Sari la conținut

Povestiti accidentele?


Smokey
 Share

Ce parere aveti de povestirea accidentelor?  

74 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

  • Admin

Ce parere aveti de povestirea accidentelor? Intrebarea nu e chiar gratuita ... in urma discutiilor am inteles ca exista o jena in a povesti un eveniment neplacut (Baiazid, nu-i vorba de tine :lol: ).

 

Principala problema: "imaginea" :lol: ... asta pentru cine are o "imagine"

 

Problema secundara: valoarea motorului la revanzare. Adica dupa ce pici si faci muci motorul, no problem, il vinzi ca nou, "recent adus in tzara", "putin rulat", "toate consumabilele schimbate" :lol:

 

Apreciem argumentele :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

io intreb - io raspund: mi-am povestit accidentul, n-am avut nici o problema de "imagine", cumparatorul (aici pe forum) a citit, a vazut, stia ce cumpara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine nu ma jeneaza sa-mi povestesc accidentul (clasicul taxi care te depaseste din scurt si te agatza si te trimite in masinile parcate).

Si la vanzare n-are cum sa-mi dauneze, ca Iju e f rezistent, intra in masini tarash pe o parte, indoaie masinile cu cauciucele, si are doar scarile si ghidonul un pic indoit, vopseaua sau cromu zeiss. Desigur ca la politie dupa accident te duci calare...

Iju e o motocicleta de familie: te duci tu, el ramane la rude mai departe :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 cazaturi, situatii clasice:

 

 

1. curba, nisip pe jos lasat de cei de la drumuri shi poduri, viteza neadaptata situatiei, franare puternica in curba, cunoshtiintza cu asfaltul

 

 

2. eu pe drum cu prioritate, conserva care nu respecta cedeaza trecerea, franare puternica, eu pe jos, pe el nici nu l-am atins, cheama politzia daca potzi :lol: :lol:

 

:lol:

 

 

 

ca sa nu pun alt post, raspund la postul lui smokey de mai jos:

 

sorry, ramasesem cu ideea mesajului de dinaintea mea shi de aceea am intzeles greshit tema topicului

 

shi ce faci cu imaginea daca maine moare cineva dintr-o imprejurare pe care tu nu ai pus-o pe forum ca sa nu0tzi strice imaginea, iar el era incepator, de-abia ieshit de pe bancile shcolii moto, shi nu avea de unde sa shtie ce se intampla pe strazile patriei :lol: :lol: :ok:

 

 

shi la un control amanuntzit, itzi dai seama daca motorul a fost cazut sau nu

 

 

 

@motobrand

am modificat postul meu inainte sa postezi tu :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
2 cazaturi, situatii clasice:

 

 

1. curba, nisip pe jos lasat de cei de la drumuri shi poduri, viteza neadaptata situatiei, franare puternica in curba, cunoshtiintza cu asfaltul

 

 

2. eu pe drum cu prioritate, conserva care nu respecta cedeaza trecerea, franare puternica, eu pe jos, pe el nici nu l-am atins, cheama politzia daca potzi  :lol:  :lol:

 

:lol:

ideea era daca te afecteaza la imagine, nu accidentul in sine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideea era daca te afecteaza la imagine, nu accidentul in sine

Io nu imi recunosc accidentele...

Imi shifoneaza imaginea!!

:lol:

Fratilor!!!

Stiu ca e greu!

Mai ales atunci cand nu esti tu de vina!!!

Insa, nu trebuie sa uitam vechea vorba:"DIN GRESELI INVATZA OMUL!"

Eu am postat cum am fost facut varza!

De ce?

Pentru ca:

1. Sa nu mai pateasca cineva ceea ce am patit eu! (am prezentat o situatie in care trebuie sa va modificati modul de a conduce motorul, situatie ce nu a mai fost impartashita)

2.Sa constientizati ce inseamna sa te lupti cu asigurarile*(* a se citi - cu morile de vant)

3. Sa realizati cat de naspa e sa n-ai bani sa ti-l repari, shi cum dintr-o moto buna intr-o secunda poti avea o fosta moto!

 

Cred ca imaginea mea s-a imbunatatit, o data cu aportul meu la incercarea de informare shi de deschidere a ochilor celorlalti motociclisti!

De ce cred asta?

Pentru ca doresc sa aplic invataturadata de :"TOT RAUL, SPRE BINE!"

In caz ca nu m-am facut clar inteles: Tot raul suferit de mine sa fie spre binele insushit de ceilalti!

Maxima sanatate!

Sa dea Dumnezeu sa nu mai fie cazuri postabile la accidente!

