Sari la conținut

Honda NX650 Dominator


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tu asa iti pui problema? Atunci mai bine te lasi de carnet... daca faci 50km ai cam aceleasi sanse sa te rupi in doua ca si atunci cand faci 500. Iti spun sigur ca nu-i problema sa faci Sibiu-Mangalia intr-o zi, pe Dominator si cu pasager (500-600km). Ar fi fost si mai fain daca nu as fi fost mort de oboseala cand am plecat la drum, dar asta e partea a doua :)

 

Totusi pentru doua zile, Herculane mi se pare o destinatie inaccesibila. Eu ajung acolo intr-o zi (Bucurestean de felu meu), dar Moldova, Dobrogea si Maramuresul nu prea au cum sa ajunga acolo in timp util. Basca eu mai si ajung seara ca sa fac o baie, sa dorm o noapte, sa mai fac o baie si sa plec inapoi. Cu alte cuvine, pas :)

 

...voi face o tura de Romanie mai la vara, asa. Dar probabil nu va fi pe Domi ;)

 

Eu pun problema asa cum se vede in realitate. Din martie pana pe la mijlocul lui mai e cea mai periculoasa perioada pentru motociclisti: ramane nisip pe strada, lumea a uitat de motociclisti, gropile inca nu sunt asfaltate toate.

 

Depinde mult pe ce drum faci kilometrii si tipul de motocicleta. Pentru ca pe drumurile nationale si autostrazi probleme cele mai mari sunt soferii neatenti si animalele. Dar pe drumurile mai mici se adauga si restul pericolelor. La fel si cu tipul de motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Of course... solutia simpla e sa mai adugi niste rezistente compensatoare. Insa nu se merita decat daca stii ce faci (trebuiesc protejate printr-o dioda, astfel in caz ca se duce naibii de la vibratii/umezeala sa nu trebuiasca sa impingi pentru ca ti-au golit bacteria).

 

Solutia de cumparat e sa iei releu electronic care nu se mai bazeaza pe rezistenta pentru a clipi. Uite un link de exemplu, nu zic sa cumperi de la ei, zic sa te uiti la forme si coduri de relee:

http://www.superbrightleds.com/cgi-bin/sto...%2Fflashers.htm

 

switchule sau care se pricepe la electronix,daca vreau sa schimb semnalele din fata (sifonate dupa unele cazaturi,mai ales dupa cea de la Sadu ;) )cu unele pe leduri de la Louis (pe care le-am si cumparat) trebe sa mai mesteresc ceva pe la relee?
Editat de rechinulalb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

switchule sau care se pricepe la electronix,daca vreau sa schimb semnalele din fata (sifonate dupa unele cazaturi,mai ales dupa cea de la Sadu ;) )cu unele pe leduri de la Louis (pe care le-am si cumparat) trebe sa mai mesteresc ceva pe la relee?

 

 

In principiu daca au aceeasi tensiune de alimentare nu ar trebui sa-ti pui probleme. Iar la leduri puterea este mai mica decat la becuri deci iarasi nu is probleme. Eu asa stiu.

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

switchule sau care se pricepe la electronix,daca vreau sa schimb semnalele din fata (sifonate dupa unele cazaturi,mai ales dupa cea de la Sadu :) )cu unele pe leduri de la Louis (pe care le-am si cumparat) trebe sa mai mesteresc ceva pe la relee?

Trebuie pusa o rezistenta in serie cu LEDul. Se gasesc la vreo 50 lei... suta de rezistente :) Desigur, poti lua si la bucata ;) Concluzie: ia-ti tu semnalele si le facem sa mearga fara probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu daca au aceeasi tensiune de alimentare nu ar trebui sa-ti pui probleme. Iar la leduri puterea este mai mica decat la becuri deci iarasi nu is probleme. Eu asa stiu.

