Sari la conținut

Accident sau violenta gratuita ?


Sebiuta
 Share

Postări Recomandate

Citesc si scriu pe acest forum, si nu imi vine sa cred ca oamenii devin tot mai prosti si mai violenti pe zi ce trece.

 

Sunt un incepator.In sensul ca inca nu am un motor adevarat (am un IJ 4 care ma tzine pe tusa cu actele si numerele...in fine), ci un moped. Nu e mare , nu e tare , dar in oras merge. L-am luat tocmai pentru acest scop, traficul in oras. Pot sa zic ca mi-am indeplinit si visul acela de a merge la mare Cluj-Litoral-Cluj 1550 km.Dar nu asta e ideea.Ideea e ca nu mai sunt un incepator in traficul din oras, avand peste 3500 km numai in oras la ore de trafic maxim.Am fost frecat de nenumarate ori de troleibuze si taxiuri, care s-ar fi urcat si pe trotuar doar ca sa treaca.De cele mai multe ori mi-am zis ca nu e cazul sa devin violent.Nu pateam nimik ...decat hainele frecate si cate o spaima ..care trecea DAR.....

 

 

Intr-o seara mergeam incet (35 km/h ,viteza standard e de 40-45) , incetinesc putin si intru intr-o intersectie pe drum cu prioritate in directia mea de mers.Din fata mea vine o dacie CJ-02-NKS si imi taie fata , si o ia la stanga in directia lui de mers, respectiv dreapta mea, bineinteles fara semnalizare. Intersectia era luminata, lucrul asta intamplandu-se pe la 9 seara. Am pus o frana fata+spate+2 bucati papuci si m-am oprit fix la juma de metru de conserva.Ala a franat si el dar apucase sa imi taie fatza.Tot el nervos se da jos din masina si vine spre mine si se apuca sa ma admonesteze ca de ce umblu cu far asa de slab ca nu m-a vazut si ca l-am pus in pericol.Adica EU , pe drum cu prioritate in intersectie , cu far ce-i drept mai slabutz ca asa e la mopeduri, L-AM PUS IN PERICOL PE EL pasager de conserva. Apuc sa ii zic ca nu are dreptate legat de prioritate si vine cu tupeu si imi arde un pumn in far , mi-l face zob , se urca in masina si o taie.N-am apucat sa pun trotineta pe cric sa ma duc sa-i povestestc si eu o casca-n freza. De urmarit iesea din discutie, asa ca m-am dus spre destinatie, noroc ca mai ardea becul. Am intalnit un politist si i-am povestit tarasenia.Mi-a zis ca el nu poate face nimic , nici macar o constatere si ca trebuie sa merg a doua zi la politia rutiera sa fac plangere sa imi constate avariile si sa imi evalueze pagubele. Sictirit de reactia politistului am lasat-o balta cu constatarea insa am ramas cu intrebarea . Ce sa fac ? Sa ma apuc sa il caut pe violent si sa ii fac si eu o bucurie (far zob,lichid de frana ...etc ?) sau sa tac in continuare si sa inghit si pe viitor , ca de asta e legea strazii care e mare tare si nervos are intodeuna dreptate.

Stiu ca violenta atrage violenta si nu e o solutie , dar la unii oameni e singura solutie sa ii mai aduci cu picioarele pe pamant. Sincer , as vrea sa il gasesc si sa ii las un bilet pe conserva. Sa il speriu un pic.

 

 

Astept sfaturi , pareri , suport moral ...daca e cazul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca un pic de lichid de frana nu are cum sa-i strice, dar trebuie sa stie de unde i s-a tras :laugh: Eu sunt patimas si ma aprind repede, asa ca s-ar putea sa nu-ti dau cele mai bune sfaturi cu putinta, dar personal nu as putea sa inghit asa ceva. Nu m-as fi suparat daca omul facea o manevra usor gresita, puteam sa inghit chiar si ca nu m-a vazut la o adica, dar sa faca ce ti-a facut tie ... deja se sare peste niste limite. Astia nu sunt oameni, sunt animale, pentru ca la ei actioneaza in principal instinctele. Cum te aperi de un animal care te ataca din senin, fara sa ai nici o vina? Exact: il bati.

Desigur, intotdeauna exista si cealalta fata a problemei ... pana la urma e mai bine ca ai fost calm si nu te-ai razbunat pe bou, pentru ca asta la randul lui ar fi fost mai inversunat pe viitor impotriva oricarui vehicul pe doua roti, samd samd samd. Exista o polemica nesfarsita despre atitudinea "corecta", si nu se ajunge niciodata la nici un consens. Totul tine de tine, intr-un final ... Daca poti sa "inghiti" ce ai patit, probabil e mai bine asa si te felicit sincer, ai un temperament de invidiat. Eu, personal, nu as putea :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, nu mai poti face mare lucru (constructiv vorbind) acum.

