Sari la conținut

Inca Unul Super Grav...sper Sa Scape - 12.03.2008 - Bucuresti


JKV
 Share

Postări Recomandate

Din pacate voi adauga si eu inca un topic pe sectiunea asta trista.

 

In jurul orei 23.55 intre Piata Presei libere si fantana Miorita am trecut pe langa inca un motociclist cazut de pe o vitezista. Cel putin doar 1 am vazut eu. Era un echipaj SMURD la fata locului care-i acorda ingrijiri pe spatiul verde dintre cele 2 sensuri de mers. Acesta era intins pe spate, din cate am vazut eu in cateva secunde, nu misca, iar cei de la SMURD il resuscitau.

 

Motocicleta era la vreo 10-15 metri mai in fata (inspre Miorita) aproape de bordura. Cazuta pe partea dreapta i-am putut vedea numarul de inmatriculare: B-74-EUU si burta neagra pe care scria YAMAHA. Distrusa in mare parte, banuiesc ca era vorba de o R1.

 

Sper din tot sufletul ca cel ce o conducea sa scape cu viata.

 

Mai erau opriti inca cativa motociclisti, unul dintre care era chiar langa pacient.

 

 

Doamne ajuta.... :crack:

Editat de JKV
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, acum am ajuns si eu acasa si tot cam acum o ora am trecut pe acolo. Am vazut si doua masini lovite exact in fata locului unde era cazuta motocicleta. Intrucat era politie si locul se aglomerase destul de mult, nu am vazut mare lucru, dar sper sa nu fie vorba de ceva atat de grav pe cum parea. asteptam detalii de la cei care stiu ce s-a intamplat.

multa sanatate celui/celor accidentati si Doamne ajuta sa auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ca baiatul de pe moto era constient cand au plecat spre spital. A cazut se pare din cauza unui voblaj, masina din spatele lui a franat puternic si a fost lovita in spate, tare, de o a doua masina!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aseara au fost multi care au plecat direct de la arc in biker's si nu plecau deloc... regulamentar. noi am fost un grup de 4 care am plecat de la arc, am alimentat la petromul de la miorita si ne-am intors usurel. ne-au depasit o gramada in viteza facand tot felul de "artificii tehnice". sper din tot sufletul ca motociclistul accidentat sa-si revina si sa nu aibe urmari grave, iar incidentul sa nu se fi intamplat dintr-o gresala personala!

 

daca e nevoie de ajutor, ceva, postati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AZI DIMINEATA LA STIRILE PRO TV AU ZIS CA BAIATUL S-A DEZECHILIBRAT SI A CAZUT! SOFERITA PRIMULUI AUTOTURISM A INCERCAT SA-L EVITE SI A FOST LOVITA IN SPATE DE UN ALT AUTOTURISM! DACA-MI ADUC BINE AMINTE AU SPUS DOAR CA BIKERUL E IN SPITAL!

 

SPER CA N-A PATIT NIMIC!!!!!!!!!!!!

INSANATOSIRE GRABNICA!!!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am trecut pe acolo pe la 0:00 venind dinspre otopeni. Deja erau un echipaj smurd si politia la fata locului. Oprisera si multi curiosi.

 

Din cate am inteles de la un prieten de al vitcimei, baiatul a accelerat puternic, i-a fugit spatele si a cazut. Era pe banda a treia, in spatele lui era un logan care a franat puternic ca sa nu-l ia in roti, iar in spatele loganului era un polo care a intrat in logan. Ambele masini erau muci, motoristul era cazut pe rondul dintre sensuri, constient, misca picioarele. A fost luat pe targa de o ambulanta si dus la urgenta. Era echipat ok, prietenii lui nu pareau prea ingrijorati de starea lui, au zis ca e ok. Motocicleta (un r1 sau r6) era cazuta pe partea dreapta a drumului, la o distanta destul de mare, fata era facuta zob.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare. Sunt o multime de topicuri unde din cauza diverselor manevre facute de soferi, cad motociclistii. Toata lumea ii injura pe conservari ca nu au ce face, daca nu l-au lovit. Acuma, pt ca din cauza manevrelor unui motociclist, 2 masini s-au lovit iar motociclstul, practic nu a fost implicat, mai face lumea scandal pe forum?