Spor!

tensiunea e aceeasi dar problema e ca daca puterea e mai mica ma gandesc sa nu se comporte ca atunci cand se arde un bec normal.La mine in cazul ala nu mai clipeste.Ramane aprins celalalt de pe aceeasi parte.

Mesaj completat

Trebuie pusa o rezistenta in serie cu LEDul. Se gasesc la vreo 50 lei... suta de rezistente :) Desigur, poti lua si la bucata ;) Concluzie: ia-ti tu semnalele si le facem sa mearga fara probleme.

Pai le-am luat,atunci trebuie sa-mi zici ce rezistente sa cumpar.

Merci mult .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tensiunea e aceeasi dar problema e ca daca puterea e mai mica ma gandesc sa nu se comporte ca atunci cand se arde un bec normal.La mine in cazul ala nu mai clipeste.Ramane aprins celalalt de pe aceeasi parte.

Conteaza rezistenta circuitului-sarcina: cele doua semnalizatoare in paralel. Daca rezistenta difera cu mult de cea nominala (in cazul de fata cu mult mai mica), circuitul de temporizare din cadrul releului de semnalizare nu mai functioneaza in parametrii (rezistenta mica -> functionare rapida) si nu mai este respectat timpul de semnalizare normal (sa zicem regim de functionare 50% cu perioada de 1 secunda).

 

EDIT:

 

Zi-mi EXACT ce semnale ti-ai luat, sa vad daca nu au deja rezistenta si daca nu au, cam ce ar trebui. Iin mod normal, daca nu au deja rezistenta incorporata ori in led ori in semnal, e nevoie de rezistente de 500K pentru semnale cu un singur led. Daca au baterie de 4-5 LEDuri rezistena ar trebui sa fie mult mai mica, 100K-200K. Difera destul de mult in functie de specificatiile LEDurilor, de aia intrebam exact ce semnale ti-ai luat.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi Dominatori,

 

Am stat si m-am sfatuit cu foarte bun prieten - unora dintre voi va este cunoscut - ShadowRider despre ce si cum sa facem de 1 Mai 2010 si ne-a iesit urmatorul plan, pe care vi-l propunem si voua:

 

1 Mai la Baile Herculane - deschiderea amicala a sezonului 2010

(vineri, 30 aprilie 2010 - duminica, 2 mai 2010)

 

Toate detaliile, adica: program, traseu, optiuni cazare, mancare, plimbari optionale, poze etc. precum si inscrieri le gasiti aici (nu trebuie decat sa faceti click).

 

io vin daca am ''vreme'' si timp. oriunde

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai le-am luat,atunci trebuie sa-mi zici ce rezistente sa cumpar.

Merci mult .

Nenea Enduristu, eu mi-as pune releu eletronic, din mai multe motive. In primul rand, in varianta cu releu eletronic scazi consumul (din circuitul eletric) simtitor: de la peste 40W la sub 5W pe clipoceala. Nu neaparat in al doilea rand, ai de facut mai putine modificari eletrice, mai putine lucruri de "ascuns" si de izolat, mai putine sanse sa iti intre apa si sa faca poc sau sa-ti corodeze jucarelele. Si cred ca poti gasi releu eletronic fara probleme in acelasi magazin din care ai cumpara rezistente. Parerea mea ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi Dominatori,

 

Am stat si m-am sfatuit cu foarte bun prieten - unora dintre voi va este cunoscut - ShadowRider despre ce si cum sa facem de 1 Mai 2010 si ne-a iesit urmatorul plan, pe care vi-l propunem si voua:

 

1 Mai la Baile Herculane - deschiderea amicala a sezonului 2010

(vineri, 30 aprilie 2010 - duminica, 2 mai 2010)

 

Toate detaliile, adica: program, traseu, optiuni cazare, mancare, plimbari optionale, poze etc. precum si inscrieri le gasiti aici (nu trebuie decat sa faceti click).

io vin daca am ''vreme'' si timp. oriunde

 

