Sari la conținut

Honda NX650 Dominator


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Intrebare intrebatoare: daca pui de exemplu ulei semi-sintetic 10w50, dar care respecta standardele API SJ sau SG(nu mai stiu exact care scrie in manual) ce probleme ar putea intampina motorul? Presupun ca in '94 cand a fost facut Dominatorul nu existau prea multe variante de uleiuri cu interval mai mare de temperatura si de aceea ii recomandat 10w40 si 20w50.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe cartea domiului model '88 scrie:

 

Temperatura ambianta > ulei recomandat

 

-10 ~ 30 > 10w-30

-10 ~ 40+ > 10w-40

-5 ~ 40+ > 15w-40, 15w-50

0 ~ 40+ > 20w-40, 20w-50

 

Dupa cum vezi, nu apare scris nicaieri de 10w-50. Si sincer, nu cred ca avem noi nevoie de asa ceva; un 20w-50 daca gasesti semisintetic e excelent. Totodata nu recomand personal 10w-30 pentru ca pe caldurile de la vara o sa fie fooaaarte incins motoru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am stabilit un traseu fain pt. domnu' Dominator72 in special. pe la jumatatea lunii iunie cred.

Faine, pozele, NXR! De abia te-asteptam sa discutam pe indelete la o bere :unsure:

 

Yacco MVX 15w-50 semisintetic. 65 RON de la KTM pipera. Azi il bag :cheers:

65 lei... ce? Litrul? 2 litri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Switch am gasit motul 20w50 3000 4t(mineral)?

 

Am un amic Traian cu un dominator Rosu din 92 si pune mineral fara probleme (omul s-a casatorit cu o fata de pe forum:D pt cine il stie)

Eu cred ca bag mineral si il schimb la 1500km nu mai fac experimente cu fullsyntetic.

 

 

Vreau sa cumpar o toba sh si sa o golesc credeti ca are probleme daca o las cu o singura toba?

 

Switch cu cat te-au despagubit cei de la asigurari?

Editat de RD 02 ALX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un amic Traian cu un dominator Rosu din 92 si pune mineral fara probleme (omul s-a casatorit cu o fata de pe forum :unsure: pt cine il stie)

Eu ii stiu pe amindoi. Eu nu pot sa inteleg cum merge omu ala fara oglinzi.

 

Bai, lasati naibii tobele asa cum le-a facut constructorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E complicat sa ii pui o singura toba. Trebe adaptor de la doua tevi la una singura.

 

Cu asigurarile inca nu am rezolvat ca idiotu ala a facut contestatie si acu ma judec cu el. Voi solicita cheltuieli de judecata si pagube morale. Cel mai probabil voi primi acolo niste banuti de buzunar pe langa asigurare; cel mai bun caz iau bani cat nu face motoru :huh:

 

Ulei mineral e ok, daca ii urmaresti nivelu si il schimbi inainte de vreme (2000-2500). La cat de ieftin e, nu-i problema. Eu tocma i-am baat Yacco 15w-50 semisintetic (65 ron - 2l), dupa cum ziceam si mai sus.

 

 

 

 

In alta ordine de idei: Dragi dominatori, eu am pus mana de la mana cu nenea DarcDark si o sa dam o tura pana la Padina maine, 23 mai 2009. 140 km pe asfalt (DN1 pana la Sinaia) pe urma vreo 10-15km pe forestier de munte. Innoptat acolo, eventual mini-endureala sau berica :cheers: Costurile... benzina si cam atat. Cazarea cu cortu, dupa cum ziceam. Plecarea pe 23 mai (sambata) la 10 din zona Iancului. In caz ca vreti sa veniti, dati un tzr pe 0766 27 59 76 dimineatza :unsure:

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yacco MVX 15w-50 semisintetic. 65 RON de la KTM pipera. Azi il bag :)

 

Uleiuri Yacco mai ieftine, gen ce ai luat tu pe la 50 RON, gasesti pe viilor la SuKa Motors, magazin si service foarte ok.Eu numai acolo imi fac una alta la motoreta si sunt foarte mutumita. Arunca o privire www.sukamotors.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei: Dragi dominatori, eu am pus mana de la mana cu nenea DarcDark si o sa dam o tura pana la Padina maine, 23 mai 2009. 140 km pe asfalt (DN1 pana la Sinaia) pe urma vreo 10-15km pe forestier de munte. Innoptat acolo, eventual mini-endureala sau berica :blink: Costurile... benzina si cam atat. Cazarea cu cortu, dupa cum ziceam. Plecarea pe 23 mai (sambata) la 10 din zona Iancului. In caz ca vreti sa veniti, dati un tzr pe 0766 27 59 76 dimineatza :P

ha. deci voi erati cei doi Dominatori de la Bolboci...sambata am oprit si noi la o ciorba acolo. duminica eram pe fuga la intoarcere (supertenere-le) :cheers: am prins vreme frumoasa :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AHA! Deci voi erai cu STu campati intre Bolboci si Paina :)

 

Uite prima poza: asa arata Domi-ul meu cand am ajuns cu el pe la Ploiesti.

img1633.jpg

 

 

...si cam asa ar fi fost normal sa arate:

img1637h.jpg

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost o tura foarte frumoasa,pacat ca nu am avut gasca mai mare.Traseul merita tot efortul chiar daca are cateva portiuni mai rele....aici fiind de vina si ceva portiuni cu zapada unde a trebuit sa impingem vacile de am transpirat la ooo binisor.Am luat si cate o tranta de caciula dar nimic grav,va recomand traseul mai ales cand se va topi de tot zapada.Poze nu prea am facut din lipsa de timp si spatiu(pe Switch tre sa-l tragem de urechi ca la el sunt ceva mai multe) .Mobrele s-au comportat exemplar chiar daca le-am chinuit prin hartoape,pietre,apa si zapada...Dominatorul dand senzatia ca poate mai mult decat am fost eu in stare sa duc :) Si acum poze