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 cazaturi, situatii clasice:

 

 

1. curba, nisip pe jos lasat de cei de la drumuri shi poduri, viteza neadaptata situatiei, franare puternica in curba, cunoshtiintza cu asfaltul

 

 

2. eu pe drum cu prioritate, conserva care nu respecta cedeaza trecerea, franare puternica, eu pe jos, pe el nici nu l-am atins, cheama politzia daca potzi  :lol:  :lol:

 

:lol:

 

 

 

ca sa nu pun alt post, raspund la postul lui smokey de mai jos:

 

sorry, ramasesem cu ideea mesajului de dinaintea mea shi de aceea am intzeles greshit tema topicului

 

shi ce faci cu imaginea daca maine moare cineva dintr-o imprejurare pe care tu nu ai pus-o pe forum ca sa nu0tzi strice imaginea, iar el era incepator, de-abia ieshit de pe bancile shcolii moto, shi nu avea de unde sa shtie ce se intampla pe strazile patriei  :lol:  :lol:  :ok:

 

 

shi la un control amanuntzit, itzi dai seama daca motorul a fost cazut sau nu

:lol:

Bueyyyy!!!

De ce Ti-ai modificat postu??

Cam asta am zis shi eu!

Lashi lumea sa creada ca te-am plagiat!!!

Imi strici "imaginea"!!!!

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai spectaculos accident a fost cu honda.

 

Pe Sos. Panduri exista pe mijloc "scuar" cu flori care delimiteaza sensurile de mers. In ziua accidentului un sens era in constructzie a.i. celalalt sens era folosit ca dublu sens.

Eu pe honda ma duceam spre servici ieshind pe Panduri de pe o stradutza laturalnica. Ma uit dreapta shi stanga ... nimic, nici o mashina. ma uit inca o data in stanga (de unde normal trebuia sa vina mashinile) shi o vad pe maica-mea. Ii fac cu mana shi dau gaz. In timp ce am accelerat o vad pe maica-mea ca tzipa shi se ia cu mainile de cap :lol: . Urmatoarea secunda vad o mashina de teren alba shi un girofar. :lol: BUF. Cad pe o parte. In gandul meu ... nu o fi chiar o mashina de politzie :lol: . BA DA. :lol:

Prins sub motocicleta vedeam un politzist care gesticula energic. Pe moment nu auzeam nimic. In urmatoarea secunda incep sa deslushesc ce zicea politzistul: "ce faci copile, vrei sa ne bagi in pushcarie? ... Vrei sa mori?"

Eu injurand in gand ce prostie am facut incep sa ma ridic de jos shi vad o balta sub motor :lol: ... tot ce spun politzistului este "aaaa, mi-am spart blocul motor."

"lasa-l d***u de bloc motor tu eshti OK?, Ce facem acum?" zice politzistul.

Luatzi-ma la sectzie. zic eu resemnat. - maica-mea plangea.

 

Asha am avut prima mea plimbare cu duba: Acasa - Sectzie - Spital - Candiano Popescu - Acasa. In timp ce stateam in spate se aude prin statzie "mashina nushtiucat B nushtiucat a fost lovita de un motociclist" - eu cu sperantza ca nu sunt singurul zic:

"inca unu'? Se intampla des?"

"Nu bai, ti eshti ala" zise politzistul.

 

In concluzie politzishtii au fost de treaba shi inca o data mi-au dat sentimentul ca majoritatea dintre ei sunt oameni buni.

 

Concluzia principala este ATENTZIE MARE si VITEZA MICA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Cel mai spectaculos accident a fost cu honda.

nici tu n-ai intles ideea :lol: , dar vad ca ti-ai povestit accidentul fara probleme.

 

:lol: nu ti-a afectat imaginea? cum mai dai fata acum cu baietii de la arc??

 

daca vrei sa vinzi honda si respectivul stie c-a avut blocul spart si lipit cu poxipol... ce te faci?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Blocul nu era spart ... era benzina din rezervor.

Motorul nu a avut decat un semnal spart shi aripa fatza cu vopseaua sarita. :lol:

 

De fiecare data cand am vandut ceva am comunicat cumparatorului ce probleme a avut. Tzine de respect.

Cat despre honda CB400 inca mai este a mea shi nu o vand ... este pentru prietena mea sa-shi faca mana pe motor.

 

Am intzeles idea topicului shi parerea mea este chiar cei cu accidente mai vechi sa-shi povesteasca intamplarile ca lectzie pentru incepatori. Accidentul povestit se intampla prin '96.

 

Eu mi-am invatzat lectiile date de accidente shi acum de acea incerc sa-mi domolesc colegii vitezishti. Daca aveam 60 in loc de 10 Km/h poate nu mai eram aici sa va povestesc.