Emotionanta declaratie ;) Si cu toate astea, nu ma surprinde deloc! (prietenii, :) , stiu de ce :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domnu Enduristu , daca vrei ca bemveul sa mearga pe aici pe traseu de hard, iti zis sa il vopsesti ca cel din imagine si sa scrii pe el dominator :)

Mesaj completat

Dragi Dominatori,

 

Am stat si m-am sfatuit cu foarte bun prieten - unora dintre voi va este cunoscut - ShadowRider despre ce si cum sa facem de 1 Mai 2010 si ne-a iesit urmatorul plan, pe care vi-l propunem si voua:

 

1 Mai la Baile Herculane - deschiderea amicala a sezonului 2010

(vineri, 30 aprilie 2010 - duminica, 2 mai 2010)

 

Toate detaliile, adica: program, traseu, optiuni cazare, mancare, plimbari optionale, poze etc. precum si inscrieri le gasiti aici (nu trebuie decat sa faceti click).

 

io mai mult as merge prin zona aia catre lacul rosu, lacul sf. ''le''ana ca e mai accesibila din multe directii, in sus pe Oltul superior catre Hasmas ( din amintirule de la ora de geografie) :)

acolo la Herculane, nu stiu voi dar mie imi e cam frica de serpi ;)

post-25783-1266231875_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io mai mult as merge prin zona aia catre lacul rosu, lacul sf. ''le''ana ca e mai accesibila din multe directii, in sus pe Oltul superior catre Hasmas ( din amintirule de la ora de geografie) :)

acolo la Herculane, nu stiu voi dar mie imi e cam frica de serpi ;)

Pai tocmai tu, care nu te temi de ursi (stiu ca bei si cate-o bere cu ei prin padure), te temi de serpi? Apai in cazul asta n-ai ce cauta in zona L. Rosu, ca acolo e plin de veveritze si alea-s si mai periculoase :)

 

P.S. Hai sa nu mai facem off-topic pe-aici si, daca e ceva, sa scriem pe topicul deschis pentru excursie...

Editat de Dominator72
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai tocmai tu, care nu te temi de ursi (stiu ca bei si cate-o bere cu ei prin padure), te temi de serpi? Apai in cazul asta n-ai ce cauta in zona L. Rosu, ca acolo e plin de veveritze si alea-s si mai periculoase ;)

 

P.S. Hai sa nu mai facem off-topic pe-aici si, daca e ceva, sa scriem pe topicul deschis pentru excursie...

 

 

pai ursu bea bere dar sarpele nu prea...

glumeam domnu. io vin oriunde si in orice conditii numa sa am cateva ore libere sa pot sa ajung.

 

dar Sorinel nu se baga? anul asta avem oameni de la echipa de tineret si sperante care trebuie sa duca mai departe traditia :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar Sorinel nu se baga? anul asta avem oameni de la echipa de tineret si sperante care trebuie sa duca mai departe traditia :)

Ba da, se baga. Tocmai s-a anuntat pe topicul dedicat turei de 1 Mai. :)

 

In alta ordine de idei, isi recunoaste cineva de pe-aici... odrasla de mai jos? ;)

 

post-33842-1266258186_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa revenim on topic ;)

 

ledurile mele sunt astea de 12V / 1,5 W

 

post-16372-1266258479_thumb.jpg

 

In prospect imi da tabelul asta:

 

post-16372-1266258638_thumb.jpg

 

de unde ,la ultima linie corespunzatoare tipuilui meu de becuri originale spune sa pun ori doua relee d-astea;

 

post-16372-1266258759.jpg

 

dar nu stiu daca pot pt ca imi cere un releu la doua leduri iar eu am led in fata si bec normal in spate si nu stiu daca merge

 

sau zice cate o rezistenta dar nu ca asta din poza ca nu corespunde codul si nu am gasit codul ala in catalogul Louis:

 

post-16372-1266258856_thumb.jpg

 

Oricum ei zic ca si in cazul releelor sa pun o rezistenta la doua leduri si intervine aceeasi problema.