Nu ai alta vina decat aceea ca circuli in calitate de mopedist pe soselele din Ro. Deci, fruntea sus si nu te descuraja, boi d'astia ai sa mai gasesti! (nu-ti doresc, Doamne-fereste!). Dar numai in faza "amorsarii" conflictului poti avea eficienta in demersul tau defensiv sau ofensiv, de la caz la caz... adica pana sa-ti dea ala cu pumnul in far sau in casca. Dupa aceea, iti raman numai doua posibile solutii : dai si tu in el, sau te aduni de pe jos si pleci amarat spre casa...

Asfalt uscat! Si sanatosi sa fim! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa te duci la politie, asta sa faci!!!!!!!

Ne tot lamentam ca nu face politia nimic pentru noi, dar daca

ne e lene noua sa mergem pana la sectie, ce putem astepta de la ei?

Ca sa ai pretentia sa te ajute altii, trebuie sa fii dispus intai sa te ajuti singur.

Razbunari de genul lichidului de frana, etc nu folosesc la nimic, maxim sa dovedesti ca ai obrazu la fel de gros.

Crezi tu ca dupa ce isi gaseste omul masina vandalizata, se transforma peste noapte in cineva mai bun? In nici un caz. Va capata mai multa inversunare.

Acelasi lucru e valabil si pt. datul cu castile in gura.Nu iese nimic bun din treaba asta.Si de simtit , te simti bine 5 minute dupa una ca asta, iar cand iti trece supararea incepe sa-ti para rau ca ai fost nesimtit.(aviz celor f.multi care recomanda aceste practici)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa te duci la politie, asta sa faci!!!!!!!

Ne tot lamentam ca nu face politia nimic pentru noi, dar daca

ne e lene noua sa mergem pana la sectie, ce putem astepta de la ei?

Ca sa ai pretentia sa te ajute altii, trebuie sa fii dispus intai sa te ajuti singur.

Razbunari de genul lichidului de frana, etc nu folosesc la nimic, maxim sa dovedesti ca ai obrazu la fel de gros.

Crezi tu ca dupa ce isi gaseste omul masina vandalizata, se transforma peste noapte in cineva mai bun? In nici un caz. Va capata mai multa inversunare.

Acelasi lucru e valabil si pt. datul cu castile in gura.Nu iese nimic bun din treaba asta.Si de simtit , te simti bine 5 minute dupa una ca asta, iar cand iti trece supararea incepe sa-ti para rau ca ai fost nesimtit.(aviz celor f.multi care recomanda aceste practici)

:laugh:

 

Daca pulitzia va face CEVA concret in acest caz, atunci e bine! Pentru ca incet - incet, cu fiecare astfel de eveniment, o sa se duca vorba printre boi "baaa, ai mah, grija, ca poa' sa vina cu gaborii la tine!" si doar asa s-or mai potoli. Crezi ca prin alte parti e lumea mai desteapta?! Sanchi! Doar ca au fost "educati" cu fortza, si indivizii acestor sub-specii! :laugh:

 

Imi pare rau de ce-ai patit, si crede-ma ca STIU cum e. Am patit si eu chestii asemanatoare!

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi scapa mie ceva?

 

Am intalnit un politist si i-am povestit tarasenia.Mi-a zis ca el nu poate face nimic , nici macar o constatere si ca trebuie sa merg a doua zi la politia rutiera sa fac plangere sa imi constate avariile si sa imi evalueze pagubele

 

Cumva daca se ducea la politie avea mai multe sanse? :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu i-as lasa un bilet cu cateva randuri pe care sa le tina minte. Ceva non-violent si care sa-l lumineze putin. Daca mai are farama de omenie in el o sa inteleaga, daca nu, o sa-si gaseasca "linistea" intr-o incaerare cu un alt animal mai mare si mai (cuvant urat) decat el. Macar te simti impacat ca ai incercat sa-l ajuti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ar fi daca politzia ar face ceva,dar nu fac......poate doar in cazuri personale,in care te stii cu politzaiu.

