Sari la conținut

Honda NX650 Dominator


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 8,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

As alege Arrow dupa cum am mai zis daca as gasi SH, am avut ocazia sa o aud pe un XT (cel din semnatura) si suna chiar foarte bine (a se citi decent) si cu silencer si fara. De noua bate in 200 de iepurasi, iar banii astia nu i-as da oricum. Revenind, are cineva din Bucuresti timp/dispozitie sa mearga pana la magazinul cu pricina sa vada efectiv toba?

Stiu si de modelele de la vickexhaust dar banuiesc ca nu difera foarte mult...

 

 

salut daca te referi la http://www.accesoriiautosimoto.com/TobeSportmoto.html baeti sunt din suceava ca abea am luat eu ceva de pe site si am primit prin posta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut daca te referi la http://www.accesoriiautosimoto.com/TobeSportmoto.html baeti sunt din suceava ca abea am luat eu ceva de pe site si am primit prin posta

ok,atunci astept feedback de la tine, poti eventual sa pui niste poze si sa faci niste masuratori in plus fata de ce au ei pe site? mai precis lungimea tevii de la intrare si a celei de la iesire (stiu deja ca lungimea totala e 47cm si doar corpul are 30cm);

eu unul nu as vrea sa schimb jetturile carburatorului, din ce am mai citit ar trebui sa functioneze ok o evacuare mai putin restrictiva daca setarea amestecului este mai "bogata", la Yamaha XT spre exemplu e stiuta treaba asta...la Dominatoare ce stiti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As alege Arrow dupa cum am mai zis daca as gasi SH, am avut ocazia sa o aud pe un XT (cel din semnatura) si suna chiar foarte bine (a se citi decent) si cu silencer si fara. De noua bate in 200 de iepurasi, iar banii astia nu i-as da oricum. Revenind, are cineva din Bucuresti timp/dispozitie sa mearga pana la magazinul cu pricina sa vada efectiv toba?

Stiu si de modelele de la vickexhaust dar banuiesc ca nu difera foarte mult...

Ce unde ce cum? ZI-mi mie de Bucuresti :)

 

 

pune marving. nus scumpe suna mortal dar nu deranjant. pe pegaso am pus si erau atre misto. acum caut sa pun si pe domii. alea leam luat la 2 mil. moca.pacat ca nu leam tinut.

Un set nou costa 350 coco in sus. Un set s-h nu gasesti la pret decent daca motocicleta avea initial acte :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@switch: Se pare ca e in Suceava => Cancel cu mersul la magazin

Sunt sanse sa adaptez toba respectiva fara sa fie cazul de schimbat jeturile la carburator? Din ce am citit se pot pune evacuari mai permisive fara probleme pe motoarele care au un amestec mai bogat din fabrica, cum e cazul Yamaha XT...

Ma gandesc ca sunt diferente destul de mari intre doua tobe cu diametru 100 si lungime 300 si una singura cu 130/300, bine, asta calculand asa la gura sobei...sunt convins ca sunt calcule destul de complexe pe tema asta

Editat de lucay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@switch: Se pare ca e in Suceava => Cancel cu mersul la magazin

Sunt sanse sa adaptez toba respectiva fara sa fie cazul de schimbat jeturile la carburator? Din ce am citit se pot pune evacuari mai permisive fara probleme pe motoarele care au un amestec mai bogat din fabrica, cum e cazul Yamaha XT...

Ma gandesc ca sunt diferente destul de mari intre doua tobe cu diametru 100 si lungime 300 si una singura cu 130/300, bine, asta calculand asa la gura sobei...sunt convins ca sunt calcule destul de complexe pe tema asta

 

Honda NX650, conform manualului de service are din fabrica un reglaj relativ sarac al amestecului (mai mult aer) pt a reduce poluarea. Sunt unii care chiar si cu tobe standard, poate si filtru de aer normal au constatat performante mai bune (unii zic ca si consumul e mai bun) cu jet-uri mai mari. Problema cea mai mare este supraincalzirea. Daca evacuarea este foarte permisiva (asa cum e cea in discutie) s-ar putea ca amestecul sa fie foarte sarac, deci motorul s-ar incalzi cam tare, mai ales ca e racit cu aer. Deci pt a evita uzura foarte mare la "top end" (supape, ax cu came etc) si chiar "coborarea" scaunelor supapelor e de recomandat sa se adapteze amestecul sau ce stiu eu.... pus un radiator de ulei. Cel mai ok (parerea mea) e sa se adapteze jet-urile cu unele la dimensiune potrivita. Nu stiu cine poate sa faca niste citiri calumea cu privire la amestec.... poate exista pe undeva un "dyno". Sau o solutie este kit-ul DYNOJET care costa cam 50-60 euro. (ca sa nu mai faci incercari)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Honda NX650, conform manualului de service are din fabrica un reglaj relativ sarac al amestecului (mai mult aer) pt a reduce poluarea. Sunt unii care chiar si cu tobe standard, poate si filtru de aer normal au constatat performante mai bune (unii zic ca si consumul e mai bun) cu jet-uri mai mari. Problema cea mai mare este supraincalzirea. Daca evacuarea este foarte permisiva (asa cum e cea in discutie) s-ar putea ca amestecul sa fie foarte sarac, deci motorul s-ar incalzi cam tare, mai ales ca e racit cu aer. Deci pt a evita uzura foarte mare la "top end" (supape, ax cu came etc) si chiar "coborarea" scaunelor supapelor e de recomandat sa se adapteze amestecul sau ce stiu eu.... pus un radiator de ulei. Cel mai ok (parerea mea) e sa se adapteze jet-urile cu unele la dimensiune potrivita. Nu stiu cine poate sa faca niste citiri calumea cu privire la amestec.... poate exista pe undeva un "dyno". Sau o solutie este kit-ul DYNOJET care costa cam 50-60 euro. (ca sa nu mai faci incercari)

