Sari la conținut

Ktm 950/990 Adventure


Postări Recomandate

fa mai omule km pe motoreta si pe urma vezi ce raport ti se potriveste :crack:

 

iti zic io ca in momentul in care incepi sa ii dai gaz uiti de orice raport :moto:

 

http://grussprut.zapto.org/LC82003_2006Repair.pdf

 

si una funny

 

0000cezr.jpg

 

Am inteles ! 'traiti ! :)

 

Saru'mana pentru manual ! :P

 

<small>--- Mesaj completat în 24 Mar 2008 08:26 -------------</small><br/>Intamplare pe cat de nashpa, pe atat de hilara ! :crack: ....... PANA PROSTULUI ! :crack:

 

Am facut plinul de benzina si am plecat la drum (lung) sa ii fac consumul ... actualei ! Am mers eu vreo 250km in prima zi, urmand ca a doua zi sa mai bag si restul pana se va termina benzina ! Din lipsa de timp, a doua zi, am bagat doar 110km ! Deci in total 360km.

A treia zi mi-am zis sa merg pana se va aprinde becul la rezerva ! Asa ca am apucat pe un drum de tara, urmand sa ias printr-o padure intr-o localitate in care stiam ca este sigur o benzinarie. Toate bune, insa nenorocitul de bec la rezerva ... NU SA APRINS :crack: ! Asa ca am ramas ,,ezact" in padure, fara strop de benzina si fara sansa ca vre'un amic sa poata sa ajunga la mine cu masina. Nimeni nu si-ar fi bagat Loganul pe drumurile alea ! :rusinica:

Am avut noroc cu un prieten mai nou (nu ma asteptam !), a venit dupa mine si mi-a adus 5l de gaz ! Acesta are un jeep-an cu care mai merge la vanatoare ! Asa am iesit din rahat cu fata curata !

 

Uimirea, care este ? Nenorocitul ala de bec de rezerva la gaz, nu trebuia sa se aprinda ? O fi ars, or fi decuplate firele de la sondele din rezervoare, o fi ........ gatu' masii, cert este ca mi-am tras-o singur ! Trebuia sa iau o sticla cu benzina !

 

La voi se apride becul de rezerva ? Daca beculetul este ars de unde pot cumpara unul ? Trebuie sa remediez problema asta ca m-am saturat sa stau cu ochii pe trip ! Luminati-ma si pe mine, va rog !

 

Apropo's ... motorasul a ars cam 6%, in conditiile in care nu l-am menajat de loc ! La drum lung cam 160km/h si vreo 100km prin paduri si drumuri de tara unde am mers mai mult cu treptele 2-3.

 

Concluzia ..... pe sosea este bomba ! Am dovedit un R1 pe o portiune de drum virajat de vreo 18km, unde mi-am permis chiar mici drifting-uri ....... cel cu R1 nu a avut tupeu sa faca din astea :crack: ! Iar prin padure ... minune ! Extrem de controlabil si de usor de pilotat ! Cred ca eram speriat de pe vremea de cand aveam Africa Twin !

 

Va rog ......... luminati-ma cum sta treaba cu beculetul de la rezerva ! Se aprinde, sau ba !

 

Sanatate ! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

al meu obishnuia sa se aprinda cand mai aveam 2L ramasi dar de vo juma de an se aprinde exact in momentul cand raman in pana prostului ;)

 

deci merg la odometru :bow: 200km si plinul pt ca monstruletul meu consuma cam 10% in orash si 7-8% afara (dynojet).

 

concluzia.. uita de bec :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

am patit-o si eu acum doua saptamini, dar la mine a fost senzorul stricat, s-a rezolvat prin inlocuire cu unul nou.Totusi cred ca cel mai bine mergi dupa kilometraj.

Becul il poti verifica unind cele doua fire ale senzorului si vezi daca se aprinde becul in bord.

Nu te chinui sa repari senzorul (este chimic) daca este defect, pierzi timpul, nu se poate repara.

Mae

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

al meu obishnuia sa se aprinda cand mai aveam 2L ramasi dar de vo juma de an se aprinde exact in momentul cand raman in pana prostului :bow:

 

deci merg la odometru :bow: 200km si plinul pt ca monstruletul meu consuma cam 10% in orash si 7-8% afara (dynojet).

 

concluzia.. uita de bec :bow:

 

Doar 200km ! :bow: De ... e' pretul platit pentru dynijet !

