Sari la conținut

Honda NX650 Dominator


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mai eu inca de anul trecut am planuri pt 1 mai, la mare...Asa e traditia mea si a unor prieteni. Mi-ar fi placut totusi sa facem o plimbare chiar de 2 zile, undeva prin tara, grupu SLR si Domi...Chiar asteptam sa treaca 1 mai si sa ma gandesc la ceva idei si sa va propun. Dar!!! ... nu va tin eu in loc, daca vreti sa mergeti de 1 mai prin Dobrogea neaparat, nu sunt eu in masura sa va opresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e, sa mai intampla. Poate ne vedem pe trasee de endureala. Ne-am adunat vreo 5 Dominatoare: DarkDrac, Switch, Fratele Marinica, Naadi si eu. Si am pus putin si tara la cale, in sensul in care discutaram de-o plimbarica in weekend-ul cu 1 mai (zona cetatilor din Doborogea). Mai multe detalii vor fi disponibile in curand.

 

Referitor la locul de care spui, e totuna cu locul despre care se povesteste aici: coclau de endureala?

 

si eu, si eu m-am "adunat". anyway, eu sigur nu merg in vama/2mai-micul golf de 1 mai pentru ca nu mai e ce a mai fost. :)

 

cat despre planul de calatorie pentru 1 mai inca trebuie sa ma decid: ori munte, ori excursie moto. :D

Editat de harciogu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,m-am bucurat ca am reusit sa cunosc oamenii din spatele monitoarelor cu ocazia marsului de la smaeb....respectele mele stimabililor :D .Plimbarea de 1 mai in Dobrogea suna perfect pentru un soft enduro,acum ca ma gandesc la asta parca nu mai am rabdare pana atunci....asa ca eu merg .Cine stie zona mai bine sa ne recomande 2-3 locuri pe acolo...un traseu ceva? O sa incerc sa iau legatura cu motoristi din tulcea poate ne recomanda ceva.....asfalt uscat pana atunci !

Editat de DarkDrac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va recomand cu caldura sa vorbiti cu Razvan Voiculescu pt detalii.

nenea fotograful sau confund eu?

 

OT: care te-ai mai jucat cu leduri. Se strica de la manipulare (gen tras de picioruse mai tare) sau, mai degraba, se ard?

Editat de ser79ban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nenea fotograful sau confund eu?

 

OT: care te-ai mai jucat cu leduri. Se strica de la manipulare (gen tras de picioruse mai tare) sau, mai degraba, se ard?

fotograf si nu numai.

 

Gata motolu meu :D Maine ma duc dupa el :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OT: care te-ai mai jucat cu leduri. Se strica de la manipulare (gen tras de picioruse mai tare) sau, mai degraba, se ard?

 

nu se strica. chiar daca le scapi pe jos nu au nimic. totul e sa fii atent sa nu tii letconul/pistolul de lipit prea mult pe terminale - prajesti jonctiunea. si cealalta metoda de a le strica e supratensiunea. intotdeauna inserioaza-le cu un rezistor.

 

deci: caldura la lipirea terminalelor si supratensiunea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai degraba inginerul (cred ca stiti bancul cu inginerul lasat inchis intr-o camera cu doua bine de bowling).

Am stricat 3 din 5. Proaspat luate, le-am pus in serie in ideea ca le pun la un 12 v insa nu am apucat sa le pun la 12v ca s-au tot stricat pina sa le inseriz MECANIC. le-am verificat pe parcursul inserierii cu 3v.

Sa le ia naiba, maine ma duc cu suportul in mana si incerc sa vada daca alea deja montate cite 4 pe folie (pentru diverse tuninguri, special 4*3v ca sa le pui pe 12v) mi se aseaza bine "in stopul" de la topcase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...leduri proaste :D

 

Eu aveam vreo 20 de leduri rosii, de 3V, intr-o cutie metalica (maricia pentru alea cateva leduri) pe care tot o aruncam de ici-colo. Cand a fost sa folosesc 8 din ele, toate au fost bune, si nu am facut economie la lipit sau cine stie ce. N-au avut nici o greata. Un led oarecare nu se prea strica, decat daca ii pui prea mult curent (vezi cu rezistoru ala). Ori ai tu ghinion, ori chiar ai luat niste jafuri de leduri :)

 

 

 

@rvn: sa-mi zici si mie cum merge :)

 

 

 

 

Si in alta ordine de idei: am facut ceva pozne cu domiuri pe la marsul moto... va las pe voi sa le cautati in pozele de grup: click acilea

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai degraba inginerul (cred ca stiti bancul cu inginerul lasat inchis intr-o camera cu doua bine de bowling).

Am stricat 3 din 5. Proaspat luate, le-am pus in serie in ideea ca le pun la un 12 v insa nu am apucat sa le pun la 12v ca s-au tot stricat pina sa le inseriz MECANIC. le-am verificat pe parcursul inserierii cu 3v.

