Sari la conținut

Simeringuri Furca - Mentenanta, Prevenire, Inlocuire


Postări Recomandate

Vizitator stress_L&P
totusi care e faza cu spirele mai apropiate in sus sau in jos? teoretic elongatia vs. forta ar trebui sa fie aceeasi indiferent in ce parte se aplica forta, nu?

 

 

corect. numai ca de obicei jos la furcile normale e "pistonasul" care intra in arc. daca-s spirele mai dese langa el riscul de a se freca arcul de pistonas este mai mic, atata tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 200
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Chivu

Intra mizerie la ele protectiile sunt cam slabute( s-au drumurile noastre sunt cam mizerabile) un alt motiv ar fi ca fabrica are semeringuri de vanzare. Eu am montat burdufuri sunt curios cat va tine

Numai bine

Mesaj completat

Chivu

Intra mizerie la ele protectiile sunt cam slabute( s-au drumurile noastre sunt cam mizerabile) un alt motiv ar fi ca fabrica are semeringuri de vanzare. Eu am montat burdufuri sunt curios cat va tine

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
Chivu

Intra mizerie la ele protectiile sunt cam slabute( s-au drumurile noastre sunt cam mizerabile) un alt motiv ar fi ca fabrica are semeringuri de vanzare. Eu am montat burdufuri sunt curios cat va tine

Numai bine

Mesaj completat

Chivu

Intra mizerie la ele protectiile sunt cam slabute( s-au drumurile noastre sunt cam mizerabile) un alt motiv ar fi ca fabrica are semeringuri de vanzare. Eu am montat burdufuri sunt curios cat va tine

Numai bine

 

 

pe langa asta pentru ca pur si simplu se uzeaza!? ganditi-va la motoarele 2t, la semeringul de la ambielaj, care desparte carterul de cutia de viteze! ala sta practic in ulei si nu intra mizerie si tot se duce! cauciuc pe metal+frecare=uzura...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred că a sosit momentul să schimb semeringurile la Hornet. Anul trecut prin decembrie a pierdut puțin ulei telescopul drept. Astăzi a pierdut puțin ulei cel stâng.

 

La nsr am avut o mare problemă cu semeringurile. Cred că am schimbat vreo 5 seturi. Am deja un set cumpărat pentru Hornet, dacă nu țin astea, trec pe originale.

Mesaj completat

Drumurile proaste afectează semeringurile ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
Cred că a sosit momentul să schimb semeringurile la Hornet. Anul trecut prin decembrie a pierdut puțin ulei telescopul drept. Astăzi a pierdut puțin ulei cel stâng.

 

La nsr am avut o mare problemă cu semeringurile. Cred că am schimbat vreo 5 seturi. Am deja un set cumpărat pentru Hornet, dacă nu țin astea, trec pe originale.

Mesaj completat

Drumurile proaste afectează semeringurile ?

 

 

ai folosit presa cand le-ai schimbat? :) daca nu, am eu, inclusiv cea de 41 pentru hornet! vii si le schimbam! pret? o bere! :laugh:

 

da, drumurile proaste le uzeaza mai repede la street-uri, naked, vitezane destul de mult. dar totusi eu stiu aprilia mea de ~40.000 si inca nu i-am schimbat semeringurile. doar uleiul. s-ar putea sa le schimb anul asta, este prima oara cand o bag in garaj, altfel statea in casa la caldurica :)

Editat de stress_L&P
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merg destul de mult pe drum prost. Ca să ies din cartier trebuie să trec peste o porțiune destul de proastă de drum.

Semeringurile astea oricum trebuie să le schimb. Nu cred să fi fost schimbate vreodată.

 

Când mă hotărăsc să le schimb te contactez. :laugh: Mai au ulei de furcă la Ivas ?

Editat de Chivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
Merg destul de mult pe drum prost. Ca să ies din cartier trebuie să trec peste o porțiune destul de proastă de drum.

Semeringurile astea oricum trebuie să le schimb. Nu cred să fi fost schimbate vreodată.

 

Când mă hotărăsc să le schimb te contactez. :laugh: Mai au ulei de furcă la Ivas ?

 

 

au ulei de furca la ivas dar sincer iti recomand ohlins! e scump dar merita, ei se ocupa doar de amortizoare deci stiu ce fac! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe langa asta pentru ca pur si simplu se uzeaza!? ganditi-va la motoarele 2t, la semeringul de la ambielaj, care desparte carterul de cutia de viteze! ala sta practic in ulei si nu intra mizerie si tot se duce! cauciuc pe metal+frecare=uzura...

Sa mai tinem cont de faptul ca la telescop nu are miscare de rotatie ca la ambielaj ci de translatie si culiseaza foarte mult

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

au ulei de furca la ivas dar sincer iti recomand ohlins! e scump dar merita, ei se ocupa doar de amortizoare deci stiu ce fac! :laugh:

Pe Nsr am pus Motul Âşi diferite zoi pe care le găseam pe aici. După 5000-10.000km scoteam o apă neagră din telescoape.

@stress_L&P am dat un ochi rapid pe net dar n-am găsit uleiuri ohlins.