Oricum Maica-mea a facut o criza in momentul acela shi acum mai are sechele. :lol:

 

Daca nu tzinetzi la viatza voastra ganditziva la rude ... ele vor suferi cu voi. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut unu' (din greseala mea) si l-am povestit. Poate e de folos cuiva sa evite greseala pe care am facut-o eu. N-are ce imagine sa-mi strice, si oricum nu m-ar interesa in mod deosebit. Valoarea motorului la vinzare nici atit, pt ca a avut doar niste pagube cosmetice care au fost remediate, asa ca voi tine la pret cind il voi da pt ca stiu ca tehnic e in stare super .Cind va fi sa-l dau voi spune ca "da, domne' a fost cazut in conditiile alea, a avut aia si aia, da o tura si vezi cum merge, daca-ti place il iei, daca nu il ia altul".

A, da, si m-am invatat de atunci sa merg muuult mai usor prin oras. Credeam ca experienta se dobindeste repede, dar m-am inselat. Cam asta e :lol: ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici tu n-ai intles ideea  :lol: , dar vad ca ti-ai povestit accidentul fara probleme.

 

:lol: nu ti-a afectat imaginea? cum mai dai fata acum cu baietii de la arc??

 

daca vrei sa vinzi honda si respectivul stie c-a avut blocul spart si lipit cu poxipol... ce te faci?

oricum noi stim depsre placebo ca le tavaleste si le vinde...

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici tu n-ai intles ideea  :lol: , dar vad ca ti-ai povestit accidentul fara probleme. :lol: nu ti-a afectat imaginea? cum mai dai fata acum cu baietii de la arc??

Pai, eu zic ca sa busesti taman masina politiei iti imbunatateste imaginea. Ca si intratul in Sorinel Pustiul (mi s-a zis de pe margine, nu ca l-as fi recunoscut eu) :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce parere aveti de povestirea accidentelor? Intrebarea nu e chiar gratuita ... in urma discutiilor am inteles ca exista o jena in a povesti un eveniment neplacut (Baiazid, nu-i vorba de tine :lol: ). 

 

Principala problema: "imaginea"  :lol: ... asta pentru cine are o "imagine"

 

Problema secundara: valoarea motorului la revanzare. Adica dupa ce pici si faci muci motorul, no problem, il vinzi ca nou, "recent adus in tzara", "putin rulat", "toate consumabilele schimbate"  :ok:

 

Apreciem argumentele :lol:

Eu sunt foarte nou pe aici,si nu vad nici o "jena" de a vorbii sincer de accidentele suferite.Cu atat mai mult daca ai pe cineva care sa te asculte.Si daca ai dat cu motorul de pamant ?Fierul se repara sau se schimba.Omul e mai important.Si cred ca cine vrea sa dea un ban pe un motor,apeleaza la ajutorul unui cunoscator.Urmele la loviturile tari nu pot fii mascate chiar atat de usor.SAU CEL PUTIN ASA CRED EU! :lol: :lol: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Desteptul invata din greselile altora, prostul le repeta".

Hotarat, DA! Povestind pataniile, altii pot invata ceva.

Am avut aceasta discutie cu prietena mea, care dupa ce facuse o boacana cu motorul vroia sa musamalizeze totul. Adica sa nu invete nimeni ca daca esti pe jawa si pleci de la semafor dand drumul brus la ambreiaj la 5000 de ture vei pleca pe o roata si vei cadea spectaculos, iar cei din autobuz vor face ochii mari si vor zice, macar in gand "ai draku de motociclisti" :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o chestie de obraz pana la urma. In mod normal e bine sa stie lumea: asta sunt, asta defiulez. Logic k avem fiecare micii monstri inauntru... insa e bine sa ii tinem in nr. restrans. Oricum, ce am avut rau (provocat de mine sau nu) am dat din goarna. Cateva (1-2) nu le zic de rusine :lol:

 

Cat despre faza cu "moto scade la vanzare" sau "strica imaginea".... sa fim seriosi: sunteti in stare sa vindeti unuia o gioarsa de motor stiind ca poate sa crape imediat? Sau daca ati recunoaste ca ati picat de pe loc (zic si eu...) credeti ca va vor scade actiunile la banca ? Daca da, care e banca aia ? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In plus, povestitu' face bine la pisi(hi)c. Te ajuta sa refulezi - descarci constiinta, sa revezi filmul si chiar tu sa-ti dai seama daca si unde ai gresit. Umeri pe care sa plingi gasesti. Deasemena, te ajuta sa-ti imbunatatesti propria imagine despre tine. Si, in final, te ajuta sa te sui pe motor mai devreme.

Pe mine m-a ajutat. Nici nu va inchipuiti cit, dupa accidentul de anul trecut, cind oameni pe care nu-i cunosteam, m-au sustinut si m-au incurajat prin topicurile de-aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Categoric DA in favoarea povestirii accidentelor .

Eu unul mi-am povestit patania si sper sa fie si ultima relatare din partea mea pe aceasta tema ( da doamne ) - este important pentru un incepator sa citeasca despre ceea ce au patit cei mai experimentati , astfel putand reactiona corect data viitoare cind este pus in dificultate .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...