Sari la conținut

Ktm 950/990 Adventure


Postări Recomandate

Are cineva montat cauciucuri Metzeler Enduro 3 Sahara ?

Am vazut ca pe spate sunt de maxim 140 latime, iar la LC8 Adv. trebuie 150. Sa inteleg ca nu merge ?

Am mai vazut ca fac si de 150, dar pe 17" ..... ca dracu' ! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare tuturor,

De astazi (chiar acum l-am ridicat de la dealer) sunt si eu fericitul posesor al unui KTM 990 Adv. 2008 cu ABS.

Prima impresie......sunt SUPER incantat nenica !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De Metzeler Sahara, nu zice nimeni, nimic ??? :crack:

 

Salutare tuturor,

De astazi (chiar acum l-am ridicat de la dealer) sunt si eu fericitul posesor al unui KTM 990 Adv. 2008 cu ABS.

Prima impresie......sunt SUPER incantat nenica !!!

 

Sa-l stapanesti sanatos ! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor,

De astazi (chiar acum l-am ridicat de la dealer) sunt si eu fericitul posesor al unui KTM 990 Adv. 2008 cu ABS.

Prima impresie......sunt SUPER incantat nenica !!!

 

 

felicitari!

si eu am intat de curand in randul fericitilor posesori si deja sunt fan.

bafta si la cati mai multi km fara incidente!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva montat cauciucuri Metzeler Enduro 3 Sahara ?

Am vazut ca pe spate sunt de maxim 140 latime, iar la LC8 Adv. trebuie 150. Sa inteleg ca nu merge ?

Am mai vazut ca fac si de 150, dar pe 17" ..... ca dracu' ! :P

 

Welcome to the wonderful world of 950/990 unde nu ai decat 2 modele de gume spate tkc80 si scorpioanele. Mai sunt ceva modele prin state daca studiezi advrider dar cine sa le aduca :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Welcome to the wonderful world of 950/990 unde nu ai decat 2 modele de gume spate tkc80 si scorpioanele. Mai sunt ceva modele prin state daca studiezi advrider dar cine sa le aduca :)

Fedex sau UPS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Welcome to the wonderful world of 950/990 unde nu ai decat 2 modele de gume spate tkc80 si scorpioanele. Mai sunt ceva modele prin state daca studiezi advrider dar cine sa le aduca :)

 

:P ... se pare ca trebuie sa ma resemnez la TKC 80 !

 

 

Fedex sau UPS

 

Mae, sa nu ma uiti cu chestia aia ,,cu arcul" ! :)

 

... pentru ceilalti: Cred ca diferenta la inaltimea seii la modelele ,,Adv." si ,,Adv. S" este data de inaltimea arcului suspensiei sapte. Daca este asa vreau sa-mi comand un arc de model ,,Adv." pe care sa-l montez la modelul meu. Sa-l aduc ,, cu picioarele pe pamant", insa nu am certitudinea asta, dar cum aflu dau comanda imediat ! Voi aveti idee ?

 

:)

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P ... se pare ca trebuie sa ma resemnez la TKC 80 !

 

 

 

 

Mae, sa nu ma uiti cu chestia aia ,,cu arcul" ! :)

 

... pentru ceilalti: Cred ca diferenta la inaltimea seii la modelele ,,Adv." si ,,Adv. S" este data de inaltimea arcului suspensiei sapte. Daca este asa vreau sa-mi comand un arc de model ,,Adv." pe care sa-l montez la modelul meu. Sa-l aduc ,, cu picioarele pe pamant", insa nu am certitudinea asta, dar cum aflu dau comanda imediat ! Voi aveti idee ?

 

:)

 

Salut,

tot ma uit sa vad unde este diferenta, dar nu am gasit inca nimic.

Cel mai simplu este sa le punem una linga alta si sa masuram, aflam sigur unde este diferenta.

Mae

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

tot ma uit sa vad unde este diferenta, dar nu am gasit inca nimic.

Cel mai simplu este sa le punem una linga alta si sa masuram, aflam sigur unde este diferenta.

Mae

 

Am gasit eu ! Am descarcat un index cu codurile si dimensiunile componentelor LC8-ului.