 

in momentul de fata tobele mele nu au silencere, din doua site cat sunt pe fiecare toba in parte am doar una la toba din dreapta si la cea din stanga mai sta agatata inca 1000 de km maxim => eu zic ca sunt foarte putin restrictive si astea stoc in starea in care se afla

in ceea ce priveste toba de care ziceam imi e teama sa nu fie prea mica sincer, prea restrictiva pentru ca asa aftermarket cum e ea are site noi, e la fel de lunga ca si astea stoc, mai mare cu 30% in diametru dar este una singura, nu doua!

pentru 200 de lei o sa incerc marea cu degetu sa vad ce iese, asa ca maine comand toba in cauza si incep distractia :)

Mesaj completat

Honda NX650, conform manualului de service are din fabrica un reglaj relativ sarac al amestecului (mai mult aer) pt a reduce poluarea. Sunt unii care chiar si cu tobe standard, poate si filtru de aer normal au constatat performante mai bune (unii zic ca si consumul e mai bun) cu jet-uri mai mari. Problema cea mai mare este supraincalzirea. Daca evacuarea este foarte permisiva (asa cum e cea in discutie) s-ar putea ca amestecul sa fie foarte sarac, deci motorul s-ar incalzi cam tare, mai ales ca e racit cu aer. Deci pt a evita uzura foarte mare la "top end" (supape, ax cu came etc) si chiar "coborarea" scaunelor supapelor e de recomandat sa se adapteze amestecul sau ce stiu eu.... pus un radiator de ulei. Cel mai ok (parerea mea) e sa se adapteze jet-urile cu unele la dimensiune potrivita. Nu stiu cine poate sa faca niste citiri calumea cu privire la amestec.... poate exista pe undeva un "dyno". Sau o solutie este kit-ul DYNOJET care costa cam 50-60 euro. (ca sa nu mai faci incercari)

 

in momentul de fata tobele mele nu au silencere, din doua site cat sunt pe fiecare toba in parte am doar una la toba din dreapta si la cea din stanga mai sta agatata inca 1000 de km maxim => eu zic ca sunt foarte putin restrictive si astea stoc in starea in care se afla

in ceea ce priveste toba de care ziceam imi e teama sa nu fie prea mica sincer, prea restrictiva pentru ca asa aftermarket cum e ea are site noi, e la fel de lunga ca si astea stoc, mai mare cu 30% in diametru dar este una singura, nu doua!

pentru 200 de lei o sa incerc marea cu degetu sa vad ce iese, asa ca maine comand toba in cauza si incep distractia :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Honda NX650, conform manualului de service are din fabrica un reglaj relativ sarac al amestecului (mai mult aer) pt a reduce poluarea. Sunt unii care chiar si cu tobe standard, poate si filtru de aer normal au constatat performante mai bune (unii zic ca si consumul e mai bun) cu jet-uri mai mari. Problema cea mai mare este supraincalzirea. Daca evacuarea este foarte permisiva (asa cum e cea in discutie) s-ar putea ca amestecul sa fie foarte sarac, deci motorul s-ar incalzi cam tare, mai ales ca e racit cu aer. Deci pt a evita uzura foarte mare la "top end" (supape, ax cu came etc) si chiar "coborarea" scaunelor supapelor e de recomandat sa se adapteze amestecul sau ce stiu eu.... pus un radiator de ulei. Cel mai ok (parerea mea) e sa se adapteze jet-urile cu unele la dimensiune potrivita. Nu stiu cine poate sa faca niste citiri calumea cu privire la amestec.... poate exista pe undeva un "dyno". Sau o solutie este kit-ul DYNOJET care costa cam 50-60 euro. (ca sa nu mai faci incercari)

 

in momentul de fata tobele mele nu au silencere, din doua site cat sunt pe fiecare toba in parte am doar una la toba din dreapta si la cea din stanga mai sta agatata inca 1000 de km maxim => eu zic ca sunt foarte putin restrictive si astea stoc in starea in care se afla

in ceea ce priveste toba de care ziceam imi e teama sa nu fie prea mica sincer, prea restrictiva pentru ca asa aftermarket cum e ea are site noi, e la fel de lunga ca si astea stoc, mai mare cu 30% in diametru dar este una singura, nu doua!