 

va dau 2 exemple de incidente cu auto:

 

1. un preten bun ,cu chopper,mergea cu viteza mica( ~30km/h)in oras,pe un bulevard cu 2 benzi.

banda 1 era ocupata de masini parcate dar era loc sa treaca un motor,fara sa depaseasca linia de demarcare intre benzi,el vroia sa mearga la dreapta,cand se trezeste unul cu o dacie de pe banda 2 sa faca si el la dreapta.....

nu a semnalizat si in mod sigur nu s-a asigurat,asa ca i-se baga in fata pretenului cu chopperu'.....

el se sperie,franeaza,motorul loveste cu roata fata putin in bara de protectie spate a celui cu dacia,pretenu cade de pe motor( nu a patit decat o mica vanataie),iar motorul se duce drept inainte printre masini,cazand pe bullbarurile stanga-dreapta alternativ,dar merge inainte si se infige pe dreapta in bordura....motoul avariat aripa fata,bullbaruri indoite,cric lateral zgariat,oglinda stanga sparta.....

binenteles ca tot ala cu dacia era cu gura mare.....pretenu,desi a vrut pe moment sa ii dea o casca-n gura,a mers la politie cu el si......politaiu il scoate pe tot pe el vinovat,ca cica ar fi depasit pe dreapta si-i da amenda!!!!!

ei ,ce ziceti?

 

2.eu,cu choperu',pe banda 2,in coloana,astept verde sa fac stanga.....din dreapta de pe o strada,iasa unul cu o masina sa intre in coloana mea.

l-am vazut din timp,m-am prins ce vrea sa faca,dar mi-am zis ca astepta sa prinda spatiu sa intre ,asa ca imi vad de drum,avansand incet.....cand ajung in dreptul lui se baga pana langa mine......eu ma feresc putin stanga.....el mai tare se baga.....ma intorc catre el si ma uit intrebator la el,ce va de genul:"nu ma vezi?"....( avea geamul dat jos..)....el zice: "ce-i???".....eu zic:" da-ma jos daca poti"!.....mai fac 1 metru inainte cu motoru,el iara se baga spre mine de ma scoate de pe banda mea pe contrasens....ei bine,atunci ma infurii, franez,pun picioru stang jos, sa ma proptesc, si cu dreptu' ii bag una cu bocancu" in portiera.

s-o infuriat,m-o urmarit la stanga pe strada cateva zeci de metri,la juma de metru in spatele meu da n-o indraznit sa ma atinga.....cam atat.

oricum eu l-am tinut minte,si nr de la masina.....sper ca si el pe mine.

 

 

 

B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Darkore

Binenteles ca iti scapa. Politistul de pe strada ce voiai sa faca?????

Nu tre sa mergi la politie sa faci plangere, ca sa poata ei face ceva?

Asa de la un politist de pe strada ce astepti,sa se duca acasa la ala cu masina si sa-l ia de guler?Exista o procedura care trebuie respectata.

 

@Fester

Si treaba cu biletu cu ce-l incalzeste?

Fii tu sigur ca daca s-a purtat civilizat si nu l-a injurat pe ala cu masina, aluia sigur ii pare rau acuma(altfel gandesti cand ti-a trecut adrenalina)

 

@Blackrider

Imi pare rau, dar nu poti sa generalizezi pe baza a doo-trei exemple.

Evident ca exista multi nesimtiti (care mai sunt si inconstienti pe deasupra)

pe strada+politisti ignoranti,dar asta-i lumea in care traiesti si nu nu inseamna ca trebuie sa cedezi si nici sa dai dovada de grosolanie coborindu-te la nivelul lor(sa nu mai zic ca risti sa o iei in bot).Fii sigur ca atitudinea politistilor fata de motociclisti nu s-a creeat din senin.

Sunt sigur ca daca lumea o sa inteleaga ca politia e singura solutie, lucrurile se vor desfasura altfel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu spray-ul pe masina nr. articolului unde se explica ce faci la vederea semnului "cedeaza trecerea"

idiotul daca se oprea si se asigura vedea si o lumanare daca era pusa in far

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

de acord cu gizmo.

 

atata vreme cat politia nu are obiectul muncii (reclamatia ta) nu are ce face.

 

cu cat mai multe reclamatii - cu atat mai mult devin constienti ca exista o problema in acest sens, se pot lua masuri pe cale legala si oficiala, pe baza unor statistici clare

 

cand vor avea mai multe reclamatii si plangeri -> vor trebui sa faca fata unei noi probleme: "eficienta", ocazie cu care se vor auto-perfectiona.

 

du-te numa nu spray si lichid de frana peste om (poate din punctul lui de vedere s-au vazut altfel lucrurile) si poate face el plangere la politie, atunci ce-i mai faci?