Editat de Chivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
Pe Nsr am pus Motul Âşi diferite zoi pe care le găseam pe aici. După 5000-10.000km scoteam o apă neagră din telescoape.

@stress_L&P am dat un ochi rapid pe net dar n-am găsit uleiuri ohlins.

 

 

vorbeste cu userul mac, el avea intr-un timp. te pot rezolva si eu dar doar daca nu te grabesti, am un amic in germania, eu de la el l-am primit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
  • 2 years later...

Si eu sunt in aceeasi problema:nu stiu care sut mai bune,e prima data cand fac furca si nu vreau sa imi curga ulei dupa 2 luni

Am gasit unele all balls http://www.ebay.com/itm/All-Balls-Fork-Dust-Seal-Kit-Fits-Suzuki-GSF600S-Bandit-1996-2003-/310836555960?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item485f4d70b8&vxp=mtr mai sunt unele pyramid http://www.ebay.com/itm/Pyramid-Parts-Fork-Oil-Seals-fits-Suzuki-GSF600-Bandit-GSF-600-95-04-/390531263545?pt=AU_Motorcycle_Parts_Accessories&hash=item5aed7a2c39&vxp=mtr cele originale...ma cam indeparteaza pretul

Deci voi ce veti folosi la urmatoarea servisare?????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite niste preturi ca sa-ti faci o idee: http://www.ambulantamoto.ro/produse-comercializate/motocicleta/suzuki/600/gsf-600-bandit-s/pentru-furca/

Iar pentru un sfat prietenesc ia legatura cu Patrick http://www.ambulantamoto.ro/contact/contact/ E super de treaba,iar daca vrei te rezolva cu piese si/sau manopera.

Editat de gms245
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am schimbat asta vara la EXC semeringurile, am luat All Balls. Imediat ce le-am schimbat, unul dintre ele a inceput sa-mi curga, fara sa-l ciupesc la montare. L-am dat jos si remontat de inca 2 ori, gandindu-ma ca poate l-am montat gresit, am prins ceva mizerie acolo la montaj, dar problema nu a disparut. Am luat original si am scapat de problema.

Deci, eu nu as mai cumpara niciodata All Balls.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Personal am montat Athena, All balls, Ariette, etc.....niciodata nu am avut probleme,de obicei montate cu presa, sau acum ceva ani in urma chiar si fara presa! Eu zic ca problema celor care curg dupa montaj nu ar fi din cauza semeringurilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca uiti sa pui siguranta la montaj, asta ti se poate intampla:

 

 

Deja montasem furca si n-am mai avut chef sa o desfac. Nu m-a tinut decat o zi, pana am luat groapa. Din cauza presiunii a sarit simeringul din locas. L-am presat la loc, am pus siguranta si de atunci nu a mai curs.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probleme cu simeringuri care curg imediat dupa montaj am avut de doua ori.

 

Prima oara la un GSXF la care nu am schimbat ambele perechi de cuzineti si nu am refacut fibrajul - nu ma asteptam sa curga dar au curs. Montasem AllBalls.

A doua oara - un scuter cu jambele "ciupite" la care stiam ca probabilitatea ca furca sa curga era foarte mare - montasem Athena.

 

Am servisat sute de furci si am montat simeringuri Ariete, AllBalls, Athena, NOK. Toate sunt bune daca sunt montate corect si daca cuzinetii nu sunt praf, jambele cromate nu sunt deteriorate.

Singura problema la montajul simeringurilor este ca din graba sau din neatentie, sa fie montate "oblic". Adica sa nu fie perfect perpendiculare pe axa jambei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am schimbat singur simeringurile de furca, am uitat ce-am pus in loc (Ariete?). Presate cu un tub de plastic apasat pe simeringul vechi crestat cu dremelul, ca sa-l pot scoate usor dupa. Interesant e ca cel care curgea inainte curge si acum, cel care era ok a ramas asa. Curge nu e chiar cuvintul potrivit, apare "curcubeu" pe crom.

Deci probabil e de la cuzineti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Furca mea nu pierde ulei deloc, simeringurile de praf arata bine, probabil si cele de ulei. Insa as dori sa schimb uleiul fiindca nu stiu ce vechime si nivel are. Totusi, nu as vrea sa arunc banii pe fereastra, sa risipesc simeringuri bune (probabil originale) si sa cumpar altele noi.

 

Intrebare: Simeringurile pot fi refolosite dupa scoaterea lor? Se produce vreo deteriorare la dezasamblare folosind aceasta

?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: Simeringurile pot fi refolosite dupa scoaterea lor? Se produce vreo deteriorare la dezasamblare folosind aceasta

?

 

alea de praf se refolosesc fara probleme si sunt oricum usor de schimbat (relativ in functie de motocicleta)

cu semeringurile de ulei insa, pierzi prea mult timp ca sa merite refolosirea lor

 

daca ai de gand sa faci operatiunea singur si ai mai mult timp decat bani... ce se poate intampla?... doar ca mai trebuie sa desfaci inca o data toata furca

 

daca te duci la servis... eu nu ti-as refolosi semeringurile chiar pe raspunderea ta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...