Sa le ia naiba, maine ma duc cu suportul in mana si incerc sa vada daca alea deja montate cite 4 pe folie (pentru diverse tuninguri, special 4*3v ca sa le pui pe 12v) mi se aseaza bine "in stopul" de la topcase.

 

 

Da, buna idee. Zi-ne si noua daca si unde gasesti gata inseriate, ca am si eu un loc de led-uri in topcase. Eu le-as pune pe post de lumina de pozitie. Sau sa pun 4 led x 2, ca sa pun si stop suplimentar? :)

 

Apropos de led-uri, astazi mi-a sosit si mie suportul de numar cu lampa de pozitie si stop, ambele pe leduri. Arata si se vede bine si... numarul se vede... asa si asa :D (noaptea doar la lumina celor din spate, desi stop-ul are la dispozitie si leduri pentru iluminat numarul... dar n-am putut sa-l pozitionez chiar sub luminita ca nu se mai vedea deloc).

 

Dar mai bine pun doua poze, nu?

 

Pozitie:

post-33842-1239646271_thumb.jpg

 

Stop:

post-33842-1239646291_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

leduri la folie se gasesc la magazinele din Tei (de la Lizeanu catre bulevardul Lacul Tei, 5 ani am trecut pe acolo da; sa o ia naiba de strada daca stiu cum o cheama) mai ales la unu dintre primele, pe stinga cum te duci catre bulevard. maine ma duc pe acolo. Mi-a ramas un pret pe retina da' nush ce sa zic ca nu se potriveste deloc. 20 de roni insa nu stiu daca e vorba de un modul (4 leduri+folia+circuitul plus o mufa ca aia din calculator dinauntru cu care se leaga placa audio de cd-player) sau de toata folia (vreo 3-4 module). Mi-am luat cablu sa-mi pun proiectoarele si am zis sa imi iau si niste leduri sa ma joc nitel; ceea ce am si facut. Au multe ghidusenii pe acolo daca vrei sa te joci cu stopuri, semnale.

Editat de ser79ban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maica Domnului crez ca este strada, iar magazine sunt vrreo 5-6 pe acolo. Si eu asa avea loc de beculete pe top-case, dar nu ma complic. As prefera sa bag bani in ceva stop pe LEDuri, ca si asa eu nu prea merg cu topcase :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maica Domnului crez ca este strada, iar magazine sunt vrreo 5-6 pe acolo. Si eu asa avea loc de beculete pe top-case, dar nu ma complic. As prefera sa bag bani in ceva stop pe LEDuri, ca si asa eu nu prea merg cu topcase :D

 

Un stop cu leduri (ma rog: pozitie + stop + iluminare numar) - cum am eu - costa 25 de iepuroi la Auner (este marca Ufo). Suportul de numar + stop costa 40 de iepuroi (aceeasi sursa). Pe mine m-a costat jucaria (suport nr + stop) 205 lei cu tot cu transport (din CJ). Evident, a trebuit sa pun flexul pe suportul de numar ca sa-l adaptez la Domi (asta in conditiile in care a trebuit sa demontez tot din spate, inclusiv aripa, ca sa pot sa fac adaptarea asa cum trebuie ~ 3 ore de munca: demontat + adaptat + montat la loc).

 

@Serban: Tine si tu minte numele magazinului (eventual si nr. de pe Maica Domnului) de unde vei cumpara accesoriile (poate si preturile), te rog. Poate ne zici si noua :)

Editat de Dominator72
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor de unde fac si eu rost de o carena spate pe partea cu bateria si o protectie de cadru lant, amandoua mi-au zburat surprinzator :D weekendul trecut

 

merci mult pentru ajutor

cat pentru tura de 1 mai vorbim sper sa-mi fac motorul pana atunci, eu zic ca zona merita explorata mai ales ca nu am amintiri din aceasta zona.

 

Drum Liber

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai ce numere au si dominatorii astia... un STF de Buzau, un SMF de Dambovita... SVF careva? Hai sa conjugam! :D

 

Back on track... cu carena doar pe e-bay sa gasesti la preturi decente. Si tu la ce protectie te referi? Plasitcul de deasupra lantului? Cel de sub lant, din dreptul foii spate a lantului? Ghidajul de pe partea din fata a basculei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare s-a gandit cineva sa facem o intalnire a Dominatorilor? Bineinteles si cu neamurile apropiate, SLR, etc.

Ma gandeam sa ne intalnim undeva la munte, mai spre mijlocul tarii, sa fie traseele echitabile...

Ce ziceti?

Dan, Cluj

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare s-a gandit cineva sa facem o intalnire a Dominatorilor? Bineinteles si cu neamurile apropiate, SLR, etc.

Ma gandeam sa ne intalnim undeva la munte, mai spre mijlocul tarii, sa fie traseele echitabile...