Cred ca daca imi vad linistit de drum ajung la vreo 400km cu un plin ! Asta inseamna sa merg omeneste cu 130km/h, pana in 5000rot/min si sa schimb ,,linistit" treptele de viteza ! ....... e' bine ! Dar cine dracu' poate sa mearga linistit cu bestia asta ! :bow: Trebuia sa-mi iau scuter ! :bow: :bow:

 

O sa merg la George sa ii faca un control ca tot ma streseaza beul ala !

 

:bow:

 

P.S. Mi-am pus ,,proptea" la cricul lateral ca sa pot si eu sa las/salt cand sunt calare pe motor ! ;) ...... sa nu radeti !

 

P.P.S. ... sunt singurul vitezan, din atatea motoare enduro ! :bow:

post-10224-1206346354_thumb.jpg

post-10224-1206346412_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar 200km ! :bow: De ... e' pretul platit pentru dynijet !

Cred ca daca imi vad linistit de drum ajung la vreo 400km cu un plin ! Asta inseamna sa merg omeneste cu 130km/h, pana in 5000rot/min si sa schimb ,,linistit" treptele de viteza ! ....... e' bine ! Dar cine dracu' poate sa mearga linistit cu bestia asta ! :bow: Trebuia sa-mi iau scuter ! :bow: :bow:

 

O sa merg la George sa ii faca un control ca tot ma streseaza beul ala !

 

:bow:

 

P.S. Mi-am pus ,,proptea" la cricul lateral ca sa pot si eu sa las/salt cand sunt calare pe motor ! ;) ...... sa nu radeti !

 

P.P.S. ... sunt singurul vitezan, din atatea motoare enduro ! :bow:

 

 

bai fitzobikere! cum potzi sa stai pe langa atatzia enduristi?? nu-ti miroase a noroi?? :bow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mergeti careva de 1 mai la vama veche?

putem discuta acolo "live", putem bea 1 br(2, 3 , 30)...;)/index.php?showtopic=189073

 

Da ! ..... Eu + 1 bucata muiere ... vom fi acolo ! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate voi fi plecat in Grecia si Turcia, dar oricum distractie maxima.

Mae

 

--- Mesaj completat în 28 Mar 2008 21:26 -------------
Apropo de azi Adventure are Xenon pe faza scurta. Lumina nu mai are nici o legatura cu ce era inainte.

Mae

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de azi Adventure are Xenon pe faza scurta. Lumina nu mai are nici o legatura cu ce era inainte.

Mae

 

Adventure-ul tau sau toate aste, noi ? Mai da-ne detalii !

Pe o scara de la 1 la 10, eu atribuii LC8-urilor Adventure, nota 7 (cu indulgenta !) la capitolul lumini !

Chiar ma gandeam sa motez niste proiectoare auxiliare ! Pe mine ma prinde noaptea destul de des ! :huh:

Chiar si cu Xenon, geometria oglinzii este aceeasi ! Nu are cum sa fie ,,un mare pas inainte" !

Pe AdventureRider, am vazut niste solutii la problema asta ! Eu unul nu prea ma pricep la electrica ! :crack:

 

:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

acum lumina este de nota 10 (azi a fost si pus la treaba). Xenonul l-am montat eu, cit despre cum arata cu proiectoare vezi in poza (in poza nu era si xenonul, pe vremea aceea era doar un gind).

Mae

PS. din pacate nu pot pune poza, dar cind ai drum prin Bucuresti iti pot arata si cum am prins proiectoarele.

Cit despre instalatia electrica este floare la ureche.

Editat de mae
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

acum lumina este de nota 10 (azi a fost si pus la treaba). Xenonul l-am montat eu, cit despre cum arata cu proiectoare vezi in poza (in poza nu era si xenonul, pe vremea aceea era doar un gind).

Mae

PS. din pacate nu pot pune poza, dar cind ai drum prin Bucuresti iti pot arata si cum am prins proiectoarele.

Cit despre instalatia electrica este floare la ureche.

 

ma intereseaza si pe mine sa vaz cum ai montat balastul de la xenon, eu am pus un bec motovision de la philips si s-a mai imbunatatit putin ilumniatia dar tot sufar din cauza ei. da-mi un nr de tel pe PM te rog.

 

--- Mesaj completat în 31 Mar 2008 09:36 -------------

Cum se vreifica nivelul de ulei la motor ? Cu joja infiletata sa nu ? :ok:

 

Mult'am ! :huh:

 

eu nu mai infiletez pt ca oricum se consuma :crack:

 

chiar ce consum de ulei are LC8-ul vostru si ce ulei folosi?

Al meu este inre 250-400ml/1000km in functie de cum ma dau la el si folosesc MOTREX10W50 Crosspower.

precizez ca am 35000km facut cu motoreta si am folosit acelasi ulei din ziua 1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar ce consum de ulei are LC8-ul vostru si ce ulei folosi?