 

Uite-te in cele doua poze ! Din astea, eu inteleg ca intre cele doua arcuri este o diferenta de 13mm. Oare amortizorul este si el diferit ? Eu nu cred !

post-10224-1214374325_thumb.jpg

post-10224-1214374335_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce te chinuie pe tine gandul asta?

 

Hai mah, ca e' mai bine ! M-am urcat si pe motorul tau si pe al lui @mae si ating cu ambele varfuri de la picioare jos. Pe al meu nici pe departe de asa ceva !

La manevrari din scurt la viteze foarte mici, crede-ma, conteaza.

Daca schimb arcul, macar stau si eu cu o talpa jos. Cat dracu' sa coste un arc din asta ? Merita sa ma chinui pentru cativa lei in plus ?

 

Mai bine zi-mi care este parerea ta, dupa ce ai vazut cele 2 poze !

 

:)

 

Am aflat ... arcul costa 415 RON. Merita sa ma chinui pentru banii astia ?

 

Am mai aflat ceva. In afara de arc, mai este ceva diferit ! ... o nenorocita de saiba, care nu stiu ce implicatii are ??? :) :P :)

 

Se vede in poza !

 

... nu stau bine nici cu germana asta ! :) Ce dracu o insemna ,,SCHEIBE ZUGSTUFE" ??????

_____________________________________________________________________________________

=====================================================================

 

Gata ! AM AFLAT ............ deci SE POATE ! :)

 

Deja au facut altii ! ....... detalii AICI .

=========================================================================

___________________________________________________________________________________________

post-10224-1214382372_thumb.jpg

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor,

De astazi (chiar acum l-am ridicat de la dealer) sunt si eu fericitul posesor al unui KTM 990 Adv. 2008 cu ABS.

Prima impresie......sunt SUPER incantat nenica !!!

 

* Muaaah! ....am stat in fata ta cu Lucky, dar ma uitam in oglinzi plina de invidie la "dovoleac" :kali:

Sa-ti traiasca, bre! si sa fiti fericiti impreuna (pana imbatrantiti, ...na!).

S-o calaresti sanatos si cu grija. Si pana nu-i gasesti un nume, sa stii ca eu o sa-i spun "dovleacul" :kali: :kali:

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Welcome to the wonderful world of 950/990 unde nu ai decat 2 modele de gume spate tkc80 si scorpioanele.

 

M-am hotarat ... Pirelli Scorpion MT90 ! Am comandat la @bogdan. Le astept ,,ca pe Isus" ... am gumele duse rau ! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa imi zici si mie in cat timp ti-au venit si la ce bani :bigstar:

 

Le primesc saptamana viitoare, pe la sfarsit. Le-am comandat marti.

A zis ca sosesc in 8-10zile. Am mai luat de la Bogdan si asa au venit !

post-10224-1215157077_thumb.jpg

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand spun mocirleala ma refer la un drum forestier. Un drum pe care cu un super sport miar mi-e mila sa ma bag :D

Am mers cu un 990 adventure si m-am indragostit. Dar as avea bani doar de 950 Adventure. Fiind eventual primul meu enduro, voi face soft enduro. vreau doar sa amortizeze gropile, sa fie destul de puternic pentru asfalt si sa pot sa ma bag pe un forestier alaturi de transalp, Africa si Super Tenere. Atat.

 

Va rog insistent. 950 adventure este un motor fiabil? Repet, nu voi face trasee grele cu el. Voi merge doar mai tare pe sosea, cand si cand.

 

Multumesc mult!

 

Salut, pt ce vrei este un motor ideal. aceeasi solutie am ales-o si eu, dupa cativa ani numai pe asfalt mi-am luat anul trecut un 950adv sh de pe mobile.de. insa 650e cred ca e un buget destul de redus; au em dat pe ea 7300+300transport (a vazut-o un prieten acolo). in septembrie avea 10000km iar acum are 17000km - fara probleme: doar ceva ulei (am inteles ca-i normal).

motoreta merge fff misto pe sosea, tine chiar 200kmh fara mari probleme, protectie vant buna, vireaza senzational, are amortizoare super raglabile. pe macadam ma sperie cat de usor si repede merge. nisip, noroi si iarba uda cu pirelli scorpion de stoc sunt intotdeauna experiente la care strangi din ..., dar misto. pt touring seaua e naspa, eu caut acum o solutie.

cei care au mers pe mai multe motorete stiu ca trece ceva vreme pana te obisnuiesti cu una noua; ei bine, pe lc8 dupa 50km m-am simtit de parca o aveam de un an, asa prietenos e. iti da incredere imediat, dar daca vrei sa fi agresiv ii place mult mai tare!