Ce ziceti?

Dan, Cluj

S-a gandit, dar nu s-a discutat foarte mult pe tema asta. Ideea este insa buna, dupa umila mea parere.

 

Cred ca ideea de a ne vedea undeva la munte este iarasi foarte buna. De exemplu... Muntii Macinului? :D

 

Lasand gluma la o parte, chiar ar fi o idee faina. Si cred Sibiul ar fi un loc potrivit de intalnire. Pentru ca, daca tot ne vom intalni, ar merita sa batem si ceva carari/drumuri impreuna. De exemplu, NXR (vajnicul ghid al Sibiului) propunea o plimbarica pe la toate bisericile fortificate din zona. Se mai poate adauga si un drum pana la Sarmisegetuza Regia. Asta ca sa nu spun cate trasee atragatoare de soft-enduro sunt in preajma Sibiului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropos de 1 Mai, am deschis un topic dedicat, care contine inclusiv 3 preview-uri video :)

 

1-3 mai 2009: Muntii Macin, Stepa Dobrogeana, cetati dobrogene, Marea Neagra

 

@Harciogu: Precum vei observa, traseul include si munte (asta ca sa te ajute sa te decizi mai usor) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropos de 1 Mai, am deschis un topic dedicat, care contine inclusiv 3 preview-uri video :)

 

1-3 mai 2009: Muntii Macin, Stepa Dobrogeana, cetati dobrogene, Marea Neagra

 

@Harciogu: Precum vei observa, traseul include si munte (asta ca sa te ajute sa te decizi mai usor) :D

 

foarte, foarte tentant. s-a hotarat si unde putem tabara peste noapte (nopti)?

 

totusi eu nu plec pana nu imi vede un mecanic mobra. sa vad cum ma invart zilele astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a gandit, dar nu s-a discutat foarte mult pe tema asta. Ideea este insa buna, dupa umila mea parere.

 

Cred ca ideea de a ne vedea undeva la munte este iarasi foarte buna. De exemplu... Muntii Macinului? :)

 

Lasand gluma la o parte, chiar ar fi o idee faina. Si cred Sibiul ar fi un loc potrivit de intalnire. Pentru ca, daca tot ne vom intalni, ar merita sa batem si ceva carari/drumuri impreuna. De exemplu, NXR (vajnicul ghid al Sibiului) propunea o plimbarica pe la toate bisericile fortificate din zona. Se mai poate adauga si un drum pana la Sarmisegetuza Regia. Asta ca sa nu spun cate trasee atragatoare de soft-enduro sunt in preajma Sibiului.

 

Subscriu si eu pt Sibiu. Am facut si eu ceva ture pe acolo.

Ma gandesc sa lasam sa treaca 1 mai, sa va faceti tura in Muntii Macinului si dupa sa facem una in munti ceva mai inalti. :D

Eu zic sa o incercam pe la mijlocul lui mai.

Ce credeti, cam cati amatori am putea sa gasim.

Stiti voi un organizator experimentat pt asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Today was a good day for science!!

Mi-am facut stop pe topcase, ramane sa scot din stop un fir sa-i dau curent.

Am aflat ca unele becuri (in cazul asta LED-uri) au + si -. Aflat the hard way adica pus-scos LED-ul de vreo 3-4 ori, ba mergea ba nu mergea; Nush cum mama masii pe restu de 3 lea-m nimerit din prima.

La magazinul asta de unde mi-am luat LED-urile aveau niste chestii faine; multe leduri (vreo 8-10) puse pe soclu de bec "cireasa" (ca la semnalele de Dacia 1300-1310.

M-am uitat si de LED-urile alea la folie. Sunt undeva pe la 20 RON un set de 18 LED-uri grupate cite 3 pe un modul, fiecare modul avind cite o mufa d-aia de care va povesteam ieri. Au si LED-uri in tub de cauciuc (ca alea de se vind de Craciun numai ca futrunul asta e plat si transparent. Au si folii de LED-uri numa o panglicuta.

Mi-au ramas 5 LED-uri rosu-albastru, un led rosu si 4 rezistente (cred ca rezistente tot n-am retinut ce sunt da; mi le-a dat si a zis sa le pun in serie cu LED-ul ca alea rosii sunt deobicei de 2V si eu bagam 3V; probabil ca asa le-am si stricat :))

Si tot azi am invatat ca e bine daca ai un buton sa-l lasi pe OFF ca nu stii cum se ating firele si pui de 'aromoterapie' de tre sa deschizi usile sa aerisesti. :)

 

NEXT STEP :D poate imi dotez si sidecase-urile cu niste LED-uri. :)

post-5582-1239733146_thumb.jpg

 

LE: sa stii ca am o ciuda pe apa asta ca imi imaginez o cutiuta water-proof pentru mufa. oricum trebuie sa gasesc un intrerupator pentru proiectoare.

Editat de ser79ban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...