Sari la conținut

Honda NX650 Dominator


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

foarte tare :P asa ceva inca n-am vazut :duel: inca ma gandeam la varianta aia cu suruburi bagate prin cauciuc :)

chiar asa.... cum au mai schimbat astia legea? trebuie cauciucuri de iarna si la motociclete? :)

si off topic... daca pe masina am M+S alea sunt bune ? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am rezolvat cu CDI-ul, era o lipitura rece, ah ce bine suna Domi...

 

asa bine ca am pus-o la vanzare: /index.php?showtopic=608538

 

am renuntat la ideea de f650 Dakar si m-am hotarat spre clasa touring multicilindre: 1) V-strom; 2) Varadero; 3) Transalp

 

ce ma sfatuiti? ( cel mai mult o voi folosi pe asfalt, rareori off, in 2 ani nu am avut ocazia sa merg pe off decat pe zonele nasoale din Bucuresti :laugh: oare daca mergeam cu Domi off si in excursii mai lungi mai vroiam sa o vand? :alcy: )

 

(intre timp o sa comand un CDI sa ma asigur ca daca o vand o sa fie in stare perfecta, sau daca nu reusesc sa o vand la cat trebuie sa o pot folosi fara sa existe vreun risc, asa ca, "50bani" spune-mi te rog daca a fost bun CDI-ul luat de la cei din Oradea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(intre timp o sa comand un CDI sa ma asigur ca daca o vand o sa fie in stare perfecta, sau daca nu reusesc sa o vand la cat trebuie sa o pot folosi fara sa existe vreun risc, asa ca, "50bani" spune-mi te rog daca a fost bun CDI-ul luat de la cei din Oradea)

eu nu am mai cumparat de la Oradea ci de la un baiat din Timisoara ce dezmembreaza Domi , cel ce a pus la vanzare si cauciucurile (din care cel de spate e deja pe roata la mine ) e modelul mai nou cel cu mufele albe CI554 dar cum am auzit pe aici pe forum cu un fir tras de la mufa mica pe cadru am rezolvat treaba si functioneaza perfect.

Editat de 50bani
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mud (crampoane inalte si rare); Snow (cauciucuri cu tinte/cuie); Iarna (cauciuc cu compozitie moale pt o mai buna aderenta pe asfalt la temperaturi joase).

M+S+iarna este fix o strutocamila. La fel si la auto. Asta e realitatea care nu are nici o legatura cu legislatia. Pt politie, M+S sunt perfecte. Cu conditia sa fie simbolizat si fulgul de zapada langa inscrisul M+S.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai fi trist, ca oricum nu aveai cauciucuri de iarna! :laugh:

Mesaj completat

Ce ziceti de aceasta Honda... HOINAR (fost Domi, fost FMX)?

 

1269718665_dsc08139.jpg

 

P.S. De ce "Hoinar"? Pai daca are scaritele de pasager prinse pe.... BASCULA! :blbl:

hmmmmhoinarul asta, pare-se ca a fost un bebe-domi :alcy:

da,,,,arata fain

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cauciucurile M+S sunt fix de iarna, nu e nici o struto-camila.

Gresit, cauciucurile cu simbol un fulg de zapada, alea sunt de iarna. M&S inseamna doar compus moale, adecvat suprafetelor intabile si fleshcaite (zapada, namol) - nu si proprietati adecvate la temperaturi negative.

Mesaj completat

am rezolvat cu CDI-ul, era o lipitura rece, ah ce bine suna Domi...

 

asa bine ca am pus-o la vanzare: /index.php?showtopic=608538

 

am renuntat la ideea de f650 Dakar si m-am hotarat spre clasa touring multicilindre: 1) V-strom; 2) Varadero; 3) Transalp

 

ce ma sfatuiti? ( cel mai mult o voi folosi pe asfalt, rareori off, in 2 ani nu am avut ocazia sa merg pe off decat pe zonele nasoale din Bucuresti :laugh: oare daca mergeam cu Domi off si in excursii mai lungi mai vroiam sa o vand? :alcy: )

 

(intre timp o sa comand un CDI sa ma asigur ca daca o vand o sa fie in stare perfecta, sau daca nu reusesc sa o vand la cat trebuie sa o pot folosi fara sa existe vreun risc, asa ca, "50bani" spune-mi te rog daca a fost bun CDI-ul luat de la cei din Oradea)

 

Din optiunile tale, recomand sa elimini mega-vaca de Varadero. Mai bine un R1100GS - macar e mai manevrabila si consuma mai putin!

 

V-Strom-ul de 650 ar fi cel mai indicat dintre toate. Street tourer cu suspensii decente, fara pretentii de offroad prea dezvoltate. Cauta cu ABS - cum nu mai e asfaltul perfect este sfant. Zice unu care a avut si cu si fara.

 

Transalp-ul e bun, insa e invechit ca si design. Carburatia e old-school dar pe termen lung te rupe la buzunar. Nimic nu se compara cu lipsa de griji si consumul elegant de la inejectie. Zvac oricum nu are transalpul; mai bun e aici VStrom-u cu motoru lui luat de pe SV650. Sigur, Honda-i Honda si o sa imi sara in cap lumea, dar nu poti recomanda Transalp in loc de VStrom daca scopul include mult prea ocazional iesiri pe aratura.