Al meu este inre 250-400ml/1000km in functie de cum ma dau la el si folosesc MOTREX10W50 Crosspower.

precizez ca am 35000km facut cu motoreta si am folosit acelasi ulei din ziua 1.

 

Pana acum am parcurs putin peste 1000km ! Nu am observat nici o scadere a nivelului de ulei. Eu verific nivelul de ulei cu joja infiletata ! Din motivul asta am pus si intrebarea de mai sus, daca nivelul se lua cu joja neanfiletata, atunci era alta treaba ! Lungimea filetului jojei este cam egal cu zona unde sunt marcate minimul si maximul pe joja ! Oricum, ... in ambele cazuri, joja ajunge la ulei ! Infiletata e' ,,la maxim", iar desfiletata undeva la jumatate !

Ma surprinde ca nu a consumat ulei asa cum spui tu ! Sa nu intelegi ca l-am menajat ! I-am dat gaz din plin ! Ca la orice motor care abia faci cunostinta cu el :lol: !

Este posibil ca unele motoare sa consume mai mult si altele mai putin ? :ok: In orice caz, nu ies nici o data la plimbare fara sa verific uleiul ...... nu doar la LC8, ci la orice motocicleta ce am avut-o !

 

Sa vedem cum se comporta in timp !

 

Sanatate ! :huh:

 

P.S. Mi-a sosit saua (KTM ErgoSeat), inaltatoarele de ghidon si pinionul de 42 ! Alta viata, nene ! :lol:

La 6000rot/min, am fix ... 163km/h ! Super ! Cu motorul asta ...... nu pierzi timpul pe drum ! :D

Cu inaltatoarele de ghidon, pozitia este mult mai buna, iar saua cu gel ......... o adevarata ,,desfatare" pentru poponetz ! :D

 

--- Mesaj completat în 31 Mar 2008 10:11 -------------

Salut,

acum lumina este de nota 10 (azi a fost si pus la treaba). Xenonul l-am montat eu, cit despre cum arata cu proiectoare vezi in poza (in poza nu era si xenonul, pe vremea aceea era doar un gind).

Mae

PS. din pacate nu pot pune poza, dar cind ai drum prin Bucuresti iti pot arata si cum am prins proiectoarele.

Cit despre instalatia electrica este floare la ureche.

 

Si pe mine ma intereseaza ,,chestia" cu luminile !

Drum in Bucuresti, am destul de des, insa probabilitatea de a ne intalnii din intamplare este de 0.000001%, fara a-ti da un telefon !

Asa ca cel mai bine este sa ne arunci si noua niste poze ! Cu instalatia electrica o sa ma descurc ! Am prieteni care se pricep la capitolul asta !

 

Sanatate ! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar saua cu gel ......... o adevarata ,,desfatare" pentru poponetz ! :ok:

 

vreau sa vad si eu saua aia, cand mai treci pe la buc da un tel

 

0731200003 sau 0723322847

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa vad si eu saua aia, cand mai treci pe la buc da un tel

 

0731200003 sau 0723322847

 

Sigur ! O sa ajung destul de curand ca trebuie sa fac actele cu Trica !

 

Ti-am vazut motocicleta in saptamana din 'naintea SalonuluiMoto. Era parcata vis-a-vis de KTM MotoAdventure Cotroceni, putin mai inaite, spre pod. Asta se petrecea inainte sa o iau pe asta si eram curios cum stau in sa ! As fi incalecat-o, dar nu am avut tupeu ! Nu ne cunoastem si nu aveam chef de paruiala ! :crack:

Cat despre sa, este asemanatoare cu a ta, insa pe locul pilotului ,,muchiile" sunt mai rotunjite si parca o idee mai moale ! E' cu 2cm mai joasa !

Bagam poze dar face figuri forumul asta ! Sa zicem saru'mana ca mai putem sa scriem ! :ok:

 

Deci ... te sun cand sunt in Buc. ! (0721 338 009 - nr. meu )

 

Bafta ! :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri (01.04.2008), dupa program pe la 16.30 am iesit la o plimbare. Nu stiam unde sa merg, eram singur ... asa ca am luat-o spre Turnu Magurele ! Acolo am ajuns imediat ... ,,cam scurta plimbarea ! " mi-am zis, asa ca am apucat-o spre Corabia unde am ajuns destul de repede, asa ca i-am dat inainte si asa ma pomenii in vama din Bechet ! As fi mers mai departe spre Calafat, dar se facuse deja 18.20.

