Sari la conținut

Honda NX650 Dominator


Postări Recomandate

Eu am ulei Motul 10w40,a costat in jur 160 de lei 4 litri,cutia merge bine insa se consuma ft repede daca merge motoru la temperaturi mari,la temperaturi scazute ai ungere buna,sincer prea scump si la domi nu tare merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Stiu multi oameni incantati de Motul - eu unul il consider printre cele mai proaste. Motorex e de baza. Yacco pe mine nu m-a dezamagit. Momentan am Castrol Full Synth 10w-40. Experiment :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motorex formula 4t 10/10

motorex fourstroke 9/10

bardhal xtc 10w40 8/10 fiind full sintetic se mananca repede, in schimb este un ulei foarte bun, dar si pretul pe masura

motul 5100 6/10

agip 10w40 5/10

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

+:

Motorex 4t 10/10 ~ 32 ron/L (la flacon de 4L, altfel e vreo 35 ron/L)

Castrol ActEvo 20w50 9.5/10 ~ 25 ron/L

Silkolene Super4 8/10 ~ 30 ron/L

 

-:

Mobil1 4t 1/10 ~ 20 ron/L

Repsol Full Sintetic 2/10 ~ 40 ron/L

Valvoline 20w50 5/10 ~35 ron/L

 

Am dus chiuloasa la "experti" si astept vesti... :what:

Mi-a zis asa:

schimbat scaun supape 25 ron/buc

alezat la unghiurile potrivite + pasuit supapa pe scaun 15 ron/buc

 

I-am raspuns sa verifice si daca e cazul sa le faca pe toate 4... :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-au fost recomandati de mai multa lume, si eu sper sa faca treaba buna... :cheers:

Iar daca a fi in regula, trebuie sa fac un drum spre Zalau ca sa ii fac rodajul... :) :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un tovaras de-al meu, mecanic moto, isi vinde Dominatorul lui:

 

Se vinde NX 650 Dominator an 1990, tara proveninenta SUA. Are suporti de cutii laterale, topcase, bord electronic (switch: Vapor, ca al meu) si cric central (switch: fostul meu cric central). 1200 euro bani jos. [switch: Baiatu asta e maniac de domi-uri si e de incredere. Nu stiu sa fi avut vreun incident serios cu motoru. ]Daca stiti pe cineva sa vrea...

 

Arata ca asta (poza luata de pe net):

201111061005520.Image00004.jpg

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat azi chiuloasa, mi-a zis ca sigur nu e nici un scaun de supape cu probleme, in schimb le-au rectificat pe toate cu freze la unghiurile potrivite.

 

Acum incerc sa desfac cilindrul, am dat afara cele 4 suruburi de 10, si cele 2 suruburi de 6, dar din pacate nu vrea nici cum sa iasa de acolo... am incercat cu lovituri usoare cu un ciocan de lemn, acum am pus 2 cordeline intinse sa traga in sus cat de cat de el. Voi cum ati procedat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dai un pic mai tare cu un ciocan de lemn/plastic ca so lipit jos de garnitura. ;)

 

 

 

Azi am montat motoru in cadru,am bagat ulei si merge ft bine,vitezele merg ft bine,ma impresionat sita aia din cadru de jos pe unde curge uleiul in motor cat de infundata o putut sa fie,bucati din patina veche tocate in cutia de viteza presupun,in rest toate bune.

 

 

Editat de heres
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit. Mersi de sfat!

 

Ma pun sa masor uzurile, gaura mica din biela este sigur sub limita de uzura.. masor restul..

 

Am observat ca biela are joc lateral aproximativ 2-3 mm masurat la partea superioara (deci prinsa in vibrochen doar). E normal?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sus-jos nu are deloc.

 

Am masurat si restul:

Boltul, gaura din biela si gaurile din piston sunt ok, la fel si diferentele intre ele.

Diametrul pistonului ok, diametrul camasii e ok, la fel si diferentele dintre ele...

Segmentii: primul e cu 0.12 mm mai uzat decat limita de service; al 2-lea cu 0.15 mai uzat decat limita de service.

 

Ca sa comand segmenti, tinand cont ca pistonul are diametrul 99.93 mm, imi trebuie segmenti cota 0, adica standard, nu?

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu :P

 

Inca o intrebare: Exista ceva solvent chimic pentru garnituri? E al naibii de bine lipita garnitura pe cilindru, o sa dureze un secol sa o dau jos... :unsure:

:friends: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o incercat careva ulei agip?ar merge asa macar 2000 de km fara sa-mi fac griji? :unsure: :unsure:

2000km merge un ulei bun (schimbul la 2500 sau MAXIM 3000; 3000km doar daca stii ca motorul e brici), si chiar si atunci trebuie verificat. Teoretic orice ulei ce indeplineste specificatiile producatorului JASO M2 / API SF, pentru ambreiaj umed (wet clutch) este ok la domi. Indicativii cei mai buni la campie sunt 15w-50 - usor de gasit si gama larga de temperaturi. 10w-40 merge doar daca stai mai la munte.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, astept sa vina segmentii si garnitura pt cilindru :scratch:

Sper sa le pot monta pe weekend-ul urmator, si o sa anunt si ce a iesit :P

 

Este cineva din Targu-Mures? S-ar putea sa ma intereseze o mobra de-acolo si ar fi bine daca s-ar putea uita cineva la ea inainte sa ma sui in tren...

Editat de phreak_or
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[quote name='Dominator72'

Interesanta postarea asta...

Oare astea se vand sau se cumpara?

Daca se vand, cu cat?

Daca se cumpara, cu cat?

E Domi 250?

Daca se cumpara sunt la bucata sau la Kg?

;)

In rest e clar...

Pe mine ma intereseaza semnalizatoarele, daca-s bune si ieftine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...