Tin sa precizez ca vorbesc la modul general. Nu cunosc motociclistul in cauza si nu imi dau cu parerea de ce a cazut. Toti o facem la un moment dat indiferent de vechime, experienta sau talent. Dar vreau sa vedeti ca nu e chiar asa cum se plange pe forum pe aici. A si vreau sa mai spun ca nu am carnet cat B, ca sa nu ma acuzati de vreun parti-prix.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare. Sunt o multime de topicuri unde din cauza diverselor manevre facute de soferi, cad motociclistii. Toata lumea ii injura pe conservari ca nu au ce face, daca nu l-au lovit. Acuma, pt ca din cauza manevrelor unui motociclist, 2 masini s-au lovit iar motociclstul, practic nu a fost implicat, mai face lumea scandal pe forum?

Tin sa precizez ca vorbesc la modul general. Nu cunosc motociclistul in cauza si nu imi dau cu parerea de ce a cazut. Toti o facem la un moment dat indiferent de vechime, experienta sau talent. Dar vreau sa vedeti ca nu e chiar asa cum se plange pe forum pe aici. A si vreau sa mai spun ca nu am carnet cat B, ca sa nu ma acuzati de vreun parti-prix.

 

 

cred ca nr accidentelor cauzate de motociclisti care nu-s implicatzi in accidentul respectiv e infinit mai mic vis-a-vis de cele cauzate de automobilisti... aici nieni nu are nici o vina, inafara persoanei din a 2-a masina, care mai si consumase alcool.... :crack:

 

--- Mesaj completat în 13 Mar 2008 17:10 -------------

A si vreau sa mai spun ca nu am carnet cat B, ca sa nu ma acuzati de vreun parti-prix.

 

 

habar nu am cum politzia romana lasa un neposesor de permis cat. minim B, sa dea ex. pt cat.A. un pusti de 18 ani, kre nu are absolut nici un reflex dezvoltat, ia cat A sau A+B si iese cu motoreta pe str, dupa ce in viatza lui nu a iesit legal pe 2 rotzi pe strada, caci dupa cum bine stitzi totzi, la noi sc. pt. A e cum e.....

 

 

ar trei schimbata legea, sa potzi avea A-u' dupa cel putzin un an de orice alta categorie, inclusiv A1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, am si eu o problema.

de obicei nu ma bag in seama la topicurile de accidente daca nu cunosc persoana...

DAR: de ce puneti frate, mareee, in titlul topicului, FARA SA STITI NIMIC CONCRET, super grav, sper sa scape bla bla bla. baiatul asta am vz ca misca, ca statea in capu' oaselor, astea cu SUPERGRAV chiar nu mi se par atribute pe care sa le bagati in fata la orice accident despre care nu stiti ceva exact.

Da batai de inima inutile.

 

 

--- Mesaj completat în 13 Mar 2008 17:13 -------------

habar nu am cum politzia romana lasa un neposesor de permis cat. minim B, sa dea ex. pt cat.A. un pusti de 18 ani, kre nu are absolut nici un reflex dezvoltat, ia cat A sau A+B si iese cu motoreta pe str, dupa ce in viatza lui nu a iesit legal pe 2 rotzi pe strada, caci dupa cum bine stitzi totzi, la noi sc. pt. A e cum e.....

ar trei schimbata legea, sa potzi avea A-u' dupa cel putzin un an de orice alta categorie, inclusiv A1

Hai ca asta e grava. Legea s-ar schimba de nenumarate ori, dupa capul fiecaruia dintre noi, asa ca mai bine ne facem legile proprii, mai ales in perimetrul asta.

Uite, eu am preferat intai B-ul, pt ca nu ma simteam in stare sa ies in infectul asta de trafic bucurestean atat de expusa, dar sunt cate unii care prefera sa se eschiveze de la chinul zilnic de conserva, prin deplasarea pe doua roti.