Am fumat 3-4 tigari privind peisajul de peste Dunare (super panorama !), am stat de vorba cu soferii de tir care se imbarcau pe feriboat, apoi am plecat spre casa. In Alexandria am ajuns pe la 19.40 !

A fost o plimbare de vreo 260km, super placuta ! Data viitoare vreau sa ajung la Calafat, Drobeta Turnu Severin, apoi spre Orsova (unde o sa halesc o cirba de peste), dar tot pe aici pe malul Dunarii !

Imi pare rau ca nu am cu cine face acest traseu ! Imi pare rau ca nu pot impartasii cu nimeni acest gen de plimbari ! ... pacat ... soselele proaste ascund frumuseti naturale si peisaje, nebabuite !

 

Din acest motiv nu o sa propun nimanui sa iasa la plimbari cu mine ! Voi spera ,,sa apara" un motociclist care sa iubeasca acest gen de plimbari ! Sunt trist ca in mica noastra comunitate din Alexandria, majoritari sunt cei cu motociclete care ,,functioneaza" doar pe sosele cu carosabil ... imaculat !

....... si cum @Mr.KTM este faultat, acum am ramas chiar singur ! :banpls:

 

Va urez bafta mare si ... ride safe !

 

P.S. ... iar nu-mi ia pozele ! :( :moto: :ok: :) :ok: :guitar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri (01.04.2008), dupa program pe la 16.30 am iesit la o plimbare. Nu stiam unde sa merg, eram singur ... asa ca am luat-o spre Turnu Magurele ! Acolo am ajuns imediat ... ,,cam scurta plimbarea ! " mi-am zis, asa ca am apucat-o spre Corabia unde am ajuns destul de repede, asa ca i-am dat inainte si asa ma pomenii in vama din Bechet ! As fi mers mai departe spre Calafat, dar se facuse deja 18.20.

Am fumat 3-4 tigari privind peisajul de peste Dunare (super panorama !), am stat de vorba cu soferii de tir care se imbarcau pe feriboat, apoi am plecat spre casa. In Alexandria am ajuns pe la 19.40 !

A fost o plimbare de vreo 260km, super placuta ! Data viitoare vreau sa ajung la Calafat, Drobeta Turnu Severin, apoi spre Orsova (unde o sa halesc o cirba de peste), dar tot pe aici pe malul Dunarii !

Imi pare rau ca nu am cu cine face acest traseu ! Imi pare rau ca nu pot impartasii cu nimeni acest gen de plimbari ! ... pacat ... soselele proaste ascund frumuseti naturale si peisaje, nebabuite !

 

Din acest motiv nu o sa propun nimanui sa iasa la plimbari cu mine ! Voi spera ,,sa apara" un motociclist care sa iubeasca acest gen de plimbari ! Sunt trist ca in mica noastra comunitate din Alexandria, majoritari sunt cei cu motociclete care ,,functioneaza" doar pe sosele cu carosabil ... imaculat !

....... si cum @Mr.KTM este faultat, acum am ramas chiar singur ! :moto:

 

Va urez bafta mare si ... ride safe !

 

P.S. ... iar nu-mi ia pozele ! :( :moto: :ok: :) :ok: :guitar:

 

Hai Petrica, nu mai fi suparat. Uite, iti fac eu o invitatie. S-ar putea ca in weekend sa merg pe la munte impreuna cu un prieten cu Trans Alp, daca n-o sa ploua. Cred ca vom merge prin zona Campinei. In principiu vom cauta drumuri de tara si forestiere, dar nimic greu. Daca vrei, ori ca mergem din Buc impreuna ori ca ajungi tu direct spre Campina, putem face o tura impreuna. Tinem legatura pe PM.

 

bafta :banpls:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai Petrica, nu mai fi suparat. Uite, iti fac eu o invitatie. S-ar putea ca in weekend sa merg pe la munte impreuna cu un prieten cu Trans Alp, daca n-o sa ploua. Cred ca vom merge prin zona Campinei. In principiu vom cauta drumuri de tara si forestiere, dar nimic greu. Daca vrei, ori ca mergem din Buc impreuna ori ca ajungi tu direct spre Campina, putem face o tura impreuna. Tinem legatura pe PM.

 

bafta :ok:

 

Multumesc frumos de invitatie ! Ti-am dat PM ! :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

anunta'ma cand vrei sa ajungi la orsova. poate facem o plimbarica impreuna!

 

Deal ! :ok:

 

--- Mesaj completat în 03 Apr 2008 08:37 -------------

astia doi se cupleaza...

 

Ce vrei sa spui ? :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...