 

post-19896-1243260646_thumb.jpg post-19896-1243260706_thumb.jpg post-19896-1243260758_thumb.jpg post-19896-1243260849_thumb.jpg post-19896-1243260912_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost o tura foarte frumoasa,pacat ca nu am avut gasca mai mare.Traseul merita tot efortul chiar daca are cateva portiuni mai rele....aici fiind de vina si ceva portiuni cu zapada unde a trebuit sa impingem vacile de am transpirat la ooo binisor.Am luat si cate o tranta de caciula dar nimic grav,va recomand traseul mai ales cand se va topi de tot zapada.Poze nu prea am facut din lipsa de timp si spatiu(pe Switch tre sa-l tragem de urechi ca la el sunt ceva mai multe) .Mobrele s-au comportat exemplar chiar daca le-am chinuit prin hartoape,pietre,apa si zapada...Dominatorul dand senzatia ca poate mai mult decat am fost eu in stare sa duc :) Si acum poze

 

post-19896-1243260646_thumb.jpg post-19896-1243260706_thumb.jpg post-19896-1243260758_thumb.jpg post-19896-1243260849_thumb.jpg post-19896-1243260912_thumb.jpg

cum ai pus dominatorul in zapada sau cum ai pus zapada in jurul lui? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost o tura foarte frumoasa,pacat ca nu am avut gasca mai mare.Traseul merita tot efortul chiar daca are cateva portiuni mai rele....aici fiind de vina si ceva portiuni cu zapada unde a trebuit sa impingem vacile de am transpirat la ooo binisor.Am luat si cate o tranta de caciula dar nimic grav,va recomand traseul mai ales cand se va topi de tot zapada.Poze nu prea am facut din lipsa de timp si spatiu(pe Switch tre sa-l tragem de urechi ca la el sunt ceva mai multe) .Mobrele s-au comportat exemplar chiar daca le-am chinuit prin hartoape,pietre,apa si zapada...Dominatorul dand senzatia ca poate mai mult decat am fost eu in stare sa duc :cheers: Si acum poze

Sa te intreb de ce ai facut stanga in zapada? :) Banuiesc ca vroiai sa vezi cum e pe zapada, dar nu te asteptai sa te "inghita", nu-i asa? :P

 

Da, cred ca a fost foarte frumos. Abia astept sa am si eu timp (in buzunar) si sa mergem mai multi!

 

Apropos! Un weekend in vecinatatile Sibiului in a doua parte a lunii iunie? De joi incolo sper sa am cu cine discuta mai multe detalii (aviz NXR)...

Editat de Dominator72
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa te intreb de ce ai facut stanga in zapada? :) Banuiesc ca vroiai sa vezi cum e pe zapada, dar nu te asteptai sa te "inghita", nu-i asa? :P

 

Da, cred ca a fost foarte frumos. Abia astept sa am si eu timp (in buzunar) si sa mergem mai multi!

 

Apropos! Un weekend in vecinatatile Sibiului in a doua parte a lunii iunie? De joi incolo sper sa am cu cine discuta mai multe detalii (aviz NXR)...

 

Acolo era o mica rascruce de drumuri....una prin zapada ,scurta ,si apoi drumul ok,iar cealalta mai lunga cu noroi si urcus.....am ales zapada :cheers: .Ce-i drept la o privire mai atenta ne-am dat seama ca tot drumul innoroiat era mai bun....in fine,e greu pe zapada,cred ca era de vis sa am lant pe spate.Mai pun o poza sa se vada ca era cat pe ce sa-l scot la liman din "inghititura" aia de zapada

post-19896-1243283685_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acolo era o mica rascruce de drumuri....una prin zapada ,scurta ,si apoi drumul ok,iar cealalta mai lunga cu noroi si urcus.....am ales zapada :P .Ce-i drept la o privire mai atenta ne-am dat seama ca tot drumul innoroiat era mai bun....in fine,e greu pe zapada,cred ca era de vis sa am lant pe spate.Mai pun o poza sa se vada ca era cat pe ce sa-l scot la liman din "inghititura" aia de zapada

post-19896-1243283685_thumb.jpg

 

 

bah baieti luati-va enduro ka lumea daca tot vreti senzatii :)

post-44663-1243284286_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt chitit pe un 250 sau un 400 dupa ce am vazut ca Domiu prefera sa nu intre pe bolovanish.

Intra, calaretul trebuie schimbat. Am vazut la astia de la Realitatea (cred ca emisiunea se cheama "romania ta") pe niste nenea care au plecat cu un LandRover peste munti si au trecut de la Slon la Cheia peste munti. Cica e drum de carute pe acolo da-l folosesc doar localnicii. Totodata, am putea sa planuim un drum de doua zile care sa includa traversarea de la Lepsa la Oituz. Acolo sa vedeti senzatii tari ca te alearga cainii de la stina pe strat de pietre abia aruncate pe drum. In rest drumul e fain si ciorba de burta de la camping PoianaSarata e delicioasa. :P

 

Va ziceam acu ceva vreme ca se gaseste la Praktiker rasina apoxi si plasa pentru reparat carene. E doar rasina si cu PINZA $%!^@#$^$%&. Acuma astept sa se deschida magazinul de unde am cumparat data trecuta ca trebuie sa-mi creez un buton de zavor nou pentru topcase ca pe ala originalul l-am pierdut we trecut in drum spre Alexandria. :) Sper ca imi iese treaba si cred ca tot acuma ma apuc si de facut masca aia de far la care tot visez (chiar visez, pacat ca nu reusesc sa-mi notez in somn cum fac sa iasa perfecta).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...