SIncer, exagerezi. Dar e doar parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca nr accidentelor cauzate de motociclisti care nu-s implicatzi in accidentul respectiv e infinit mai mic vis-a-vis de cele cauzate de automobilisti... aici nieni nu are nici o vina, inafara persoanei din a 2-a masina, care mai si consumase alcool.... :crack:

 

<small>--- Mesaj completat în 13 Mar 2008 17:10 -------------</small><br/>

habar nu am cum politzia romana lasa un neposesor de permis cat. minim B, sa dea ex. pt cat.A. un pusti de 18 ani, kre nu are absolut nici un reflex dezvoltat, ia cat A sau A+B si iese cu motoreta pe str, dupa ce in viatza lui nu a iesit legal pe 2 rotzi pe strada, caci dupa cum bine stitzi totzi, la noi sc. pt. A e cum e.....

ar trei schimbata legea, sa potzi avea A-u' dupa cel putzin un an de orice alta categorie, inclusiv A1

 

Te pierzi in detalii. Eu am spus altceva. Iar asta cu categoria A si B, sunt de acord sa se faca. Mi-ar fi placut sa iau A1 iainte de A ca sa mai invat cate ceva. Tu ai avut B1 inainte de B? Nu-ti mai da cu parerea despre mine ca nu ma cuosti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te pierzi in detalii. Eu am spus altceva. Iar asta cu categoria A si B, sunt de acord sa se faca. Mi-ar fi placut sa iau A1 iainte de A ca sa mai invat cate ceva. Tu ai avut B1 inainte de B? Nu-ti mai da cu parerea despre mine ca nu ma cuosti!

 

again offtopic da' ma seaca chestia asta cu A-u' luat si-atat, fara nici un pic de xeperientza pe sosea....

ce vroiam sa subliniez e ca atunci cand faci A-u' nuiesi nici macar 2 metri pe sosea, si ei i-tzi dau cartonu' si-tzi zic da-i bataie, ia o motoreta si du-te. cel putzin da celelalte categorii ai defacut un anumit nr de ore, care le faci pe sosea, deci intri-n branza, sa zic asha...

n-am avut B1, am avut BCDE inaintea A-ului si tot m-au surprins anumite chestii, tot am avut parte de neplaceri "neplacute", cu toata experientza mea pe masini de toate genurile simarimile........ :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

betzigash, ai si exemple cu persoane care au luat direct A-ul si au facut imediat accident ? Eu am impresia ca este exact invers, cand nu ai experienta in trafic si nici nu esti obisnuit sa dormi la volan iti intra morcovul rau de tot :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare. Sunt o multime de topicuri unde din cauza diverselor manevre facute de soferi, cad motociclistii. Toata lumea ii injura pe conservari ca nu au ce face, daca nu l-au lovit. Acuma, pt ca din cauza manevrelor unui motociclist, 2 masini s-au lovit iar motociclstul, practic nu a fost implicat, mai face lumea scandal pe forum?

Tin sa precizez ca vorbesc la modul general. Nu cunosc motociclistul in cauza si nu imi dau cu parerea de ce a cazut. Toti o facem la un moment dat indiferent de vechime, experienta sau talent. Dar vreau sa vedeti ca nu e chiar asa cum se plange pe forum pe aici. A si vreau sa mai spun ca nu am carnet cat B, ca sa nu ma acuzati de vreun parti-prix.

Eu am mers in ultimele 2-3 zile prin zone kamikadze gen Unirii - Arcul de Trumf, am mers mai tot drumul (cel putin astazi si ieri) printre coloane de masini, si surpriza mea e ca de multe ori soferii mi-au facut loc sa trec (la 5-15km/h). Si alta surpriza e ca dupa ce ma bag ca boul printre ei si ies in fata dupa ce coloana se pune in miscare in general soferii tin o distanta maricica fata de motorul meu (sa zicem 7-15m). Sa fie de la faptul ca nu mi-am dat semnul de incepator jos (imi expira legal peste o saptamana dar probabil o sa-l mai port inca 5 luni pana fac 1 an de cand mi-am luat motorul) sau de la faptul ca merg incetisor printre ei fara sa fac "fente" si fara se iau oglizi cu mine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hehe...am remarcat si eu chestia asta!! am crezut initial ca ma plac blondele de la volan... dar nu e asa...nu toti conservarii sunt rai, uituci, zapaciti, aiuriti, neatenti etc... (e adevarat ca e de ajuns SA FIE UNUL la citiva ani)..dar de ce sa nu recunoastem, multi te protejeaza in trafic... :blbl: ..