 

salutare!

posesori de adventure, hai sa ne cunoastem!

poze, probleme, pareri, etc..

 

am un 990 adv din '96 si am o pb "fara rezolvare" pana in prezent. intre 50-80 km/h trepideaza ghidonul in plan orizontal. am echilibrat roata, am schimbat cauciucul, nu am umblat la setarile suspensiilor(sunt cele originale). cunosc inca un posesor de 990 care are aceeasi pb. poate cineva sa ne ajute cu vreo sugestie?

 

<small>--- Mesaj completat în 01 Mar 2008 05:10 -------------</small><br/>sorry. adv e din 2006, nu '96. :kiss:

 

Salut,

se mai plange cineva de seaua lc8-ului? eu da, si am si sea cu gel, care nu e mare branza (pe deasupra se mai si incinge la soare).

variante ar fi:

touratech - un prieten imi spune ca-s bani aruncati - ceva opinii?

corbin: a incercat cineva? de obicei corbin-urile sunt mai late la baza si te aseaza mai in spatele motoretei, altfel cele mai bune de touring.

short de bicicleta cu pading? voi incerca asap, e cea mai la indemana solutie

ideea e ca vreau sa fie si comoda si joasa.

rog opiniile voastre

tks

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

se mai plange cineva de seaua lc8-ului? eu da, si am si sea cu gel, care nu e mare branza (pe deasupra se mai si incinge la soare).

variante ar fi:

touratech - un prieten imi spune ca-s bani aruncati - ceva opinii?

corbin: a incercat cineva? de obicei corbin-urile sunt mai late la baza si te aseaza mai in spatele motoretei, altfel cele mai bune de touring.

short de bicicleta cu pading? voi incerca asap, e cea mai la indemana solutie

ideea e ca vreau sa fie si comoda si joasa.

rog opiniile voastre

tks

 

Seaua Touratech tocmai ce am luat-o de doua saptamini si este ce trebuie (joasa si mult mai comoda decit ceea cu gel)

Mae

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seaua Touratech tocmai ce am luat-o de doua saptamini si este ce trebuie (joasa si mult mai comoda decit ceea cu gel)

Mae

 

si daca mae

la poponetul lui zic ca e buna

credeti ..........prieteni stiu ...........gabaritul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

se mai plange cineva de seaua lc8-ului? eu da, si am si sea cu gel, care nu e mare branza (pe deasupra se mai si incinge la soare).

variante ar fi:

touratech - un prieten imi spune ca-s bani aruncati - ceva opinii?

corbin: a incercat cineva? de obicei corbin-urile sunt mai late la baza si te aseaza mai in spatele motoretei, altfel cele mai bune de touring.

short de bicicleta cu pading? voi incerca asap, e cea mai la indemana solutie

ideea e ca vreau sa fie si comoda si joasa.

rog opiniile voastre

tks

 

 

Seaua Touratech tocmai ce am luat-o de doua saptamini si este ce trebuie (joasa si mult mai comoda decit ceea cu gel)

Mae

 

multuam de info; voi incerca si eu si revin cu feedback

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vreti sa o vedeti sau probati 0722222411 Mae.

 

Tu zii cand vinzi Africa, sa ne luam stabilizatoare de directie ! :burnout: ... si pentru mine un arc mai mic ! :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu zii cand vinzi Africa, sa ne luam stabilizatoare de directie ! :burnout: ... si pentru mine un arc mai mic ! :blbl:

 

Daca o cumperi si miine, pret promo 5500 euro.

Mae

 

PS. Astept un raspuns, dar cred ca in 1 saptamina dam comanda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care baga mai mult asfalt, combinatia de roti 17"- fata si 19"- spate, avantajeaza mult un LC8 Adv.

... si mai creste si gama de cauciucuri de unde se poate alege.

 

Detalii ... AICI

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...