Cred ca solutia finala e sa pun pe fiecare led din fata cate o rezistenta mai mica,legata in serie sau paralel,nu stiu ....dar nici de cati Ohmi trebuie sa fie fiecare nu imi dau seama

 

Scuze daca v-am stresat,dar cred ca e interesant si pt voi in caz ca vreti sa schimbati semnale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa revenim on topic ;)

 

ledurile mele sunt astea de 12V / 1,5 W

 

post-16372-1266258479_thumb.jpg

 

In prospect imi da tabelul asta:

 

post-16372-1266258638_thumb.jpg

 

de unde ,la ultima linie corespunzatoare tipuilui meu de becuri originale spune sa pun ori doua relee d-astea;

 

post-16372-1266258759.jpg

 

dar nu stiu daca pot pt ca imi cere un releu la doua leduri iar eu am led in fata si bec normal in spate si nu stiu daca merge

 

sau zice cate o rezistenta dar nu ca asta din poza ca nu corespunde codul si nu am gasit codul ala in catalogul Louis:

 

post-16372-1266258856_thumb.jpg

 

Oricum ei zic ca si in cazul releelor sa pun o rezistenta la doua leduri si intervine aceeasi problema.

Cred ca solutia finala e sa pun pe fiecare led din fata cate o rezistenta mai mica,legata in serie sau paralel,nu stiu ....dar nici de cati Ohmi trebuie sa fie fiecare nu imi dau seama

 

Scuze daca v-am stresat,dar cred ca e interesant si pt voi in caz ca vreti sa schimbati semnale.

 

Iata cum le-ncurci tu cum nu se poate mai... romaneste, unde mai pui ca dai si texte in limba aia de scuipi cuburi cand vorbesti :)

 

Cel mai simplu pentru tine ar fi sa pui si pe spate semnale cu leduri si sa pui un singur releu eletronic adaptat pentru un consum de 3W (ca observ ca un semnalizator papa 1,5W). Cred ca iesi la aceeasi bani (daca nu chiar un pic mai ieftin) decat sa cumperi doua relee, doua rezistente basca sa mai stai sa le si montezi. In varianta pe care ti-o propun, mai cumperi doua semnale, un releu si in doar inlocuiesti piesele existente.

 

Cel putin, eu asa o sa fac (cand oi avea ceva bani disponibili).

 

Revenind "off-topic", chiar nu-si recunoaste nimeni puradelul din postul meu anterior? (si nu e chiar off-topic, pentru ca e un Domi din gasca de la Sibiu :) ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai simplu pentru tine ar fi .....

 

Cel mai simplu pentru mine ar fi sa dau 5 lei pe doua rezistente si sa le leg impreuna cu semnalele din fata.Ideea e sa stiu de cati Ohmi/Watti

Varianta cu inca 2 semnale(20 iepuroi) un releu (13 iepuroi) plus cineva sami traga de fire pe la motorisca mi se pare mai complicat/scump. ;)

 

Papagalul ala e mic copil fata de ce am vazut mai demult pe you tube.O sa-l caut si-l postez daca il gasesc.

Editat de Enduristul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai simplu pentru mine ar fi sa dau 5 lei pe doua rezistente si sa le leg impreuna cu semnalele din fata.Ideea e sa stiu de cati Ohmi/Watti

Varianta cu inca 2 semnale(20 iepuroi) un releu (13 iepuroi) plus cineva sami traga de fire pe la motorisca mi se pare mai complicat/scump. ;)

Din cate am vazut, semnalele tale au un consum de 1,5W.