pentru 200 de lei o sa incerc marea cu degetu sa vad ce iese, asa ca maine comand toba in cauza si incep distractia :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in momentul de fata tobele mele nu au silencere, din doua site cat sunt pe fiecare toba in parte am doar una la toba din dreapta si la cea din stanga mai sta agatata inca 1000 de km maxim => eu zic ca sunt foarte putin restrictive si astea stoc in starea in care se afla

in ceea ce priveste toba de care ziceam imi e teama sa nu fie prea mica sincer, prea restrictiva pentru ca asa aftermarket cum e ea are site noi, e la fel de lunga ca si astea stoc, mai mare cu 30% in diametru dar este una singura, nu doua!

pentru 200 de lei o sa incerc marea cu degetu sa vad ce iese, asa ca maine comand toba in cauza si incep distractia :)

Mai zi o data si chiar te credem :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru 200 de lei o sa incerc marea cu degetu sa vad ce iese, asa ca maine comand toba in cauza si incep distractia :)

Sa ne zici si noua cum faci cu cotul 2-in-1 si galeria pana la toba. Dupa 2-in-1 iti va trebui un diametru de minim 40mm. De fapt minim 36,66mm.

Mesaj completat

Am scapat de cricul central. Raman suportii laterali pentru model RD08 (conceputi pt carenaj 1995, merg însă Âşi pe 1996+).

 

 

In alta ordine de idei, eu imi voi face la HD niste fieratanii gen cric, crash si suporti. Daca mai e cineva interesat, termenul de executie ar fi abia luna mai. Vorbiti de acuma cu mine si vedem ce si cum facem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ne zici si noua cum faci cu cotul 2-in-1 si galeria pana la toba. Dupa 2-in-1 iti va trebui un diametru de minim 40mm. De fapt minim 36,66mm.

 

inca nu am comandat evacuarea pentru ca am mai gasit ceva la dezmembrari, tot o singura toba cu Y pentru galerii dar inca nu am vazut fotografii asa ca nu e hotarata treaba inca, DAR daca ma apuc de treaba asta dupa 2 in 1 va fi probabil o teava apropiata de 60 pentru ca la intrarea in toba e o bucata de teava de 50 lungime si diametru 60mm dupa cum zic cei de la magazin...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei, eu imi voi face la HD niste fieratanii gen cric, crash si suporti. Daca mai e cineva interesat, termenul de executie ar fi abia luna mai. Vorbiti de acuma cu mine si vedem ce si cum facem.

Tu te-ai obsnuit cu tancu' ala numit BMW. Daca nu faci Dominatorul de 200+ kg, tu nu te simti bine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

switch ia zi cum e treaba cu cricu central si crash bar

Se fac la Cluj, la niste baieti cu simt de raspundere. Ei au parcat in garaj un domi' model '89 cu kick-start si au facut pentru un englez un set complet (crash, cric, suporti laterali). Asteptam poze zilele astea. O sa mai faca o tura pe la jumatea lu' mai, cand va fi prins si motoru meu in joc.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimati Dominatoristi, caut sa cumpar patina de ghidaj a lantului (chestia aia de plastic de pe bascula) si vreun lant + pinion spate sa mai duca vreun sezon (unii vor zice sa le cumpar noi insa am ceva probleme financiare momentan asa ca raman la varianta SH). Daca are careva sau stie pe undeva asa ceva e rugat sa dea vreun semn. Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cauta piele groasa sa fie cam de 5 mm si fao si te tine o viata.ati zic la modul cel mai serios

Mesaj completat

:bounce:

Mesaj completat

faci din tabla de aluminiu subtire ca sa ati faci prinderile dupa care lipesti cu poxipol de metal piele peste tabla si este beton.eu am facut la un XT 600 si era mai rezistenta decat originala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare! o sa merg eu, inca nu stiu daca cu masina sau cu transportul in comun. cu moto nu pot pt ca am vandut magie de dominator :bounce:

 

o sa ma duc sa calaresc mobrele, sa ma decid ce vreau pana la urma, si poate chiar gasesc ceva sh sa ma faca cel putin la fel de fericit ca domi.

 

cel mai probabil o sa ajung maine dupa 14...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am primit toba! am gasit doua coliere de inox care vin la fix si o voi fixa de cadru, ramane de rezolvat cu tzevaraia si prima problema ar fi materialul, mai exact o bucata de teava inox cu diametrul exterior 62mm si una de 32-33mm pentru imbinarea cu galeria, destul de greu de gasit ambele... :bounce:

Si am primit si raspunsul de la Dynojet, nu ofera kituri pentru modelele 88-89 (The jet kit that we offer is only for use in the 1990-1995 models. We do not offer a jet kit that will work for your application.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...