ?

 

Slabut de tot, coltul asta al LC8-istilor ! :banana:

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

80% din posesorii de lc8 nu prea au timp de forum :lol:

 

Nasol ! Specificul muncii mele face sa stau 8-10 ore in fata unui blestemat de monitor. Din cauza asta intru asa des pe forum, altfel este de inteles !

 

Bafta ! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia uitati aici... my new baby :http://picasaweb.google.com/raduanderca/690EnduroPrimaIesire?pli=1

 

Sa o stapanesti sanatos ! Ai pastrat si LC8-ul ?

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care e diferenta intre Adventure si Adventure S ?? :laugh:

 

,,S"-ul vine de la ,,sport", adica versiunea mai sportiva a modelului.

Garda la sol mai mare, implicit si inaltimea seii, la modelele mai noi (990) S-ul nu are ABS, cursa la telescoape este mai mare la modelul S (245 la S si 210 la cel ,,normal"), unghiul furcii este o idee mai mare la modelul S daca nu ma insel. In rest sunt asemanatoare ! Cat despre motor, ... si unul si celalalt sunt echipate cu acelasi motor.

 

Astept cu nerabdare ziua in care va aparea KTM LC8 Adventure, echipat cu motor de RC8 ! ........... ;) glumeam, desigur !

 

Sanatate ! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sigur va aparea! dar cred ca va fi un fel de street touring cu valente de pseudo-offroad .. genul cazanelor alea de la bmw ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
sigur va aparea! dar cred ca va fi un fel de street touring cu valente de pseudo-offroad .. genul cazanelor alea de la bmw :laugh:

 

;)

 

Ce tobe imi recomandati pentru mobra mea ? Leo Vince sau Akrapovic ?

 

Intreb asta pentru ca Akrapo este mult mai scump decat Leo Vince, insa diferentele dintre ele sunt chiar asa de mari ?

 

Mult'am ! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...