Mesaj completat

Oricum, daca ai moto de aratura (unde-s crashbar-urile de pe domi-ul de la vanzare!? :blbl: ), clar nu o sa vrei transalp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

compus moale, adecvat suprafetelor intabile si fleshcaite (zapada, namol) - nu si proprietati adecvate la temperaturi negative.

 

La suprafete instabile si flescaite (zapada, namol) este necesar un compus moale al cauciucului? Iar alternativa: la suprafete stabile si dure este necesar un compus tare al cauciucului? Mie mi se pare ca e taman pe dos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe suprafete dure uzura unui compus moale este extrem de rapida, mai ales daca vorbim de temperaturi ridicate (deseori asociate si cu presiune scazuta).

 

Ce am uitat sa mentionez e profilul, care e cu totul alta mancare de peste (de fapt, am impresia ca la origine de acolo vine denumire M&S). Asta parca zisesei tu inainte. Oricum M&S nu are treaba in mod direct cu gumele de iarna actuale (stelutza de zapada de pe talon).

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

i

Oricum, daca ai moto de aratura (unde-s crashbar-urile de pe domi-ul de la vanzare!? :laugh: ), clar nu o sa vrei transalp.

 

Nu am apucat sa ma bucur de capacitatile Domi in afara asfaltului...

 

am mers cam de unu singur, cam doar in Buc... am avut un gand trecator de montat crash bar-uri... insa se pare ca erau alti bani bagati in ea si nerecuperati :alcy:

 

multumesc pt sfaturi, numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe suprafete dure uzura unui compus moale este extrem de rapida, mai ales daca vorbim de temperaturi ridicate (deseori asociate si cu presiune scazuta).

 

Ce am uitat sa mentionez e profilul, care e cu totul alta mancare de peste (de fapt, am impresia ca la origine de acolo vine denumire M&S). Asta parca zisesei tu inainte. Oricum M&S nu are treaba in mod direct cu gumele de iarna actuale (stelutza de zapada de pe talon).

 

Corect.

Mai tin sa precizez ca indicativul de iarna (fulgul de nea) te ajuta doar in fata legii, a politaiului. Cauciucurile de iarna nu fac diferenta (fata de cele normale) pe zapada sau gheata. Mai ales in cazul moto. Ele se remarca doar pe asfalt la temperaturi scazute datorita compozitiei mai moi. Iar la masini, datorita zimtilor de pe suprafata de rulare, te ajuta doar in conditii foarte particulare de zapada neintarita si in strat subtire. Cum ar fi in prima zi cu ninsoare abundenta. Pe zapada adanca sau pe gheata nu se deosebesc de cauciucurile normale.

Cat despre notiunea de M+S la moto, sa fim seriosi. E o chestie pur comerciala preluata de la auto. Cine vrea sa mearga cu moto prin noroi stie ce cauciucuri sa-si ia iar pt zapada, doar nebunii isi scot moto in trafic fara cuie in cauciucuri si la nebuni chiar nu conteaza cu ce cauciucuri se imprastie pe sub tiruri. La offroad pe zapada e altceva. Conteaza distractia si parte din distractie fac si cazaturile. Iarasi, nu prea conteaza ce cauciucuri se folosesc. Nu cred ca are nimeni pretentia sa mearga cu moto pe zapada fara sa cada. Poate doar cu kit senila+talpica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am rezolvat cu CDI-ul, era o lipitura rece, ah ce bine suna Domi...

 

asa bine ca am pus-o la vanzare: /index.php?showtopic=608538

 

am renuntat la ideea de f650 Dakar si m-am hotarat spre clasa touring multicilindre: 1) V-strom; 2) Varadero; 3) Transalp

 

ce ma sfatuiti? ( cel mai mult o voi folosi pe asfalt, rareori off, in 2 ani nu am avut ocazia sa merg pe off decat pe zonele nasoale din Bucuresti :D oare daca mergeam cu Domi off si in excursii mai lungi mai vroiam sa o vand? :blbl: )

 

(intre timp o sa comand un CDI sa ma asigur ca daca o vand o sa fie in stare perfecta, sau daca nu reusesc sa o vand la cat trebuie sa o pot folosi fara sa existe vreun risc, asa ca, "50bani" spune-mi te rog daca a fost bun CDI-ul luat de la cei din Oradea)

 

bafta la vanzare !

 

vezi ca avea cosmin un vstrom frumos de vanzare. vezi pe motoidea doar ca e de 1000. in schimb pretul e ft ok:) e de incredere omul, el mi l-a adus si pe domi :P

 

 

LA MULTI ANI ANDREILOR !!! :alcy:

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singurul lucru cu care nu sunt de acord cu ce scrie acolo este capitolul ice. Pe gheata doar lanturi sau cuie merg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bafta la vanzare !

 

vezi ca avea cosmin un vstrom frumos de vanzare. vezi pe motoidea doar ca e de 1000. in schimb pretul e ft ok:) e de incredere omul, el mi l-a adus si pe domi :laugh:

 

e cam mare 1000 :P

 

cu una de 650 fac tot ce am nevoie :alcy:

 

plus ca daca nu reusesc sa o vand pe Domi la un pret care sa merite... o pastrez, cand am luat-o vroiam sa o tin pe viata... acum mi-am dat seama cum e cu diferenta de varsta :blbl:

 

spune-mi te rog, poti proba CDI-ul pt Domi daca il iau de la magazinul din Oradea? daca da da-mi te rog contactele lor si il comand...

 

multumesc mult, numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...