ps.. nu de putine ori mi se mai intimpla sa mai opresc motorul in intersectie... (nu rideti, vi s'a intimplat si voua cind erati incepatori!!!! :crack: )...vreau sa va spun ca arareori sunt claxonat...

Eu am mers in ultimele 2-3 zile prin zone kamikadze gen Unirii - Arcul de Trumf, am mers mai tot drumul (cel putin astazi si ieri) printre coloane de masini, si surpriza mea e ca de multe ori soferii mi-au facut loc sa trec (la 5-15km/h). Si alta surpriza e ca dupa ce ma bag ca boul printre ei si ies in fata dupa ce coloana se pune in miscare in general soferii tin o distanta maricica fata de motorul meu (sa zicem 7-15m). Sa fie de la faptul ca nu mi-am dat semnul de incepator jos (imi expira legal peste o saptamana dar probabil o sa-l mai port inca 5 luni pana fac 1 an de cand mi-am luat motorul) sau de la faptul ca merg incetisor printre ei fara sa fac "fente" si fara se iau oglizi cu mine?

Editat de yogi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai scris de cateva ori asta. .daca ii lasi sa te vada in oglinzi, si stai cuminte pe interval. .unii iti fac loc sa treci, altii nu, eh, asta e. .nu te lasa stai acolo. .esti participant la trafic nu maharadjahul Indiei, numai ca ai doua roti. .nu rupi gazul in toba sparta. .Chestia e: daca vrei respect, trebuie sa-i respecti si tu!! And it works every time! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai scris de cateva ori asta. .daca ii lasi sa te vada in oglinzi, si stai cuminte pe interval. .unii iti fac loc sa treci, altii nu, eh, asta e. .nu te lasa stai acolo. .esti participant la trafic nu maharadjahul Indiei, numai ca ai doua roti. .nu rupi gazul in toba sparta. .Chestia e: daca vrei respect, trebuie sa-i respecti si tu!! And it works every time! :crack:

Exact la asta ma refeream si eu.

 

Daca prinzi o "blonda" ca in bancurile alea cretine (chit ca "blonda" poate sa fie barbat) care nu se prinde ca ai avea loc sa treci daca ea ar trage 10-20cm spre stanga nu treci. In rest macar cu o bicicleta cu motor (AKA moped) cam scapi printre ei de cele mai multe ori mult mai usor decat pe motocicleta (ma rog, aici depinde si de model), si multi dintre soferii care acum un an-doi te-ar fi blocat intentionat (eu am patit asta o data de la un posesor de Toyota care probabil era mai tanar decat mine dar cand a vazut ca el va freca menta jumatate de ceas pe Floreasca si eu vroiam sa-l depasesc prin dreapta "m-a inchis" si mi-a spus doct "baiatu' pe acolo nu e voie", dar la 1-2 zile distanta un alt posesor de Toyota fix acelasi model incerca sa iasa dintr-o curte si nu avea vizibilitate datorita unei masini parcata neregulamentar si cand a vazut ca ma blocheaza in mersul meu vioi intre masinile parcate si alea care stateau in coloana a dat innapoi sa pot trece eu)...

 

Pana la urma cred ca in Bucuresti conteaza in principal cat de de teaba e omul cu care te intalnesti, ca la balamucul de aici regulile de circulatie se aplica doar in cazuri estreme (altfel sunt convins ca aplicand strict regulile de circulatier macarf anumiti tipi care incercau in 1973 sa iasa de pe o alee de bloc pe un mare bulevard inca nu ar fi reusit manevra asta si ar fi murit in masina macar de foame sau de batranete daca nu de altceva).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...