 

Folosind regula de 3 simpla, utilizand informatiile pe care le-ai postat anterior de pe Louis, a reiesit ca, in cazul in care pe semnalul inlocuit ai bec de 21W (cel mai probabil), va trebui sa legi in paralel pe fiecare semnal cate o rezistenta de 13,5 ohmi. Probabil ca nu vei gasi rezistenta cu o astfel de valoare, dar o poti obtine prin inserierea mai multor rezistente (una de 10 si trei de 1, sau una de 10 si doua de 2 ohmi).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a dat cca 8 ohmi pentru rezistenta paralel ;) Practic vei gasi de 10 ohmi, iar ca putere, ia pt minim 30W. Oricum nu sunt mari :) E destul de aproape (vreo 20% mai mare) incat sa nu fie deranjanta diferenta de durata a unui ciclu de semnalizare intre varianta bec+bec (clasic) si bec+led+rezistor (cum vrei sa iti pui tu).

 

Mai ai nevoie de ceva izolir, ceva fir electric si un papuc metalic pe care sa-l pui pe post de saiba la un surub de pe acolo.

Mesaj completat

Rezistorul se leaga undeva pe firul ce alimenteaza becul de semnalizare (ar trebui sa fie doar unul) si, pe partea cealalta, la masa motocicletei (surub in metal ar trebui sa ajunga). La mine am luat masa cu o saiba mare intre piulita care tinea semnalul si suportul metalic in care se fixeaza semnalizatorul.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai simplu pentru mine ar fi sa dau 5 lei pe doua rezistente si sa le leg impreuna cu semnalele din fata.Ideea e sa stiu de cati Ohmi/Watti

Varianta cu inca 2 semnale(20 iepuroi) un releu (13 iepuroi) plus cineva sami traga de fire pe la motorisca mi se pare mai complicat/scump. ;)

 

Papagalul ala e mic copil fata de ce am vazut mai demult pe you tube.O sa-l caut si-l postez daca il gasesc.

 

 

 

Daca papagalul ala organizeaza concursul de dans eu sigur ma bag ....dupa cateva beri cred ca am destule sanse....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in cazul in care pe semnalul inlocuit ai bec de 21W (cel mai probabil)

of of, mai mai (Sebi mai)

pai nu zisei io bre ca am 4 x 10 W alea originale

uite,nenea switchu' intzalasese si fuse aproape da reality.Tot din surse de pe ast forum,un nene user DanCata zise sa bag pe fistecare lampa cate o rezistenta de 8 Ohm/10 W in paralel.

@Switch- motorisca mea e plina de plastice ca sa ajung la masa si ma gandesc sa pun rezistenta chiar acolo unde se mufeaza semlnalul cu instalatia electrica,respectiv in carena fatza. O fi bine? Si daca da o cositoresc sau o infasor si ii dau cu scotch?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

of of, mai mai (Sebi mai)

pai nu zisei io bre ca am 4 x 10 W alea originale

uite,nenea switchu' intzalasese si fuse aproape da reality.Tot din surse de pe ast forum,un nene user DanCata zise sa bag pe fistecare lampa cate o rezistenta de 8 Ohm/10 W in paralel.

@Switch- motorisca mea e plina de plastice ca sa ajung la masa si ma gandesc sa pun rezistenta chiar acolo unde se mufeaza semlnalul cu instalatia electrica,respectiv in carena fatza. O fi bine? Si daca da o cositoresc sau o infasor si ii dau cu scotch?

 

Eu as sugera de 10-12 ohmi, dar la 15W macar. Ideal ar fi vreo 15 ohmi, putere 15-20 watt. Si nu le legi in serie, le legi in paralel, deci musai intre firu de la semnalizare si masa, ori langa semnalizator, ori langa releu, ori undeva pe parcurs. Nu prea conteaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.... le legi musai intre firu de la semnalizare si masa, ori langa semnalizator, ori langa releu, ori undeva pe parcurs. Nu prea conteaza.

La mine daca e totul de plastic ,instalatia vine cu doua fire la semnalizator,care are si el doua fire.Cred ca unul din ele e masa.Asa ca o sa le cositoresc de cele doua fire ale semnalului si ca sa nu intre apa o sa cumpar tot de la electrice o "izolatie termocontractanta" (sa nu crezi ca stiam termenul da am fost invatat )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...