 

ai grija noaptea, mai ales daca stii ca ai far slab. in puzderia de lumini din oras poate chiar nu te-a vazut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dogg omule, tuturor ni s-a intamplat sa nu acordam prioritate, sa trecem pe rosu din greseala etc., OMUL E SUPUS GRESELII!!!

Totul este in atitudinea pe care o ai in momentul cand o comiti.

Problema pe care o discutam este de ce s-a repezit sa-i sparga farul nu de ce nu i-a acordat prioritate(deasemenea lucru destul de grav, dar care putea sa se intample oricui, motorist/nemotorist)

Si fara suparare, represaliile de genul asta sunt o prostie.

 

P.S. Acum o luna m-a dat unu pe jos, schimband banda brusc fara sa se asigure.

S-a dat jos,primul lucru m-a intrebat dc am patit ceva, m-a ajutat sa ridic motoru, ma si dus la servici cu masina ca nu mai pleca motoreta.

Seara am mers impreuna la politie unde am povestit vo doo-trei ore intamplari din viata fiecaruia si ne-am despartit cu strangeri de mana!

Omu nu avea nici o urma pe masina si a trebuit sa insiste la politie(EL) pt ca politistu nu credea povestea.

Asta ca sa vedeti ca dracu nu e asa negru.

Acuma intreb :care dintre voi ar fi facut la fel(ca eu sub presiunea timpului si in invalmaseala creeata nu cred ca reactionam asa)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In fata unei asemenea marlanii nu ramane decat solutia violentei. Fara nici o discutie. Personal as da cu spray sau lichid de frana din belsug, din un capat in celalalt daca l-as gasi pe labar.

Am patit si eu asa ceva, copil fiind, si nu cred ca o sa uit frustrarea pe care mi-a provocat-o chiar daca mi-am luat revansa intr-un fel.

Eram pe bicicleta intr-un grup, la 20 de km de casa. Trebuie sa mentionez ca port ochelari de mic, destul de puternici. Un labar cu o dubita TV (era prin 83-84) a trecut la milimetru pe langa mine, pentru ca a insistat sa faca depasire in timp ce venea cineva din fata, a tras in fata mea blocandu-mi calea, s-a dat jos si m-a palmuit in asa fel incat mi-a rupt ochelarii. Fara nici o vorba s-a urcat la volan si a decolat. In plin centru' de oras, cu zeci de oameni in jur. Nu trebie sa mentionez ca nici unul din adultii din jur nu au reactionat in vreun fel. Singura reactie a fost a mea, furios i-am f...t un picior la tripla dreapta pe care am facut-o zob inainte ca puiul de curva sa apuce sa plece. Va dati seama ca desi a auzit troznitura, nu i-a ajuns tupeul sa mai stea acolo.

Cat sunt de pasnic cetatean in mod normal atat de mult imi doresc uneori ca reactia celor din jur afat de motociclisti sa fie cea de teama asa cum vezi in filme. Pentru ca daca aparitia noastra ar provoca teama, nimeni nu ar mai avea curajul sa abuzeze in halul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutam destul de mult de cluburi moto. Cred ca pe langa sentimentul mandriei de a apartine unui unui grup mai inchis tendinta asta vine si din de spirit de conservare, o incercare de a ne cauta dreptatea printre noi, in speranta ca va veni vremea cand in sfarsit macar pulitzaii, platiti sa faca dreptate, vor ajunge la nivelul minim de inteligenta sa poata sa o faca.

Oricum, acolo unde sunt cluburi, e important ca reactia grupului sa fie prompta, la fel ca la taximetristi de exemplu. Nu fiti exclusivisti fratilor, aveti grija de toti cei motorizati cu 2 roti, raspundeti chemarilor cat se poate de repede, poate ca vom reusi sa fim luati in seama. Am vazut reactia asta in cateva cazuri in care s-au intamplat accidente, si am fost chiar mandru sa vad ca asta a mai taiat din tentativele de musamalizare.

Daca se va intampla asa ceva mereu, poate ca vom putea sa ne intalnim mai des la beri decat turand motoare la inmormantari.

Editat de f_zoltan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu imi vine sa cred!

De ce sa vrei sa se teama lumea de motociclisti,sau ti se pare ca taximetristii au ceva care merita invidiat???

Eu zic tocmai sa le dovedim ca suntem oameni normali!!!!!!

O campanie de constientizare trebuie dusa,dar nici in sensul asta (suntem mai multi dacat credeti asa ca putem sa va tragem la cioc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fii tu pe pace ca frica o sa aiba doo-trei babe,

restul o sa ne catalogheze drept huligani iar

coloratii, manelarii si smardoii o sa faca tot posibilu sa

ne sicaneze pe drum!

