Jump to content
IceCube

Detinatori de Kawasaki Zx10

Recommended Posts

Se poate rezolva inchiderea AIS-ului sugrumind furtunul care vine din RAM AIR box in capacul distributiei.

Va salut, am luat un Zx-10R din 2004 si am de revopsit carena din fata... poate sa ma ajute cineva cu un cod de culoare? eu am gasit pe netcod 723 - Candy plasma blue dar nu a iesit ok, e diferenta mare fata de carenele laterale..... motocicleta este cu vopseaua originala pe ea.

Multumesc.

» Post actualizat in 12 Sep 2017 08:12

am gasit (386 - Candy thunder blue)

» Post actualizat in 13 Sep 2017 09:12

Va salut, am luat un Zx-10R din 2004 si am de revopsit carena din fata... poate sa ma ajute cineva cu un cod de culoare? eu am gasit pe netcod 723 - Candy plasma blue dar nu a iesit ok, e diferenta mare fata de carenele laterale..... motocicleta este cu vopseaua originala pe ea.

Multumesc.

» Post actualizat in 12 Sep 2017 08:12

am gasit (386 - Candy thunder blue)

dupa sapaturi mai adanci codul de culoare 100% este 235 - Candy Thunder blue.... asta pt cazul in care o sa aibe cineva nevoie de aceasta informatie, si bineinteles sa nu fie indus in gresala de ce am postat mai sus...numele vopsele este acelasi dar codul e diferit, nu este 386 :) codul de vopsea de fabrica pt ZX-10R 2004 este 235 - Candy Thunder Blue

Salutare, mi-am achizitionat un Kawasaki ZX10R din 2007 si avand in vedere ca m-am indragostit.. vreau sa am grija de ea cat pot eu de mult, in special de motor, "cicatricile" imi plac si au farmecul lor, dar motorul vreau sa fie cat mai ingrijit!

Inafara de consumabile, cum as putea sa tin motorul cat mai ok? Nu ma pricep la mecanica bine, stiu doar sa schimb consumabile, treburi simple.

Auzisem de un reglaj al supapelor pe care trebuie sa-l faci la un interval de cativa ani, depinde de motocicleta, presupun. Schimbatul pastilelor? Distributia la cat ar trebui schimbata?

Multumesc

Edited by Zerocharm

:crack: daca te pricepi la ce ai zis nu iti mai trebuie decat o benzinarie .

De obicei ai un tabel in manualul de utilizare pentru modelul tau sau intr-un manual de service si ii zice "Periodic/Routine Maitenance".

Tabelul de maj jos e un exemplu pentru motoreta ta pagina 25 de pe urmatorul link http://www.zx-9r.net/Downloads/ZX10R.pdf.

Pagina 25 zice ca la 24 mii de km se verifica supapele.

Si daca vrei sa verifici si sa reglezi supape neaparat service calumea ca sa nu ai reglaje mai proaste dupa operatie :).

Mai iesi pe o ploaie din cand in cand speli lantu il ungi ,daca nu ploua te manjesti tot si il speli cu wd40 sau ceva similar care nu ataca oringurile...

Ungi lantu dupa fiecare mers pe ud sau operatie de curatat da ungi numa pe mijloc si pe interior partea spre pinion, lasi sa stea motoru 10-15 min dupa sa se uste spray-u de lant ca altfel zboara jos o buna parte din el

Mai bagi niste spray de vazelina la scartie,cabluri de ambreiaj gaz

salve

am gasit acasa 4 suruburi (noi) de etrier fata, pt zx10 2004/2005.

le luasem preventiv pt zx10-le meu, dar acum nu mai am nevoie ca am vandut motoreta.

daca e cineva interesat, sunt de vanzare; parca am dat 80 ron pe ele.. (e indicat sa ai de rezerva; am vazut destule suruburi blocate si e nasol de tot sa le scoti daca s-a dus capul surubului sau filetu etc.)

revin cu poze reale zilele astea.

nu le vrea nimeni?

Salutare . am o janta fata zx10, stare noua, vand/schimb.. :cheers: pm pt detalii

post-68579-0-17756900-1508778298_thumb.jpg

Salut, o copie dupa cheie la ZX10R 2007 aveti idee unde as putea face?

Am vazut pe la Baneasa Shopping Center la unul din magazinele alea de bricolaje, cred ca era chiar la Brico la intrare. Era vreo 250 de lei. Nu bag mana in foc ca te rezolva ca eu nu mi-am facut, doar am intrebat, dar asa ziceau, ca fac.

Salut baieti!

Daca trebuie cuiva, am 3 chestii de vanzare pentru zx10r 2008-2010 si anume un far, cutia cu relee si un motoras servo exup fara cabluri.

Cata caterinca, cand am povestit aici pe topic cum mi-am luat teapa de la United Motors si prietenul lor care mi-a vandut-o de la ei din showroom si-au dat cativa cu parerea pe aici,evident ca nimeni de la United nu a intrat sa 'apere' onoarea servicului in toata tarasenia.

In schimb acum cand United a trimis un litru de ulei gresit sau mai tarziu, intra si se apara mai ceva ca in instanta, iar lumea sta si savureaza lupta pentru 'litrul de ulei'.

Misto forum, misto reprezentanta Kawasaki.

Edited by the mentalist

In schimb acum cand United a trimis un litru de ulei gresit sau mai tarziu, intra si se apara mai ceva ca in instanta, iar lumea sta si savureaza lupta pentru 'litrul de ulei'.

Misto forum, misto reprezentanta Kawasaki.

Daca la asta te referi, vezi ca intre Unimotors si Unitedmotors este o diferenta, mai precis cateva litere lipsa ;)

E clar:

'Stii bancul cu mambo?

M-am bosorogit de tot!'

Se poate sterge sau ignora postul meu de mai sus.

:)))) Bai Niko, sa nu te recunosc, l-ai pomenit pe Rossi, dupa aia postari la "sentiment" pe feisbuc, acum asta de mai sus :))) Nu-ti merge bine iarna, tot la Nikos in Constanta e mai bine :)))

Releu incarcare ZX10 2008 are cineva de vanzare? Sau ma orientez direct la produs nou? Multzam!

Am eu. 75 EURO, provine de pe BMWS1000RR, mosfet.Garantie 1 an sau 2 ani daca ti-l montez eu pt inca 60 ron.

Releu incarcare ZX10 2008 are cineva de vanzare? Sau ma orientez direct la produs nou? Multzam!

Salut, am original OEM/dedicat KAWA ZX10 08+

Tel.0722269189/Bucuresti

Te salut

Am eu. 75 EURO, provine de pe BMWS1000RR, mosfet.Garantie 1 an sau 2 ani daca ti-l montez eu pt inca 60 ron.

Acum am cercetat mai bine, releul de pe BMW S1000RR, Panigale, R1 2007+ se potriveste perfect la ZX10 2008+. Deci, nu e nevoie si de mufe. 60 euro pret.

Am desfacut azi mobra, este defapt statorul dus, releul este ok, la naiba!

Am desfacut azi mobra, este defapt statorul dus, releul este ok, la naiba!

Infasurarea lui face contact electric cu sasiul motocicletei?

Uite aici vinovatul, parlit..

post-37950-0-07532900-1528269201_thumb.jpeg

Salutare prieteni! Ma tot gandesc sa achizitionez un zx10r 04 05 ..pot afla cateva detalii despre mobra de la cei care au sau au avut modelul asta? Avantaje dezavantaje..tin sa mentionez ca vreau sa folosesc mobra doar stradal .. nu circuit nu mers extrem..!