Sari la conținut

Honda NX650 Dominator


Postări Recomandate

Eu am stativ d-ala smecher de la Madhead insa e cam inalt motiv pentru care il ridic cu un cric hidraulic. Am folosit si eu metoda insa dupa ce am ajuns odata la munca si a fost nevoie sa-mi sprijin motorul de gard ca se dusese urechea de la cric, folosesc cit mai putin cricul ca al doilea punct de sprijin.

Si eu am stand de KTM care, evident, si el e prea inalt. Insa eu fac alta jmekerie: o ridic lateral pe cric si o rog pe fi-mea sa bage cricul sub scut. Inainte de a aplica "tehnica" asta, urcam roata din spate a motoreteipe un "stativ" de scanduri si apoi rugam asistenta sa introduca stand-ul sub scut.

 

Oricum, sper sa reziste mult si bine urechea de la cric, pentru ca eu de fiecare data cand bag motoreta in curte o intorc pe cric :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cum se pot desface suruburile de la capacu de ulei fara sa strici imbusuri de-an sula si sa nu rupi suruburile? Italianul care o strans suruburile inainte parca le-o sudat. Dupa o tona de WD-40 si un 2 imbusuri stricate am reusit sa deschid un singur surub.

In rest Domi merge super bine si ma face un "tractorist" fericit :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum se pot desface suruburile de la capacu de ulei fara sa strici imbusuri de-an sula si sa nu rupi suruburile? Italianul care o strans suruburile inainte parca le-o sudat. Dupa o tona de WD-40 si un 2 imbusuri stricate am reusit sa deschid un singur surub.

In rest Domi merge super bine si ma face un "tractorist" fericit :huh:

Da' ce imbusuri folosesti de ai bulit deja doua?

Daca tot esti pus pe incercari, ia un imbus bun si in primul rind, cu unu vechi bagat in gaura surubului, da-i niste cozi ciocan in capatina poate se dezlipesc. Poarta-te insa finut cu suruburile ca e posibil sa rupi unu in carcasa si nu e funny deloc apoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum se pot desface suruburile de la capacu de ulei fara sa strici imbusuri de-an sula si sa nu rupi suruburile? Italianul care o strans suruburile inainte parca le-o sudat. Dupa o tona de WD-40 si un 2 imbusuri stricate am reusit sa deschid un singur surub.

In rest Domi merge super bine si ma face un "tractorist" fericit :huh:

 

hmmm... slabeste-le cu motorul rece. apoi incalzeste motorul la relanti si fa schimbul de ulei. zic ca aliajul de aluminiu se dilata mai mult decat surubul de otel. (asa mi se pare logic, nu dati cu parul :P)

 

ciudat... eu nu am imbusuri la filtru, ci suruburi normale.

Editat de harciogu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmmm... slabeste-le cu motorul rece. apoi incalzeste motorul la relanti si fa schimbul de ulei. zic ca aliajul de aluminiu se dilata mai mult decat surubul de otel. (asa mi se pare logic, nu dati cu parul :huh:)

 

ciudat... eu nu am imbusuri la filtru, ci suruburi normale.

 

Sa sti ca ii posibil. O sa incerc dimineata. Totusi dupa 2 ore de incercat se racise si motorul ala putin. O sa mai incerc si maine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ciudat... eu nu am imbusuri la filtru, ci suruburi normale.

Asta observasem si eu azi cind m-am uitat la poza aia cu propteaua. Si nici la capacul de peste amvreiaj. Doar noi astia cu motoarele alb-albastre avem asa. Eu mi-am luat un set de imbusuri tapene cind am avut problema cu ambreiajul si am desacut intr-o zi, ambele capace de cite doua ori.

 

Aaaa, Switch, de 10 e imbusul de la scarita. Da' ce aci tu cu ala de 8 in trusa? Eu am 5 si 6 ca uzuale.

 

 

 

Ziceti ca maine ne vedem la SMAEB?

Editat de ser79ban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Switch te sun miine cand ajung acolo ok.

I'll be there! :laugh: Multumesc de aprecieri; maine ti-o arat din nou :huh:

 

Astazi, pe langa rondul pavilionului central de la Romexpo, am vazut o groaza de Dominatoare, nu numai din B.

 

Poate facem maine o "gasca" numai cu Dominatori la mars. Ce ziceti? Cei ce sunt pentru si vor participa maine la mars, va propun un loc de intalnire. Voi incerca sa fiu cel tarziu la ora 10:15 la prima poarta metalica (din stanga), dupa intrarea B, pe unde se face accesul la SMAEB. Retineti, nu poarta pe care se face accesul in incinta Romexpo (cea unde e si cabina paznicilor), ci prima poarta metalica din stanga. Ne vedem acolo, da? :P

Editat de Dominator72
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I'll be there! :laugh: Multumesc de aprecieri; maine ti-o arat din nou :huh:

 

Astazi, pe langa rondul pavilionului central de la Romexpo, am vazut o groaza de Dominatoare, nu numai din B.

 

Poate facem maine o "gasca" numai cu Dominatori la mars. Ce ziceti? Cei ce sunt pentru si vor participa maine la mars, va propun un loc de intalnire. Voi incerca sa fiu cel tarziu la ora 10:15 la prima poarta metalica (din stanga), dupa intrarea B, pe unde se face accesul la SMAEB. Retineti, nu poarta pe care se face accesul in incinta Romexpo (cea unde e si cabina paznicilor), ci prima poarta metalica din stanga. Ne vedem acolo, da? :P

 

Eu vin dar nu inteleg unde zici? astazi cand am fost la romexpo am intrat pe la poarta b si am mers tot inainte pana la cladirea mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vin dar nu inteleg unde zici? astazi cand am fost la romexpo am intrat pe la poarta b si am mers tot inainte pana la cladirea mare.

Poarta de care spun e pe partea stanga, cum se merge inainte catre cladirea mare. Poate nu stiu toti unde am parcat eu ieri :P Oricum, eu voi fi acolo.... (daca plec in curand :huh: - si voi pleca)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut azi o iesire la Cetatea lui Gelu, la vreo 30km de Cluj. Ce pot spune ii ca: I LOVE DOMI! Mi-o lasat o impresie foarte buna, fiind prima iesire calumea in care am testat calitatile lui. Singurul minus care l-am avut au fost cauciucurile, dar in vreo 2 saptamani sper sa le schimb.

Si o poza cu bestia:

 

3434849224_19702c712a.jpg

 

Alte poze din iesire aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa sti ca nu ii folositor. Tot aerul imi bate pe casca. Daca ar fi mai inalt ar fi mai bine, asa cum ii trebuie sa ma las mai mult de 10cm ca sa nu ma mai bata aerul in fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut am fost la mars si imi pare rau ca nu ne-am intanlit (am plecat la intoarcere de la arc pentru ca se incalzise foarte tare).

 

In schimb am gasit un loc daca vreti sa mergem(este langa centura PROTAN) foarte fain locul :D

Asta e, sa mai intampla. Poate ne vedem pe trasee de endureala. Ne-am adunat vreo 5 Dominatoare: DarkDrac, Switch, Fratele Marinica, Naadi si eu. Si am pus putin si tara la cale, in sensul in care discutaram de-o plimbarica in weekend-ul cu 1 mai (zona cetatilor din Doborogea). Mai multe detalii vor fi disponibile in curand.

 

Referitor la locul de care spui, e totuna cu locul despre care se povesteste aici: coclau de endureala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...