ASA E BINE?????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, Gizmo, nu ii invidiezi pe taxisti. Ba chiar am pica rau pe ei, cei de la mine din oras sunt trotinetisti nu soferi. Sunt mai periculosi la volan decat femeile incepatoare (scuze fetelor).Da' stiu ce pericole ii pandesc si sunt solidari cand dau de greu.

Noi avand poate chiar mai mult de pierdut, probabil ca va fi necesar sa ne sprijinim. Ca sa intelegi de ce gandesc asa, te invit sa fii motorist in zona mea pentru o saptamana.

Cu toate ca circulatia nu e nici pe departe ca-n Bucuresti, pericolele la care putinii motociclisti sunt expusi permanent sunt mult mai mari. Asta pentru ca retardatii din zona nu au vazut inca motociclete decat sub forma de jucarii si orice handicapat mintal cu o coaja de Dacie antica sau cu o beshina de camion lesinat incearca sa faca liniute, sa depaseasca pe contrasens chiar daca tu trebuie sa dai si in spate sa-l eviti pe animal, iasa de pe stradute laterale fara sa-i pese ca vii... si multe faze similare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea, desi nu am (inca) motocicleta, ci doar o "conserva", este ca indivizii cu asemenea comportament (ca cel care a spart farul) sunt atat de abrutizati, incat nu mai pot fi educati cu biletele, lectii de morala, etc, ci doar cu bataia si pagube materiale (lichid de frana, vopsea...).

asemenea comportamente se vad si de la volanul masinii, nici nu va inchipuiti cum e sa circulati in bucuresti cu masina, si cate se pot vedea...cum se crede cate unul mai "smecher", se baga peste tine de te scoate afara de pe banda si daca nu te "sperii" sa-i faci loc, atunci tot el sare cu gura mare...

pacat insa ca, daca unul dintre astia cade "victima" a unui motociclist (sub orice forma), se va razbuna pe oricare motociclist intalnit pe sosea, pt. ca mai mult nu-i duce capul....

ar fi bine daca si motociclistii ar fi la fel de uniti la greu ca taximetristii (pentru asta, eu personal ii admir)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS

nu va uitati la ce "conserva" am (trabi), lucrurile aste se intampla cu ORICE masina ai merge

cu zicea cineva mai sus, daca te comporti normal si respecti regulile, esti considerat fraier sau prost

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

mda, in stilul asta vom ajunge sa umblam in cete, fiecare intr-o parte a orasului, sa nu mergem singuri in teritoriul inamic, etc ... chestia asta era in evul mediu!

 

daca se ajung la violente de genul asta, sa nu va mire daca stand la stop va treziti cu o bata in casca, asa, de control, din partea unor taximetristi din statia din apropiere :laugh: ganditi-va ca merg si fete cu motorul, ele ce pot face intr-o situatie de-asta?

 

hai sa analizam la rece ce-a facut sebuita:

- nu cunostea legea (se astepta ca agentul de pe strada sa-l rezolve)

- nu a mers la politie sa faca plangere (mai ales ca avea datele masinii)

- avea farul slab (dupa cum singur a spus)

- noi generalizam si-i batem pe toti

 

adevarul e intotdeauna undeva la mijloc. deaia exista politie, se dau declaratii de ambele parti, aia iau masuri, etc

 

daca ar fi sa generalizez, ca sofer vorbind, as cataloga conducatorii de mopede ca printre cei mai periculosi 'participanti la trafic'. de ce? pentru ca trec pe rosu constant, trec pe langa calea ferata, trec printre pietoni pe trecere, merg pe trotuar, etc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Legat de unitatea taximetristilor: cei care admirati chestia asta, uitati un lucru fundamental: pentru ei taxiul inseamna painea cea de toate zilele, ala e locul lor de munca. Ei toti sunt 'colegi de munca', stau ore in sir la povesti in statiile de taxi, se ajuta si se cunosc personal. Ca 'specie', au invatat sa fie uniti tocmai ca sa se apere de pradatorii din 'jungla'.

 

Pentru noi motocicleta e mijloc de transport, de relaxare, mod de petrecere a timpului liber. Ne intalnim in weekend, dupamasa, la intruniri, saptamanal, stam cateva ore, ne plimbam, povestim si ne despartim. Mai mergem in grup in plimbari sau in cel mai bun caz ne petrecem concediile impreuna pe motor ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...